Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tabelul periodic - Sistemul periodic al elementelor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
concept-w

concept-w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2008
Nu credeam ca voi reusi sa-mi fac timp, sa mai pun vreo "caramida" la acest proiect personal: http://www.estiinta....elementelor.php

...daca cuiva ii face placere si are nervi, il rog sa-mi "culeaga" definitii pentru urmatorii termeni:
Numar atomic; Grupa; Perioada; Serie chimica; Masa atomica; Energie atomica; Raza atomica; Volum atomic; Raza covalenta; izotopi; Izotopi stabili; Stare de agregare; Densitate; Punct de topire; Punct de fierbere; Energie de combinare; Energie de vaporizare; Caldura specifica; Conductivitate electrica; Conductivitate termica; Valenta; Configuratie electronica; Electronegativitate; Primul potential de ionizare;

Multumesc anticipat!

P.S.: Astepta parerile si sugestiile voastre in legatura cu lucrarea mea.

#2
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Foarte bine arata tabelul periodic, felicitari! Nu mi-e clar cu metalele post-tranzitie, insa s-o mai fi modificat nomenclatura de cind am studiat eu sistemul periodic.

Nu am inteles ce vrei cu definitiile, care se gasesc in manualele de chimie si fizica, vrei sa ti le scrie cineva ?!

#3
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postconcept-w, on Dec 21 2008, 03:55, said:

Prezentarea grafica este impecabila. Cat despre definitii, incearca sa fi cat mai unitar, nu combina definitiile din chimie cu cele din fizica deoarece nu sunt neaparat identice. Am deschis, spre exemplu, oxigenul si uita care ar fi observatiile:
-ai concepul de Volum atomic, care insa se masoara la tine in volum/mol; ori il exprimi in volum/atom, ori il denumesti volum molar.
- ai Raza covalenta: la care legatura covalenta se refera: O-O sau O=O?
- ai Energie de vaporizare; eu zic ca e caldura de vaporizare.
- e trecuta valenta oxigenului -2; eu zic ca este 2
- ai conceptul de Energie de combinare; desi sunt chimist, nu inteleg la ce se refera. Pare a fi o caldura de reactie, dar la ce reactie se refera e absolut arbitrar atata timp cat vorbim de un element.

Sper ca nu te-ai suparat pentru observatiile aduse. Definitii si alte informatii poti gasi, de exemplu, si in:
Lide D.R. (ed.) CRC Handbook of chemistry and physics (84 ed., CRC, 2004)(2475s)
carte usor de gasit pe to**nte.
Felicitari si spor la lucru

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Ar fi interesant de specificat electronegativitatea nu doar pe scara Pauling, ci si pe scara Mulliken in V (volti), eventual chiar cu fereastra de specificare comparativa sau cu versiune a tabelului cu valorile expuse la vedere.

Edited by loock, 22 December 2008 - 13:19.


#5
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Foarte util.

#6
concept-w

concept-w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2008
Va multumesc pentru aprecieri si pentru sugestii. Nu sunt chimist, nici fizician. Lucrez in domeniul web-development. Sunt pasionat de stiinta, cred in stiinta si de aceea am facut acest site. Lucrez la el in putinul timp liber pe care-l am, desi mi-as dori sa ii pot acorda mai multa atentie. Voi tine cont de toate sugestiile voastre.

View Postloock, on Dec 22 2008, 13:19, said:

Ar fi interesant de specificat electronegativitatea nu doar pe scara Pauling, ci si pe scara Mulliken in V (volti), eventual chiar cu fereastra de specificare comparativa sau cu versiune a tabelului cu valorile expuse la vedere.

Voi cauta informatii despre scara Mulliken. Multumesc mult.


Pentru ain

:) Foarte multumesc.
Am inteles bine?
1) Va trebui sa redenumesc volum atomic > volum molar
Poate sa ramana volum atomic? Se va masura in cm^3 ?
2) Ne fiind chimist, nu stiu la ce se refera si nici e in seamna O-O sau O=O. Se pun in comun 1 sau 2 electroni?... nu-mi dau seama. Ma poti ajuta?
3) Voi modifica energie de vaporizare > caldura de vaporizare
4) ai tu cumva asta?: dbook of chemistry and physics (84 ed., CRC, 2004)(2475s) Poti sa mi-o trimiti pe email?

#7
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postconcept-w, on Dec 22 2008, 18:25, said:

1) Va trebui sa redenumesc volum atomic > volum molar
Poate sa ramana volum atomic? Se va masura in cm^3 ?
2) Ne fiind chimist, nu stiu la ce se refera si nici e in seamna O-O sau O=O. Se pun in comun 1 sau 2 electroni?... nu-mi dau seama. Ma poti ajuta?
3) Voi modifica energie de vaporizare > caldura de vaporizare
4) ai tu cumva asta?: dbook of chemistry and physics (84 ed., CRC, 2004)(2475s) Poti sa mi-o trimiti pe email?
1- e decizia ta, insa unitatea de masura trebuie sa aiba legatura cu nomenclatura utilizata. Pt volum atomic [volum/atom] sau simplu [volum]; pentru volum molar [volum/mol] sau simplu [volum]; volumul il masori in ce vrei tu: m3, dm3, cm3, sau Angstrom^3. Incerca sa fi unitar
2 - "raza covalenta" este o masura a distentelor dintre atomii ce formeaza o legatura; daca nu specifici la ce legatura faci referire, o valoare oarecare mentionata nu spune nimic. Deci, nu da o valoare fara sa precizezi la ce te referi, caci altfel e inutila.
4- ai PM

#8
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Foarte tare !

#9
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postconcept-w, on Dec 22 2008, 19:25, said:

Va multumesc pentru aprecieri si pentru sugestii. Nu sunt chimist, nici fizician. Lucrez in domeniul web-development. Sunt pasionat de stiinta, cred in stiinta si de aceea am facut acest site. Lucrez la el in putinul timp liber pe care-l am, desi mi-as dori sa ii pot acorda mai multa atentie. Voi tine cont de toate sugestiile voastre.



Voi cauta informatii despre scara Mulliken. Multumesc mult.


Pentru ain

:) Foarte multumesc.
Am inteles bine?
1) Va trebui sa redenumesc volum atomic > volum molar
Poate sa ramana volum atomic? Se va masura in cm^3 ?
2) Ne fiind chimist, nu stiu la ce se refera si nici e in seamna O-O sau O=O. Se pun in comun 1 sau 2 electroni?... nu-mi dau seama. Ma poti ajuta?
3) Voi modifica energie de vaporizare > caldura de vaporizare
4) ai tu cumva asta?: dbook of chemistry and physics (84 ed., CRC, 2004)(2475s) Poti sa mi-o trimiti pe email?


Sfatul cu informatii unitare e f bun, e normal sa oferi aceleasi informatii pentru toate elementele si, unde e cazul, sa pui si niste informatii suplimentare.
Pe de alta parte sint aspecte care nu sint relevante (volumul atomic de exemplu) iar altele sint f stufoase (ca cele referitoare la lungimea diferitelor legaturi) daca te gindesti la cei care vor utiliza acest tabel (elevi si poate studenti in primul an). Cred ca gasesti multe informatii in Chimia generala a lui Nenitescu, mai putin pe cele referitoare la ultimele elemente din tabel, descoperite si caracterizate in ultimii ani

Poate n-ar strica sa pui niste informatii si la topicul cu rezolvari de probleme, :notangel:  eu ma amuz de ceva vreme facind temele unora la chimie

Edited by Aprilia, 02 January 2009 - 23:31.


#10
lectronicsh

lectronicsh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2009
Tabelul arata foarte bine  :coolspeak:   La site se pare ca mai ai ceva de lucru... Succes !

#11
patrick-zoz

patrick-zoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2009
Imi place ideea site-ului. Nu stiu daca fundalul negru este un avantaj. Tabelul periodic al elementelor arata foarte bine dar mai trebuie cizelat. BAFTA

#12
concept-w

concept-w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2008
Mi-am facut putin timp zilele acestea si am adus cateva imbunatatiri de ordin tehnic, tabelului periodic al elementelor.
O definitie precisa pentru "raza covalenta" si "caldura de vaporizare " poate cineva sa-mi spuna?

Eu am gasit asta:
Raza covalenta - este o masura a partii atomului care participa la o legatura covalenta. E corecta? e completa?

Caldura de vaporizare - caldura latenta specifica de vaporizare a unui lichid este caldura necesara pentru a trece unitatea de masa din substanta respectiva din stare lichida în stare gazoasa la temperatura si presiune constanta. Aceasta marime se determina de obicei la punctul de fierbere si la presiunea atmosferica.

Va multumesc!

#13
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Raza covalenta - este o masura a dimensiunii atomului care formeaza o legatura covalenta.
Caldura de vaporizare - energia necesara pentru vaporizarea unei cantitati date de lichid.

#14
frumushik29

frumushik29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2009
Foarte bun. Dar vad o greseala la Taliu. Simbolul este [Tl] nu [Ti].

#15
concept-w

concept-w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2008

View Postfrumushik29, on Feb 17 2009, 18:16, said:

Foarte bun. Dar vad o greseala la Taliu. Simbolul este [Tl] nu [Ti].

Am corectat, merci. In 1-2 zile voi inlocui tabelul periodic actual cu o varianta noua, imbunatatita.

Edited by concept-w, 13 March 2009 - 02:30.


#16
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
felicitari pentru idee continua asa

#17
concept-w

concept-w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2008
Tabelul periodic al elementelor in varianta noua cu un aspect imbunatatit.

Edited by concept-w, 21 March 2009 - 18:06.


#18
concept-w

concept-w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2008
periodictabledesign.com - Periodic Table Design este o galerie de imagini de calitate inalta si la rezolutii mari de aproximativ 17 megapixeli. Gasiti aici colectii complete de imagini de cea mai buna calitate ce reprezinta elementele chimice din tabelul periodic al elementelor. De asemenea veti gasi in curand Tabelul lui Mendeleev in multe variante colorate dupa seria chimica sau monocrome. Imaginile cu un design deosebit pot fi folosite atat pentru web ca butoane, icon-uri ilustratii sau bannere, prezentari interactive in PowerPoint sau Flash, prezentari video HD, cat si pentru tipar sau print de mari dimensiuni. Denumirile elementelor chimice sunt in limba engleza, dar la cerere se pot livra in limba romana sau in orice alta limba. Informatiile stiintifice continute de aceste imagini sunt de actualitate fiind preluate de pe www.en.wikipedia.org

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate