Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

criza pe draq!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
vin acasa ... plic A5 in posta...pe plic sigla BRD finace. zic e clar, iar Spam.
zic hai sa-l deschid sa vad ce le mai poate capu'.... nu cu mult timp in urma primisesem tot de la ei un card de credit cu o suma de bani...fara sa il cer. in cele din urma nu l-am activat si l-am aruncat.
de data asta nu mai era card de credit....ci un mos craciun care imi aducea un credit de 27 500 lei pe 60 de luni. niste instructiuni...si doua contracte de credt...pe care trebuia sa le semnez....si un plic autotimbrat sa-l le trimit un contract. si gata...aveam 27 500 lei.
si eu care credeam ca e criza...ca bancile nu mai dau credite. ce citesc..pe unde aud toti s eplang ca nu pot sa ia credit. cum draq? mie imi vin fara sa le cer....oi fi eu mai special....:)
bineinteles... ca si aceste acte le voi arunca imediat....nu am nevoie de nici un credit...cu atat mai mult in conditiile astea:
- valoarea creditului: 27.500
- cheltuieli dosar: 0 (wooow!)
- prima lunara asigurare: 82,50 lei (wwwwwooooowwwwwwwwwwww!)
- comision lunar gestiune: 165 lei (wwwwwwwwwwwwwoooooooooooooowwwwwwwwwwwwwwww)
- valoarea ratei lunare: 974,60 lei (principal, dobanda, asigurare si comisioane indirecte)

974,60 x 60 luni = 58.476 lei...as da inapoi daca as accepta acest credit pe care nu l-am cerut.... deci de 2 ori si un pic mai mult....
asta da oferta!
anul asta mos craciun a fost f darnic cu mine! sa vedem la anul.

pot sa jur ca in cateva zile o sa ma sune cei de la brd finance sa ma intrebe de ce nu le-am trimis contractul inapoi....cred ca sunt nebun sa refuz asemenea oferta.

#2
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View Postbubalus, on Dec 21 2008, 18:33, said:

vin acasa ... plic A5 in posta...pe plic sigla BRD finace. zic e clar, iar Spam.

Vezi ca astia sunt IFN. Atentie la dobanzi.

#3
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

View Postbubalus, on Dec 21 2008, 19:33, said:

pot sa jur ca in cateva zile o sa ma sune cei de la brd finance sa ma intrebe de ce nu le-am trimis contractul inapoi....cred ca sunt nebun sa refuz asemenea oferta.


eu nu sunt adeptul creditelor din banci; pana acum n-am facut nici un credit, nici macar unul; mai bine m-am imprimutat de la prieteni.
eu zic mai degraba ca e o nebunie sa te imprumuti daca n-ai nevoie disperata de bani.

#4
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

View Postdannielghi, on Dec 21 2008, 19:47, said:

eu nu sunt adeptul creditelor din banci; pana acum n-am facut nici un credit, nici macar unul; mai bine m-am imprimutat de la prieteni.
eu zic mai degraba ca e o nebunie sa te imprumuti daca n-ai nevoie disperata de bani.

`daca n-ai nevoie disperata de bani`- cam asta e problema, majoritatea avem nevoie disperata de bani cand facem credite...

#5
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postbubalus, on Dec 21 2008, 19:33, said:

... plic A5 in posta...
un mos craciun care imi aducea un credit de 27 500 lei pe 60 de luni.
Contractul de credit vine prin posta ?
Probabil ca nu-ti cereau nici datele personale , nici semnatura , nici garantii , dovezi ale castigurilor , doar acordul formal .

In sfarsit ... dovada ca mos craciun exista !

Ceeeeeeeee ... v-ati indoit o clipa ?

:D

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Si eu eram nemultumit de o oferta a BCR =))
Pentru o suma asemanatoare, as avea de platit lunar o suma asemanatoare insa pentru 36 de luni.

--

Cum a spus si un antevorbitor BRD Finance este un IFN nu o banca, insa este o firma a unui grup ce detine si o banca si se foloseste de numele acelei banci.
Poate ca si in oferte ar trebui sa se precizeze acest lucru, iar un client care se califica pentru un credit oferit de banca sa fie directionat catre banca nu oprit de IFN.
(Dobanda bancilor este mai mica decat cea a IFN-urilor insa bancile cer mai multe detalii despre client si acorda mai dificil creditele decat o fac IFN-urile)

--

Modalitatea de oferire a creditului, prin posta, este in sine o idee buna, am primit oferte similare acum vreo 8-9 luni de la Raiffeissen Bank, insa pentru sume mai mici si cu termene de rambursare mai mici.

--

IFN-urile sunt uneori percepute ca fiind camatarii moderni.
Daca si cu bancile ne frigem uneori, cu atat mai mult ne putem frige cu unele IFN-uri.

--

Inafara de BRD Finance in piata exista un numar foarte mare de IFN-uri, cele mai multe din ele se ocupa cu Leasingul auto si cu ratele oferite in magazinele de electronice. BRD Finance spre exemplu este intalnit si in raionul de electronice al magazinului Real.

Alte exemple:

Credite pentru cumparaturi:
- Cetelem (Intalnit la Daniel Expert, Flanco, Flamingo, Depozitul de calculatoare, BAUMAX, Praktiker si altii)
- TBI Credit (folosit de magazine mai mici, spre exemplu Traian Impex Electronice)
- GE Money - format prin fuziunea a 4 IFN-uri printre care si Estima Finance (Intalnit la Domo)
- CREDEX - parte a grupului Raiffeissen (Intalnit la Altex)
si altele

Leasing auto:
- Alpha Leasing (grup Alpa Bank)
- Marfin Leasing (grup Marfin Egnatia Bank)
- VB Leasing (grup VolksBank)
- Impuls Leasing
etc.

Credite de nevoi personale (aici este durerea cea mare):
- Cofidis Proxicredit
- Provident
- Profi Credit
- Imocredit (specializat pe credite ipotecare)
- Express Finance
- Tangent IFN
si altele de care nu a auzit nimeni.

Pentru sume mici exista si uitatele Case de Ajutor Reciproc (C.A.R.), vedeti http://www.fedcar.ro/

Edited by Koal, 21 December 2008 - 23:51.


#7
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

View Postklwdyu, on Dec 21 2008, 19:52, said:

`daca n-ai nevoie disperata de bani`- cam asta e problema, majoritatea avem nevoie disperata de bani cand facem credite...

eu as spune chiar asa...
am vazut o gramada de ciumpalaci facand rata la banca sa-si ia telefon cu camera, si lcd mai mare, desi avea unul mai mic.
acum vad ultima tendinta (nu-i zic trend ca par a snob) isi cumpara romanii concedii in rate; te faci sclavul bancilor ca sa te duci o saptamana nu stiu unde. oare cat sa te duca mintea sa faci asa ceva ?! parca e o moda "sunt cool pt. ca am credit"
imi aduc aminte de cineva acum 2 luni; eram intr-un magazin si el intreaba de un tv; ii spun aia pretul, el stramba din nas, si apoi intreaba de rate; si era rata vreo 250.000 lei pe nu stiu cati ani. si el exclama fericit "pai asta e pomana!" pomana era capul lui care nu functiona bine.
eu ma bucur ca n-am luat nici un credit pana acum, si sper sa nu ajung intr-o situatie atat de disperata incat sa iau credit.

#8
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
am intalnit si eu romani fericiti - cumparau aragaz de la metro/cora si dadeau pe el doar 2 mil pe luna.

Pai la naiba 1/2 ani x2 mil pe un aragaz de 8 9 10 mil?  daca erau doar 12 rate plateau 24 de mil...DUBLU...Pentru numele lui D-zeu eu atat am rata la masina :D

rate pentru perite de dinti / telefoane etc ... ca doar suntcu buletinul :D eeeee apropos de concedii in tara asta ca peste tot costa fudulia domnia si ... prostia! si costa al naibii de mult!

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postdannielghi, on Dec 21 2008, 18:47, said:

eu nu sunt adeptul creditelor din banci; pana acum n-am facut nici un credit, nici macar unul; mai bine m-am imprimutat de la prieteni.
eu zic mai degraba ca e o nebunie sa te imprumuti daca n-ai nevoie disperata de bani.
postul initial...era o ironie...cum draq sa ma imprumut in conditiile alea? mai ales ca nu aveam nevoie.....dar sunt convins ca ideea prinde pe la altii. pe asta se bazeaza.


View Postarcond, on Dec 21 2008, 23:04, said:

Contractul de credit vine prin posta ?
Probabil ca nu-ti cereau nici datele personale , nici semnatura , nici garantii , dovezi ale castigurilor , doar acordul formal .

In sfarsit ... dovada ca mos craciun exista !

Ceeeeeeeee ... v-ati indoit o clipa ?

:D
contractul de credit a venit prin posta...in 2 exemplare. era completat cu toate datele mele. trebuia doar sa il semnez si aveam banii.
acum vreo 2 ani am luat un monitor de la un magazin de IT...si pt. ca nu aveam suficienti bani...l-am luat cu un credit pe 6 luni (la BRd finance). de acolo aveau datele...intradevar erau datele de acum 2 ani....acelasi angajator...acelasi venit....ca atunci
in cazul in care obligatiile mele au crescut sau aveam alte credite...eram rugat sa informez banca inainte de a semna contractul.

Edited by bubalus, 22 December 2008 - 11:19.


#10
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Astia bogati nu vor suferi niciodata din cauza crizei , iar la faza cu imprumutatul la disperarare e mai degraba un mit (cu destule exceptii) . Foarte multi se imprumuta ca vor unu lucru atunci , il vor si gata pentru ca nu au rabdare sa stranga curea teoretic (teoretic pentru ca si atunci cand iti faci credit tot trebuie pe urma sa ti-o strangi si inca CAT) .

Succes

#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Ne plangem acum de dobanda practicata de IFN-uri, insa acum cativa ani acelasi lucru se intampla si cu dobanda ceruta de CEC pentru creditul pentru cumparaturi.

Da, oamenii ar trebui sa fie mai cumpatati cu cheltuielile si sa vaneze oferte numai atunci cand au suficienti bani pentru cumpararea unui obiect.

Bancile pot fi si prietenii tai atunci cand iti faci un depozit sau un cont de economii (atentie la detalii si la acestea), daca reusiti sa economisiti timp de cateva luni anumite sume veti putea sa va permiteti in cateva luni obiectul electrocasnic visat.

Ati pierdut o oferta, nu-i problema v-a urma alta, mereu se vor produce alte aragaze, masini de spalat, calculatoare, aparate de fotografiat.


Din pacate in unele situatii ai nevoie astazi de niste bani pe care nu ai de unde sa ii iei si esti nevoit sa faci rost de ei chiar daca te va costa mai tarziu. Creditele sunt utile numai pentru astfel de situatii limita.

#12
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,662
  • Înscris: 13.10.2003

View PostKoal, on Dec 22 2008, 15:49, said:

Creditele sunt utile numai pentru astfel de situatii limita.

corect!  :peacefingers:

#13
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postbubalus, on Dec 21 2008, 18:33, said:

vin acasa ... plic A5 in posta...pe plic sigla BRD finace. zic e clar, iar Spam.
zic hai sa-l deschid sa vad ce le mai poate capu'.... nu cu mult timp in urma primisesem tot de la ei un card de credit cu o suma de bani...fara sa il cer. in cele din urma nu l-am activat si l-am aruncat.
de data asta nu mai era card de credit....ci un mos craciun care imi aducea un credit de 27 500 lei pe 60 de luni. niste instructiuni...si doua contracte de credt...pe care trebuia sa le semnez....si un plic autotimbrat sa-l le trimit un contract. si gata...aveam 27 500 lei.
si eu care credeam ca e criza...ca bancile nu mai dau credite. ce citesc..pe unde aud toti s eplang ca nu pot sa ia credit. cum draq? mie imi vin fara sa le cer....oi fi eu mai special....:)
bineinteles... ca si aceste acte le voi arunca imediat....nu am nevoie de nici un credit...cu atat mai mult in conditiile astea:
- valoarea creditului: 27.500
- cheltuieli dosar: 0 (wooow!)
- prima lunara asigurare: 82,50 lei (wwwwwooooowwwwwwwwwwww!)
- comision lunar gestiune: 165 lei (wwwwwwwwwwwwwoooooooooooooowwwwwwwwwwwwwwww)
- valoarea ratei lunare: 974,60 lei (principal, dobanda, asigurare si comisioane indirecte)

974,60 x 60 luni = 58.476 lei...as da inapoi daca as accepta acest credit pe care nu l-am cerut.... deci de 2 ori si un pic mai mult....
asta da oferta!
anul asta mos craciun a fost f darnic cu mine! sa vedem la anul.

pot sa jur ca in cateva zile o sa ma sune cei de la brd finance sa ma intrebe de ce nu le-am trimis contractul inapoi....cred ca sunt nebun sa refuz asemenea oferta.
Miroase a publicitate mascata  :)
Oricum pentru cine doreste sa se aventureze cu obtinerea unui credit ar trebui sa ia in calcul la modul cel mai serios faptul ca dobanzile au crescut (datorita inflatiei) si o data cu acestea si unele comisioane ascunse! Daca la toate astea se mai adauga si faptul ca in perioada urmatoare inflatia urmeaza sa creasca si mai mult eu unul sunt de parere ca mai bine o lasati balta! Cel putin o perioada

#14
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Posttruthman, on Dec 22 2008, 23:04, said:

Miroase a publicitate mascata  :)
da...dar negativa.... :)
am o boala pe jegosii astia.... de cand au incercat sa-mi bage pe gat un card de credit cu niste costuri uriase...si dupa ce mi l-au trimis acasa....m-au sunat de vreo 2-3 ori sa ma convinga sa-l activez.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
aia ar trebui impuscati in cap

#16
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbubalus, on Dec 21 2008, 18:33, said:

vin acasa ... plic A5 in posta...pe plic sigla BRD finace. zic e clar, iar Spam.
zic hai sa-l deschid sa vad ce le mai poate capu'.... nu cu mult timp in urma primisesem tot de la ei un card de credit cu o suma de bani...fara sa il cer. in cele din urma nu l-am activat si l-am aruncat.
de data asta nu mai era card de credit....ci un mos craciun care imi aducea un credit de 27 500 lei pe 60 de luni. niste instructiuni...si doua contracte de credt...pe care trebuia sa le semnez....si un plic autotimbrat sa-l le trimit un contract. si gata...aveam 27 500 lei.
si eu care credeam ca e criza...ca bancile nu mai dau credite. ce citesc..pe unde aud toti s eplang ca nu pot sa ia credit. cum draq? mie imi vin fara sa le cer....oi fi eu mai special....:)
bineinteles... ca si aceste acte le voi arunca imediat....nu am nevoie de nici un credit...cu atat mai mult in conditiile astea:
- valoarea creditului: 27.500
- cheltuieli dosar: 0 (wooow!)
- prima lunara asigurare: 82,50 lei (wwwwwooooowwwwwwwwwwww!)
- comision lunar gestiune: 165 lei (wwwwwwwwwwwwwoooooooooooooowwwwwwwwwwwwwwww)
- valoarea ratei lunare: 974,60 lei (principal, dobanda, asigurare si comisioane indirecte)

974,60 x 60 luni = 58.476 lei...as da inapoi daca as accepta acest credit pe care nu l-am cerut.... deci de 2 ori si un pic mai mult....
asta da oferta!
anul asta mos craciun a fost f darnic cu mine! sa vedem la anul.

pot sa jur ca in cateva zile o sa ma sune cei de la brd finance sa ma intrebe de ce nu le-am trimis contractul inapoi....cred ca sunt nebun sa refuz asemenea oferta.
974,60x60=58476 adica aprox 7000 si ceva de euro, trebuie sa platesti suma pe care ai luat-o de 2x si un pic, adaos comercial de 100%! Asta da .............. camatarie   :D
Daca la toate astea se mai adauga si dobanda variabila scuza-mi expresia dar ti-ai f... norocu'!

Sarbatori Fericite

Edited by spyderman, 25 December 2008 - 08:50.


#17
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postspyderman, on 25th December 2008, 09:40, said:

974,60x60=58476 adica aprox 7000 si ceva de euro, trebuie sa platesti suma pe care ai luat-o de 2x si un pic, adaos comercial de 100%! Asta da .............. camatarie   :D
Daca la toate astea se mai adauga si dobanda variabila scuza-mi expresia dar ti-ai f... norocu'!

Sarbatori Fericite

si se mai adauga 165 la, care e cam 50 $ pe luna. x 60 = 3000 doar asa, de o berica,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate