Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cum scapam de soareci ?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
Salutari! Frate-miu, care sta in regie, are niste colocatari clandestini care nu platesc regia de camin si deranjeaza. Sint ei, soriceii.  Cum scapam de ei? Solutia cu pisica se exclude. Vinatoarea cu batul a produs pina acum o victima gri, dar se pare ca fratii lui au venit spre a se razbuna. Daca ati mai avut astfel de experiente cu micile rozatoare, detaliati (si daca ati scapat de ele, METODA).

Mersi

Edited by casuta, 07 February 2005 - 16:07.


#2
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
C'mon people, chiar nu s-a lovit nimeni de problema asta niciodata?

#3
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Capcane de soareci - gasesti la magazinele de chimicale.
Otrava de soareci - S-ar putea sa gasesti tot la chimicale. (e un fel de grau, numai ca e roz)

In ambele cazuri, trebuie ca fratele tau sa se asigure intai ca nu au pe unde sa mai intre alti soareci, dupa ce acestia deja existanti mor. Pentru ca in cazul asta, nu rezolvi nimic. Deci spune-i sa astupe intai toate gaurile si locasurile pe unde ar putea intra, dupa care celor deja existenti inside spune-i sa le puna capcana sau otrava.

#4
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
Cu griul la roz nu merge. A mai incercat cu un fel de chestie lipicioasa pe care cica se lipesc soareci si gindaci, nu merge

#5
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

casuta, on Feb 11 2005, 14:32, said:

Cu griul la roz nu merge. A mai incercat cu un fel de chestie lipicioasa pe care cica se lipesc soareci si gindaci, nu merge

<{POST_SNAPBACK}>


Aia lipicoasa e cel mult pentru furnici sau gandaci. Soarecii is prea puternici si reusesc sa se dezlipeasca si pleaca. Spune-i sa incerce cu capcane, eventual sa le aleaga pe cele mai mari...

#6
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
O sa-i zic, sa vedem ce iese. Oricum, cind am vinat unul sapt. trecuta, nu parea prea mare, dar era iute, nu gluma!

#7
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Ai nevoie de un castron, o bucata mare de sticla, o bucata de paine si un bat ca un pix putin mai lung. Pui jos sticla, pui painea deasupra si apoi introduci varful batului in ea, iar de celalalt capat rezemi castronul astfel incat sa ii cada in cap soricelului cand vine si mananca painea.

#8
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
@ StGermain - sa stii ca a functionat lipiciul! dar tot mai vin :-( ; frte-miu a cimentat pe unde par sa intre, sa vedem acum ce se mai intimpla...

@anonomix - a incercat-o si pe asta, dar n-a prins inca vreun inamic...

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
last resort, un cotoi rezolva problema instant. nu o matza de apartament bleaga. adu o pisica de la tzara, la'so "de serviciu" cateva zile, si gata.

#10
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Sau: o strachina, un cui, o nuca si o bucata de sunca. Se introduce sunca pe cui pana ajunge la capatul celalat (ala in care dai), se infige nuca in capatul ascutit. Se aseaza strachina cu peste nuca (cu bucata de sunca sub strachina) in asa fel incat sa stea intr-un echilibru relativ. Cand soricelul vine si se da la sunca pica strachina peste el.

Epilog:
Dupa ce soricelul pica in capcana se baga o bucata de geam sub strachina ca sa nu scape, se duce la baie si se arunca in WC :lol: dupa care se trage apa.

#11
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
O pisica e de 10^n de ori mai inteligenta decat o strachina+cui+sunca+nuca :)
Daca soarecele ia sunca si trece pe langa nuca dupa aia?

#12
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
:lol: sunt de acord cu tine in privinta pisoiului, insa la sunca ... gresesti, n-are cum sa o ia fiinca sunca e bagata pe cui, care la capat are nuca, care tine strachina in echilibrul ala precar. Daca misca sunca ramane prins sub strachina.

#13
Cornholio

Cornholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 14.07.2004
Mai demult venisera niste soareci pe la apartamentul unde locuiam (nu stiu exact cu au ajuns la etajul 10, dar nu plateau chirie, asa ca trebuiau sa.. plateasca  :coolspeak: ) S-a rezolvat mereu cu o cursa de soareci (nu am mai vazut in ultimul timp la vanzare, dar trebuie sa mai existe..)  Cursa era o bucata de lemn cu 2-4 gauri cam cat capul de soarece, cu niste orificii in partea superioara unde erau bagate niste arcuri, arcuri care erau prinse cu o sfoara. Principiul era ca mai intai in orificii se baga niste branza & stuff, sfoara leaga apoi arcurile respective (care se termina cu un latz metalic) astfel incat pentru a ajunge la mancare soarecii trebuie sa rontzaie sfoara. Cand rontaie sfoara, sare arcul, soarecul e prins cu latul arcului & voila.. (sincer sa fiu nu stiu daca li se rupe gatul sau sunt sufocati.. dar mereu in cazurile cunoscute de mine soarecii erau gasiti morti) Am vazut capcane d'astea functionand pe vreo 5 soareci. Trebuie sa se mai gaseasca, recomand o vizita pe la obor.

#14
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

Alucard, on Feb 15 2005, 12:32, said:

:lol: sunt de acord cu tine in privinta pisoiului, insa la sunca ... gresesti, n-are cum sa o ia fiinca sunca e bagata pe cui, care la capat are nuca, care tine strachina in echilibrul ala precar. Daca misca sunca ramane prins sub strachina.

<{POST_SNAPBACK}>


Ai dreptate, nu citisem cu prea mare atentie.

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cea mai eficienta metoda e sa te muti (eu asa am scapat) , sau sa ai o mata foarte rapida . Toate celelalte metode sunt ineficiente .

       Am folosit metoda cu strachina si nu tine . Este buna de fapt la soricei ff mici , care se strecoara pe langa nuca . Nu este buna la soareci si sobolani .
Acestia din urma nu se complica cu branza sau cu sunca . Ei cauta de obicei cosul de gunoi de unde colecteaza legume ca : oase, paine si alte porcarii . O contra masura ar fi sa nu depozitezi in camera nici un fel de "haleala" si sa arunci cosul de gunoi zilnic . Trebuie de asemenea astupate toate , absolut toate fisurile din pereti , cu ciment +nisip+var+sticla pisata . Daca ramane un orificiu cat varful de ac vor simti miros de mancare si caldura si vor sapa in draci . Daca peretele prin care vin e din ipsos , mai ramane sa te muti .

#16
UnBogdan

UnBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.01.2006
De curand am avut si eu un invitat nepoftit, venit pe coloana principala de tevi din baie, pana la et 7.
Intr-un brainstorming rapid cu prietena mea (locuim impreuna) am decis ca otrava nu este ceea ce cautam, din simplul motiv ca nu stiam unde o sa-si faca efectul si cat de greu ne va fi sa-l "pescuim" de acolo. Ne trebuia ceva instant :D

Din fericire am fost insipirati si am dat o fuga pe la magazinele astea mari cu gradinarit si bricolaje si-am gasit curse de soareci, foarte simple, din lemn, cu un arc puternic. Dupa un test mic la fata locului am luat doua (6 lei una) si s-au dovedit foarte eficiente, cel putin una din ele, pentru ca era un singur "colocatar".
Supermarket-ul la care am gasit este foarte "praktic" ;) . Le recomand! Arata exact ca alea din Tom&Jerry.

#17
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Dar ce au pisicile? Al meu a prins odata unu si mi l'a adus in dinti :)) Ce fericit era..

#18
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 eminem4ever, on Mar 11 2008, 15:10, said:

Dar ce au pisicile? Al meu a prins odata unu si mi l'a adus in dinti :)) Ce fericit era..


Da' aparatele alea cu nu stiu ce kkat de ultra-sunete sau alt busllshit, nu-s bune ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate