Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Discutia asta nu-si are rostul, e ceva de genul "care o are mai mare". Mi-am dat seama, dupa ce am citit cateva topicuri, ca pe sectiunea asta nu e de glumit, e mult mai rau ca la linux, e plin de fanboys. Desi linuxistii sunt ceva mai flexibili aici e de rau frate. Ma opresc aici ca presimt ca nu o sa ajung nicaieri (da stiu, mac-ul nu se blocheaza niciodata si photoshop-ul se deschide rapid )
:w00t:

Băi... nici windows-ul meu nu se (mai) blochează niciodată :D
Fiecare OS are gașca lui de fani. E ca o religie pentru unii: pot să înjur sistemul tău, dar de OS-ul meu să nu te iei!

#20
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Mac s-a dus mult la vale in zona mea profesionala. In domeniul editarii audio pro, acum 5 ani lucram cu Mac, clar era varianta care se impunea. Actualmente nici nu se mai poate compara, Windows (sau mai bine zis gama de aplicatii care ruleaza pe acest OS) a evoluat enorm, este mult peste Apple Mac in acest domeniu. Eu am impresia ca Steve Jobs s-a orientat catre gadget-uri si i-blinguri, tocmai viceversa fata de titlul topicului.

Edited by eXXocet, 14 January 2009 - 13:05.


#21
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postflaviand, on Jan 12 2009, 09:58, said:

Tu pui botul la marketingul Apple ?

Ca regula generala Linux e pentru profesionisti, Windows pentru oameni normali si apple pentru fitzosi.

Restul sunt povesti...
inseamna ca eu nu sunt profesionist :coolspeak:

View PostCapitanuPICARD, on Jan 12 2009, 11:10, said:

Domnule Lucian, am citit de mult prea multe ori, in postul dumneavoastra, expresii de genul "se pare" si "am auzit ca". Asta inseamna ca ati scris dupa ureche, fara sa verificati temeinic cele afirmate. Un om serios nu ar face asa ceva. Cel putin asta este parerea mea.

In alta ordine de idei, domnule flaviand, cand cineva nu este capabil sa inteleaga si sa foloseasca un mecanism, il considera "fitos". Sau neinteresant. Cam pe principiul vulpii care considera ca strugurii sunt acri. :) Partea trista nu consta in afirmatia pe care ati facut-o, ci in faptul ca ati facut-o desi tot ceea ce tine de Apple este infinit mai usor de folosit, mai intuitiv, mai robust si mai stabil decat tot ceea ce tine de Windows. :)

PS: Domnule Lucian, am auzit ca un Mac nu stie ce este ala ecran albastru. Asa o fi?
sincer sa fiu,de cand cu noile ecrane glossy ,cred ca si Mac-urile au auzit de ecrane albastre
si nu numai albastre,colorate in toate culorile naturii

View Postneagu_laurentiu, on Jan 12 2009, 12:10, said:

Cum ii numesti tu pe cei ce au curiozitatea/pasiunea de a "sapa" in maruntaiele unui OS ? Crezi ca acestia nu se descurca sub MacOS sau Windows ? Invers e mai greu  :P
pierde-vara ii numesc
nu sunt suficiente mesajele iritante din Windows,mai trebe sa si iei un sistem nefunctional si sa-l faci sa mearga intr-una din cele nspemii de aplicatii care ar trebui sa faca acelasi lucru,dar din diverse motive,niciuna nu functioneaza cum trebe

View Postdtancu, on Jan 13 2009, 11:22, said:

Parerea mea e ca intrebarea din titlu e pusa prost.
Exista APLICATII pt. profesionisti. In functie de ce aplicatie folosesti, te poti indrepta spre Mac sau nu.
Exemplu: Final Cut Pro. Pentru cei care editeaza video si vor sa lucreze in FCP, nu exista alternativa in afara Mac-ului.
Contr-exemplu: suitele Adobe. Disponibile atat pe Mac cat si pe PC, e o chestiune de preferinte, stabilitate, aspect al interfetei, obisnuinta. Istoric vorbind, aplicatiile Adobe sunt nascute pe OSX deci multe firme de DTP au tendinta sa ramana cu ele pe Mac, dar nu este o regula.

Ca sa fim si mai bine intelesi: investitia (bani/timp/resurse/training) intr-o aplicatie profesionala de editare video sau prelucrare imagine, sau DTP etc este atat de mare incat nimeni nu sare de la o aplicatie la alta din luna in luna. Cand vorbim de profesionisti vorbim in general de firme de grafica, DTP, prelucrare video, care investesc in aplicatiile respective o data si bine.
Da,aicea ai dreptate
Istoria face ca Mac-urile sa fi fost singurele calculatoare personale,in anii 80 si 90,pe care puteai sa faci grafica profesionista
Dar la ora actuala,nu e nevoie sa folosesti Final Cut Pro
Poti sa folosesti orice,teoretic
Sigur ca daca stii de mic copil numai o aplicatie,pe aia  o folosesti
Dar cred ca Mac-urile incet vor pierde latura asta profesionala si vor disparea
Deja au inceput sa fie produse consumer

#22
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005
Nu SO-ul defineste "profesionistul"!
Restul e... brambureala.
O scurta privire asupra preturilor HW arunca Apple in aer.
Dar. Ca integrator HW, nus' ce sa zic... o fi peste HP/Dell/IBM... si aici un maaare rol il are si partea de SO.
Windows-ul e bun (XP-ul, si cu mare nerabdare astept 7-le care promite..(nu am auzit lucruri foarte bune de Vista...)) insa OSX-ul e mult peste WIN.
Ar fi misto sa poti instala OSX pe HW custom, facut de fiecare din noi... dar vezi tu.. nu se poate...
Altfel HW Apple are un pretz de sta matza in coada... si daca ai mai vrea si un RAID.. s-a taiat coarda. Pe cand in zona PC-urilor custom, un sistem HW mult peste ce ofera Apple ca performanta e substantial mai ieftin. Sa nu mai zic nimic de RAID... care devine aproape gratis :), aaa  SLI, CrossfireX... vise...
Sunt utilizatro de Mac. ..Pro :) si asa apreciez OSX-ul. Acasa am un WIN care de vreo 2 ani nu mi-a dat nicio eroare... (BSOD)
Lucrurile au evoluat, in bine. XP-ul nu mai e WIN 98, la fel cum Leo nu e OS9...
Bun, acum, titlul topicului e aiurea... Apple e pt profesionisti...
NU.
La fel cum nici WIN nu e...
Un chirurg e profesionist (cu vreo 12-13 clase peste toti Art-ii, DTP-istii si 3D... whatever) si n-are nevoie de vreun OS anume...
Si inca ceva.. in 2009 inca mai discutam care SO e mai bun?
Parerea mea... niciunul! Toate sunt praf.
Hardware-ul a evoluat masiv in ultimii 6-7 ani... SO-urile...
Si, la urma urmei.. fiecare marfa are cumparatorul ei.

#23
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006
hai ca sunteti simpatici, zau
am un amic profesionist din asta de care ziceti voi; nu e profesionist in soft&hard; face doar cateva sute de mii de eur pe luna din grafica si prelucrare foto (ca firma)

stiti ce are la firma? servere linux, desktop-uri (daca poti sa le zici asa) pe windows si portabile apple; cele mai interesante sunt desktopurile (cu so windows) cu monitoare cinema display (apple)  :w00t:

linux-ul il are pentru routere, voip, mail, centrala telefonica, vpn-uri si alte asemenea
windows-urile (unele chiar pe sk771) le are pentru potentialul anumitor programe, forta bruta si chestii uzuale
mac-urile portabile le are pentru nonadministratoruser, pentru portabilitate performanta, pentru impresie artistica la clienti, pentru securitate (ca nu stie la ce retele se conecteaza "portabilii") si pentru stabilitate/lipsa de ecrane albastre la sediul. clientului.

asta e profesionalism domnilor  ;)

asta cu fan mac, fan win, fan linux e pentru pubertate si oameni care nu-si stapanesc meseria sau nu cunosc toate posibilitatile pe ceea ce fac;
un profesionist va sti sa-si aleaga oricand intre linux,mac si windows (in functie de ceea ce face, cand face si cum face);

zic si eu, nu dati cu parul

Edited by kretzu77, 14 January 2009 - 15:08.


#24
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005

View Postkretzu77, on Jan 14 2009, 14:42, said:

zic si eu, nu dati cu parul
zici foarte bine!

#25
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postkretzu77, on Jan 14 2009, 14:42, said:

stiti ce are la firma? servere linux, desktop-uri (daca poti sa le zici asa) pe windows si portabile apple; cele mai interesante sunt desktopurile (cu so windows) cu monitoare cinema display (apple)  :w00t:

linux-ul il are pentru routere, voip, mail, centrala telefonica, vpn-uri si alte asemenea
windows-urile (unele chiar pe sk771) le are pentru potentialul anumitor programe, forta bruta si chestii uzuale
mac-urile portabile le are pentru nonadministratoruser, pentru portabilitate performanta, pentru impresie artistica la clienti, pentru securitate (ca nu stie la ce retele se conecteaza "portabilii") si pentru stabilitate/lipsa de ecrane albastre la sediul. clientului.

asta e profesionalism domnilor  ;)

Nu, asta nu e profesionalism. Asta e din categoria "am din fiecare cate ceva ca poate am nevoie".

Repet, un profesionist intr-un domeniu dat isi alege in primul rand o aplicatie in care se specializeaza. Abia dupa aceea se pune problema pe ce hardware o ruleaza si pe ce S.O.
Ma indoiesc ca un Adobe Certified Expert de exemplu si-a pus problema vreodata pe ce S.O si pe ce hardware va rula el Photoshop sau Premiere. Problema lui e sa faca bani din Photoshop, sa fie creativ, sa aiba talent, sa stapaneasca aplicatia la perfectie. Restul e irelevant.
Am impresia ca pentru 99% din cei de aici "profesionist" inseamna freelancer.

#26
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdtancu, on Jan 14 2009, 20:27, said:

Nu, asta nu e profesionalism. Asta e din categoria "am din fiecare cate ceva ca poate am nevoie".

Repet, un profesionist intr-un domeniu dat isi alege in primul rand o aplicatie in care se specializeaza. Abia dupa aceea se pune problema pe ce hardware o ruleaza si pe ce S.O.
Ma indoiesc ca un Adobe Certified Expert de exemplu si-a pus problema vreodata pe ce S.O si pe ce hardware va rula el Photoshop sau Premiere. Problema lui e sa faca bani din Photoshop, sa fie creativ, sa aiba talent, sa stapaneasca aplicatia la perfectie. Restul e irelevant.
Am impresia ca pentru 99% din cei de aici "profesionist" inseamna freelancer.
si ce dracu te faci cand ai 2 angajati f buni pe meserie care se uita chioras la win si alti 2 carora le e frica sa atinga mouse-ul daca nu vad start in stanga jos? (vorba vine)
e vorba diversificare si raport pret/performanta la un moment dat

in postul meu am dat niste exemple pt fiecare tip; era vorba de altceva

Edited by kretzu77, 14 January 2009 - 21:01.


#27
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

View PostMr.Jinx, on Jan 12 2009, 18:03, said:

tu ai de fapt ceva cu Apple, nu? ai lucrat vreodată pe un Mac să poți comenta? că din auzite mai greu. Să vezi cum zbârnie Mac-ul rulând Photoshop, Illustrator, Dreamweaver în același timp pe 1gb ram și pe urmă să vezi de ce preferă „profesioniștii” să lucreze cu așa ceva ;).  Să vedem cum rulezi tu toate astea pe linux :lol:

p.s. cum spunea și i0nutzb, pentru creat filme, grafică la greu etc. se folosesc macpro-uri ;)


:lol: Photoshop pe Mac  :lol:  e varza . CU 6000 de lei cat costa un apple de 24" iti configurezi un PC de 10 ori mai bun . Nu se merita sa cheltui banii pe asa ceva  ;) mult prea scump pt ce stie sa faca .

#28
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007
Apple mi se pare pur si simplu foarte .... GAY
si se pare ca nu sunt singurul cu aceasta parere, niste titluri de de google:
Apple Perceived As Gay
Apple's gay appeal :lol:
Apple gay friendly  :roflmaofast:

#29
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Interesanta observatie venita de la cineva cu un avatar ca al tau :P

Ma rezum doar sa spun atat:
1. Ca si pret, Apple e mai scump dar nu cu mult mai scump decat un PC facut la aceiasi configuratie si calitate. In orice caz nu aberatii cu de "10 ori mai scump"
2. Ca si eficienta de lucru, OS X-ul e peste Windows. E o bijuterie de sistem de operare care-si face treaba fara probleme.
3. In OS X nu pierzi vremea cu ingrijirea computerului, grija ta e sa-ti faci treburile. Zicea bine mai sus cine zicea ca ceea ce castigi folosind un Apple este timp. Diferenta intre OS X si Windows din punctul meu de vedere nu se masoara in numarul de aplicatii deschise simultan, memoria ocupata, etc. ci in cantitatea de timp pierduta aiurea. Problema memoriei ocupate tine de anii 90.
4. Windows-ul are avantajul diversitatii aplicatiilor. E un lucru important, insa atunci cand poti face aceleasi lucruri si intr-un OS si in celalalt, multa lume incepe sa se uite si la alte lucruri cum ar fi eficienta si timp pierdut.

#30
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007

View PostCris007, on Jan 14 2009, 22:09, said:

Ca si eficienta de lucru, OS X-ul e peste Windows.
Nu vrei sa o inregistrezi ca axioma ?

Quote

E o bijuterie de sistem de operare care-si face treaba fara probleme.
cam gay afirmatia, nu crezi ?

Quote

3. In OS X nu pierzi vremea cu ingrijirea computerului, grija ta e sa-ti faci treburile.
asta e argument pro mac?

Quote

Diferenta intre OS X si Windows .... cantitatea de timp pierduta aiurea.
serios? n-as fi crezut !

Quote

4. Windows-ul are avantajul diversitatii aplicatiilor.
bine ca nu ai scris ca e singurul avantaj !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

principalul motiv evocat de cei care folosesc mac este securitatea datelor/lipsa virusilor, iar principalul motiv pentru care nu exista virusi il reprezinta comunitatea mac foarte restransa, o comunitate de user/operator nu de producer.

Edited by TrippLex, 15 January 2009 - 00:24.


#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Posti0nutzb, on Jan 12 2009, 10:11, said:

Also, be sure you will reinstall your osx every two months....


La defunctul Powerbook am trecut de la 10.2 la 10.4.9 in 3 ani si ceva de zile sau 4, cati or fi fost strict prin upgrade. Fara reinstalluri, fara probleme.

Si cand in sfarsit a murit calculatorul ala facuse 6 ani si ceva vechime, vazuse 9 tari, 20 zboruri sau peste, zeci de ore in masina, sute de zile in pat, perne peste el, si alte dracii. Si a mers ireprosabil pana in ultima zi.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

La defunctul Powerbook am trecut de la 10.2 la 10.4.9 in 3 ani si ceva de zile sau 4, cati or fi fost strict prin upgrade. Fara reinstalluri, fara probleme.
Sarcasm man, sarcasm :w00t:
Oricum, și eu am avut XP 4 ani și a mers fără probleme. La un moment dat și-a dat hdd-ul ultima rotație :(

#33
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006
eu am xp-ul de 2 ani; deci sa sper la 4?  :w00t:

View PostTrippLex, on Jan 15 2009, 00:20, said:

[size=1]
serios? n-as fi crezut !
la xp are dreptate
la win server nu e chiar asa; exista servere cu win la care nu s-a mai butonat pe mentenanta de ani buni

#34
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postiuliusdobre, on Jan 12 2009, 09:16, said:

Pentru ce fel de profesionisti este Linuxul?! :huh:
administratori de sisteme, programatorii motorului de cautare Google, diversi din zone academice unde e nevoie de supercalculatoare (pe care ruleaza aproape in exclusivitate versiuni customizate de Linux), diversi din zone de IT security / embedded systems /... etc

sigur, nu-s profesionistii la care te gandesti tu in mod normal, dar si astia iti influenteaza viata (chiar daca tu n-o stii...)

#35
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008
citesc si ma minunez , poate-mi explica impatimitii de windoaze de ce bill gates si-a lansat mizeria de windows vista de pe un mac book pro

#36
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostTrippLex, on Jan 15 2009, 00:20, said:

principalul motiv pentru care nu exista virusi il reprezinta comunitatea mac foarte restransa, o comunitate de user/operator nu de producer.
partial incorect.

e adevarat ca numarul de virusi e oarecum proportional cu interesul pe care-l genereaza platforma respectiva, ca urmare se scriu mult mai putini virusi pentru OS X si Linux decat pentru Windows.

dar principalele motive pentru care virusul nu-i nici macar virus (adica nu se poate propaga prea tare si nu prea poate infecta multe computere chiar si din acea nisa de SO) sunt:
1/ filozofia de design mostenita din UNIX, in care datele sunt separate de aplicatii;
2/ accesul la rulare de aplicatii/scripturi este ingradit doar la root, iar daca un user are totusi drepturi sa ruleze anumite scripturi si infecteaza sistemul, este foarte greu sa se poata infecta tot sistemul din cauza privilegiilor limitate ale userului respectiv; (incearca asta in Windows...)
3/ contul de root (administrator) este restrictionat la activitati strict administrative si de mentenanta sistem (deci folosit cat mai rar si numai in cunostinta de cauza); (nu-i cazul Windows, nu?)
4/ in Linux, instalarea de software se face in marea majoritate a cazurilor din repository-urile oficiale ale distributiilor respective, care sunt verificate de echipele distributiilor, au md5 check sums etc... (definitely not in Windows...)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate