Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Moldamin = durere

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Teo09

Teo09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.12.2008
Hey ... am facut analize de sange si mi'a iesit aslo mare ... 354 parca  :mellow:  .. si tb sa fac injectii cu moldamin ... prima e sambata asta pe 27 decembrie. .. si am auzit ca sunt foarte dureroase injectiile astea... Imi puteti spune daca se poate face ceva ca sa diminuez durerea moldaminului? sau iau un algocalmin ceva? Sincer din toate posturile de pe foum m'am speriat cand am citit despre moldamin...  :)  pls help

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Xilina sau agiti puternic suspensia de Moldamin circa 10 minute inainte de injectare.

#3
nullbyte

nullbyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.02.2008
Se agitã 10 minute? Asistentele naibii, o puneau instant în seringã ºi dã-i doza de ºoc :| Paralizam naibii vreo 5 minute la picioare :|

#4
lena151

lena151

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Daca faci cu xilina, din cate stiu eu se diminueaza si efectul moldaminului.Eu am facut vreo 10 injectii,una la 3 zile.La inceput sunt dureroase,nu te mint,dupa te obisnuiesti.Totusi la aslo 354 ai putea incerca cu un tratament la inceput,poate da rezultate  ;)

#5
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu se diminueaza pentru ca moldaminul e penicilina depozit, nu exista inactivari fizico-chimice intre ele. Atentie ca se poate muri dintr-o fiola de Xilina (si la Moldamin e valabil) teoretic trebuie testata sensibilitatea.
Moldaminul nu se dizolva in ser fiziologic ci in apa distilata.

Edited by gamezcdr, 23 December 2008 - 20:56.


#6
Teo09

Teo09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.12.2008
deci daca agit bine praful amestecat cu apa aia distilata... nu mai doare asa tare ?:D si te rog .. da niste detalii despre xilina..

#7
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Se pune 1 ml xilina 1% in solutia de Moldamin. E anestezic deci te doare mai putin.

#8
Teo09

Teo09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.12.2008

View Postgamezcdr, on Dec 23 2008, 08:13, said:

Se pune 1 ml xilina 1% in solutia de Moldamin. E anestezic deci te doare mai putin.

Dar fara xilina.. si agitand bine... se diminueaza cat de cat durerea?

#9
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostTeo09, on Dec 23 2008, 21:16, said:

Dar fara xilina.. si agitand bine... se diminueaza cat de cat durerea?

Mai, tu esti barbat sau ce esti? O sa mori daca te doare putin? Pentru atat lucru ti-ai facut cont pe SP ca sa te plangi de durerea provocata de o injectie?

Vom ajunge in curand sa cerem anestezie generala pentru o simpla injectie. <_<

Edited by ionutz78, 23 December 2008 - 21:56.


#10
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postionutz78, on Dec 23 2008, 21:25, said:

Mai, tu esti barbat sau ce esti? O sa mori daca te doare putin?
Sigur nu e barbat, altfel nu s-ar plange. "Muierile" astea !

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ma scuzati daca vorbesc fara sa fiu intrebat , dar oare Xilina nu isi face efectul la cateva minute dupa ce a fost injectata ?
Xilina injectata cu Moldamin are probabil doar un efect Placebo , ca sa nu mai spun ca nici injectata singura nu da un efect foarte placut .

#12
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
depinde si de cum ti-o face asistenta
cand eram mic , a trebuit sa fac moldamin 5 ani (dintre care dupa primul am abandonat si am preferat sa ma operez in loc sa mai fac inca 4 ani) si intr-o vreme imi facea o tanti incet ..si ma durea de mureaaaaaaam ! (2-3 zile mergeam de zici ca aveam piciorul rupt)
apoi a schimbat asistenta , si la cealalta ma durea doar un pic dupa .. si gata..

#13
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006
Toata durerea legata de Moldamin vine din faptul ca se injecteaza foarte rapid o cantitate destul de mare de solutie. Daca se agita suspensia timp de 10 minute precum cum se spunea mai sus, medicamentul se dizolva total si nu mai exista riscul infundarii acului, astfel injectia se poate face si lent - fara durere. Insa din comoditatea asistentelor, Moldaminul doare.

#14
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Conteaza de asistenta care iti face daca te doare sau nu :)

Eu fac unul pe saptaman si acum o saptaman mi a facut o asistenta tanara si nu m a durut deloc ! Ma durea mai mult gentamicina . A contat foarte mult faptul ca , cred ca injectia durat aprope 1 minut  dar nu am simtit nimica .
Acum ceva zile insa m a durut de m a spart si acuma ma doare nu pot sa alerg  :D si nu pot sta pe buca unde m a injectat . M a durut deoarece cred ca in 5 secunde a terminat injectia  :thumbdown:

#15
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cereti flaconul de moldamin solutie de la asistenta iesiti afara pe coridor si scuturati-o 10 minute. Cu cat asistenta e mai tanara/sexy cu atat te doare mai putin e o lege de directa proportionalitate.

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcspot, on Dec 30 2008, 02:03, said:

Ma scuzati daca vorbesc fara sa fiu intrebat , dar oare Xilina nu isi face efectul la cateva minute dupa ce a fost injectata ?
Xilina injectata cu Moldamin are probabil doar un efect Placebo , ca sa nu mai spun ca nici injectata singura nu da un efect foarte placut .
Xilina injectata in posterior nu prezinta riscul relaxarii muschilor anali? :huh:

#17
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostDihorul Razboinic, on Dec 30 2008, 22:51, said:

Xilina injectata in posterior nu prezinta riscul relaxarii muschilor anali? :huh:

ai idei? :lol: :lol: :lol:

#18
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu prezinta ca ti-o face in buca si n-are raza de actiune jumate de metru :). Da eu nu-s doctor si poate nu stiu :D.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate