Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pentru filme HD (x264) în format MKV

- - - - -
  • Please log in to reply
652 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Pe sistemul de operare cat mai curat, instalati doar pachetul de la http://www.cccp-project.net/ in care recomand sa scoateti complet suportul audio FFDshow Audio Decoder, adica pentru toate tipurile de fisiere audio la care aveti casuta de debifat la final de install.

Apoi instalati ultimul AC3 filter http://ac3filter.net...ject/1/releases si nu uitati sa setati imediat tipul de boxe pe care il aveti.

Dupa asta aveti cea mai buna solutie de vizionare filme HD 720 sau 1080 in container mkv cu minimul de efort.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stai linistit, ca o sa apara pe aici useri care vor recomanda CoreAVC, VLC, KMPlayer sau GomPlayer sau cine stie ce alta nazbatie cum ar fi Ace Mega Codec Kkt Pack.
Eu recomand:
Haali (necesar pentru formatul MKV)
ffdshow (reda toate formatele video si audio)
Media Player Classic HomeCinema Bifati in Options > Playback > Output > VMR9 Renderless (suport pentru subtitrarile Blu-Ray daca se bifeaza in Options > Internal filers > Source filters > MPEG PS/TS/PVA)

Optional:
Un programel care va testeaza posibilitatile de redare in functie de codecul folosit: Attached File  timeCodec.zip   46.44K   803 downloads
Decodoarele interesante sunt prezentate in poza:
Attached File  timecodec.jpg   59.12K   1163 downloads
Exemplu de test:
User: 0s, kernel: 0s, total: 0s, real: 18s, fps: 640.0, dfps: 29.1 < ffdshow
User: 0s, kernel: 0s, total: 0s, real: 17s, fps: 586.7, dfps: 31.2 < CoreAVC
User: 1s, kernel: 0s, total: 1s, real: 15s, fps: 495.8, dfps: 35.0 < DivX H264
Cu cat dfps este mai mare, cu atat decodorul este mai rapid si consuma mai putine resurse.

Fisierul folosit in test este aici. Daca redarea acestui fisier se face sacadat, asta nu inseamna ca nu puteti vedea MKV, acest material avand niste caracteristici de codare foarte solicitante pentru decodere si procesor.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 13 March 2010 - 23:09.


#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
CoreAVC poate sa fie folosit cu succes in loc de ffdshow video decoder (cel inclus in CCCP cu suport 264) pentru ca mie personal mi se pare ca albeste pe default cam mult imaginea si trebuie post-procesat din optiuni suplimentar.

AC3filter 1.51a da un sound mai plin pe boxe 5.1 in filme decat decodoarele interne din MPC si stie sa lucreze cu orice fel de sound, de la PCM la DTS. Eu unul, il recomand.

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Da, dar daca lucrezi cu MKV-uri in subtitles workshop si vrei sa faci sincronizare la o anumita subtitrare, metoda frolosita de mine nu da gres. Am avut probleme cand am incercat sa folosesc AC3 Filter in sensul ca nu mi se incarca filmul in SW.

enjoy,
Mtz

#5
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Da Mtz, dar ffdshow cere resurse din plin. Si eu acum folosesc ffdshow. Dar cand aveam computer mai slab foloseam coreavc, haali si ac3filter cu o groaza de setari pe care le-am scris si pe aici la momentul respectiv. Cu ffdshow nu aveam nicio sansa sa vad nici macar 720p fara franari. Si observasem ca se intampla de foarte multe ori din cauza sunetului care papa resurse si nu mai aveam suficient pentru partea video. Cu ac3filter, daca nu aveam nevoie sa-mi scoata 5.1 setam stereo so se simtea semnificativ la cursivitatea rularii filmului.

#6
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Acuma sa nu-mi spui ca AC3 Filter iti papa semnificativ CPU ? Momentan CoreAVC este numero 1 la decodare software H264 abia astept sa bage odata si suportul hardware ptr placile noi. De DIVX H264 (preview aici) stie cineva ceva pentru ca testele beta erau mai mult decat promitatoare poate il vedem in ianuarie odata cu versiunea 7.
Ar trebui completat primul post si cu specificatiile CPU pentru rulare 720p si 1080p ca totusi nu merg chiar pe orice.

Edited by gamezcdr, 31 December 2008 - 10:40.


#7
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 GunX, on Dec 30 2008, 17:29, said:

Pe sistemul de operare cat mai curat, instalati doar pachetul de la http://www.cccp-project.net/ in care recomand sa scoateti complet suportul audio FFDshow Audio Decoder, adica pentru toate tipurile de fisiere audio la care aveti casuta de debifat la final de install.

Apoi instalati ultimul AC3 filter http://ac3filter.net...ject/1/releases si nu uitati sa setati imediat tipul de boxe pe care il aveti.

Dupa asta aveti cea mai buna solutie de vizionare filme HD 720 sau 1080 in container mkv cu minimul de efort.
Nu folosesc mega packuri de codecuri doar:
Ac3
XvId
DiVx
Real alternative
Vob suB
@MTZ subscriu cu KMPlayer , le vede perfect cam pe toate fara stres

si codecurile fourCC sunt bune uneori.

Vezi jos media player clasic cu format de codec H263-H264/AVC inside.

De aiciMedia Player Classic

Edited by whitewizard, 31 December 2008 - 11:00.


#8
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
ffdshow tryouts cu H264 dezactivat pentru DXVA ( mpc-hc ) nu ma dezamageste.

suplimentar divx 7 pentru filmele over 4.1 si cu b-piramid.

#9
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Deocamdata pentru filmele 1080p singura solutie cat de cat acceptabila la mine e MPC-HC+Haali Media Splitter+CoreAVC. Sistemul e Q6600/2GB RAB/8600GTS, XP, la http://mpc-hc.source...XVASupport.html desi spune ca ar merge accelerarea HW, in setarile respective tot am incarcare CPU semnificativa PE UN CORE cu codecul intern MPC, deci nu am DXVA, iar in MPC la statistics am dropframe.
CoreAVC e bun ca foloseste toate core indiferent de fisier si nu am dropframe.

Pe de alta parte Haali nu e compatibil cu soft-ul camerei video (Sony SR11) si de fiecare data cand import fisiere de pe camera trebuie sa dezinstalez Haali.

Pentru fisierele AVCHD ,,curate" cum sunt cele ale camerei, solutia ideala e Nero Shotime din Nero 8, foloseste AVCHD (incarcare CPU 1%), are un smartdeinterlacing excelent si in general imaginea mi se pare mult mai buna decat la alte softuri.

#10
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
daca aveti o placa video Nvidia, puteti folosi PowerDvd 8 care suporta PurevideoHD (hardware decoding).
Pe un C2D @ 2.66 am zero dropped frames pt material 1080

si Nero Showtime e bun, dar din pacate suita Nero a ajuns un bloatware extrem :(

Edited by zeroice, 04 January 2009 - 13:34.


#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
PowerDVD 8 si MKV ? RIIA stie ?
Hansolo incearca urmatoarea chestie: foloseste decodorul MPCVideoDec.ax si in alte softuri (KmPlayer, BSPlayer, Gom player) trebuie sa adaugi la filtre MPC-ul. Alte decodoare hardware (trebuie sa le inregistrezi si sa le dai prioritate maxima de ex cu Filter Manager) sunt Cyberlink H264 si Arcsoft.

#12
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 gamezcdr, on Jan 4 2009, 15:06, said:

PowerDVD 8 si MKV ? RIIA stie ?
Hansolo incearca urmatoarea chestie: foloseste decodorul MPCVideoDec.ax si in alte softuri (KmPlayer, BSPlayer, Gom player) trebuie sa adaugi la filtre MPC-ul. Alte decodoare hardware (trebuie sa le inregistrezi si sa le dai prioritate maxima de ex cu Filter Manager) sunt Cyberlink H264 si Arcsoft.

RIIA stie tot :)
vazusem AVCHD in post-ul lui Hansolo despre Nero si mi-au luat-o degetele inainte.
MKV nativ (si oficial) prin Divx7 e totusi o chestiune de timp...luna asta ar trebui sa apara

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Deocamdata strict pentru HD, CoreAVC este singura solutie software cu consum de resurse minim - care permite un fast forward/rewind decent.
In rest, Windows Media Player Clasic cu ffdshow sunt tot ce trebuie.

#14
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Vedeti ca daca puneti Ffdshow n-o sa aveti accelerare DXVA.

Quote

The MPC-HC Video decoder must be connected directly to the renderer. That means no intermediate filters such as DirectVobSub or ffdshow can be inserted between the decoder and the video renderer.


#15
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

 gamezcdr, on Jan 4 2009, 15:06, said:

PowerDVD 8 si MKV ? RIIA stie ?
Hansolo incearca urmatoarea chestie: foloseste decodorul MPCVideoDec.ax si in alte softuri (KmPlayer, BSPlayer, Gom player) trebuie sa adaugi la filtre MPC-ul. Alte decodoare hardware (trebuie sa le inregistrezi si sa le dai prioritate maxima de ex cu Filter Manager) sunt Cyberlink H264 si Arcsoft.

Pai am spus ca am incercat codecul intern cu MPC si cu mkv-uri nu merge. O sa incerc cum ai spus in alte softuri, ar fi culmea sa mearga tocmai acolo... si evident ca in MPC am evitat ffdshow.
PowerDVD8 stie mkv doar pana la un build, cele mai noi au scos facilitatea asta. In plus decodarea de avchd curat e ca un cur (scuzati expresia) fata de Nero, deinterlacingul  mi se pare mult mai prost.

Zeroice, sunt curios de ce ai spus ca suita Nero e bloatware? Ai incercat suita 8? Pana acum eu sunt foarte multumit de Nero Showtime la decodare si NeroVision la codare, merg impecabil, fara buguri. Ceea ce nu se poate spune despre suita Cyberlink...

Edited by Hansolo, 04 January 2009 - 19:51.


#16
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ai cumva placa ATI Hansolo ?

#17
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 Hansolo, on Jan 4 2009, 19:50, said:

Pai am spus ca am incercat codecul intern cu MPC si cu mkv-uri nu merge. O sa incerc cum ai spus in alte softuri, ar fi culmea sa mearga tocmai acolo... si evident ca in MPC am evitat ffdshow.
PowerDVD8 stie mkv doar pana la un build, cele mai noi au scos facilitatea asta. In plus decodarea de avchd curat e ca un cur (scuzati expresia) fata de Nero, deinterlacingul  mi se pare mult mai prost.

Zeroice, sunt curios de ce ai spus ca suita Nero e bloatware? Ai incercat suita 8? Pana acum eu sunt foarte multumit de Nero Showtime la decodare si NeroVision la codare, merg impecabil, fara buguri. Ceea ce nu se poate spune despre suita Cyberlink...

@Hansolo: ultima varianta care am folosit-o este 7.x Essentials, a venit cu burner-u Lightscribe dar tot mi se pare "incarcata" fata de "vechile" 5.x, 6.x pentru CD/DVD burning :)
Ma bate gindul sa cumpar 9.x pentru editare AVCHD, si mai ales SmartRendering care am inteles ca e mai bun ca la Cyberlink...dar ca trial are 300+MB ! Nici Vegas 9.x nu are atit :D

Eu pe de alta parte am cele mai bune rezultate cu AVCHD raw si Powerdvd, am sub 10% CPU usage chiar si cu setarea camerei la max 1920/1080@24mbps. Showtime nu am incercat (inca).
Ai cumva si Nero Vision in suita 8.x? M-ar interesa niste chestii, vb mai bine pe PM.

#18
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

 gamezcdr, on Jan 4 2009, 20:01, said:

Ai cumva placa ATI Hansolo ?

Am spus ca am Nvidia 8600GTS. Daca era ATI poate era mai simplu cu DXVA, din ce spune Casimir (cel care a facut MPC) sunt mai putine restrictii la ATI.

@zeroice, Nero burning 7 mi s-a parut si mie dubash, asa ca am ramas ceva timp la versiunea anterioara pana am citit de versiunea 8, vision si a venit camera, dupa care am trecut la 8. E chiar ok si burning-ul la 8, nu mi se pare mai prost decat la 5-6; evident ca am suita cu Vision si Showtime.
Despre Smartrendering cel mai bine poti citi la http://www.dvinfo.ne...mat-discussion/
In special Larry Horwitz m-a convins cu Nero Vision, dar si acolo sunt ceva limitari (face smartrendering doar daca faci output AVCHD si evident daca clipurile joinate au acelasi bitrate). Imi place ca foloseste toate nucleele (heck, se pare ca nu toti au implementat multithreading la editoare video, ceea ce e complet surprinzator) si e f. stabil.
Din ce am citit versiunea 9 nu a venit cu mari chestii la Vision...

Parca sa spun ca Showtime are la mine o incarcare ceva mai mica decat PowerDVD (5% fata de 7%) dar oricum e nesemnificativa. Oricum, in amandoua scrollul e semnificativ mai smooth decat in orice combinatie de codecuri non-DXVA.

Daca ai intrebari, putem discuta si pe PM.

Edited by Hansolo, 04 January 2009 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate