Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

UT Cluj.

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#19
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
Ce parere aveti despre UBB? Incepe sa ma tenteze serios facultatea de mate-info de la UBB. Par sa fie mult mai deschisi la minte fata de ce e mai nou , fata de UTCN. Plus ca au si centrul Microsoft .

#20
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
daca vrei sa-ti distrugi viitoru da la UTCN :)

#21
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postadi185, on Feb 8 2009, 11:20, said:

daca vrei sa-ti distrugi viitoru da la UTCN :)
De ce?

#22
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
Chiar asa , de ce?

#23
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Si eu dau tot la UTC.  :)

S-ar putea sa fim colegi. Spor la treaba

Adi185, pana nu aduci nici un argument nici n-are rost sa te luam in serios  ;)

#24
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Probabil nu le-a prea avut cu matematica. Majoritatea nu le prea au cu matematica, cu toate că în liceu erau buni la materia respectivă.

#25
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Facultatea de info de la ubb e foarte bună, dacă ști cum să o abordezi. Există tocilari care iau 10 la toate, dar în primul semestru, cât sunt materii la care se poate tocii tot. Primul semestru din anul doi mi-a demonstrat că există și dreptate pe lumea asta. La Java, Operating Sistems 2, Databases (introducere în...) majoritatea tocilarilor s-au chinuit să ia un 9.
Cine chiar știe să programeze a luat lejer 10.
Evident la statistică m-am chinuit să iau un 5 :rolleyes: Tocilarii au luat 10. Că refuz să cred că toți ăia pe care îi consider tocilari, la facultatea de informatică sunt atât de pasionați de statistică încât au învățat extrem de ușor 15 metode cu 10 formule de două rânduri fiecare... A se lua în seamă că la practic (matlab) am luat 10.
Sunt destul de sigur că majoritatea nu o să prea știți ce să înțelegeți din ce-am spus aici, da peste un an o să vă dați seama singuri, cel puțin ăia care nu vreți 10 pe linie și sunteți pasionați și de altceva înafară de școală.

De UTC nu pot să spun decât că știu că se fac unele cursuri absolut idioate (în anul 4) gen html/css/js/php/sql la care nu se dă examen și nota finală se ia pe un proiect pe care l-am făcut în jumătate de oră + 4 ore să explic cuiva care nu avea habar.
A, shell scripting pe linux, citez din enunț: "un script care să facă orice, jumătate de pagină tipărită e suficient". Și asta tot anul 4. Pardon, io am făcut shell + python serios cumulat cam un curs de un semestru, în anul 1 și 2, cu examene serioase.
Dacă vreți să știți chestii despre tranzistori mergeți la UTC :peacefingers: .

#26
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
Cum e cu caminele la UBB?

#27
Alrol

Alrol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.08.2008
Chiar nu stiam ca se face python la ubb :o
Ai intrat la buget sau la taxa? Sti cumva daca si in ce conditii se poate intra la taxa in primul an si in al 2-lea la buget? pt ca nu cred ca am nicio sansa sa intru la buget
Eu inital am optat pentru UT, am facut cam primele 300 din culegerea aia, mi se par grele, dar dupa ce le-am facut in particular le-am inteles, acum nu cred ca mai tin minte cum se rezolva punctele facute 2 luni + in urma... o sa incerc sa intru la UBB poate rezolv cumva cu taxa

#28
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
Eu urmeaza sa ma apuc de culegerea respectiva . Python la UBB nu stiam ca se face , interesant....Stie cineva despre camine?La ambele fac.? Cum sunt amenajate , cati sunt in camere, etc?

#29
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
M-ar interesa si pe mine niste detalii despre camine, in special caminul 7 din Observator unde sunt cazati cei de la AC ... din cate stiu eu sunt cate 4 in camera, baie si oficiu pe hol, internet free... altceva nu stiu.

#30
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Sper să nu vă fi entuziasmat prea tare :)
Am avut patru laboratoare de python, adică patru-cinci săptămâni + un laborator de "aducere-aminte" prima săptămână din semestrul ăsta. S-a predat pentru că un semestru în urmă s-a predat shell (la fel, 4-5 săptămâni) și se dorea o oarecare aprofundare a scriptingului. E cursul de sisteme de operare totuși și ar fi cazul să se predea și așa ceva, se predau chestiuni mai complexe precum IPC (Inter Process Comunication) unde e necesară o bună înțelegere a sistemului de operare pe care lucrezi.
Oricum, din câte știu e de departe cea mai serioasă facultate în domeniu. Am discutat destul cu cineva de la UT Timișoara, calculatoare, și am constatat că eu fac tot ce fac ei, da mult mai aprofundat, plus câte ceva în plus. Mai știu și că anul ăla în plus ei o să facă nimic, adică cursuri de grafică 2D, html, etc. dar la nivel absolut amatorial. Așa ceva mie mi se pare absolut inutil, fiind ceva ce nu ține de "profil". Dacă vrei programare web oricum înveți sgml/xml și toate derivatele, din nevoie. La noi o să fie și cursul de programare web, dar o să se facă C++ și cgi, din punctul meu de vedere mult mai util pentru un programator care vrea să se orienteze spre web decât html și grafică 2D.

Căminele...sunt ok. Mult mai ok decât în multe alte centre universitare. De câțiva ani se lucrează la ele, însemnând termopane și mobilier nou. În primul an e mai greu, că sunt mulți doritori, dar majoritatea se lasă de facultate după primul an, consecință a admiterii pe dosare.

De intrat se intră ușor. E pe dosar, trebuie doar să ai medie suficient de mare. Undeva în jur de 9 îți asigură intrarea la buget. Dacă intrii la taxă din primul an ai șanse foarte mari, a se citi dacă îți treci anul, să treci la buget și asta pentru că majoritatea care intră n-au legătură cu informatica și or luat note mari la bac pe copiat.
Taxa e ~2200 RON / an. Mai mult de un an nu plătești dacă înveți.
Primul an e mai greu pentru că ai analiza + algebra. La analiză e greu oricum, dar dacă pici și cu profesorul nepotrivit atunci ai șanse mari să pici :) Algebra la fel. Mai ai și Arhitectura Calculatoarelor dar dacă ești capabil să înveți nu ai de ce să îți faci probleme.
Recomand secția cu predare în engleză. Nu se înghesuie lumea ca la română (medii mai mici la admitere) și în plus ai mai puțini profesori "dinozauri" pentru că în general comuniștii nu cunosc o boabă de engleză și atunci sunt forțați să cedeze în favoarea celor mai tineri. În plus, nu concep programarea altfel decât în engleză, din motive obiective: 1) e o limbă cunoscută de mulți străini și e foarte probabil să fie nevoie să colaborezi cu mulți străini pe viitor. 2) Documentația e în general în engleză, din aceleași motive ca la 1). 3) Pe google ajutor mai bun o să găsești în engleză, din nou motivele de la 1).

Mult succes.

#31
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
O mica corectie la ce a spus spooky: taxa e de 2500 RON / an. Eu sunt anul I la Info Romana taxa , asa ca stiu :D.
Ca analiza si algebra sunt greu de trecut - de acord, dar sincer mie mi s-a parut mai greu examenul la Bazele Matematice ale Calculatoarelor (o prostie de logica) decat cel la algebra.
Din semestrul I cel mai mult mi-au placut Fundamentele Programarii si Arhitectura Calculatoarelor (Vancea e un super profesor, intelegi repede ce explica).

#32
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Prostia aia de logică, predată de "ză thiorem iz ăbaut", mi s-a păurt infinit mai interesantă decât analiza, predată de NU SPUN CINE :))
Nu m-am dus decât la primul curs și la examen. L-am picat, am învățat o săptămână după care l-am luat cu 8, adică 6 că mi-a făcut media cu 4.
AC-ul e ușor, doar că sperie mulți care deabia se descurcă la FP.
De taxă nu m-am mai interesat de când mi-am depus dosarul acum doi ani.

#33
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postsergiu_spooky, on Feb 9 2009, 15:52, said:

Facultatea de info de la ubb e foarte bună, dacă ști cum să o abordezi. Există tocilari care iau 10 la toate, dar în primul semestru, cât sunt materii la care se poate tocii tot. Primul semestru din anul doi mi-a demonstrat că există și dreptate pe lumea asta. La Java, Operating Sistems 2, Databases (introducere în...) majoritatea tocilarilor s-au chinuit să ia un 9.
Cine chiar știe să programeze a luat lejer 10.
Evident la statistică m-am chinuit să iau un 5 :rolleyes: Tocilarii au luat 10. Că refuz să cred că toți ăia pe care îi consider tocilari, la facultatea de informatică sunt atât de pasionați de statistică încât au învățat extrem de ușor 15 metode cu 10 formule de două rânduri fiecare... A se lua în seamă că la practic (matlab) am luat 10.
Sunt destul de sigur că majoritatea nu o să prea știți ce să înțelegeți din ce-am spus aici, da peste un an o să vă dați seama singuri, cel puțin ăia care nu vreți 10 pe linie și sunteți pasionați și de altceva înafară de școală.

De UTC nu pot să spun decât că știu că se fac unele cursuri absolut idioate (în anul 4) gen html/css/js/php/sql la care nu se dă examen și nota finală se ia pe un proiect pe care l-am făcut în jumătate de oră + 4 ore să explic cuiva care nu avea habar.
A, shell scripting pe linux, citez din enunț: "un script care să facă orice, jumătate de pagină tipărită e suficient". Și asta tot anul 4. Pardon, io am făcut shell + python serios cumulat cam un curs de un semestru, în anul 1 și 2, cu examene serioase.
Dacă vreți să știți chestii despre tranzistori mergeți la UTC :peacefingers: .
M-am uitat peste cursurile de la ambele facultăți, și amândouă îmi plac. Am văzut că din 2009 au propus la UBB și secția de calculatoare și tehnologia informației. Sunt curios acolo ce cursurii se vor face n-am văzut pe net.
Din câte am văzut la info se face în primul semestru arhitectura procesoarelor, pe când la UTC acestea se fac numai în anul 3 (mai specific procesorul 8086). Sunt curios cum poți înțelege arhitectura procesoarelor fără cunoștințe de algebra booleană și fără să știi cum funcționează tranzistorul (componenta de bază a procesorului).

View Postsergiu_spooky, on Feb 10 2009, 03:10, said:

AC-ul e ușor, doar că sperie mulți care deabia se descurcă la FP.
Nu știu cum îi facultatea, dar problemele pentru admitere sunt multe în bătaie de joc. Cred că au cea mai grea admitere din țară la matematică.

View PostElectryc, on Feb 9 2009, 22:55, said:

M-ar interesa si pe mine niste detalii despre camine, in special caminul 7 din Observator unde sunt cazati cei de la AC ... din cate stiu eu sunt cate 4 in camera, baie si oficiu pe hol, internet free... altceva nu stiu.
Doar la un etaj stau 4 în cameră. În rest sunt 5 în cameră. Oricum îl renovează ca 5 și 2, cu baie la cameră și peste tot cu 4 în cameră, mobiler nou.
Internetul este aproape gratis (vreo 15 lei pe an, parcă), de viteză foarte mare dar nu poți downloada de pe torrente sau de pe huburi externe de dc.

Edited by m3th0dman, 10 February 2009 - 15:14.


#34
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
La AC (Arhitectura Calculatoarelor) se face ASM. Se explică modul de funcționare a arhitecturii 8086 și apoi se trece la limbajul de asamblare. Nu e nevoie să știi ce e ăla un tranzistor și cum e reprezentat un bit fizic în procesor, ci doar ce înseamnă reprezentarea respectivă. Mulți se sperie aiurea, la majoritatea le trece. Cine nu e în stare să înțeleagă ASM-ul după patru ani de Pascal nu are ce căuta la orice facultate în domeniu.
Te ia cu începuturile umanității și te trece prin toate, asta pe lângă faptul că la Fundamentele Programării faci Pascal de liceu.
Cunosc persoane care nu știau să țină mouse-ul în mână și au trecut în anul doi cu medii mari chiar.
Se dă admitere la UBB? Nu știam...
Io vă spun din auzite și încercate că la poli se face mai puțină școală decât la babeș.
S-a creeat o imagine foarte foarte falsă a politehnicii. Toată lumea care termină zice că da bă frate, e cel mai greu, ieși expert dacă termini și deabia termină jumate. Io îi contrazic, nu e deloc mai greu, atât că de doi ani la ubb se fac doar trei ani, ieși același "inițiat în programare" ca de peste tot și la noi deabia termină un sfert, dovadă că e mai greu sau că e admiterea mai ușoară.
Se mai spune și că la poli ai mai multe deschideri. Fals. Aceleași deschideri le ai și la info ubb, aceleași firme își țin aceleași prezentări, că de câțiva ani or constatat și ei că nu mai e nicio diferență între facultăți. Un bun coleg și prieten a făcut practică la una dintre cele mai calumea firme din cluj, era anul 1 și a concurat pe post cu ăia de anii 2,3 și 4 de la noi și de la poli. A fost acceptat primul.
Cunosc cel puțin 5 persoane la poli în cluj și în timișoara, credeți-mă, știu ce vorbesc.

#35
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
La UBB nu e admitere , methodman banuiesc ca se refera la AC=Automatica si Calculatoare de la UTCN, unde intr-adevar este destul de grea admiterea.

Edited by smirghel, 10 February 2009 - 21:45.


#36
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postsergiu_spooky, on Feb 10 2009, 18:18, said:

La AC (Arhitectura Calculatoarelor) se face ASM. Se explică modul de funcționare a arhitecturii 8086 și apoi se trece la limbajul de asamblare. Nu e nevoie să știi ce e ăla un tranzistor și cum e reprezentat un bit fizic în procesor, ci doar ce înseamnă reprezentarea respectivă. Mulți se sperie aiurea, la majoritatea le trece. Cine nu e în stare să înțeleagă ASM-ul după patru ani de Pascal nu are ce căuta la orice facultate în domeniu.
Te ia cu începuturile umanității și te trece prin toate, asta pe lângă faptul că la Fundamentele Programării faci Pascal de liceu.
Cunosc persoane care nu știau să țină mouse-ul în mână și au trecut în anul doi cu medii mari chiar.

Se dă admitere la UBB? Nu știam...

Io vă spun din auzite și încercate că la poli se face mai puțină școală decât la babeș.
S-a creeat o imagine foarte foarte falsă a politehnicii. Toată lumea care termină zice că da bă frate, e cel mai greu, ieși expert dacă termini și deabia termină jumate. Io îi contrazic, nu e deloc mai greu, atât că de doi ani la ubb se fac doar trei ani, ieși același "inițiat în programare" ca de peste tot și la noi deabia termină un sfert, dovadă că e mai greu sau că e admiterea mai ușoară.

Se mai spune și că la poli ai mai multe deschideri. Fals. Aceleași deschideri le ai și la info ubb, aceleași firme își țin aceleași prezentări, că de câțiva ani or constatat și ei că nu mai e nicio diferență între facultăți. Un bun coleg și prieten a făcut practică la una dintre cele mai calumea firme din cluj, era anul 1 și a concurat pe post cu ăia de anii 2,3 și 4 de la noi și de la poli. A fost acceptat primul.
Cunosc cel puțin 5 persoane la poli în cluj și în timișoara, credeți-mă, știu ce vorbesc.
Eu vorbeam despre cum funcționează procesorul, nu despre cum se programează procesorul.

Examen de admitere nu se dă.

Matematic nu dă: La informatică se fac 3 ani și cam 5-6 cursuri pe semestru (legate de domeniu). La calculatoare se fac 4 ani și 6-7 cursuri. Plus că la calculatoare se dă examen de admitere și nu ajung studenți fără să știe matematică.
Nu știu de ce, dar nu vezi profresori de informatică în liceu de la AC dar de la info sunt destui.

Până la urmă programarea pentru muncă nu o înveți în facultate.


Facultățile în sine sunt relativ diferite. La una înveți informatica și la alta calculatoarele. De la prima ieși programator iar de la cealaltă ieși inginer.

Edited by m3th0dman, 10 February 2009 - 23:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate