Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Sfat trusa medicala personala calatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008
Va rog un sfat pentru o trusa medicala personala care sa acopere nevoile atat ale mele cat si eventualele urgente pentru ceilalti participanti care ar putea veni nepregatiti. Eu personal nu am probleme de sanatate.

M-am gandit la urmatoarele, va rog cititi cu atentie si corectati-ma daca am dublat unele medicamente sau pentru orice alt sfat sau lucru pe care nu l-am inclus:

Plagi, taieturi, muscaturi, arsuri, probleme interne:

Xilina 2%, fiole 5ml - 2 buc
ac si ata chirurgicala - 2 buc
Dermatol (pulbere) plic - 2 buc
Betadina solutie - 50 ml
Alcool medicinal - 50 ml
Apa oxigenata - 50 ml
Apa distilata fiole 10ml - 6 buc
servetele antiseptice - 1 pachetel
bisturiu medical - 2 buc
seringi 10ml - 3 buc
sering 20ml - 3 buc
pansamente sterile pachet - 1 buc
fese 10/20 - 4 buc
vata pachet - 1 buc
leucoplast rola - 1 buc
tifon mic rola - 2 buc
tifon mare rola - 1 buc
penseta - 1 buc
foarfeca medie - 1 buc
set manusi sterile - 2 buc
plasturi mici - 10 buc
plasturi mari - 5 buc



Medicamente:
Augmentin comprimate 625mg - 14 buc
Ampicilina flacoane 2g - 4 buc
Imovax dT vaccin - 1 buc
Piafen fiole 5 ml - 2 buc
Algocalmin fiole - 2 buc
Strepsils cu anestezic folie - 1 buc
Distonocalm folie - 1 buc
Paracetamol sinus folie - 1 buc
Halls pachet mentol - 1 buc
Aspirina folie - 1 buc
Maalox folie - 1 buc
Metoclopramid folie - 1 buc
Mucosolvan folie - 1 buc
No Spa folie - 1 buc
Diclofenac folie - 1 buc
smecta plicuri - 2 buc
Multivitamine (predominat calciu) - 10 buc
Calciu fiole - 2 buc
claritine folie - 1 buc
glucoza tablete - 1 buc
glucoza 33% fiole - 2 buc
hidrocortizon hemisuccinat fiole - 2 buc
vit C 5ml fiole - 2 buc
romergan 2ml fiole - 2 buc
Loperamid (antidiareic) folie - 1 buc
Laxativ (Sennax) comprimate - 2 buc
colir oftalmologic antiseptic flacon - 1 buc
visine flacon - 1 buc
insulina doza (fiole + seringa sau shot) - 1 buc
Adrenalina fiole - 2 buc (sau autoinjectoare im Epipen, Anapen 0,3mg)
Ventolin (sau echivalent) flacon - 1 buc
Nitroglicerina comprimate - 4 buc
Trombina pulbere plic/flacon - 1 buc
Emetiral tablete - 5 buc

Unguente:

Unguent cu tetraciclina tub - 1 buc
NEGAMICINA B tub - 1 buc
Strugurel - 1 buc
Unguent galbenele cutie mica - 1 buc
Crema hidratanta cutie mica - 1 buc


Altele:
Termometru cu lichid - 1 buc
Extractor venin - 1 buc
garou - 1 buc
pipeta - 1 buc
ace siguranta - 10 buc

Ceaiuri:
Sunatoare plicuri - 5 buc
Musetel plicuri - 10 buc

Edited by mihaiatot, 13 January 2009 - 11:25.


#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
trusa ta e aiurea rau, nu te supara. Comprese un pachet, pentru o luna in jungla? cinci plasturi? mergeti pe asfalt, sau cum?
n-ai pus nici un unguent antimicotic, un tub de tetraciclina este absolut nesemnificativ, pudra antimicotica n-ai deloc, antialgice si antialergice putine, loperamidul il termini in prima saptamana daca ai noroc, nici un antibacterian serios pentru diaree, n-ai saruri de rehidratare si cloramina...

da mai multe detalii: cate persoane, cati ani au, sanatosi sau nu, in ce consta excursia asta: e cu cortul, faceti alpinism, va cazati la hotel, la ce distanta maxima de spitale veti fi, vorbiti limba respectiva etc

#3
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008

 adadoi, on Jan 13 2009, 11:34, said:

trusa ta e aiurea rau, nu te supara. Comprese un pachet, pentru o luna in jungla? cinci plasturi? mergeti pe asfalt, sau cum?
n-ai pus nici un unguent antimicotic, un tub de tetraciclina este absolut nesemnificativ, pudra antimicotica n-ai deloc, antialgice si antialergice putine, loperamidul il termini in prima saptamana daca ai noroc, nici un antibacterian serios pentru diaree, n-ai saruri de rehidratare si cloramina...

da mai multe detalii: cate persoane, cati ani au, sanatosi sau nu, in ce consta excursia asta: e cu cortul, faceti alpinism, va cazati la hotel, la ce distanta maxima de spitale veti fi, vorbiti limba respectiva etc

Este o excursie organizata, umblam prin diverse zone, cort, aer liber, etc... este o excursie mai speciala, adica noi ne vom organiza si vom fi implicati in diverse activitati cum ar fi vanatoare, pregatire hrana, procurare apa, adaposturi.

Nu stiu cum sunt celelalte persoane, eu unul sunt sanatos. Trusa este numai pentru mine si doar in caz de urgente voi apela la ea si pentru ceilalti ( de aia am pus in ea ventolin si insulina, ca eu nu sunt astmatic sau diabetic). Sincer sper ca fiecare participant o sa ia o trusa minima la el, eu nu am de unde sa stiu asta.

Ajuta-ma te rog sa o reorganizez, modifica unde nu am pus suficient si adauga ce crezi ca ar mai trebui si scoate ce nu este nevoie. Te rog! Am mare nevoie de cineva in cunostinta de cauza, nu am cunostinte medicale prea aprofundate (adica stiu la ce sa folosesc acele medicamente, dar nu stiu daca mi-ar mai trebui altceva sau cat trebuie sa administrez de exemplu un tratament).

Mai trebuie luat in considerare si spatiul, as vrea sa fie destul de compacta trusa pentru ca o sa fim destul de mult timp in miscare pe jos numai cu ce avem la noi (o sa parcurgem intr-o luna in jur de 500km iar cel mai mult vom parcurge 50 km intr-o zi)

Nu exista spitale si nici personal medical avizat (poate doar vre-un participant, dar asta nu pot sa stiu). Suntem pe cont propriu. Nu ne cazam la hotel. Nu exista semnal la telefon. Grupul este in jur de 30 persoane din din diferite tari (romani suntem patru). O sa avem rachete de semnalizare si telefoane prin satelit, dar mai mult ca sigur in cazul unei urgente nu ne putem baza pe timpul de raspuns la un apel sos prin telefon satelit in jungla. Cel mai tanar participant are 19 ani, cel mai batrin 56. Eu am 29 ani. Scuze ca am editat postul de zeci de ori, am vrut sa ofer cat mai multe detalii.

Edited by mihaiatot, 13 January 2009 - 11:50.


#4
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Parca nu am vazut ceva unguente anti-tantari.
Si vaselina, in caz ca pici cu tronc vreunui goriloi  :D

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 mihaiatot, on Jan 13 2009, 11:24, said:

Va rog un sfat pentru o trusa medicala personala care sa acopere nevoile atat ale mele cat si eventualele urgente pentru ceilalti participanti care ar putea veni nepregatiti. Eu personal nu am probleme de sanatate.

M-am gandit la urmatoarele, va rog cititi cu atentie si corectati-ma daca am dublat unele medicamente sau pentru orice alt sfat sau lucru pe care nu l-am inclus:

Plagi, taieturi, muscaturi, arsuri, probleme interne:

Xilina 2%, fiole 5ml - 2 buc    - cam in plus, dar sa zicem ca s-ar putea dovedi utila
ac si ata chirurgicala - 2 buc  - mai bine nu. e greu sa le pastrezi sterile in jungla, si daca se ajunge sa ai nevoie de suturi inseamna ca ai nevoie si de cineva care sa stie sa le faca
Dermatol (pulbere) plic - 2 buc - plicuri de cinci grame? mai pune trei.
Betadina solutie - 50 ml - ok
Alcool medicinal - 50 ml - macar 200ml. va trebui sa stergi cu alcool si alte chestii
Apa oxigenata - 50 ml - putin, sa fie 100, 150ml
Apa distilata fiole 10ml - 6 buc - pentru ce? antibioticele se fac in ser fiziologic
servetele antiseptice - 1 pachetel - 3-5 pachete mici, mai bine decat unul mare, dar astea presupun ca poti sa le iei si de acolo
bisturiu medical - 2 buc - unul e destul, vezi partea cu ata chirugicala
seringi 10ml - 3 buc - ok
sering 20ml - 3 buc - n-ai nevoie, mai bine pui inca trei seringi mici, de 2 ml
pansamente sterile pachet - 1 buc - minim 5 pachete
fese 10/20 - 4 buc  - 2 sunt destule
vata pachet - 1 buc - ok
leucoplast rola - 1 buc - ok
tifon mic rola - 2 buc - ok
tifon mare rola - 1 buc -ok
penseta - 1 buc. - ok
foarfeca medie - 1 buc - ok, vezi sa taie bine
set manusi sterile - 2 buc - sterile sau de examinare?
plasturi mici - 10 buc - 100 buc
plasturi mari - 5 buc - 10, mai bine 15. Sa aiba rivanol.



Medicamente:
Augmentin comprimate 625mg - 14 buc  - pune si oxacilina pentru 10 zile, si n-ar stica niste biseptol
Ampicilina flacoane 2g - 4 buc - cam in plus, dar daca te ranesti poti pune pulberea pe rana.
Imovax dT vaccin - 1 buc - vaccinul trebuie tinut la rece, poti? daca nu, lasa-l acasa.
Piafen fiole 5 ml - 2 buc - daca nu te stii cu probleme, lasa-le acasa. e complicat de carat si nu cu mult mai bun decat pastilele
Algocalmin fiole - 2 buc - 5, in caz de dureri de masele sau entorse nu faci nici o branza cu 2 fiole
Strepsils cu anestezic folie - 1 buc - apa de ploaie. Ia ceva serios, tantum verde ca dezinfectant, sau hexoraletten care are si anestezic.
Distonocalm folie - 1 buc - n-ai de ce. dar hai sa spunem, poate se sperie vreunul pe-acolo
Paracetamol sinus folie - 1 buc - ia o cutie intreaga
Halls pachet mentol - 1 buc - ca sa nu te plictisesti pe drum? din punct de vedere medical sunt bomboane :D
Aspirina folie - 1 buc - o cutie, minim. mai bine trei.
Maalox folie - 1 buc - ok, daca n-ai niciodata arsuri la stomac. 20, daca ti se intampla o data pe luna. 40, daca se intampla saptamanal
Metoclopramid folie - 1 buc - 20, ca nu se stie ce bei pe-acolo
Mucosolvan folie - 1 buc - da-l incolo, ia ceva mai iefin. ambroxol romanesc, bromhexin de 12, acetilcisteina
No Spa folie - 1 buc - piafen o cutie. nu zic ca nu-i buna, dar piafenul e sfant.
Diclofenac folie - 1 buc - plus o folie de ceva ketoprofen
smecta plicuri - 2 buc - 10, fara discutie
Multivitamine (predominat calciu) - 10 buc - daca iei vitamax, extremvit sau supradine. Daca iei altceva, ia 30.
Calciu fiole - 2 buc - daca vrei sa le faci injectabil, e bine. daca vrei sa le bei, renunta si ia cu tine calciu efervescent
claritine folie - 1 buc - pentru o persoana e destul
glucoza tablete - 1 buc - asta nu stiu cum e, daca vorbesti de tabletele mari, ca de coicolata, e ok
glucoza 33% fiole - 2 buc - vezi calciu injectabil
hidrocortizon hemisuccinat fiole - 2 buc - ok
vit C 5ml fiole - 2 buc - vezi calciu injectabil
romergan 2ml fiole - 2 buc - nici o sansa sa mai gasesti. hidrocortizonul ar fi de ajuns, totusi
Loperamid (antidiareic) folie - 1 buc - 20 de pastile. plus o cutie de furazolidon si una de ercefuryl
Laxativ (Sennax) comprimate - 2 buc - sa zicem. in definitiv, daca te constipi prea tare, poti bea oricand niste apa de pe frunze :P
colir oftalmologic antiseptic flacon - 1 buc - betabioptalul trebuie tinut la rece. mai bine garasone, sau genticol si un nostamin
visine flacon - 1 buc - ok, daca insisti. e cam in plus
insulina doza (fiole + seringa sau shot) - 1 buc - sunt multe feluri de insulina, si toate trebuie tinute la rece. renunta, un diabetic va veni cu insulina lui, tu oricum nu stii de care are nevoie..
Adrenalina fiole - 2 buc (sau autoinjectoare im Epipen, Anapen 0,3mg) - autoinjectoare. asigura-te ca ai reteta cand iesi din tara
Ventolin (sau echivalent) flacon - 1 buc - vezi insulinele. poti lua un spray daca tii neaparat.
Nitroglicerina comprimate - 4 buc - in nici un caz. cei care au nevoie de ea si-o acud de acasa, tu n-ai stii cand s-o folosesti
Trombina pulbere plic/flacon - 1 buc - la fel, la rece. vezi ac si ata chirugicala
Emetiral tablete - 5 buc - ai metoclopramid, nu mai trebuie emetiral

Unguente:

Unguent cu tetraciclina tub - 1 buc - plus clotrimazol, fluocinolon si nidoflor
NEGAMICINA B tub - 1 buc - nu mai gasesti. kanamicina H oftalmica
Strugurel - 1 buc
Unguent galbenele cutie mica - 1 buc - cicatrizin, mai bine
Crema hidratanta cutie mica - 1 buc - cutie mare, plus lotiune pentru soare


Altele:
Termometru cu lichid - 1 buc
Extractor venin - 1 buc
garou - 1 buc
pipeta - 1 buc
ace siguranta - 10 buc

Ceaiuri:
Sunatoare plicuri - 5 buc
Musetel plicuri - 10 buc

as mai pune un bioparox spray, un unguent gen ben gay pentru sportivi, un ketospray, oximed obligatoriu, saruri de rehiratare, cloramina, pastile pentru purificarea apei, trifermet, colebil sau ceva similar si inca niste ibuprofen pastile. daca-mi mai amintesc, mai spun.

exact, ceva pentru tantari si niste fenistil gel

am uitat si de pudra antiperspiranta si talc simplu.

#6
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008
Xilina 2%, fiole 5ml - 2 buc - cam in plus, dar sa zicem ca s-ar putea dovedi utila
ac si ata chirurgicala - 2 buc - mai bine nu. e greu sa le pastrezi sterile in jungla, si daca se ajunge sa ai nevoie de suturi inseamna ca ai nevoie si de cineva care sa stie sa le faca


Daca se inteapa unul in ceva aschios si trebuie scos prin taiere sau mai stiu eu ce nevoie de anestezic local eu zic ca e util. La fel acul si ata chirurgicala, nu se stie cand ai nevoie daca isi zdrobeste unul vre-un deget - am invatat sa fac astfel de cusaturi, ce-i drept pe manechin, nu pe om.

Apa distilata fiole 10ml - 6 buc - pentru ce? antibioticele se fac in ser fiziologic

Imi ce scuze, ser fiziologic!!!

bisturiu medical - 2 buc - unul e destul, vezi partea cu ata chirugicala

M-am gandit la cel mic gen "scalpel blade", care vine ambalat separat si e de unica folosinta. Nu se apuca nimeni de operat apendicite (Doamne fereste!).

Augmentin comprimate 625mg - 14 buc - pune si oxacilina pentru 10 zile, si n-ar stica niste biseptol
Ampicilina flacoane 2g - 4 buc - cam in plus, dar daca te ranesti poti pune pulberea pe rana.

Am ales un antibiotic oral cu spectru larg si un antibiotic pulbere injectabil, ma gandesc ca nu se stie niciodata cand te ia o infectie bacteriana la stomac si atunci ce faci? - cat si pentru pulbere cu actiune locala.
Are rost si oxacilina? de ce?
Am inteles ca biseptolul este interzis in unele tari din cauza efectelor adverse. O sa-l pun si pe el pe lista insa. Poti sa imi spui te rog si cum se administreaza biseptolul si cand anume?

Halls pachet mentol - 1 buc - ca sa nu te plictisesti pe drum? din punct de vedere medical sunt bomboane

Pentru mine unul face minuni cand e vorba de eliberarea cailor respiratorii.

Calciu fiole - 2 buc - daca vrei sa le faci injectabil, e bine. daca vrei sa le bei, renunta si ia cu tine calciu efervescent
glucoza 33% fiole - 2 buc - vezi calciu injectabil
vit C 5ml fiole - 2 buc - vezi calciu injectabil


Fiole pentru injectabil, daca nu arde administrez comprimat multivitamine sau glucoza masticabila (tablete).

romergan 2ml fiole - 2 buc - nici o sansa sa mai gasesti. hidrocortizonul ar fi de ajuns, totusi

Explica-mi te rog, am inteles ca trebuiesc administrate amandoua + vit C.

Laxativ (Sennax) comprimate - 2 buc - sa zicem. in definitiv, daca te constipi prea tare, poti bea oricand niste apa de pe frunze

Explica-mi te rog, da-mi o idee de laxativ natural (verificata).

Adrenalina fiole - 2 buc (sau autoinjectoare im Epipen, Anapen 0,3mg) - autoinjectoare. asigura-te ca ai reteta cand iesi din tara

Nu cred ca o sa pot face rost de reteta. Alte variante eficiente in caz de soc anafilactic exista?

Nitroglicerina comprimate - 4 buc - in nici un caz. cei care au nevoie de ea si-o acud de acasa, tu n-ai stii cand s-o folosesti

In cazul undei urgente de angina pectorala... who knows...

Trombina pulbere plic/flacon - 1 buc - la fel, la rece. vezi ac si ata chirugicala

Alta varianta de coagulant?

Emetiral tablete - 5 buc - ai metoclopramid, nu mai trebuie emetiral


Mai mult pentru afectul asupra creierului, nu pentru stomac. Poate are vre-unul vre-un atac de panica, etc... Distonocalmul e mai ok?

As mai pune un bioparox spray, un unguent gen ben gay pentru sportivi, un ketospray, oximed obligatoriu, saruri de rehiratare, cloramina, pastile pentru purificarea apei, trifermet, colebil sau ceva similar si inca niste ibuprofen pastile. daca-mi mai amintesc, mai spun.

Maaloxul nu merge in loc de triferment?
ibuprfenul nu poate fi inlocuit cu un paracetamol sinus? (pseudoefedrina) - la mine cel putin pseudoefedrina actioneaza mai bine decat algocalminul (am avut niste conflicte cu o masea...)

#7
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008

 adadoi, on Jan 13 2009, 12:19, said:

Imovax dT vaccin - 1 buc - vaccinul trebuie tinut la rece, poti? daca nu, lasa-l acasa.

Alte variante la el am?

#8
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In loc de amoxi (augumentin) sau ampicilina as pune o cefalosporina orala sau biseptol. Au alt spectru de actiune, si macar una sa nu fie penicilina. Cui faci tu ampicilina injectabil? Daca doamne fereste se intampla ceva si trebuie, macar sa fie un antibiotic bun. Votez pentru cefotaxim.

Apoi hemisuccinatul si adrenalina fac parte din trusa de urgenta. Nu stiu adrenalina cum se gaseste, dar macar mai pune cateva fiole de HHC.

Pentru rani, taieturi, intepaturi sunt prafuri cu antibiotic: bacitracina si poi pune de asemeni un unguent cu pantenol (bepanten) care e bun si la arsuri.

De vaccinat o sa va duceti toti la sanepid si o sa va faceti vaccinurile obligatorii, nu va trebuie sa aveti

Edited by maltese, 13 January 2009 - 14:13.


#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
știi cum se zice: nu te-ntinde  mai mult decât ți-e plapuma. Dacă nu ești absolut sigur că știi ce faci, nu te apuca să tai, să coși sau să administrezi nitroglicerină. Nici hidrocortizonul nu e prea ușor de administrat, dar pentru urgențe...
augmentinul este antibiotic cu spectru larg, dar e și foarte "puternic". O zgârietură în junglă se poate infecta, și nu e prea bine să sari direct la augmentin, oxacilina e în general foarte eficientă la bube. Biseptolul merge in infecții respiratorii, urinare, otice, și cel mai important, digestive (doua comprimate de 480 la 12 ore, minim încă două zile după dispariția simptomelor, la un adult).
romergan fiole n-am mai văzut de când era mama fată, și nu e neapărat necesar, ai alternative mai sigure.
distonocalmul e mai bun pentru "efectul asupra capului" decât emetiralul (pe care nu știu dacă-l găsești)
poți cauta gelaspon, sunt niște bureței, se folosesc și în chirurgie pentru oprirea hemoragiilor
trifermentul ajuta digestia, maalox e antiacid. Două chestii care se bat cap în cap, pentru două probleme diferite.
ai deja paracetamol sinus, dar în cazul unei entorse nu e cine știe ce. Ar trebui să iei prea multe tablete, și asta înseamnă doză prea mare de pseudoefedrină. Cel mai bine e să ai cu ce alterna.

#10
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008

 adadoi, on Jan 13 2009, 14:40, said:

știi cum se zice: nu te-ntinde  mai mult decât ți-e plapuma. Dacă nu ești absolut sigur că știi ce faci, nu te apuca să tai, să coși sau să administrezi nitroglicerină. Nici hidrocortizonul nu e prea ușor de administrat, dar pentru urgențe...
augmentinul este antibiotic cu spectru larg, dar e și foarte "puternic". O zgârietură în junglă se poate infecta, și nu e prea bine să sari direct la augmentin, oxacilina e în general foarte eficientă la bube. Biseptolul merge in infecții respiratorii, urinare, otice, și cel mai important, digestive (doua comprimate de 480 la 12 ore, minim încă două zile după dispariția simptomelor, la un adult).
romergan fiole n-am mai văzut de când era mama fată, și nu e neapărat necesar, ai alternative mai sigure.
distonocalmul e mai bun pentru "efectul asupra capului" decât emetiralul (pe care nu știu dacă-l găsești)
poți cauta gelaspon, sunt niște bureței, se folosesc și în chirurgie pentru oprirea hemoragiilor
trifermentul ajuta digestia, maalox e antiacid. Două chestii care se bat cap în cap, pentru două probleme diferite.
ai deja paracetamol sinus, dar în cazul unei entorse nu e cine știe ce. Ar trebui să iei prea multe tablete, și asta înseamnă doză prea mare de pseudoefedrină. Cel mai bine e să ai cu ce alterna.

Nu ma bag in taiat si cusut decat daca e absolut cazul. Gandeste-te ca iti intra o aschie destul de mare in mana. Nu poti sa o scoti pentru ca nu iese fara leziuni majore. Am alta alternativa la taiat, scos aschia, cusut - daca este cazul?

De augmentin stiu ca e puternic, dar observ ca in ultima vreme doctorii il prescriu cam des ceea ce nu e un lucru bun, mamei mele i-a fost prescris 7 zile pentru o infectie in gat minora care ceda destul de usor dupa un ceai caldut si o repriza de febra, dar asta e, daca a zis doc... asta ca o paranteza.

Pentru bube nu mai bine se administreaza local ungunet pe baza de antibiotic decat sa risc cu un antibiotic oral?



 maltese, on Jan 13 2009, 14:09, said:

In loc de amoxi (augumentin) sau ampicilina as pune o cefalosporina orala sau biseptol. Au alt spectru de actiune, si macar una sa nu fie penicilina. Cui faci tu ampicilina injectabil? Daca doamne fereste se intampla ceva si trebuie, macar sa fie un antibiotic bun. Votez pentru cefotaxim.

Apoi hemisuccinatul si adrenalina fac parte din trusa de urgenta. Nu stiu adrenalina cum se gaseste, dar macar mai pune cateva fiole de HHC.

Pentru rani, taieturi, intepaturi sunt prafuri cu antibiotic: bacitracina si poi pune de asemeni un unguent cu pantenol (bepanten) care e bun si la arsuri.

De vaccinat o sa va duceti toti la sanepid si o sa va faceti vaccinurile obligatorii, nu va trebuie sa aveti

Eu unul nu sunt alergic la penicilina iar daca e cazul pentru altcineva probabil ca stie daca e sau nu, in caz ca e nevoie de injectabil.

Observ ca parerile sunt impartite, as vrea sa stiu ce trusa v-ati face fiecare in cazul unui asemenea eveniment cat si ca trusa de prim ajutor atunci cand nu exista acces la servicii de urgenta, cu un termen de valabilitate cat mai ridicat. De asemenea, as aprecia daca in dreptul fiecarui medicament/instrument ati scrie pe scurt si la ce se preteaza cat mai bine si care sunt contraindicatiile. Consider ca ar fi util si pentru alte persoane.

Si inca o intrebare, care este tratamentul de urgenta in cazul unui blocaj renal?

Edited by mihaiatot, 13 January 2009 - 14:56.


#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
asta pentru ca maltese e medic, iar eu sunt farmacistă. Ea e prea obișnuită cu hidro hemi și restul, nu i se pare ceva extrem de greu de folosit, iar eu am văzut prea mulți ajunși la urgențe că și-au administrat singuri calciu sau nitroglicerina de la vecinu', așa că suflu și-n iaurt :D

 mihaiatot, on Jan 13 2009, 14:42, said:

Nu ma bag in taiat si cusut decat daca e absolut cazul. Gandeste-te ca iti intra o aschie destul de mare in mana. Nu poti sa o scoti pentru ca nu iese fara leziuni majore. Am alta alternativa la taiat, scos aschia, cusut - daca este cazul?

Pentru bube nu mai bine se administreaza local ungunet pe baza de antibiotic decat sa risc cu un antibiotic oral?




Observ ca parerile sunt impartite, as vrea sa stiu ce trusa v-ati face fiecare in cazul unui asemenea eveniment cat si ca trusa de prim ajutor atunci cand nu exista acces la servicii de urgenta, cu un termen de valabilitate cat mai ridicat. De asemenea, as aprecia daca in dreptul fiecarui medicament/instrument ati scrie pe scurt si la ce se preteaza cat mai bine si care sunt contraindicatiile. Consider ca ar fi util si pentru alte persoane.

da, dacă nu se infectează. eu spuneam de cazurile în care e nevoie de antibiotic, să nu te arunci direct la augmentin.
alternativa ar fi scos așchia cu penseta, pansat. dacă e nevoie de suturi, înapoi în civilizație, la medic. Repet, dacă e de tăiat înseamnă că riscul de infectie în clima aia este enorm și ai obligatoriu nevoie de medic. Sigur, poți tăia și coase, dar eu una nu m-aș hazarda, și știu cum se face.

Edited by adadoi, 13 January 2009 - 14:57.


#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 adadoi, on Jan 13 2009, 14:55, said:

asta pentru ca maltese e medic, iar eu sunt farmacistă. Ea e prea obișnuită cu hidro hemi și restul, nu i se pare ceva extrem de greu de folosit,

Am o singura frica in urmatorii 2 ani, si anume sa nu faca fiica-mea intr-o noapte edem glotic. Nu am HHC in casa, mi-a fost frica sa cumpar de teama sa nu mi se implineasca profetia.

Nitroglicerina mi se pare prea mult. Se presupune ca toti din grup au varste sub 45 ani, deci slabe sanse de angina pectorala. Poate te sperie descrierea crizelor anginoase, dar sa stii ca cele periculoase sunt anginele instabile si infarctul, acestea doua sunt de risc vital si nu se trateaza doar cu NG.

Corecteaza-ma daca gresesc, dar un antialergic lipseste de pe lista  (asta daca exclud romerganul). Intepaturi de insecte, plante, toate fac "bube" si duc la mancarimi. Claritine e un antihistaminic de generatie noua, foarte bun, fara efect sedativ. Dar mai este si ketotifenul care are si efect sedativ, spuneai mai devreme ca ai vrea produse cu macar doua actiuni. ketotifenul e mult mai "linistitor" decat emetiralul sau metoclopramidul.

De constipatie mai slabe sanse, dar diareea asociata cu caldura din mediu si mancarea nepreparata termic corespunzator, plus flora microbiana care e cu totul alta pe continentul negru ma face sa cred ca o sa va ia pe rand pe toti. Saruri de rehidratare orala, smect, hidrasec, furazolidon, saprosan...sa fie pt fiecare.

Spune-mi doua lucruri, avand in vedere ca si eu am primit anul asta o invitatie similara, mergi cu pilgrim society? Daca da, lasa bagajul acasa ca nu ai nevoie decat de vaccinurile obligatorii si noroc sa nu iei malarie. Al doilea: cum crezi tu ca vei trece vama cu atatea medicamente? Mai bine te interesezi care e regimul in farmacii in tara in care vei ajunge, faci lista medicamentelor in denumiri comune internationale si cumper de acolo.

#13
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008

 maltese, on Jan 13 2009, 16:31, said:

Al doilea: cum crezi tu ca vei trece vama cu atatea medicamente? Mai bine te interesezi care e regimul in farmacii in tara in care vei ajunge, faci lista medicamentelor in denumiri comune internationale si cumper de acolo.

Nu plec prin aia. Este cumparata printr-o agentie din Austria, au spus clar ca suntem "on our own" si ca nu exista doc.
Tocmai de accea vreau ca aceasta trusa sa fie cat mai compacta si sa contina medicamentele si instrumentele de maxima necesitate. Eu calatoresc si foarte mult si as vrea ca aceasta trusa sa o mai folosesc si cu alte ocazii. Trebuie sa pot sa trec cu ea prin aeroport & stuff. Nu pot sa plec cu toata farmacia dupa mine.

Este foarte greu sa fac aceasta lista, in mare parte deoarece nu am suficiente cunostinte medicale, de aceea apelez la cei in cunostinta de cauza sa alcatuim o lista cu instrumente/medicamente absolut necesare intr-o asemenea calatorie dar care ar fi necesare si in alte situatii unde nu avem acces la serviciile de urgenta si care sa acopere cat mai multe probleme posibile cu o greutate minima. Sunt sigur ca ar fi utila si altor persoane care pleaca in diverse expeditii/excursii.

Eu m-am gandit ca aceasta trusa va trebui printre altele si o schema logica simptomatica de alegere a medicamentului de administrat, care sa cuprinda de asemenea si efectele adverse (pentru a intreba bolnavul inaintea administrarii de eventualele afectiuni). De exemplu in lista mea sunt 9 analgezice si antiinflamatoare ( codeina, paracetamol, pseudoefedrina, aspirina, ibuprofen, algocalmin, piafen, diclofenac, ketonal) si unuia ca mine i-ar fi foarte greu sa aleaga pe cel mai eficient sau combinatia eficienta, ca sa nu mai zic de antibiotice sau mai stiu eu ce probleme digestive. Stiu ca o sa sariti acum cu "Personal medical avizat", dar in situatii ca acestea asa ceva NU EXISTA. Singura pe care te poti baza in situatii limita este aceasta schema logica de administrare. Poate ne ajuta un medic la alcatuirea listei si la schema de administrare bazata pe simptome.

 adadoi, on Jan 13 2009, 14:55, said:

Repet, dacă e de tăiat înseamnă că riscul de infectie în clima aia este enorm și ai obligatoriu nevoie de medic. Sigur, poți tăia și coase, dar eu una nu m-aș hazarda, și știu cum se face.

Ok, si daca isi zdrobeste un deget si nu ai cu ce sa il cosi? Sau cade de pe vre-o colina si se taie adanc intr-o creanga? Ce faci daca nu ai ac si ata? Crezi ca poti mobiliza un elicopter + medici ca sa salveze unu in jungla ca s-a taiat la picior? I don't think so. Poate daca o da in infectie majora sau exista risc de amputare, s-ar putea sa te bage in seama cineva.

Edited by mihaiatot, 13 January 2009 - 16:55.


#14
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 mihaiatot, on Jan 13 2009, 16:40, said:

9 analgezice si antiinflamatoare ( codeina, paracetamol, pseudoefedrina, aspirina, ibuprofen, algocalmin, piafen, diclofenac, ketonal) si unuia ca mine i-ar fi foarte greu sa aleaga pe cel mai eficient sau combinatia eficienta, ca sa nu mai zic de antibiotice sau mai stiu eu ce probleme digestive.

iti spun pe scurt, cine doreste detalii poate sa caute pe google prospectul fiecarui medicament.

codeina: e pentru tusea uscata, sacaitoare
paracetamol: cel mai bun pentru febra si durere, slab efect antiinflamator.
pseudoefedrina (clorfeniramina) se regaseste in combinatie cu paracetamului si de asta ai crezut ca e antiinflamator. De fapt e un antialergic si in stari gripale duce la remisia simptomelor de tipul stranutului, nasului infundat
aspirina: antiinflamator nesteroidian, cap de lista. Bun la febra, durere, inflamatii. Poate da sangerari gastrointestinale, dar nu e atributul strict al aspirinei, ci si al celorlalte medicamente din clasa: ibuprofen, diclofenac, ketoprofen.
algocalmin: pentru dureri si febra. piafenul e un algocalmin imbunatatit.
diclofenac: am zis mai sus ca e AINS, dar merge bine pe sistemul osteo-articular.

Parerea mea, strict parerea mea:
durere: quarelin
febra: paracetamol
antiinflamator: flamexin sau aulin. (inclusiv dureri de spate, musculare)
antibiotic: biseptol (desi a fost o vreme in umbra biseptolul a revenit in forta in antibioterapie, cei de la spitalul de infectioase spunandu-ne ca acum incepe decaderea amoxicilinei. Orice antibiotic are o perioada fulminanta, asta pana microbii incep sa prinda rezistenta, cu cat e mai mult folosit cu atat mai repede devine ineficient), nu da reactii alergice incrucisate cu penicilinele, e bun atat pentru gram negativi (infectii urinare, digestive) cat si pentru gram pozitivi (stafilococ-furuncule, abcese-puroi, streptococ-infectii respiratorii superioare).
dureri de stomac: dicarbocalm
colici (biliare, renale): no-spa
alergii: claritine (intepaturi, mancarimi, stranut, roseata ochilor etc) iar local bepanten (chiar si arsuri solare)
rani: baneocin praf ...si muuuuulta betadina
diaree: smecta si saprosan

Cam atata ar contine lista mea, fara nimic injectabil, poate doar HHC. In rest tifon, vata, pansamente sterile, manusi, ..si alte prostioare.

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 maltese, on Jan 13 2009, 17:07, said:

pseudoefedrina (clorfeniramina) se regaseste in combinatie cu paracetamului si de asta ai crezut ca e antiinflamator. De fapt e un antialergic si in stari gripale duce la remisia simptomelor de tipul stranutului, nasului infundat
of, le-ai încurcat: pseudoefedrina e pusa ca vasoconstrictor (așa se face ca potențează ușor paracetamolul) si bronhodilatator, si nu e tot aia cu clorfeniramina care-i antialergic si se baga in pastilele de raceala ca sa reduca secretiile.



mihai, roagă-ți medicul de familie să-ți facă o listă pe care să pună parafa, ca să nu ai probleme la vamă cu codeina și adrenalina. Chiar și în România poți să dai peste un vameș mai sfătos care să nu te lase să ieși cu ele, au dreptul s-o facă. Cel mai bine ar fi să iei o combinație de paracetamol cu codeină gen solpadein, merge și la tuse, și la dureri.

E foarte complicat să-ți facem acum instructajul. Nu poți să rogi farmacistul să-ți scrie pe cutii exact posologia și indicațiile când te hotărăști ce iei? Eu așa fac, și oamenii sunt mult mai liniștiți decât dacă le-aș face liste. Sigur, trebuie să găsești unul care are timp...

#16
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 adadoi, on Jan 13 2009, 17:18, said:

of, le-ai încurcat: pseudoefedrina e pusa ca vasoconstrictor (așa se face ca potențează ușor paracetamolul) si bronhodilatator, si nu e tot aia cu clorfeniramina care-i antialergic si se baga in pastilele de raceala ca sa reduca secretiile.

Sa traiti doamna farmacista  B) Pe cuvantul meu ca va cred. Ma insel eu sau nu am vazut-o singura ci in combinatii? Acuma poate am parte de putina ingaduinta, imagineaza-ti un salon plin sau o policlinica aglomerata, unii chiar cu boli mai grave ce necesita supraveghere sau macar un diagnostic corect, un doctor sictirit, nebun de cap si 5 studenti aerieni...si intrebarea: ce e cu pseudoefedrina???

#17
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 maltese, on Jan 13 2009, 17:29, said:

Sa traiti doamna farmacista  B) Pe cuvantul meu ca va cred. Ma insel eu sau nu am vazut-o singura ci in combinatii? Acuma poate am parte de putina ingaduinta, imagineaza-ti un salon plin sau o policlinica aglomerata, unii chiar cu boli mai grave ce necesita supraveghere sau macar un diagnostic corect, un doctor sictirit, nebun de cap si 5 studenti aerieni...si intrebarea: ce e cu pseudoefedrina???

așa e, n-o mai găsești singură, doar în combinații. Era pe vremuri sudafed și actifed, până au descoperit niște studenți că dacă bagi trei-patru pastile de-alea poți să zici c-ai luat amfetamină :D

#18
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008

 adadoi, on Jan 13 2009, 17:32, said:

așa e, n-o mai găsești singură, doar în combinații. Era pe vremuri sudafed și actifed, până au descoperit niște studenți că dacă bagi trei-patru pastile de-alea poți să zici c-ai luat amfetamină :D

Exista, se numeste PSEUDOEPHEDRINE - 30 mg pseudoefedrina clorhidrat si e produsa de Leiner Health Product Inc.
Se gaseste in farmacii pentru ca am eu un flacon acasa pe care o asociez cu paracetamol plus doar daca este nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate