Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#91
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

View Posttracius01, on Jan 17 2009, 22:08, said:

Code Red, MS Blaster, Sasser, Melissa, Storm, Michelangelo
si lista continua :lol:   ;)

Normal ca si Mac-ul are softurile lui , dar majoritatea dintre ele sunt doar pentru "entertainment"  ;)

#92
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postradon3, on Jan 17 2009, 22:25, said:

Normal ca si Mac-ul are softurile lui , dar majoritatea dintre ele sunt doar pentru "entertainment"  ;)
nu sunt programe sunt printre cei mai cunoscuti virusi, troieni  :)

#93
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
deci merita sa-mi cumpar Mac ?  :D

am auzit ca Steve Jobs are cancer ... produsele Apple sunt canceroase cumva ?  :huh:

#94
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
Eu am Vista x64,editia 2009 de la Benjamin,de 3 luni
Niciodata nu am avut virusi sau spioni si niciodata nu am rulat programe antivirus sau antispy
Nu am popup-uri aiurea,am dezactivat UAC si am instalat Windows Live Care(care simt ca nu e necesar)
Sistemul mere f bine ,pe 4.5 GB de Ram,ocupa cam 1,9 GB,cu tot cu Office,bitcomet,daemon tools,gramada de filme,muzica si jocuri
Sistemul e f stabil,nu are probleme cu viteza,ocazional Internet Explorer-ul crapa,dar am si Opera,Safari si Firefox ca alternative,asa ca numai copiez adresa si deschid Safari de obicei,pt ca e lucrat de Apple si-mi place
Firefox-ul ma enerveaza cu nevoile lui de a instala nspemii de extensii si Opera e incompatibil cu multe aplicatii Java
De obicei,rulez calendarul mayas si valurile timpului,scriu documente in Word cu diagrame detaliate despre calendarul mayas si universuri paralele
Apoi adun non-stop informatii secrete de pe net si trimit 7-10 mailuri in fiecare noapte cu ele
De aia imi pica explorer-ul asa d edes,pt ca de obicei am 7 taburi deschise
Nu-mi place sa am multiple ferestre de net si de aceea Safari are marele minus pt mine ca nu poti sa deschii usor un tab nou si iti deschide o fereastra noua tot timpul.
Calculatorul mi-e facut din bucati,nici un soft nu e original de la Dos 6.22 incoace
Si eu sunt un profesionist adevarat in intelligence

#95
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004

View Postneagu_laurentiu, on Jan 17 2009, 19:43, said:

De la cine ai auzit tu astea cu setarile in Windows ?!
Ce are installer-ul (prost) facut de firma X cu OS-ul ?!
La cota de piata detinuta e normal sa apara si aplicatii aiurea apoi userii in marea lor majoritate habar nu au ce fac in acel OS.
Analizeaza "profesionist" treaba, nu ca sunt N probleme puse de N useri habarnisiti...

Nu, nu sunt probleme puse de N useri habarnisti. Sunt probleme mari cu Windows-ul (de conceptie), nu conteaza daca stii cum sa le rezolvi sau nu, problemele exista. Cat de serios poti numi ca este un SO in care primul lucru care-l faci e sa dezactivezi ceva (UAC), e de toata jena (ca design cel putin).
Folosesc Windows-ul de cand a aparut prima oara si pot sa-l intorc pe toate partile daca am chef. Numai un "fanboy" Windows poate sa fie atat de orb incat sa considere aceste probleme ca neimportante. Mac OS X-ul developeaza foarte clar problemele Windows-ului. Daca si in OS X ar fi ramas programe agatate aiurea pe care trebuia sa le inchid de fiecare data din task manager sau se le scot de prin registrii ca uninstall-ul nu-si face treaba cum trebuie, nu ar mai fi fost nimic de adaugat. Faza naspa pentru Windows e ca exista sisteme de operare in care nu exista problemele uzuale din Windows.
De cate ori aud faza cu "habarnisti care nu stiu sa utilizeze Windows-ul" ma gandesc ca spuneti defapt ca "Dacia e o masina foarte buna daca nu esti habarnist in ale mecanicii auto, stii sa cureti un jigler, etc.". Da, asa e, Dacia e OK in conditiile astea, faza e ca in lumea asta exista si marci ca BMW, Audi, etc. la care nu trebuie sa stii sa cureti jigerul in fiecare dimineata ca sa mearga masina bine.
Si BMW are cota de piata mai mare decat Dacia, dar la BMW tot nu trebuie sa cureti jiglerele si bujiile inainte sa faci o calatorie mai lunga. Da, costa mai mult un BMW decat o Dacie si pana la urma are aceleasi componente, roti, motor, scaune, etc. insa pur-si-simplu pentru cine foloseste masini, diferenta dintre ele este clara. Chiar nu ma intereseaza ca unii fac programe proaste cand sistemul de instalare in Windows e arhaic si prost manageuit chiar de Microsoft. Folder-ul "Windows" e o mare monstrozitate, creste lunar de la sine putere fara nici o explicatie, sute de fisiere temporare lasate-n balarii, inregistrari in registrii care nu stii daca poti sa le stergi sau nu ca sa nu-ti crape nu stiu ce program (care chiar daca crapa nu stii daca a crapat din cauza aia sau din alta), etc. O fi fost odata acum 10 ani o idee buna (cred ca vroiau sa economiseasca spatiu) insa acum tot sistemul install/uninstall e o mare varza in Windows si e printre principalele cauze pentru care Windows-ul merge asa de prost (aplicatii care nu mai raspund, raman agatare, spatiu din pierdut pe hdd din ce in ce mai mult, freagmentare). Pur-si-simplu doar asta e un motiv suficient sa lasi naibii Windows-ul cu varza lui in poala si sa te muti pe un sistem care lucreaza curat si clar.

View Postradon3, on Jan 17 2009, 21:49, said:

DTP - Adobe Creative Suite - windows,mac
         Corel Draw - windows

Arhitectura - Catia - windows
                   AutoCad - windows

Video - Sony Vegas - windows

...si lista continua...

Esti prost informat sau naiv.
Corel Draw e supeflu atata timp cat exista Adobe. Practic cu Adobe cam inchizi categora Graphics/Design in domeniul Pro; apoi poti adauga alte chestii care pe PC nu exista.
Arhitectura, Catia nu e program de arhitectura decat poate cu indulgenta (e o suita soft lansata de Dassault, aia care fac avioane, mai ales pentru inginerie, mai putin pentru arhitectura. Pentru arhitectura ai Nemetschek, care e mult mai tare pentru domeniul Pro arhitectura decat Catia. AutoCad-ul era tare prin ani '80, acum se folosesc chestii mai rapide si mult mai performante.
In domeniul Video ai atat Final Cut cat si Adobe Premiere, e doar o chestie de preferinte, nu de posibilitati.
Exista domenii Pro pe care Mac sta prost insa Graphics/Design/Arhitectura/Video/Foto/Sound NU se numara printre ele.

Edited by Cris007, 18 January 2009 - 13:39.


#96
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
dar Catia e folosit de NASA si de proiectantii de avioane,trenuri,rachete,etc
e cel mai puternic program ,nu de arhitectura(asta e o prostie) ,ci de design complet industrial si tehnic
daca vreau pot sa fac farfurii zburatoare in Catia,cu eforturi,incarcari,deformari,materiale,forte exterioare,vant,cutremure,meteoriti(impact),etc
nu exista ceva mai puternic
o licenta full de Catia costa 33300 $

#97
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
Da, asa e. Defapt asta e unul dintre principalele minus-uri ale OS X (care nu tine de sistemul de operare in sine defapt), faptul ca nu au aplicatiile CAD/CAM industriale cunoscute (CATIA/ProEngineer/SolidWorks/etc), uite ca n-am nici o problema in a spune acest lucru. In opinia mea personala, daca Apple/OS X continua in felul in care au mers pana acum (de la 2% cota de piata au ajuns la approx. 10%) iar Windows-ul ramane in continuare ce a fost si pana acum (adica daca nu fac o revizuire din temelii) atunci sunt sanse sa apara si programe CAD/CAM pe OS X.

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
microsoft o să facă cu windows cum a făcut și cu internet explorer: era lider de piață și când s-au văzut amenințați cu 20-30% marketshare ai Firefox, au scos ie7 :)
Diferența este că FF e free. Apple nu prea...
În cazul (puțin probabil) în care prețurile apple vor scădea suficient (adică nu dublu față de o configurație „normală”), cota lor de piață va crește. Altfel.. .Mă îndoiesc că se vor găsi suficienți nebuni să facă rate pentru un calculator. Fie el și mac :w00t:

#99
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
Cu cat puterea de cumparare va creste (acum 10 ani nici nu ma gandeam la asa ceva) cu atat va deveni o optiune serioasa. In mod clar imi permit un Mac odata la 2-3 ani.
In una din ultimele stiri de saptamana trecuta am auzit ca Apple vrea sa scoata particula "Mac" din fata "Mac OS X" in prezentarile oficial al sistemului. Interesant.

Edited by Cris007, 18 January 2009 - 17:58.


#100
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Posti0nutzb, on Jan 18 2009, 16:55, said:

microsoft o să facă cu windows cum a făcut și cu internet explorer: era lider de piață și când s-au văzut amenințați cu 20-30% marketshare ai Firefox, au scos ie7 :)
Diferența este că FF e free. Apple nu prea...
În cazul (puțin probabil) în care prețurile apple vor scădea suficient (adică nu dublu față de o configurație „normală”), cota lor de piață va crește. Altfel.. .Mă îndoiesc că se vor găsi suficienți nebuni să facă rate pentru un calculator. Fie el și mac :w00t:

de acord ... dar nu prea vad un OS scos de Apple care sa fie hardware free ... ar aparea o gramada de probleme de compatibilitate pt renumitul sistem de operare ... mai degraba vad continuarea aceluiasi marketing de "fidelizare" ... ca sa merite pretul dublu, trebuie sa umfle ego-ul cumparatorului cu ceva :D

#101
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
Incredibil, n-ai citit nimic din ce am spus pana acum, nu? Altfel nu-mi explic ce-i dai inainte cu "ego"-ul din moment ce e clar ca platesti in plus dar pentru ceva concret.
Continuati sa va iluzionati ca experienta OS X e aceiasi cu cea din Windows si ca Dacia e egala cu BMW-ul deoarece te duce tot acolo pana la urma. Pana la urma si cei care-si iau masini gen BMW in loc de Dacie o fac din cauza unui "ego" si nu fiindca li se par mai fiabile, mai bune, etc.

#102
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCris007, on Jan 18 2009, 21:06, said:

cei care-si iau masini gen BMW in loc de Dacie o fac din cauza unui "ego" si nu fiindca li se par mai fiabile, mai bune, etc.
Tot cu 30Km/h merg din semafor in semafor... da' consumul e de tanc !

#103
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostCris007, on Jan 18 2009, 21:06, said:

Incredibil, n-ai citit nimic din ce am spus pana acum, nu? Altfel nu-mi explic ce-i dai inainte cu "ego"-ul din moment ce e clar ca platesti in plus dar pentru ceva concret.
Continuati sa va iluzionati ca experienta OS X e aceiasi cu cea din Windows si ca Dacia e egala cu BMW-ul deoarece te duce tot acolo pana la urma. Pana la urma si cei care-si iau masini gen BMW in loc de Dacie o fac din cauza unui "ego" si nu fiindca li se par mai fiabile, mai bune, etc.

prietene, comparatia ta nu e una potrivita ... daca vrei sa facem o comparatie cu masini, OS X este una cu scaune imbracate in piele naturala si cu suport de pahar ... restul sunt mai primitive, sunt cu piele ecologica :D

era sa uit, OS X are si o pompa suplimentara ... pentru umflat EGO-ul :lol:

#104
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
ceea ce ma enerveaza e ca nu pot cumpara un laptop cu o placa grafica high-end de la Apple,oricat de mult as plati
faptul ca nu au quad-core-uri pe laptopuri e minor,dar semnificativ pt unii
e penibil ca un notebook de 3000$ sa aiba placi low end si mainstream de la Nvidia si nu de la ATI,care ofera o calitate mult mai buna a imaginii
asta arata ca inginerii Apple nu stiu sa gestioneze caldura
si laptopurile lor se incalzesc f mult,de aceea explodeaza

#105
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004

View PostLucian_Ilea, on Jan 19 2009, 05:34, said:

ceea ce ma enerveaza e ca nu pot cumpara un laptop cu o placa grafica high-end de la Apple,oricat de mult as plati
faptul ca nu au quad-core-uri pe laptopuri e minor,dar semnificativ pt unii
e penibil ca un notebook de 3000$ sa aiba placi low end si mainstream de la Nvidia si nu de la ATI,care ofera o calitate mult mai buna a imaginii
asta arata ca inginerii Apple nu stiu sa gestioneze caldura
si laptopurile lor se incalzesc f mult,de aceea explodeaza

Banuiesc ca glumesti altfel nu are nici o legatura cu realitatea ce spui acolo..

konami, comparatia mea e foarte buna. Windows-ul e o Dacie pe care trebuie sa o mesteresti zilnic ca sa te duca dimineata la servici, OS X e un BMW care te duce la servici. Mi se pare excelenta comparatie, ilustreaza pe deplin avantajele si dezavantajele fiecarui SO (si da BMW-ul costa mai mult, ai dreptate).

#106
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

si da BMW-ul costa mai mult, ai dreptate
Si reparatia lui costa mult mai mult :)

#107
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Cris007 tu vorbesti doar asa sa fie. Explica-mi tu mie de ce as da eu 10000 ron pe un mac doar pentru browsing&stuff ? Unde e placerea aia asa de mare care sa merite suma asta ? Nu toti sunt dtp-isti cei mai multi folosesc calcul ptr chestii mult mai simple. Eu pur si simplu nu vad categoria de useri pentru care se adreseaza mac-ul la pretul asta. Astia care nu au 10000 ron sa dea pe un mac ce fac ? Daca cineva care se descurca relativ ok cu banii nu-si poate permite asa ceva atunci ce rost au aberatiile cu cota de piata a mac ? In plus doamne fereste sa ti se strice un mac ca ai data de dracu.
Incontestabil mac-ul in multe situatii e superior windows-ului, windows-ul are multe probleme de functionalitate si logica, asta-i clar, insa nu conteaza doar asta. Aici nu e vorba doar de sistemul de operare, de superioritatea lui ca si conceptie sau nu, e vorba de alegere iar alegerea se poate referi la hardware, la programe si la orice altceva vrei tu. Tot ce se prezinta ca si avantaje pentru mac, e pur si simplu subiectiv, macul e stabil pentru ca nu suporta nspe mii de configuratii hardware, nu are virusi pentru ca e prea putin popular ca sa merite efortul si asa mai departe. Nu sunt fan al nici unui sistem de operare, am folosit de toate, totusi nu inteleg aceasta evanghelizare a mac-ului, e ok dar la fel de bine imi fac treaba si pe windows, nici o diferenta.

Edited by SE7EN, 19 January 2009 - 11:52.


#108
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
A facut cineva o configuratie asemanatoare unui Mac Pro? Eu am facut (in graba) si mi-a iesit la 10.800 lei. probabil componentele alea nici nu vor merge impreuna, dar nu asta m-a interesatm, ci pretul. Un MacPro costa in Romania 11.140 lei. Acesta din urma are in plus HDD, Video, sistem de operare si, nu in ultimul rand, merge "uns".
In conditiile astea, este scump un MacPro?!?!!

In legatura cu faptul ca "nu am bani" sau "e prea scump pentru mine", nu abliga nimeni pe nimeni sa-l cumpere. Eu la servici am MacPro si acasa PC. Am PC tocmai pentru faptul ca nu-mi permit Mac, nu ca nu mi-as lua.
Ca sistem de operare cred ca este clar pentru fiecare ca OSX-ul este superior Windows-ului. Cu toate ca am Vista "imprumutat", daca ar merge pe PC, mi-as cumpara licenta de OSX fara nicio retinere

Edited by iuliusdobre, 19 January 2009 - 12:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate