Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

UT Cluj.

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#37
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu am spus că facultățile au același potențial. Să nu mă înțelegi greșit.
Eu vorbesc de situații reale. Materia predată e aceeași, aici mă refer strict la programare. Matematică se face la fel. La poli se face și fizică și ceva hardware, dar nimic ieșit din comun.
Examenul ăla de admitere e singurul lucru bun și probabil singurul motiv pentru care profii de liceu termină info nu calculatoare.
Dacă vrei să te faci profesor atunci poți să termini și doar liceul că mai mult nu ai nevoie, evident profesor mediocru spre slab, cum sunt majoritatea.
Studenții care știu matematică nu dovedesc nimic mai mult decât că știu matematică. Părțile de matematică utile în programarea de zi cu zi le știam de mult, nu a fost nevoie să le învăț la vreun curs.

Am acoperit materia, unele cursuri sunt combinate într-unul singur da se face la fel de mult, asta știu sigur, deși pare dubios, la poli se predă mai puțin și trebuie predate mai puține laboratoare, de aceeași dificultate.

Știu sigur că o să fac cam tot ce e legat de programare și apare în listele cu materii pe care nu le-am făcut.

Găsești aici http://ac.utcluj.ro/...hp/licenta.html lista cu materii, deși presupun că ai găsit deja pagina asta.
Aici http://www.cs.ubbclu...nv/102r2008.htm sunt cursurile de la ubb.
Sunt mai puține dar cum am zis materia e aceeași. Nu se face nimic în plus sau în minus, exceptând partea de hardware, fizică și chimie.
Analiza de exemplu e împărțită în două la poli. Materia predată la noi e mai multă și e un singur examen din tot. Știu sigur că e aceeași materie că am vorbit cu foști colegi care acum sunt la poli.
Dacă scoți din liste hardware, fizică și chimie o să vezi că rămân tot trei ani, aceleași materii dar cu nume diferite sau împărțite altfel și tot atâta matematică, ba chiar mai multă dacă mă crezi.

Și da, și eu mă refer tot la modul de funcționare a procesorului. La poli este o materie întreagă despre modul de funcționare la nivel fizic, lucru care nu are legătură cu capacitatea de înțelegere a limbajului de asamblare.
Un exemplu concret: pe mine ca programator nu mă înteresează cum se face diferența fizică (voltaj) între 0 și 1 la nivelul flagurilor, în schimb mă înteresează în urma cărui proces se setează overflow flag-ul, care e mecanismul logic și ce implicații are.
Nu mă înteresează nici care sunt eforturile tehnice depuse pentru a proiecta arhitectura procesorului pe 64 de biți, în schimb mă înteresează cum sunt rezolvate problemele de backward compatibility la nivel de limbaj de asamblare.

Edited by sergiu_spooky, 11 February 2009 - 01:28.


#38
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006
Trebuie subliniata diferenta esentiala dintre cele doua facultati. Dupa cum a spus si m3th0dman din Poli iesi inginer din UBB doar programator.

Facultatea nu are rolul de a preda ca la liceu. Are doar un rol de a te ghida si de-a-ti pune un calificativ pe munca care ai desfasurat-o. De tine depinde cat inveti cum inveti si cand inveti.

Programarea se poate face si de acasa. Cel mai bine se vede la UBB. E adevarat ca primiti ca tema de casa sa invatati un limbaj de programare cam intr-o saptamana. nu?  (LISP-ul din anul 2 parca e un exemplu)
Ce materii ar fi la facultate pe care nu le-ai putea face singur acasa ?

In schimb la Poli cred ca i-ar fi greu unui student sa invete singur despre FPGA-uri sau si despre un amarat de osciloscop fara sa vada unul si sa se joace cu el.

Postul tau lasa impresia ca pararea ta despre Poli e ca ar fi o facultate la care se face programare si ceva acolo hardware la umplutura,  ceea ce e total fals.

In plus voi aveti 3 ani de facultate, iar la noi s-a trecut recent de la 5 la 4 ani.

Oricum sunt multe aspecte de discutat cand se compara cele 2 facultati.

#39
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, se presupune că ești în stare să înveți sintaxa lisp singur. Metode și algoritmi, paradigme, se învață la curs, seminar și laborator.
Și nu mi se pare deloc exagerat, ba chiar prea mult. Eu am învățat lisp cât să-mi fac toate laboratoarele și să iau o notă bună la practic într-o noapte. Mi se pare și mai exagerat că la alții le-a luat două luni, dar ăsta e sistemul.

Din punctul meu de vedere nu există nicio materie pe care nu aș putea să o fac singur acasă, dar din punctul celorlalți 90% probabil că toate materiile sunt imposibile fără cursuri și laboratoare obligatorii :)

Toate informațiile legate de hardware pe care le aflii la cursuri la poli sunt convins că le găsești pe net exact cum găsești informații despre lisp.
Nu am idee ce practică se face, dar dacă se rezumă doar la "Copii, ăsta e un osciloscop. Are niște puncte de ecran. O să aflăm la curs ce semnificație au." atunci nu m-ar ajuta cu absolut nimic.
Dacă în schimb aș avea acces la un osciloscop și m-aș putea juca cu el două ore cât ține laboratorul atunci da, ar fi un real ajutor.

Nu am spus nici că partea aia de hardware nu ar fi utilă, am zis doar că pe partea de programare nu e nimic în plus.
Și mie mi-ar fi la fel de ușor să programez un misp, deși nu am idee ce e în el, fizic. Tot ASM e și nu aș avea decât să studiez documentația. Până la urmă ambele facultăți ar trebui să te învețe să te descurci singur și eventual să îți deschidă calea spre domeniile de interes actuale.

Am și eu o întrebare. Cum îi spune la materia la care programați în Java și ce anume se predă?

Și nu, nu mă sperie deloc faptul că o să ies doar programator :)

#40
ahmonra

ahmonra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare, nu am citit tot topicul, asa ca imi cer scuze daca repet ce s-a zis deja. Sunt student la ETTI Cluj -engleza. Drept ca doar anul I, dar cred eu ca am prins cat de cat pulsul facultatii.
Un fapt: pentru 2009 s-a scos admiterea de la ETTI, se intra cu dosare. Anul trecut a fost inca admitere cu test de matematica, dar n-a fost concurenta asa ca a intrat la buget cam toata lumea care a luat peste 6. De fapt acum, toti din anul I sunt la buget.
Am dat aici pentru ca imi place fizica, mai ales electronica...si programarea. Matematica 0 barat, chiar daca am terminat mate-info.
In sem. I cele mai importante materii sunt analiza, alegbra si CCP(componente si circuite pasive, continuarea electronicii din liceu) cate 5 credite fiecare.
La analiza cei care sunt bine pregatiti trec fara probleme (eu, desigur am picat), la algebra e destul de sf(picat si aici), la CCP e foarte greu, daca nu ai tangente cu fizica, electronica. S-a picat la greu, e examen oral cu teorie, probleme si chestii. Dintr-o grupa de 25-30 de oameni au trecut 3-6. Dintr-o grupa 10 :P . Daca ai invatat serios fizica in clasa 10-11 intelegi mai usor si poti trece chiar cu nota mare (eu am luat 8).
Celelalte materii: Programare: incepi totul de la 0, deci chiar daca nu ai invatat nimic in liceu ai sanse sa intelegi. Se pune mai putin accent pe partea de algoritmica, se insista mai mult la "sa facem programul optim dpdv al memoriei, procesorului"
Fizica: e chiar usor, e aprofundarea materiei din clasa a 11-a, cu unde, oscilatii, etc.
Mecanica: nu are legatura cu mecanica facuta in liceu, e de fapt Mecatronica. Dar daca mergi la cursuri, seminarii, treci fara probleme.
Si cam atat.

LE: Curicula pentru specializarea Electronica Aplicata AICI
Pentru Telecomunicatii AICI

Edited by ahmonra, 17 February 2009 - 13:03.


#41
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Exista vreun forumist student la calculatoare la UT sa ne faca un "review" in genul celui de sus ?

#42
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postahmonra, on Feb 17 2009, 12:50, said:

Salutare, nu am citit tot topicul, asa ca imi cer scuze daca repet ce s-a zis deja. Sunt student la ETTI Cluj -engleza. Drept ca doar anul I, dar cred eu ca am prins cat de cat pulsul facultatii.
Un fapt: pentru 2009 s-a scos admiterea de la ETTI, se intra cu dosare. Anul trecut a fost inca admitere cu test de matematica, dar n-a fost concurenta asa ca a intrat la buget cam toata lumea care a luat peste 6. De fapt acum, toti din anul I sunt la buget.
Am dat aici pentru ca imi place fizica, mai ales electronica...si programarea. Matematica 0 barat, chiar daca am terminat mate-info.
In sem. I cele mai importante materii sunt analiza, alegbra si CCP(componente si circuite pasive, continuarea electronicii din liceu) cate 5 credite fiecare.
La analiza cei care sunt bine pregatiti trec fara probleme (eu, desigur am picat), la algebra e destul de sf(picat si aici), la CCP e foarte greu, daca nu ai tangente cu fizica, electronica. S-a picat la greu, e examen oral cu teorie, probleme si chestii. Dintr-o grupa de 25-30 de oameni au trecut 3-6. Dintr-o grupa 10 :P . Daca ai invatat serios fizica in clasa 10-11 intelegi mai usor si poti trece chiar cu nota mare (eu am luat 8).
Celelalte materii: Programare: incepi totul de la 0, deci chiar daca nu ai invatat nimic in liceu ai sanse sa intelegi. Se pune mai putin accent pe partea de algoritmica, se insista mai mult la "sa facem programul optim dpdv al memoriei, procesorului"
Fizica: e chiar usor, e aprofundarea materiei din clasa a 11-a, cu unde, oscilatii, etc.
Mecanica: nu are legatura cu mecanica facuta in liceu, e de fapt Mecatronica. Dar daca mergi la cursuri, seminarii, treci fara probleme.
Si cam atat.

LE: Curicula pentru specializarea Electronica Aplicata AICI
Pentru Telecomunicatii AICI
Îi drept că-i mai ușor la secția de engleză ca la română (profesori mai puțin exigenți)?

#43
streetwise

streetwise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.02.2009

View Postm3th0dman, on Feb 10 2009, 22:55, said:

Facultățile în sine sunt relativ diferite. La una înveți informatica și la alta calculatoarele. De la prima ieși programator iar de la cealaltă ieși inginer.
si ce zici ca ii mai bine sa iesi? inginer sau programator. Si eu oscilez intre facultatile astea doua, mai mult m-ar interesa ce faci dupa ce termini facultatea. Imi aflu loc de munca sau nu? Programarea ma atrage mai mult dar nu pot sa zic ca ma descurc foarte bine, doar atat cat se cere in liceu.

Si mai am o intrebare: din cate am auzit, la poli daca intri ai camin asigurat, chiar daca repeti anul, la ubb ramai in camin daca ai media mica?

#44
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
La fel ca si pe streetwise , m-ar atrage programarea mai mult , dar n-as vrea sa ajung profesor la vreun liceu. Totusi ma atrage UBB rau de tot.

#45
streetwise

streetwise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.02.2009

View Postsmirghel, on Feb 23 2009, 22:49, said:

La fel ca si pe streetwise , m-ar atrage programarea mai mult , dar n-as vrea sa ajung profesor la vreun liceu. Totusi ma atrage UBB rau de tot.
Cunosc un baiat ii la automatica ultimul an, si intrebandu-l ce parere are despre info mi-a zis: "daca vrei sa ajungi profesor", dandu-mi de inteles ca o sa ajung profesor daca merg acolo.  :huh:   Dar din cate am observat, cel putin la mine la liceu, profii sunt cei care nu s-au descurcat foarte bine la programare, bineinteles cu exceptii, am si o profa care stie, dar mai sunt care is pe langa info.

#46
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
NU facultatea terminată determină ce ești capabil să realizezi.
Totuși, de multe ori o anumită variantă te ajută mai mult decât alta. NU înseamnă că nu poți ajunge profesor dupa ce termini oricare ambele facultăți...

P.S. Și eu cunosc doi băieți la automatică în ultimul an și deabia se descurcă în Pascal.
P.S.2 Unul din ei primește bursă.

Edited by sergiu_spooky, 24 February 2009 - 10:43.


#47
ahmonra

ahmonra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.01.2007

View Postm3th0dman, on Feb 22 2009, 17:55, said:

Îi drept că-i mai ușor la secția de engleză ca la română (profesori mai puțin exigenți)?

Se poate spune ca profii de la romana sunt mai "exigenti" dar sa nu confundam exigenta(cu sens pozitiv) cu nesimitirea unor fosile. Eu spun ca e mai usor la engleza pentru ca sunt profesori care chiar te ajuta sa intelegi materia. Profesori din aia adevarati, cum ar trebui sa fie profesorii.
Sa zicem ca sunt mai putin exigenti, dar pedagogi mult mai buni.
Cei de la romana au dat de ceva legende ale exigentei, dar in niciun caz nu sunt ei mai bine pregatiti. Doar sufera mai mult.
In fine, scuze pentru offtopic.

Edited by ahmonra, 25 February 2009 - 19:20.


#48
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Mai povesteste , mai povesteste :D

#49
thug4life_dudu

thug4life_dudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2007

View PostElectryc, on Feb 25 2009, 20:51, said:

Mai povesteste , mai povesteste :D
Daca esti genu care nu prea are chef de invatat mereu si de mers la facultate o sa-ti fie greu la telecom, am constat-o pe pielea mea pe primu semestru, ca am ramas cu 3 restante(recunosc ca la mate nu prea m-am stresat, m-am dus mai mult tinta sigura).
E adevarat ca la engleza e un pic mai usor prin faptul ca la analiza se trece un pic mai usor, in rest la analiza si ccp sunt aceeasi profi.(si cei de la engleza au mai multe fete;),lipsa mare de fete la etti)
Oricum cred ca daca termini la  telecom o sa-ti fie mult mai bine decat daca termini informatica deoarece din anu III(da doamne sa ajung) iti poti alege o specializare(electronica aplicata sau telecomunicatii) primind 2 diplome sau ceva de genu una de licenta si una pt specializare.
Si ca incheire sa-ti spun ce-mi scria azi pe banca in c41:"Esti inca virgin?NU-ti fa probleme poli ne **** pe toti".

Edited by thug4life_dudu, 26 February 2009 - 02:32.


#50
grozavu07

grozavu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007

View Postahmonra, on Feb 17 2009, 13:50, said:

Salutare, nu am citit tot topicul, asa ca imi cer scuze daca repet ce s-a zis deja. Sunt student la ETTI Cluj -engleza. Drept ca doar anul I, dar cred eu ca am prins cat de cat pulsul facultatii.
Un fapt: pentru 2009 s-a scos admiterea de la ETTI, se intra cu dosare. Anul trecut a fost inca admitere cu test de matematica, dar n-a fost concurenta asa ca a intrat la buget cam toata lumea care a luat peste 6. De fapt acum, toti din anul I sunt la buget.
Am dat aici pentru ca imi place fizica, mai ales electronica...si programarea. Matematica 0 barat, chiar daca am terminat mate-info.
In sem. I cele mai importante materii sunt analiza, alegbra si CCP(componente si circuite pasive, continuarea electronicii din liceu) cate 5 credite fiecare.
La analiza cei care sunt bine pregatiti trec fara probleme (eu, desigur am picat), la algebra e destul de sf(picat si aici), la CCP e foarte greu, daca nu ai tangente cu fizica, electronica. S-a picat la greu, e examen oral cu teorie, probleme si chestii. Dintr-o grupa de 25-30 de oameni au trecut 3-6. Dintr-o grupa 10 :P . Daca ai invatat serios fizica in clasa 10-11 intelegi mai usor si poti trece chiar cu nota mare (eu am luat 8).
Celelalte materii: Programare: incepi totul de la 0, deci chiar daca nu ai invatat nimic in liceu ai sanse sa intelegi. Se pune mai putin accent pe partea de algoritmica, se insista mai mult la "sa facem programul optim dpdv al memoriei, procesorului"
Fizica: e chiar usor, e aprofundarea materiei din clasa a 11-a, cu unde, oscilatii, etc.
Mecanica: nu are legatura cu mecanica facuta in liceu, e de fapt Mecatronica. Dar daca mergi la cursuri, seminarii, treci fara probleme.
Si cam atat.

LE: Curicula pentru specializarea Electronica Aplicata AICI
Pentru Telecomunicatii AICI


Vreau sa te intreb ceva..Care ar fi avantajul sa studiezi in limba engleze?Si nu ar trebui sa stii Engleza la un nivel f.ridicat(macar de CPE),?adica ma gandeam si eu


O alta intrebare pt cine crede ca-mi poate da un raspuns:
Stiu k de anul acesta va fi concurs de dosare la ETTI.Media d admitere fiind (Medie Bac +Medie multianuala Mate)/2
Cam ce medie d admitere ar trebui sa am ca sa am sanse sa intru aici(chiar si la taxa)?

Ms anticipat!

Edited by grozavu07, 28 February 2009 - 21:54.


#51
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Poststreetwise, on Feb 23 2009, 01:00, said:

si ce zici ca ii mai bine sa iesi? inginer sau programator. Si eu oscilez intre facultatile astea doua, mai mult m-ar interesa ce faci dupa ce termini facultatea. Imi aflu loc de munca sau nu? Programarea ma atrage mai mult dar nu pot sa zic ca ma descurc foarte bine, doar atat cat se cere in liceu.

Si mai am o intrebare: din cate am auzit, la poli daca intri ai camin asigurat, chiar daca repeti anul, la ubb ramai in camin daca ai media mica?
Și eu sunt viitor student, n-am de unde ști bine despre ce vorbesc.
Din câte am văzut cursurile un inginer (în calculatoare - copmuter science, sau cum îi numit) știe cam tot ce știe un programator de la UBB + că mai știe ceva legat de hardware, mai multă matematică și mai multă fizică. Poate și mai multă programare, dar de asta nu sunt 100% sigur. Un motiv simplu pentru cele de mai sus ar fi numărul de ani, și numărul de cursuri pe semestru (în medie) mai mare la UT. Ai avantaj că știi mai multe, dar ai mai puțin timp liber și printre atâtea sigur înveți și mai multe chestii inutile.
Până la urmă angajatorul îți oferă loc de muncă pentru ce știi. Dacă termini de exemplu UBB și știi mai bine programare (obții un punctaj mai bun la interviu) decât unul de la UT, evident vei obține un salariu mai bun. Din câte am vorbit cu un programator din Cluj, acolo ar fi criză de ei, deci ar trebui să-ți găsești loc de muncă (asta dacă nu influențează criza economică prea mult lucrurile).
Te iau ei aproape de la 0 cu programarea la ambele, trebuie să-ți placă, nu să știi foarte bine când mergi acolo. Dac-ai ști n-ai mai avea pentru ce merge.

Eu știu că doar dacă intri la buget ai cămin asigurat la UT. La Babeș nu știu cum stă treaba cu căminele, dar este posibil să ai fie cum zici, deoarece Hașdeu (complexul principal UBB) este mai mult mai mare decât Observatorul (complexul principal poli).

View Postsmirghel, on Feb 23 2009, 22:49, said:

La fel ca si pe streetwise , m-ar atrage programarea mai mult , dar n-as vrea sa ajung profesor la vreun liceu. Totusi ma atrage UBB rau de tot.
Poți ajunge programator foarte bine plătit cu diploma de la UBB; nu-i regulă ca toți cei de la UBB să iasă profesori. De fapt dacă stai să analizezi un pic numărul de locuri, vezi că la matematică sunt de vreo 10 ori mai puține locuri iar numărul profesorilor de matematică este mai mare.

View Postsergiu_spooky, on Feb 24 2009, 10:42, said:

P.S. Și eu cunosc doi băieți la automatică în ultimul an și deabia se descurcă în Pascal.
P.S.2 Unul din ei primește bursă.
Îi nasol dacă te învață Pascal în facultate. Foarte nasol.



View Postgrozavu07, on Feb 28 2009, 21:53, said:

Vreau sa te intreb ceva..Care ar fi avantajul sa studiezi in limba engleze?Si nu ar trebui sa stii Engleza la un nivel f.ridicat(macar de CPE),?adica ma gandeam si eu


O alta intrebare pt cine crede ca-mi poate da un raspuns:
Stiu k de anul acesta va fi concurs de dosare la ETTI.Media d admitere fiind (Medie Bac +Medie multianuala Mate)/2
Cam ce medie d admitere ar trebui sa am ca sa am sanse sa intru aici(chiar si la taxa)?

Ms anticipat!
Testul de engleză este mai ușor decât CAE, de exemplu. Un student din anul 3 zicea că te obișnuiești destul de repede.

Aproape sigur vor fi cele mai mari medii. Cum în ultimii ani s-a intrat pe bază de examen, nu știu cine-ți poate răspunde bine la întrebare. Teoretic cu 9 ar trebui să intri.



View Postahmonra, on Feb 25 2009, 19:13, said:

Se poate spune ca profii de la romana sunt mai "exigenti" dar sa nu confundam exigenta(cu sens pozitiv) cu nesimitirea unor fosile. Eu spun ca e mai usor la engleza pentru ca sunt profesori care chiar te ajuta sa intelegi materia. Profesori din aia adevarati, cum ar trebui sa fie profesorii.
Sa zicem ca sunt mai putin exigenti, dar pedagogi mult mai buni.
Cei de la romana au dat de ceva legende ale exigentei, dar in niciun caz nu sunt ei mai bine pregatiti. Doar sufera mai mult.
In fine, scuze pentru offtopic.
M-ai pus într-o oarecare dilemă. Până acum am vorbit în față cu un absolvent de calculatoare care a terminat în română și cu un student care îi la engeleză. Cel de la română mi-a zis că-i mai bine la română, cel de la engleză că-i mai bine la engleză.

Edited by m3th0dman, 01 March 2009 - 17:26.


#52
grozavu07

grozavu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007

View Postm3th0dman, on Mar 1 2009, 17:24, said:

Testul de engleză este mai ușor decât CAE, de exemplu. Un student din anul 3 zicea că te obișnuiești destul de repede.

Aproape sigur vor fi cele mai mari medii. Cum în ultimii ani s-a intrat pe bază de examen, nu știu cine-ți poate răspunde bine la întrebare. Teoretic cu 9 ar trebui să intri.

Mda..testul de Engleza nu e o problema pt mine(am CAE).Oricum prioritatea mea e la Sectia Romana.
Zici ca cu 9 se intra in mod normal(la buget sau fare taxa te referi)?


Daca are cineva vreo idee despre ce concurenta este la ETTI (UTCN)..?
S-ar putea sa dau si la Constructii,dar oricum imi trebuie medie f mare la BAC :huh:

#53
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"Îi nasol dacă te învață Pascal în facultate. Foarte nasol."
N-am zis ca invata Pascal la facultate, ci doar ca el nici macar Pascal de nivel de liceu nu stie prea bine.

#54
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postsergiu_spooky, on Mar 2 2009, 15:22, said:

"Îi nasol dacă te învață Pascal în facultate. Foarte nasol."
N-am zis ca invata Pascal la facultate, ci doar ca el nici macar Pascal de nivel de liceu nu stie prea bine.
Poate n-au făcut Pascal în liceu. Poate nu-i interesează programarea.

View Postgrozavu07, on Mar 1 2009, 20:30, said:

Mda..testul de Engleza nu e o problema pt mine(am CAE).Oricum prioritatea mea e la Sectia Romana.
Zici ca cu 9 se intra in mod normal(la buget sau fare taxa te referi)?


Daca are cineva vreo idee despre ce concurenta este la ETTI (UTCN)..?
S-ar putea sa dau si la Constructii,dar oricum imi trebuie medie f mare la BAC :huh:
Cu 9 ar trebui să intri. La buget cred că mediile vor fi mai mari.

La Construcții s-a introdus de anul acesta examen de admitere (cu o pondere de 40% doar, restul contând media de la BAC).

Edited by m3th0dman, 02 March 2009 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate