Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cum vi se pare comportamentul asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Vorbeam azi cu niste prieteni despre doctori si unul din ei mi-a spus ca are un doctor de familie mai batran care se comporta altfel decat majoritea doctorilor:

1. Cand pacientul se aseaza pe pat, el nu sta la birou, se aseaza langa el cand ii pune intrebari.
2. Daca pacientul vine cu cineva la consultatie, il invita si pe acel cineva sa intre in cabinet (in faza de intrebari de tipul "ce te doare?") pentru ca, din experienta lui, acel cineva poate avea imboldul sa spuna pacientului: "da' zi-i si de aia, vezi ca ai uitat de aialalta"... si astfel doctorul afla mai multe de la un pacient potential timid.

Cum vi se pare?




edit: Pentru ca mi-am adus aminte, v-am povestit de fratele bunicului, chirurgul Anton Ciureanu care, in perioada tineretii, avea obiceiul sa le cante "Vesnica Pomenire" batranilor din satul unde era stagiar?   Ce dus era!  :-)
A murit la 80+ de ani, fiind perceput ca unul dintre cei mai respectati chirurgi din Iasi.

Edited by ciureanuc, 10 December 2008 - 20:37.


#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mi se pare absolut de dorit o astfel de situație. Vindecarea nu implică doar latura fizico-chimică prin prescrierea de medicamente, mai este examinarea directă și în paralel crearea unei relații doctor pacient.

De fapt șamanii, vracii din America de Sud sau enchi-lama din Tibet, pun  pe primul plan latura spirituală. Remdiile fizice pot uneori chiar să lipsească.

Mai sunt unii medici cu instinctul încă bine orientat.

#3
LuciaN_13

LuciaN_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.08.2008
Cum a spus si Mirovaia_Scorb, o vindecare nu este determinata doar de medicamente, ci si de psihicul pacientului. trebuie sa-l primeste pe acesta in asa fel incat sa nu-ti fie frica sa vii cu frica data viitoare.

in cateva saptamani de practica la UPU ( unitatea de primire a urgentelor ) de 6 - 8 ore pe zi, am invatat ca nu trebuie sa te porti asa cu toti pacientii. nu cred ca poti fi amabil cu un pacienta de la care miroase inca de cand a intrat in cabinet si-i simti duhoarea de la cativa metrii. oricat de mult ai vrea, nu poti fi amabil cu o astfel de persoana. am avut cateva cazuri in care boschetarii veneau intr-o sing zi cu capul spart de 3 ori ... ce puteai sa-i faci ??? era normal sa-i injuri si sa-i tratezi intr-un mod in care te salva protocolul, dar nu era suficient pentru tratarea corespunzatoare a pacientului. in medicina este un anumit protocol, care-l poate apara pe doctor de un anumit comportament  fata de pacient ...

#4
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

View Postciureanuc, on 10th December 2008, 21:32, said:

Vorbeam azi cu niste prieteni despre doctori si unul din ei mi-a spus ca are un doctor de familie mai batran care se comporta altfel decat majoritea doctorilor:

1. Cand pacientul se aseaza pe pat, el nu sta la birou, se aseaza langa el cand ii pune intrebari.
2. Daca pacientul vine cu cineva la consultatie, il invita si pe acel cineva sa intre in cabinet (in faza de intrebari de tipul "ce te doare?") pentru ca, din experienta lui, acel cineva poate avea imboldul sa spuna pacientului: "da' zi-i si de aia, vezi ca ai uitat de aialalta"... si astfel doctorul afla mai multe de la un pacient potential timid.

Cum vi se pare?




edit: Pentru ca mi-am adus aminte, v-am povestit de fratele bunicului, chirurgul Anton Ciureanu care, in perioada tineretii, avea obiceiul sa le cante "Vesnica Pomenire" batranilor din satul unde era stagiar?   Ce dus era!  :-)
A murit la 80+ de ani, fiind perceput ca unul dintre cei mai respectati chirurgi din Iasi.

1. doctorul ala citeodata mai bine sta la birou, pentru ca are timp sa scrie in fisa tot ce afla de la pacient. decit sa iti incarci  memoria cu toate cind stai linga nenea si il intrebi mai bine scrii direct- asa se fac mai putine greseli, si cred ca asta conteaza mai mult decit impresia 'artistica'
2. nu e prea indicat sa aduci la consultatie si persoanele din anturaj pentru ca in timpul consultatiei pot aparea intrebari mai indiscrete de genul- cit alcool consumati? sau cind a fost ultima menstruatie? - atunci pacientul tinde sa modifice raspunsurile doar din cauza anturajului
chestia cu zi de aia, ai uitat de cealalta, chiar nu ajuta deloc. anturajul are tendinta sa amestece toate si de obicei iese un mare bors.
si chestia cu invitatl in cabinet doar la faza cu - ce te doare? si apoi sa il dai afara nu prea da bine- mai bine nu il inviti deloc, e mai politicos asa.

din cauza asta sunt stabilite gesture medicale, ca sa se evite cit mai mult erorile.

mirovaio, las-o moarta. locul tau e in ziar la rubrica hai sa iti ghicesc, maica...

#5
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Dupa ce dezbraci pacienta e normal sa te asezi langa ea pe pat, daca nu ai niciun gand in sensul asta atunci mi se pare nepoliticos sa te asezi langa pacient.
Cat despre apartinatori, nu exista pacoste mai mare. Ori sunt simpli spectatori deci inutili, ori vorbesc prea mult si intimideaza pacientul.
Desigur, o categorie aparte o reprezinta smecherasii de 18-25 de ani care vin cu mama la doctor, pentru ca fara ea n-ar sti cum ii cheama nici cu buletinul in mana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate