Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ce rasa de caine este?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Pana acum credeam ca cainele(scuzati cacofonia) meu este Bichon Maltez.Cineva(care nu prea are el experienta cu animalele, mi-a spus ca nu este nici macar bichon.Am mai cautat pe internet si am descoperit ca cei maltezi ar trebui sa aiba blana alba,iar al mea o are maronie.Dupa poza de mai jos, ma poate lamuri cineva ce rasa e?



[ http://img181.imageshack.us/img181/1672/max001ct1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Si pana la urma de ce conteaza asa de mult rasa?

#3
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
Bichon Matlez nu este sigur; ce varasta are? Banuiesc ca nu are pedigree si atunci mai mult ca sigur nu este o rasa pura, are in el ceva din bichonul havanez, sau poate fi un metis bichon cu inca ceva in el, dar de asta iti vei da seama mai tarziu.

#4
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
,,Si pana la urma de ce conteaza asa de mult rasa?"

Nu trebuie sa stiu si eu ce rasa este? Eu consider ca asa e normal. Daca ma intreaba cineva pe strada ce rasa e, ce ii  zic???

,,Bichon Matlez nu este sigur; ce varasta are? Banuiesc ca nu are pedigree si atunci mai mult ca sigur nu este o rasa pura, are in el ceva din bichonul havanez, sau poate fi un metis bichon cu inca ceva in el, dar de asta iti vei da seama mai tarziu."

Are aproape 4 luni.Cum adica nu are pedigree????Adica daca il hranesc cu pedigree???

#5
adrinaa23

adrinaa23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2007
acesta este un pedigree, catea de origine

Attached Files



#6
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Hmmmmm.....Nu are.Aveti dreptate.Multumesc! :peacefingers:

#7
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
CAnd am fost la veterinar cu el, mi-a spus ca este  bichon havanez.

#8
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View PostFlorinC, on Jan 17 2007, 09:35, said:

CAnd am fost la veterinar cu el, mi-a spus ca este  bichon havanez.
E bun atunci ca bea Havana Club ;)
Sa-ti traiasca ghemotocul de blana, e f haios

#9
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Da el ce rasa zice ca e? :photo:

#10
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Din pacate,ghemotocul de blana s-a cam imbolnavit.Habar nu am ce are, dar: nu mai mananca nimic in afara de carne, pe care o vomita.Treaba asta e de marti seara. Miercuri dimineata a fost dus la veterinar, unde i-au facut niste injectii, m-au intrebat daca a mancat unele chestii, si mi-a dat sa-i dau acasa niste vitamine.Joi, l-am dus din nou si pentru ca nu a mai mancat nimic, l-au bagat la perfuziiIeri a mancat carne si a vomitat-o.Azi este dus sa-l bage iar la perfuzii si s-ar putea sa-i faca radiografii, daca nu , ii face maine sigur.

NU stiu ce ar putea avea, pt ca nu a mancat nimic care sa-i fi putut face rau.

#11
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Nu l-au mai pus ieri la perfuzii, pentru ca a inceput sa manance si a zis ca o sa-si revina :coolspeak:

#12
lollipops PARIS

lollipops PARIS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2007
ce iti face cutzu...e bine?

#13
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
de unde l-ai cumparat?
oameni buni, aveti grija de unde va cumparati animalele! nu din piete de animale, si nu din pet-shopuri! sunt foarte neseriosi, si niciun animal nu pleaca de acolo 100% sanatos!
a mai fost un scandal pe tema asta cu cineva care si-a cumparat de la pet-shop un pui de "persana" care a doua zi i-a murit! altineva si-a luat din piata un pui de "akita inu" cu parvoviroza!  <_< in petshop conditiile sunt groaznice. tin animalele mai multe intr-o singura cusca, si daca un singur animalut e bolnav, atunci se imbolnavesc toate! in plus, acolo nu sunt animale de rasa, ci doar de "rasa".
eu zic sa-i faci catelului un set complet de analize!

#14
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
Cand iti iei un animal din piata o faci pe riscul tau. Nu prea e nici de rasa si nici sanatos, dar pe de o parte omul e multumit ca a luat un caine ieftin si "cu parinti campioni, are acte dar e o mica problema cu ele" iar pe de alta parte gaseste un caine repede, ca nu poate astepta ca atunci i s-a pus piticul.

Pe de alta parte ma intriga si ma revolta teribil comportamentul celor din pet-shopuri. Cand omul se duce sa-si ia un caine de acolo ar trebui ca cei care de acolo sa-i garanteze autenticitatea si sanatatea animalului pentru care plateste foarte mult. In schimb majoritatea cainior pe care ii stiu eu luat din pet-uri s-au imbolnavit repede si au scapat sau nu. Pe cuvant ca ar trebui sa li se ridice licenta si sa plateasca despagubiri serioase nu neaparat pentru animal ci mai ales pentru suferinta pe care o provoaca moartea lui. Aproape in totalitate cei care cumpara din pet sunt la primul caine si atunci sunt cele mai puternice si mai intense emotiile. Mare pacat.

Revenind la ghemotocul tau nu cred ca e de rasa, si daca il iubesti nici nu conteaza. Cei care te intreaba pe strada ce rasa e sunt mai putin priceputi ca tine (ca altfel nu te-ar intreba) si poti sa le spui orice.

#15
devill_bones

devill_bones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.02.2006
probabil a dat o gramada de bani pe "rasa" si acum ca nu e ce credea el e cam suparat....deh daca nu luati direct de la crescatori avizati. O colega de la facultate a luat un golden retriever de la petshop, ignorand insistentele mele de a lua de la un crescator, iar cainele avea parvoviroza. A murit dupa 4 zile de chin, respectiva a plans dupa el de nu a mai putut jurandu-se ca data viitoare se duce la crescator. Pai animalele din petshop stau la gramada, isi fac nevoile la gramada si se ia de la unu la altu mai ales prin fecale ca sunt sigur ca aia de la petshop nu strang in prima secunda mizeria.
Anyway, fata de care vb a fost inapoi la petshop, aia au trimis-o la un vet cu care au ei contract, ala a zis ca nu are nimic e numai " schimbarea de mediu". Dupa ce a murit catelul a fost la petshop, a vb frumos, nimic, a amenintat, nimic a sunat la toate asociatiile posibile si...nimic.
Luati de la crescator frate ca nu se risca ala sa piarda toti cainii pt unu bolnav asa ca isi ia masuri preventive, vaccineaza la timp, trateaza la timp si rezolva tot. Plus ca apoi puteti apela la el pt sfaturi sau ce mai vreti voi pt ca ala stie ce probleme a avut sau nu tot neamul animalului luat de voi. Va poate da sfaturi legate strict de rasa respectiva sau de animalul respectiv, lucru care altii nu vi-l pot oferi ca nu a trait cu bunica si strabunica animalului si nu stiu cei de la petshop ce boli au fost in familie, ce ar putea fi ereditar, etc. Aia stiu doar ca treb sa stranga mizeria sa nu vada clientul, sa zica ce varsta are si ce rasa scrie pe "eticheta" de pe cusca.

#16
Lexutza

Lexutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2005
Este o rasa de Bichon, vecina mea are unul identic. Nu stiu sa iti spun ce bichon exact dar nu este corictura nici intr-un caz.
Al ei este adus de undeva din Dubai sau asa.

#17
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007

View PostLexutza, on Jun 4 2007, 13:12, said:

Este o rasa de Bichon, vecina mea are unul identic. Nu stiu sa iti spun ce bichon exact dar nu este corictura nici intr-un caz.
Al ei este adus de undeva din Dubai sau asa.
de unde stii tu ca asta e bichon? i-ai vazut pedigree-ul de esti asa convinsa ca nu-i corcitura? daca e luat din pet-shop sau piata de animale, atunci poti fi sigura ca nu e de rasa pura, ci e metis. nu ai sa vezi animale cu acte luate din astfel de locuri.

#18
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
S-a facut bine si nu a mai avut nicio problema de atunci.L-am tuns de curand, pentru ca avea blana mare si afara este foarte cald.  


Numai bine!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate