Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cand vom vedea mac os in telefoane ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
tare mult mi-ar placea sa  vad mac SO pe smartphonuri ..
Stiti cumva daca cei de la apple se gandesc sa lanseze o vers de mac pt teluri sau pda-uri ?

Sau o sa-si lanseze ei telefoanele lor :)

#2
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Asta imi aduce aminte de Newtonuri. Mai tineti minte ? Ati avut vreun model ? La un moment dat vroiau sa implementeze MacOS pe ele (asta printre multe alte variante). Si acum imi pare rau ca le-au discontinuat.
Oricum din cate stiu eu, experienta cu Newtonurile le-a ajuns celor de la Apple (financiar vorbind in primul rand) , asa ca nu cred sa mai aibe vreun gand inspre piata telefonie/PDA. Poate IBM pt. procesoare...dar nu cred sa vedem MacOS pe nici un device.

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
ma indoiesc ca va aparea vreodata Mac OS X pe device-uri mobile. daca ne referim doar la baza Mac OS X care este open-source (Darwin), nu stiu daca e posibil sau fezabil sa portezi un "core" de *nix pe un "device" cu putere limitata, un domeniu in care sistemele RTOS sunt mult mai eficiente.

daca ne referim la interfata grafica Aqua sunt slabe sanse ca Apple sa o porteze pe "gadget"-uri, tocmai acum cind interfata grafica reprezinta conceptual un procentaj major din ceea ce "este" un calculator pentru user. Aqua este fara indoiala un design excelent, dar cu pretul unei puteri de calcul considerabile. OpenGL accelerat si un procesor puternic sunt necesare pentru ca interfata grafica sa nu consume resurse semnificative.

#4
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
hey daca Microshit a putut apple de ce n-ar putea ?

Ce-i drept apple nu e la fel de gigant ca microshitul...... <_<


nu e vb numai de sistem gandeste-te cum ar arata , ce fel ar fi ...
gandeste-te la un ipod pe post de mobil (poate e cam exagerat dar totusi  :rolleyes: )

#5
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Eu cred ca este posibil sa avem macOS in telefoane. Doar au pus linux intr-un ceas de mana. Dar...

.... de unde vei sti ca e macOS? Interfata va fi foarte diferita de Aqua. Si haideti sa fim seriosi: o mare parte din faima macOS se datoreaza interfetei.

Interfata va fi diferita, asha cum s-a spus mai sus, datorita puterii scazute de procesare a gadgeturilor.

Pe de alta parte: mie mi se pare un pic aberant trendul actual. Spun asta pentru ca am avut de-a face cu mai toate modelele de Communicator si: NU FUNCTIONEAZA!

Nu poti sa te dai pe net: ecranul ala - desi cu rezolutie destula, culori la fel - nu te lasa sa vezi mare lucru. Nici macar un jpeg nu se vede extraodrinar.

Ati vazut pozele facute cu camera din telefon? Sa fim seriosi. Sunt bune pentru a te lauda ca poti face asha ceva. In rest sunt bullshit.

Eu cred ca trebuie sa vedem principala limitare a telefonului: dimensiunea. Si sa il lasam sa fie telefon si cel mult "to do organizer".

Pentru restul luati-va iBookuri.

P.S.: am si un palm. De bun si util ce e zace cu bateria descarcata.

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
iata versiunea beta, a aparut deja....  :lol:

Attached Files



#7
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

licedk50, on Feb 15 2005, 22:16, said:

..........Interfata va fi diferita, asha cum s-a spus mai sus, datorita puterii scazute de procesare a gadgeturilor.

<{POST_SNAPBACK}>



Wrong! PDA-ul meu are procesor cu frecventa de 520 MHz si chip grafic 3D de la ATI.

#8
p0110

p0110

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2005
The first phone to feature Apple iTunes software
Micro-SD (Transflash) Memory Card slot
Built-in VGA camera w/ Video Recording capability
Easy file transfer with USB connectivity
Bluetooth Technology for convient hands-free use
Unit Weight: 3.26 oz.
Size (in inches): 1.75 x 3.43 x 0.91

Attached Files



#9
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

View Postp0110, on Dec 14 2005, 04:11, said:

The first phone to feature Apple iTunes software
Micro-SD (Transflash) Memory Card slot
Built-in VGA camera w/ Video Recording capability
Easy file transfer with USB connectivity
Bluetooth Technology for convient hands-free use
Unit Weight: 3.26 oz.
Size (in inches): 1.75 x 3.43 x 0.91
aia-i altceva ... :nonobad:

#10
erix

erix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.12.2005

View Postlicedk50, on Feb 15 2005, 22:16, said:

P.S.: am si un palm. De bun si util ce e zace cu bateria descarcata.

Daca o tehnologie nu stiti sa o folositi, nu inseamna ca e inutila!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate