Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Million Dollar Baby

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Well, pot spune ca filmul este deosebit din punct de vedere al realizarii, imagine, sunet (considerand ca ai decenta sa-l vezi la cinema) ...
Insa as vrea sa va intreb cu totul altceva:
fast rewind... cine este Clint Eastwood?
actorul din
The Good, the Bad and the Ugly, Kelly's Heroes, Dirty Harry (Do you feel lucky? Punk), Joe Kidd, Magnum Force,
apoi regizor/actor pentru
The Stranger from High Plains Drifter, Outlaw Josey, si deodata film de Oscar: Unforgiven (don't get me wrong, i liked this movie!)
Ce au toate acestea in comun? Clint, pistoale si bad guys care o sfarsesc previzibil sub mana razbunatoare a primului.
Dupa 10 ani apare Mystic River, film de Oscar dupa parerea mea. Acum Million Dollar Baby, nu am nici un dubiu: va lua cel putin un Oscar, daca nu mai multe!
Ma intorc iar la Mystic River si fac un exercitiu de imaginatie: il pun pe Robert de Niro in rolul lui...? Kevin Bacon... wow(!) acum parca-i Martin Scorsese si nu Clint Eastwood! stiu ca-i aberant, dar... parca nu-mi vine sa cred ca acest film a fost facut de el, parca nu este mana lui pe care ne-a obisnuit sa o vedem tot timpul pe pistol pentru a face justitia... sau poate inca nu m-am trezit bine...? :)

cheers, lir

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
very nice review  :D

totusi daca erai cit de cit in tema cu omul, poate ca erai la curent si cu alte filme facute de pistolarul clintus, de exemplu Bird, despre viata lui charlie parker. in plus, pistolarul este si compozitor, spre deosebire de sergiu nicolaescu

#3
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

Mosotti, on Feb 8 2005, 09:10, said:

... in plus, pistolarul este si compozitor, spre deosebire de sergiu nicolaescu

<{POST_SNAPBACK}>

sigur, in plus daca mai si danseaza il ajunge din urma si poate chiar il intrece pe Charles Chaplin!

Bird nu l-am vazut pur si simplu pentru ca nu-mi place jazz-ul (uhuuu) si filmul este prea lung. Dar iti dau credit ca (poate) este un film bun. Nu sunt sigura ca regia si nu numele lui Parker este ceea ce ridica nota filmului pe ansamblu :)

:kisstogether:  lir

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io n-am glumit cind am spus ca e si compozitor

despre bird, pot spune ca am fost la fel de mirat ca tine acum cind am vazut cine a fost regizorul

#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Lady_in_Red, on Feb 8 2005, 15:57, said:

Well, pot spune ca filmul este deosebit din punct de vedere al realizarii, imagine, sunet (considerand ca ai decenta sa-l vezi la cinema) ...
Insa as vrea sa va intreb cu totul altceva:
fast rewind... cine este Clint Eastwood?
actorul din
The Good, the Bad and the Ugly, Kelly's Heroes, Dirty Harry (Do you feel lucky? Punk), Joe Kidd, Magnum Force,
apoi regizor/actor pentru
The Stranger from High Plains Drifter, Outlaw Josey, si deodata film de Oscar: Unforgiven (don't get me wrong, i liked this movie!)
Ce au toate acestea in comun? Clint, pistoale si bad guys care o sfarsesc previzibil sub mana razbunatoare a primului.
Dupa 10 ani apare Mystic River, film de Oscar dupa parerea mea. Acum Million Dollar Baby, nu am nici un dubiu: va lua cel putin un Oscar, daca nu mai multe!
Ma intorc iar la Mystic River si fac un exercitiu de imaginatie: il pun pe Robert de Niro in rolul lui...? Kevin Bacon... wow(!) acum parca-i Martin Scorsese si nu Clint Eastwood! stiu ca-i aberant, dar... parca nu-mi vine sa cred ca acest film a fost facut de el, parca nu este mana lui pe care ne-a obisnuit sa o vedem tot timpul pe pistol pentru a face justitia... sau poate inca nu m-am trezit bine...? :)

cheers, lir

<{POST_SNAPBACK}>

Nu te-ai trezit bine.

#6
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
c'mon ...filmul e bun dar nu chiar asa de bun ..lui Hillary Swank i s-a potrivit rolul "manusa"...la fel, foarte bine a jucat Morgan Freeman dar Clint Eastwood mie mi s-a parut total neconvingator (daca asa se misca un fost jucator de box , acum antrenor , cand explica miscarea aceea la sacul mobil cu greutatea pe picioare ...inseamna ca eu nu am vazut nici un meci de box niciodata)..
...ma asteptam la mult mai mult de la filmul asta ....povestea a fost dramatizata la extrem ca sa salveze cat de cat filmul  :nonobad:

#7
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
noutatea este chiar scenariul mai ales finalul lui ceea ce denota ca clint incepe sa-si arate virsta....cinematografic,desigur.
in state chiar se dezbate implicatia religioasa a filmului(?!)
cred ca vom vedea de acum doar filme cu care nu sintem obisnuiti la el
filmul este bun si neasteptat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate