Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu radeti, va rog! Ajutati-ma daca puteti.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postoauzor, on Jan 7 2009, 18:44, said:

Auzi la el, wordpress zici? Cred ca ar fi unic la capitolul "afaceri mari pe net sub forma de blog" :o

"Afaceri mari pe net" zici tu? El are inca totul pe imobiliare.ro, si in plus vezi ca am mai scris citeva chestii pe la postul meu, asa ca nu te grabi cu remarci destepte, ok?

#20
victoriainvest

victoriainvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2009
Intrebare pt operatori
Pot pune id de mess si adresa site-ului pt care cer ajutorul?

#21
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostJumping Jack, on Jan 7 2009, 19:51, said:

"Afaceri mari pe net" zici tu? El are inca totul pe imobiliare.ro, si in plus vezi ca am mai scris citeva chestii pe la postul meu, asa ca nu te grabi cu remarci destepte, ok?
Prefer sa ne contrazicem putin. Arata si mie un catalog web online pe wordpress?

View Postvictoriainvest, on Jan 7 2009, 19:55, said:

Intrebare pt operatori
Pot pune id de mess si adresa site-ului pt care cer ajutorul?
Da, majoritatea asa procedeaza.

#22
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postvictoriainvest, on Jan 7 2009, 18:55, said:

Intrebare pt operatori
Pot pune id de mess si adresa site-ului pt care cer ajutorul?

Pina iti raspunde operatoarea, adresa site-ului e foarte vizibila si la profilul tau si pe poza pe care ai postat-o, iar id de messenger poti sa iti bagi la profil singur. Oricum, iti putem scrie pe mesageria de softpedia.

#23
victoriainvest

victoriainvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2009

View PostJumping Jack, on Jan 7 2009, 21:00, said:

Pina iti raspunde operatoarea, adresa site-ului e foarte vizibila si la profilul tau si pe poza pe care ai postat-o, iar id de messenger poti sa iti bagi la profil singur. Oricum, iti putem scrie pe mesageria de softpedia.

Pe prima pagina a site-ului (sau cum vreti voi sa-i spuneti) am "agent online" pt messenger, acum mi-am adus aminte :P

#24
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postoauzor, on Jan 7 2009, 18:58, said:

Prefer sa ne contrazicem putin. Arata si mie un catalog web online pe wordpress?
Ba nu ne contrazicem deloc. Nu mai am chef de discutii cu singe pe pereti. Insa, daca ai citi ce am scris, ai intelege ca eu nu nu propun catalog web pe schelet de wordpress, ca nu-s timpit.  Nu-ti spun inca odata ce-i propun, ar trebui sa iti dai seama si singur, daca ai citi tot ce am scris!

;) Have a nice day

#25
victoriainvest

victoriainvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2009

View PostJumping Jack, on Jan 7 2009, 21:03, said:

Ba nu ne contrazicem deloc. Nu mai am chef de discutii cu singe pe pereti. Insa, daca ai citi ce am scris, ai intelege ca eu nu nu propun catalog web pe schelet de wordpress, ca nu-s timpit.  Nu-ti spun inca odata ce-i propun, ar trebui sa iti dai seama si singur, daca ai citi tot ce am scris!

;) Have a nice day

Voi v-ati contrazis iar pe mine tot nu m-a ajutat nimeni:((

Edited by victoriainvest, 07 January 2009 - 20:20.


#26
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postoauzor, on Jan 7 2009, 19:58, said:

Prefer sa ne contrazicem putin. Arata si mie un catalog web online pe wordpress?

Iti arat si mall-uri cu 10.000+ unice pe zi facute pe wordpress...dar mi-e ca de maine te apuci si tu  :D


View Postvictoriainvest, on Jan 7 2009, 20:14, said:

Voi v-ati contrazis iar pe mine tot nu m-a ajutat nimeni:((


Pana la urma...ce mai vrei?

Daca te decizi la un CMS (WP/Joomla) dai ep net :

Tutorial instalare si denumirea cms-ului, si un copil de 10 s-ar descurca...apoi citesti din miile de tutoriale in engleza si zecile in romana restul ce ai tu nevoie...chiar trebuie sa va milogiti 5 pagini pe aici pana sa puneti si voi mana 2 minute sa va uitati ce mare branza poate fi sa instalezi un amarat de cms?  -_-

#27
victoriainvest

victoriainvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlord_ice, on Jan 7 2009, 21:44, said:

Iti arat si mall-uri cu 10.000+ unice pe zi facute pe wordpress...dar mi-e ca de maine te apuci si tu  :D

Pana la urma...ce mai vrei?

Daca te decizi la un CMS (WP/Joomla) dai ep net :

Tutorial instalare si denumirea cms-ului, si un copil de 10 s-ar descurca...apoi citesti din miile de tutoriale in engleza si zecile in romana restul ce ai tu nevoie...chiar trebuie sa va milogiti 5 pagini pe aici pana sa puneti si voi mana 2 minute sa va uitati ce mare branza poate fi sa instalezi un amarat de cms?  -_-

1. Nu te obliga nimeni sa ma ajuti.
2. Nu cer ajutor chiar gratis, sunt dispus sa ofer spatiu publicitar pe site (sau cum vrei tu sa-i spui).
3. Nu pot sa invat acum cum sa fac un site bun, mie imi trebuie un site bun. ;)

#28
victoriainvest

victoriainvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2009
Inca mai caut pe cineva care ma poate ajuta.

#29
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postvictoriainvest, on Jan 7 2009, 21:08, said:

mie imi trebuie un site bun. ;)

Si eu de un bmw m6 dar nu-l cer pe forum ci muncesc pentru el  ;)  
Ori pui mana si scoti banii, ori pui mana si inveti...crezi ca ala care te va ajuta gratis va avea timp sa-ti faca "site bun" eventual iti instaleaza un cms, iti pune un skin si de acolo te lasa sa te descurci  ;)

Chestia cu banner pe site e fumata de mult, asa faceau acum 2-3 ani toti...la cati si-au luat teapa cu asta...uite ce se mai inghesuie lumea  :lol:

Eu zic ca piezi vremea si ca esti lenes in acest context , daca nu ai timp atunci ar trebui sa ai bani...si da, nu ma obliga nimeni sa te ajut, si totusi scriu asta nu ca sa-ti dau peste nas ci pentru ca sper ca vei deschide ochii si vei vedea crudul adevara : nimeni nu lucreaza free!

Uite ca ushor ushor si copii de 15 ani au inceput sa faca bani din net, isi fac site-uri despre ceva si pun adsense pe numele lu tati...tu te lasi mai prejos de un copil de 15 ani?

Hai ca poate oftic pe cineva acum si ti-l face moca  :D  Sper!

Succes! I'm out of here.

#30
victoriainvest

victoriainvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlord_ice, on Jan 8 2009, 21:30, said:

Si eu de un bmw m6 dar nu-l cer pe forum ci muncesc pentru el  ;)  
Ori pui mana si scoti banii, ori pui mana si inveti...crezi ca ala care te va ajuta gratis va avea timp sa-ti faca "site bun" eventual iti instaleaza un cms, iti pune un skin si de acolo te lasa sa te descurci  ;)

Chestia cu banner pe site e fumata de mult, asa faceau acum 2-3 ani toti...la cati si-au luat teapa cu asta...uite ce se mai inghesuie lumea  :lol:

Eu zic ca piezi vremea si ca esti lenes in acest context , daca nu ai timp atunci ar trebui sa ai bani...si da, nu ma obliga nimeni sa te ajut, si totusi scriu asta nu ca sa-ti dau peste nas ci pentru ca sper ca vei deschide ochii si vei vedea crudul adevara : nimeni nu lucreaza free!

Uite ca ushor ushor si copii de 15 ani au inceput sa faca bani din net, isi fac site-uri despre ceva si pun adsense pe numele lu tati...tu te lasi mai prejos de un copil de 15 ani?

Hai ca poate oftic pe cineva acum si ti-l face moca  :D  Sper!

Succes! I'm out of here.

Ok, hai sa-ti explic.
Nu ma pricep, sunt departe de "realitate" in ceea ce priveste realizarea de site-uri, ma gandeam ca inca mai sunt webdesigneri la inceput de drum, care vor sa-si faca un portofoliu.
Chestia cu reclama pe site nu e chiar vrajeala pt ca dupa ce am site-ul gata voi avea un trafic considerabil.
Daca ai intrat pe site si ai vazut cateva preturi nu inseamna ca banii aia se obtin usor si-apoi cheltuiala e destul de mare ca sa faci chiar si o inchiriere.
Prin urmare, daca treaba mergea bine, aveam bani sa dau cuiva consacrat in domeniu ori eu abia acum incep afacerea asta pe net.
Pentru ce ai vazut la mine pe site mi s-au cerut minim 300euro, ce zici de asta? Tu i-ai fi dat?

Edited by victoriainvest, 08 January 2009 - 20:40.


#31
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postvictoriainvest, on Jan 8 2009, 20:39, said:

...
Pentru ce ai vazut la mine pe site mi s-au cerut minim 300euro, ce zici de asta? Tu i-ai fi dat?
Faci confuzie intre ce este pe site acum si ce ar trebui sa fie ;)  Pentru ce ti-ai dori 300 de euro este un pret rezonabil.

#32
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postdarkangelbv, on Jan 8 2009, 20:59, said:

Faci confuzie intre ce este pe site acum si ce ar trebui sa fie ;)  Pentru ce ti-ai dori 300 de euro este un pret rezonabil.

DA. Ca bine graiesti tu nene!


Acum mi-am amintit despre ce era vb, da, ma uitasem la preview-ul ala nu cum ti-am raspuns pe PM.

Omule, un site in industria hoteliera, indiferent de nisa sau rostul sau scoate foarte multi bani...ori din promovarea hotelurilor, ori din reclame de la google.

Cu siguranta o ragalie de site nu scoate bani.

Cu siguranta fara bani investitit vei primi o ragalie de site!

Ori ne crezi , ori nu ne crezi, parca ai fi primul pe care il aud plangand ca a investit degeaba cateva sute de euro pe net  -_-

#33
victoriainvest

victoriainvest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlord_ice, on Jan 8 2009, 22:08, said:

DA. Ca bine graiesti tu nene!


Acum mi-am amintit despre ce era vb, da, ma uitasem la preview-ul ala nu cum ti-am raspuns pe PM.

Omule, un site in industria hoteliera, indiferent de nisa sau rostul sau scoate foarte multi bani...ori din promovarea hotelurilor, ori din reclame de la google.

Cu siguranta o ragalie de site nu scoate bani.

Cu siguranta fara bani investitit vei primi o ragalie de site!

Ori ne crezi , ori nu ne crezi, parca ai fi primul pe care il aud plangand ca a investit degeaba cateva sute de euro pe net  -_-

Cat consideri tu ca ar trebui sa platesc pentru un site bun?

#34
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postvictoriainvest, on Jan 8 2009, 21:16, said:

Cat consideri tu ca ar trebui sa platesc pentru un site bun?
Pai... poate ca am retinut eu gresit, dar daca imobiliare.ro este site-ul tau, probabil ca stii cam cat costa un site bun.

#35
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ti-am instalat Joomla miercuri seara, ti-am facut categoriile si ti-am ales skin. Ti-am zis ca trebuie doar sa postezi cateva articole in categoriile respective si sa le publici, atata. Ce vad a doua zi? Siteul facut de mine sters. Motivul? "Nu m-am descurcat" . In cazul acesta, eu zic sa te lasi pagubas, am auzit ca e mare jackpotul la solitaire pe net !

View Postvictoriainvest, on Jan 8 2009, 20:39, said:

Ok, hai sa-ti explic.
Nu ma pricep, sunt departe de "realitate" in ceea ce priveste realizarea de site-uri, ma gandeam ca inca mai sunt webdesigneri la inceput de drum, care vor sa-si faca un portofoliu.
Chestia cu reclama pe site nu e chiar vrajeala pt ca dupa ce am site-ul gata voi avea un trafic considerabil.
Daca ai intrat pe site si ai vazut cateva preturi nu inseamna ca banii aia se obtin usor si-apoi cheltuiala e destul de mare ca sa faci chiar si o inchiriere.
Prin urmare, daca treaba mergea bine, aveam bani sa dau cuiva consacrat in domeniu ori eu abia acum incep afacerea asta pe net.
Pentru ce ai vazut la mine pe site mi s-au cerut minim 300euro, ce zici de asta? Tu i-ai fi dat?
Si banner-ul meu unde este? Ca nu prea il vad pe siteul TAU ? Nu ma intelege gresit, nu am nevoie de amaratul ala de link pe amaratul tau de site cu 10 unici pe zi, era vorba doar ca nu ai stiut sa profiti de ocazie. Eu zic sa continui sa cersesti pe aici, poate poate se ofera cineva cu vreo 2-3 luni timp liber sa iti faca siteu cu articole cu tot, eventual sa te si invete mura in gura, eventual iti mai face o schita, un print screen ceva ca sa te lamuresti.

#36
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Si uite cum se intampla exact ceea ce ti-am prevestit :)

victoriainvest trimite un e-mail al o firma de web design din Bucuresti/Tim/Cluj si cere-le o cotatie pe un site de genul...o sa ramai uimit cat ti se va cere.

Mi-ai zis pe pm ca vb de mii de euro de parca am ograda plina de mii de euro, daca nivelul si clientela imi permit sa lucrez pe mii de euro e normal sa lucrez la aceste sume, cum este normal ca noi (oricare dintre net-developerii de aici) indiferent pe ce sume lucram si in ce domeniu, sa ne asumam plata pentru rezultatele ce suntem capabili sa le generam clientului, tu crezi ca la nivel profesional dai 2-3 mii de euro asa fara nici o siguranta, clauze, conditii? NU!

Inainte de shopmania.ro si price.ro au fost si alte site-uri de profil, poate la fel de utile dpdv al unui magazin online, dar acele site-uri nu au reusit sa "dea gura in tara" si cele doua site-uri enuntate mai sus au cheltuit o avere sa ajunga cunoscute, si crede-ma ca acum scot "averi" lunar!


Daca tu ai un vis, o dorinta, lupta sa se implineasca, dar nu asa cum faci aici, daca e o palarie prea mare pentru tine aman-o si lupta pe alte fronturi...si eu faceam seo acum multi ani, dar nu aveam clienti, asa ca m-am apucat sa fac site-urile mele, sa le promovez, sa devina notorii cel putin la nivel local si apoi am fost cautat de altii ca ii promovez pe Google...am urcat scariile...asta trebuie sa faci si tu, cauta sa faci banii care sa-ti implineasca visul legat de site!

Probabil insa ca nu ma intelegi deloc, sau percepi ce-ti scriu altfel, de multe ori speranta creaza iluzii puternice...era si la mine la fel acum 4-5 ani...mirajul .ro .com .net ... trafic, bani ushori...toate acestea se fac ori cu "invatat si sansa" ori cu "bani si oameni potriviti".

Succes!

Edited by lord_ice, 09 January 2009 - 11:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate