Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cum invat cainele sa nu mai faca pe oriunde in casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pink_ice

pink_ice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.10.2008
am si eu o catelusa de 8 saptamani si face susu in casa nu pe servetele absorbante(pampers pt caini :P:P:P) m-am cam saturat sa o vad ca face prin toata casa ,strang dupa ea si iara face .. am dat cu tonele de detergenti cat mai parfumati si tot face ...cum sa procedez sa o invat sa faca acolo ?? ca de invelit covorul parchetul mocheta nu pot sa le inveles in servete dinacelea....:(( ! help me pls ...multumesc anticipat .

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
duci cainele afara de 7-8 ori pe zi (banuiesc ca se exclude scapatul de el)
asa ajungem sclavii animalelor

Edited by aeon, 20 December 2008 - 12:12.


#3
pink_ice

pink_ice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.10.2008

 aeon, on Dec 20 2008, 12:12, said:

duci cainele afara de 7-8 ori pe zi (banuiesc ca se exclude scapatul de el)
asa ajungem sclavii animalelor


NU AM VOIE SA IES AFARA CU EA PT CA SUNTEM IN PERIOADA VACCINURILOR  SI DR NU NE LASA SA IESIM....

#4
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
[quote name='pink_ice' date='Dec 20 2008, 09:10' post='5700923']
m-am cam saturat sa o vad ca face prin toata casa ,strang dupa ea si iara face .. am dat cu tonele de detergenti cat mai parfumati si tot face ...[/quote]

Deja?
Pai iti trebuie multa rabdare, trebuie sa o urmaresti constant, mai ales dupa ce mananca si bea apa.
Observi unde ii place sa faca pui un pampers acolo, dupa care incepi sa il muti in fiecare zi inspre baie / unde vrei tu (are voie) sa faca. Cand face unde trebuie, o feliciti, ii dai ceva de mancare sa stie ca a facut bine. Cand face aiurea, o dai cu boticu in locul respectiv si o bati usor cu un ziar (niciodata cu mana), nu te joci cu ea 10 min, sa stie ca a facut ceva rau. Si chiar cand va creste si o vei scoate afara, tot va trebui sa stai cu ochii pe ea.
Ca sa scoti mirosul pe unde a facut ea, speli cu otet.
Oricum iti trebuie foarte multa rabdare!
Succes!

#5
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Imediat ce a mancat si a baut ii iei vasele ! nu trebuie sa aiba la discretie nici mancare nici (la varsta asta) apa. Imediat ce a mancat/baut aplici sfaturile de mai sus , fara partea cu batutul te rog :nonobad: . Daca este prea greu pentru tine (sau nu ai timp) renunta de acum la cresterea cainelui si gasestei un alt stapan.

#6
pink_ice

pink_ice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.10.2008
MULTUMESC FRUMOS !  :thumbup:  DEJA AVANSAM FACEM PE PAMPERS DAR MAI TRAGEM UN SUSU PE MOCHETA DIN HOL ASA DOAR DEA-L NAIBII CED CA VAD CA AZI-NOPTE FACU PE PAMPERS SI ACUMA DIMINEATA A TRAS UN SUSU PE MOCHETA CAND M-A  VAZUT  :bouncey: ! NU MA DAU EU BATUTA SI NU VREAU SA-I GASESC  ALT STAPAN ! FAZA CU BATUTU NU O APLIC IAU UN ZIAR SI IL POCNESC DE PODEA TARE SI CAM ASTA E BATAITA  :thumbup:

#7
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Un lucru e sigur 100%, va invata, toti am trecut prin asta.

Edited by piri, 23 December 2008 - 08:44.


#8
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
A mea are aproape 6 luni si tot mai scapa cate unul. Oricum imi place enorm cand ma vede ca il descopar si ea fuga-fuga dupa canapea, stiind ca a gresit :nonobad: . O smechera si jumatate! :proud:

#9
papagalutul_meu97

papagalutul_meu97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.12.2008

 pink_ice, on Dec 20 2008, 09:10, said:

am si eu o catelusa de 8 saptamani si face susu in casa nu pe servetele absorbante(pampers pt caini :P:P:P) m-am cam saturat sa o vad ca face prin toata casa ,strang dupa ea si iara face .. am dat cu tonele de detergenti cat mai parfumati si tot face ...cum sa procedez sa o invat sa faca acolo ?? ca de invelit covorul parchetul mocheta nu pot sa le inveles in servete dinacelea....:(( ! help me pls ...multumesc anticipat .
VREI SFATUL MEU ??? sincer mai bine .. o duci afara de 3 sau 5 ori pe zi ... chiar daca face de mai multe ori.. l-a un moment dat o sa se ducala usa cand vrea sa faca... asa se intampla de obicei  ;) .. n-am caine dar stiu cate cv

#10
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
stiu ca s'a mai discutat despre asta, am tot citit pe zeci de site'uri...

am un pui de amstaff de 3 luni si 20 de zile si din cauza vaccinurilor nu am putuut sa o scot din casa pana pe 19 ianuarie.e a treia zi in care o scot afara si nu vrea nici in ruptul capului sa faca nevoile afara, ci asteapta pana ajunge in casa. in casa a facut pe covorase absorbante iar acum ca i'am luat covorasul in speranta ca va cere sa faca in alta parte ( afara) face direct pe covor... am incercat sa o tin si mai mult afara, fara sa ne plimbam ci pur si simplu sa stam intr'o zona anume si tot nu a vrut. am scos'o si dimineatza si seara si dupa mese, si dupa ce a baut apa.
si e si sperioasa. se teme de orice zgomot afara, se opreste cand se apropie un om, se ascunde dupa mine cand trece o masina . cel putin in prima zi a fost nasol. acum parca nu mai e asa de speriata. banuiesc ca are legatura speriatul cu cealalta problema.
am incercat sa ma si joc cu ea, reactioneaza pozitiv, cum ar face'o daca am fi in casa.
am incercat si metoda cu o carpa care mirosea a urina de'a ei si am pus'o pe jos afara si tot nu.

in afara de rabdare , aveti vre'un sfat ?

#11
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006

 Slickutz, on Jan 21 2009, 13:46, said:

stiu ca s'a mai discutat despre asta, am tot citit pe zeci de site'uri...

am un pui de amstaff de 3 luni si 20 de zile si din cauza vaccinurilor nu am putuut sa o scot din casa pana pe 19 ianuarie.e a treia zi in care o scot afara si nu vrea nici in ruptul capului sa faca nevoile afara, ci asteapta pana ajunge in casa. in casa a facut pe covorase absorbante iar acum ca i'am luat covorasul in speranta ca va cere sa faca in alta parte ( afara) face direct pe covor... am incercat sa o tin si mai mult afara, fara sa ne plimbam ci pur si simplu sa stam intr'o zona anume si tot nu a vrut. am scos'o si dimineatza si seara si dupa mese, si dupa ce a baut apa.
si e si sperioasa. se teme de orice zgomot afara, se opreste cand se apropie un om, se ascunde dupa mine cand trece o masina . cel putin in prima zi a fost nasol. acum parca nu mai e asa de speriata. banuiesc ca are legatura speriatul cu cealalta problema.
am incercat sa ma si joc cu ea, reactioneaza pozitiv, cum ar face'o daca am fi in casa.
am incercat si metoda cu o carpa care mirosea a urina de'a ei si am pus'o pe jos afara si tot nu.

in afara de rabdare , aveti vre'un sfat ?
incearca sa iei un covoras pe care l-a semnat deja si il pui afara langa pom, unde vrei sa faca :)
mirosind deja, se poate sa mearga...
si asigura-te ca vede si alt catel ca face...al meu a ramas literalmente cu gura casca la un caine care ridica piciorul, apoi timid, incepea sa ridice si el
spor

#12
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 veronika, on Jan 21 2009, 13:53, said:

incearca sa iei un covoras pe care l-a semnat deja si il pui afara langa pom, unde vrei sa faca :)
mirosind deja, se poate sa mearga...
si asigura-te ca vede si alt catel ca face...al meu a ramas literalmente cu gura casca la un caine care ridica piciorul, apoi timid, incepea sa ridice si el
spor
am uitat sa precizez...e fetita :)

#13
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
si am incercat faza cu covorasul azi de 2 ori ...degeaba ...trece pe langa el ii da un sniff si gata...

#14
sybilla

sybilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.02.2009
buna. am si eu doua cateluse de 2 luni si nu stiu cum as putea sa evit sa-si mai faca nevoile pe covor. stie cineva daca se gasesc pampersi asa mici pentru catei?? pampersii umani nu cred ca sunt buni  deoarece cateii sunt foarte mici si s-ar putea sa fie ei cat tot pampersul :D

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa masa le tii intr-o cutie mare ceva pana fac, eventual le mangai pe burtica, asa le vine lor. Dupa ce face, ii dai drumul. Asta daca nu-i duci pe afara.

#16
boshko

boshko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.10.2007
Deci mi-am luat un teckel la inceputul lui decembrie si nu am avut cum sa-l scot afara ca ...:-??... era iarna si veterinaru mi-a zis sa nu-l scot.Toate bune si frumoase inainte sa va grabiti sa ma trimiteti la alte topicuri le-am incercat pe toate am dat search nimic nu merge il scot de 8 ori pe zi iar azi l-am tinut afara 2 ore si 45 de minute pe ceas nu mi-a facut nimic afara cand intra in casa se duce fix in mijlocul covorului si imi face cadouri! Degeaba il dau cu nasul nu il bat ca mi-e mila chiar si cu ziarul dar ma enerveaza ca face 3 luni deja si de fiecare data cand il scot afara nu-mi face parca abia asteapta sa intre in casa sa ma scoata din minti!

#17
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
@boshko, ai nevoie de mai multa rabdare.
Cu timpul va invata, daca nu ai rabdarea necesara incearca sa-i gasesti un alt stapin cit e mic catelu.
Toti am trecut prin asta, inceraca si alte metode dar nu teroriza catelu.
Un lucru e sigur, va invata.
Succes.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi ca la petshopuri gasesti niste chestii repelente, spray sau betigase, le pui unde-i place lui sa faca in casa si catelul se va simti respins.
In general, cainii au nevoie de cateva saptamani sa-si schimbe locul unde isi fac nevoile  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate