Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#37
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

View Postiulianbadiu, on Jan 15 2009, 09:53, said:

citesc si ma minunez , poate-mi explica impatimitii de windoaze de ce bill gates si-a lansat mizeria de windows vista de pe un mac book pro


:roflmaofast: de unde ai mai scos si tampenia asta ?  :lol:

Edited by radon3, 15 January 2009 - 10:55.


#38
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

View Postradon3, on Jan 15 2009, 10:28, said:

:roflmaofast: de unde ai mai scos si tampenia asta ?  :lol:
Asa se zice ...

Personal stiu doua lucruri care scade reputatia Windows in ochii mei la 0 :
1. Bill a afirmat odata in tineretiile sale cat de maret este Apple
2. MacBook nu stiu care e desemnat ca cel mai rapid laptop care poate rula Windows in nu stiu ce an . Caut informatii . Scuzati de lipsa acestora .

#39
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
Un profesionist in grafica este ca un sofer. Poate sa conduca orice masina fie diesel fie benzina, la fel e si cu win si mac, Photoshop merge pe amandoua la fel de bine.

#40
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

La defunctul Powerbook am trecut de la 10.2 la 10.4.9 in 3 ani si ceva de zile sau 4, cati or fi fost strict prin upgrade. Fara reinstalluri, fara probleme.

Si cand in sfarsit a murit calculatorul ala facuse 6 ani si ceva vechime, vazuse 9 tari, 20 zboruri sau peste, zeci de ore in masina, sute de zile in pat, perne peste el, si alte dracii. Si a mers ireprosabil pana in ultima zi.

Cam la asta se rezuma superioritatea mac-ului in ochii unora. Ca  a mers nush cat timp fara probleme. Pai cum dracu sa nu mearga daca folositi tot aceleasi aplicatii in fiecare zi ? Si eu am un windows instalat de 4 ani, ce naiba, dar nu ma apuc sa ma dau si mare cu asta. Absolut ridicol.
Orice sistem de operare se blocheaza, windows, linux, osx ..you name it. Ca in windows iti apare o eroare stupida si in mac nimic asta-i altceva , tot eroare ramane. Sunt pe aici unii care tot debiteaza prostia cu mac-ul are nu se blocheaza, dati un search sa vedeti ca multi au probleme.
Din pacate reclama agresiva si sentimentul asta de a a apartine unei comunitati restranse i face pe unii sa debiteze aiureli. Culmea ca n-am auzit pe nimeni sa inalte osanale free bsd-ului, ca pe asta se bazeaza mac-ul,  dar ce mai sariti in sus cand se ia cineva de mac. Ce ma distreaza cel mai mult e ca cei care folosesc mac se contrazic continuu. Ba mac-ul n-are nevoie de optimizare  (ca in windows) dar cand unul are probleme hop se vine cu sugestia de optimizare  :lol:, te doare mintea.

#41
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
interesant faptul ca cei de pe windows fac topicuri si bloguri si filmulete pe youtube care sa spuna ca macu e de kkt, nu prea vezi mac useri care sa faca asta... nu stiu dar cei care fac asta lafel ca si topic starterul de aici....sunteti nishte oamani obositi si plictisiti mi-a facut sila sa scriu tot rahatul asta

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
macu nu e de cacat, e doar de cacat pentru ce ofera la pretul lui, daca ignori pretul e mult preaminunat. si mie mi-ar placea un mac air din-ala dar n-as da pe el banii cu care imi fac un sistem pe bucati care calculeaza rute galactice :lol:

si daca e vorba de profesionisti, muuuuuuuuuuuuuult mai multi profesionisti folosesc windows in retele imense, care nu crapa si nu se viruseaza pentru ca sint ADMINISTRATE si nu poate orice cretinopat sa instaleze 5 screensaveruri cu gagici pe zi (virusate) :w00t:

#43
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
foloseste un mac dupa aia zi-mi tu mie ca e prea scump pt cat ofera.....

#44
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostD_block, on Jan 16 2009, 07:27, said:

interesant faptul ca cei de pe windows fac topicuri si bloguri si filmulete pe youtube care sa spuna ca macu e de kkt, nu prea vezi mac useri care sa faca asta... nu stiu dar cei care fac asta lafel ca si topic starterul de aici....sunteti nishte oamani obositi si plictisiti mi-a facut sila sa scriu tot rahatul asta
ma rog, ce nu pari a sti este faptul ca Apple a investit milioane de dolari in campanii de publicitate care spun ca "PC-u e de kkt"... uite aici daca nu-ti vine sa crezi: http://www.apple.com/getamac/ads/

cine a mai vazut posturi de-ale mele pe-aici stie ca nu sunt fan Apple/Windows, dar mi se pare corect sa echilibram discutia ;)

View PostD_block, on Jan 16 2009, 10:48, said:

foloseste un mac dupa aia zi-mi tu mie ca e prea scump pt cat ofera.....
eu folosesc uzual un PC cu Linux pe el si un macbook (si un laptop cu XP la munca)... o singura concluzie... mac-ul este prea scump pt cat ofera... este inadmisibil pentru un sistem bazat pe BSD, foarte scump si dezvoltat pe o unica platforma HW sa se blocheze de atatea ori... si eu chiar stiu sa umblu cu un calculator...

pe PC-ul cu Linux pot sa replic orice functionalitate OS X si chiar merge fara sa crape si non-stop, nu ca pe Mac. Singurul downside la Linux pentru mine este ca workflow-ul de editare foto este mai greoi (aplicatii mai prietenoase, calibrare culori etc) - trebuie sa muncesti mai mult ca sa ai un set-up bunicel. Dar nu e imposibil.

Edited by glumetu, 16 January 2009 - 10:59.


#45
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postglumetu, on Jan 16 2009, 10:57, said:

ma rog, ce nu pari a sti este faptul ca Apple a investit milioane de dolari in campanii de publicitate care spun ca "PC-u e de kkt"... uite aici daca nu-ti vine sa crezi: http://www.apple.com/getamac/ads/

cine a mai vazut posturi de-ale mele pe-aici stie ca nu sunt fan Apple/Windows, dar mi se pare corect sa echilibram discutia ;)


eu folosesc uzual un PC cu Linux pe el si un macbook (si un laptop cu XP la munca)... o singura concluzie... mac-ul este prea scump pt cat ofera... este inadmisibil pentru un sistem bazat pe BSD, foarte scump si dezvoltat pe o unica platforma HW sa se blocheze de atatea ori... si eu chiar stiu sa umblu cu un calculator...

pe PC-ul cu Linux pot sa replic orice functionalitate OS X si chiar merge fara sa crape si non-stop, nu ca pe Mac. Singurul downside la Linux pentru mine este ca workflow-ul de editare foto este mai greoi (aplicatii mai prietenoase, calibrare culori etc) - trebuie sa muncesti mai mult ca sa ai un set-up bunicel. Dar nu e imposibil.

Ceva nu e in regula aici, cred ca esti pus special de Bill sa creezi "scandal" in comunitatea mac, doar mac-ul nu are probleme de nici un fel, toti stim asta  :lol:

Acum sincer si mie imi place mac-ul cum arata si mi-as lua unul daca ar fi mai ieftin, cum a zis si Mossotti, ar fi perfect daca as ignora pretul

#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostD_block, on Jan 16 2009, 10:48, said:

foloseste un mac dupa aia zi-mi tu mie ca e prea scump pt cat ofera.....

no zi tu acuma ce ofera mac mac si nu-mi ofera un pc facut din bucati la un pret de 3 ori mai mic. apoi iti spun io ce-mi ofera windoze si nu-mi ofera mac mac la un pret de 3 ori mai mare. ok? :w00t:

#47
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostSE7EN, on Jan 16 2009, 11:13, said:

Acum sincer si mie imi place mac-ul cum arata si mi-as lua unul daca ar fi mai ieftin, cum a zis si Mossotti, ar fi perfect daca as ignora pretul
asta zic si eu, pentru un pret mai rezonabil Mac-ul este o platforma excelenta. Chiar daca se mai blocheaza, macar nu crapa atat de urat decat Windows-ul.
Get a Mac? Cut the price!

@ mosotti: diferenta nu mai e atat de mare, mai ales pe sistemele mai high-end (pe care Apple are oricum focus) - as zice ca "Apple tax" e undeva intre 40% si 100% ;) Bine, in general oamenii ignora costul after-sales pe care-l reprezinta efortul de a sari "gardul din gradina Apple" - adica sa scapi de pseudo-tehnologiile Apple (ALAC, QuickTime, iTunes si alte mizerii care ma scot pur si simplu din minti).

Edited by glumetu, 16 January 2009 - 11:38.


#48
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io am facut un echivalent aproximativ de mac pro la pret de imac.
asta-i un segment care apple nu-l acopera, ca poate as fi luat de la ei. este imac, care pentru mine e definitiv un no-go. nu am vreo utilizare pentru un computer-in-monitor. nu pot sa adaug, upgradeui si daca dupa expirarea garantiei mi se strica panelul, ce fac? la un computer normal iau altul al 3-400€ si gata. imac iti da un core2duo, o placa video mai naspa si 2GB RAM. dupa aia nu vine nimic mult timp, iar la sfarsit e mac pro cu un dual quad samd. care pt. mine-i overkill, si ca dotare si ca pret. pentru 1400+ € imacul, prin conceptul asta idiot de computer-in-monitor e prea scump, la ce ofera. 800 ar fi undeva maxim.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

1. Bill a afirmat odata in tineretiile sale cat de maret este Apple

Asta era pe vremea cand producea softul ptr Apple iar Windows nu exista.

Din punctul meu de vedere ( am folosit si Mac si Windows si vre-o zece soiuri de Linux plus FreeBSD ), un Mac iti iei din 2 motive:

1. Lucrezi in aplicatii profesionale gen editare foto/video de studio.
2. De fite. Ca sa zici ca ai un Mac. La fel ca si cu iPhone-ul.

Altfel nu renteaza financiar. Chiar daca designul este excelent, sunt prea scumpe atat hardware cat si software. Daca vrei sa schimbi o piesa ca s-a stricat si nu mai e in garantie stai 2 saptamani pana vine de prin Irlanda sau mai stiu eu de unde ( valabil nu doar in Romania ci oriunde in UE ) si cand vezi factura afli ca de banii aia iti luai un PC.

#50
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Folosesc zilnic si Mac si PC.
Nu am de reprosat nimic PC-ului. O instalare buna a XP-ului determina o functionare excelenta. Il am instalat de aproximativ 2 ani si functioneaza fara probleme.
Totusi, in calitate utilizator zilnic, daca pot sa spun asa, al ambelor tipuri de masini si al celor doua sisteme de operare, cred ca Mac-ul este mai bun.
Este parerea mea strict personala.
Ar fi si cateva motive:
- sistemul este instalat de mai bine de 4 ani si functioneaza brici
- cu aceiasi 2 GB de Ram si cu o placa video mai slaba (128 ram in loc de 256 pe PC)... Mac-ul se misca mai bine
- nu a avut niciodata ecran albastru :P
- in cazul in care, o data la 300 de ani, se blocheaza vreun program, celelalte functioneaza in continuare fara nici un fel de problema
- desi nu am nici un antivirus, ma doare-n cucu de la sapca de virusi :)

#51
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
avand in vedere ca ei (apple) asambleaza sistemele cu componente alese numai de ei, iar gama fiind foarte restransa, nu tre sa developuie drivere pentru un milion de chinezarii exotice, ca si controlere abaptec de ex. care dupa aia iti crapa sistemul. cand faci drivere pentru un singur chipset de ani de zile bineinteles ca rezultatul e mai bun. d-aia la windows au introdus certificarea driverelor. numai ca poti instala si drivere necertificate, uneori esti chiar obligat s-o faci (X-Fi pentru vista de ex. unde soundblaster, dupa vreo 2 ani de beta-uri de vista a realizat cu stupoare cu 3 sapt. inainte de final release ca s-a schimbat modelul de drivere).

Edited by Pengoon, 16 January 2009 - 11:44.


#52
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Mac e pentru fitosi. am zis! :)
si da, am vazut macbook care a crapat subit de seara pana dimineata... deci...

cum zice si mosotti, prea scump pentru ce ofera!

offtopic: la fel si vaio de la sony... e prea scump si nu e cu nimic mai presus de un dell...

Edited by worm, 16 January 2009 - 11:53.


#53
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCapitanuPICARD, on Jan 16 2009, 11:39, said:

desi nu am nici un antivirus, ma doare-n cucu de la sapca de virusi :)
mare greseala, tipica unui Mac user. Vezi ca exista virusi de Mac - daca te pocneste vreunul o sa-ti faci Mac-ul bibelou (sau lasi banul gramada jos) pana te prinzi ce-i de facut.

in Linux exista si mai putini virusi (si sunt si mai putini virulenti), si tot mi-am pus antivirus.

nici un sistem nu este infailibil.

se zice ca virusul informatic cel mai periculos este cel din fata ecranului  :lol:

#54
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
vierme (asta inseamna worm, nu-i asa?), poate ca esti tu moderator, dar in ceea ce priveste produsele Apple... mai ai de invatat. :)

later edit: glumetule... esti glumet. :) nu esti singurul. da' rasul face bine la ten si reduce nivelul glicemiei. :) adica e de bine.

Edited by CapitanuPICARD, 16 January 2009 - 11:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate