Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Reparatie back/front focus la body canon xxD

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
hoitu1983

hoitu1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.06.2005
Exista pe multe forumuri de specialitate o procedura pentru repararea defectelor de focus din aparat .Banuiesc ca e destul de multa lume interesata de acest subiect si la fel de multe aparate 20d is 30d care nu focalizeaza perfect.

Din ce am observat in interiorul mirror box-ului exista 2 "suruburi" care rotite cum trebuie corecetaza erorile de focalizare pentru punctul central.

Eu nu am reusit inca acest lucru din lipsa unei chei care sa se potriveasca pentru acele suruburi (cap patrat cu latura cam de 1mm).

E cineva pe aicic care a incercat sa faca acest reglaj? As dori niste sfaturi.

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ajustarea este extrem de delicata si nu cred ca ai optica calibrata cu care sa faci reglajul - in cel mai bun caz vei decalibra aparatul dupa o optica defectuosa. Personal mi-am trimis camera la service pentru reglarea AF cat timp camera este in garantie si sunt multumit (observam front-focus numai la deschideri f/2 sau f/1.4). Dereglari ulterioare sunt improbabile (daca nu lovesti camera).

Edited by SuperDuper, 09 December 2008 - 17:19.


#3
hoitu1983

hoitu1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.06.2005
Am auzit povesti de la f multe perosane care si-au dus body-urile la reglaj front back focus si le-au luat exact cum le-au dus sau chiar mai rau.(vb de celebrul service canon din bucuresti)
Eu zic ca merita incercat.

#4
hoitu1983

hoitu1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.06.2005
Pina la urma se pare ca tehnica chiar functioneaza foarte bine. Singura chestie ciudata e ca trebuie invartit de acel surub exact in sens invers fata de cum se spunea pe forumul respectiv. (spre logo-ul canon pentru backfocus si spre baza aparatului pentru frontfocus- fosta mea problema de altfel. Cheia pentru acel surub trebuie sas aiba un virf rectangular cu latura de 0.95mm (patrat)

Nu am reusit sa imi dau seama exact ce actioneaza acel surub dar dupa 2-3 incercari a ajuns sa focalizeze perfect in punctul central.
Nu e prea dificil reglajul fiindca trebuie rotit destul de mult acel surub iar reglajul fin devine floare la ureche. (la mine era destul de pronuntat front focus-ul si sa agravat in timp dupa o mica lovitura)

(celalalte nu le-am testat fiindca nu le voi folosi niciodata). Ca "tinta" am folosit modelul de aici http://regex.info/i/...v1.0-gray25.gif printata pe o foaie A 4, cam 50 cm de foaiee, inclinatie 45 grade ..etc

Daca mai cineva dispus sa incerce pot da detalii.

#5
phila_eos

phila_eos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.07.2006

View Posthoitu1983, on Dec 16 2008, 09:31, said:

Pina la urma se pare ca tehnica chiar functioneaza foarte bine. Singura chestie ciudata e ca trebuie invartit de acel surub exact in sens invers fata de cum se spunea pe forumul respectiv. (spre logo-ul canon pentru backfocus si spre baza aparatului pentru frontfocus- fosta mea problema de altfel. Cheia pentru acel surub trebuie sas aiba un virf rectangular cu latura de 0.95mm (patrat)

Nu am reusit sa imi dau seama exact ce actioneaza acel surub dar dupa 2-3 incercari a ajuns sa focalizeze perfect in punctul central.
Nu e prea dificil reglajul fiindca trebuie rotit destul de mult acel surub iar reglajul fin devine floare la ureche. (la mine era destul de pronuntat front focus-ul si sa agravat in timp dupa o mica lovitura)

(celalalte nu le-am testat fiindca nu le voi folosi niciodata). Ca "tinta" am folosit modelul de aici http://regex.info/i/...v1.0-gray25.gif printata pe o foaie A 4, cam 50 cm de foaiee, inclinatie 45 grade ..etc

Daca mai cineva dispus sa incerce pot da detalii.

amreusit si eu la 450d , dar la mine eu nu am gaurica ci un bolt foarte mic pe care l-am rotit cu forfecuta , oricum 450d are probleme cu focalizare

#6
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Foarfecuta? Tipul ala de surubelnita chiar nu e de gasit? Uite asa cautasem si eu o surubelnita pentru a imi schimba ceva la carcasa la telefon, si surubelnita era de tipul Torx, tx5 mai exact.

#7
hoitu1983

hoitu1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.06.2005
Nu se gaseste dar se poate face f usor din aproape orice cheie imbus suficient de mica.

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postphila_eos, on Feb 5 2009, 13:21, said:

...dar la mine eu nu am gaurica ci un bolt foarte mic pe care l-am rotit cu forfecuta , oricum 450d are probleme cu focalizare
Da, cred ca acum are :D

Glumesc, ajustarea in sine nu este complicata, complicata este evitarea atingerii senzorului, evitarea prafului pe senzor si gasirea unei scule potrivite. A, si posibiliatea de a verifica ajustarea cu un obiectiv luminos, pus pe manual si cu AF confirm (pt a putea elimina eroarea motorului intern).

Edited by SuperDuper, 16 February 2009 - 02:20.


#9
Crisu

Crisu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.03.2006
Am facut urmatoarea incercare : pus pe trepied,punct central de focus,focusez pe ceva anume cam la 2-3m,si daca apas de mai multe ori pe declansator (1/2),aproape de fiecare data obiectivul isi schimba un pic focusul.
Canon 1000D cu obiectivul din kit,la F3,5 cu 18mm.De la 28mm in sus nu mai am aceasta problema.Sa fie problema descrisa de voi mai sus?...sau altceva...

#10
hoitu1983

hoitu1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.06.2005
Nu e vorba de aceeasi problema,chiar nu e un defect atat timp cit variatiile sunt destul de mici.
E ceva tipic sistemului de focalizare de pe slr-uri (detectie de faza in bucla deschisa).
Mai ales la focale mici si la lumina slaba se intampla treaba asta. Mai depinde si de obiectiv dar se intampla cam la toate wide-urile.

#11
Crisu

Crisu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.03.2006
Da,asa cred si eu deoarece acum o ora am avut ocazia sa ma joc cu un alt aparat identic si face la fel.Intr-adevar la lumina mai buna fenomenul este mai rar.Deci trebuie sa folosesc un DOF mai mare ca sa fiu sigur.  :(

#12
Crisu

Crisu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.03.2006
Revin : la EOS 1000D nu gasesc acele suruburi sau bolt de reglaj focus.Nu am vazut un 450D ca sa fac comparatie unde ar putea fi.Puteti fi voi mai expliciti (eventual o poza),deoarece am constatat ca am si eu back focus constant,dar mai greu sesizabil (la 1,5 metri face back focus cam 5 cm).

#13
hoitu1983

hoitu1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.06.2005
Din ce stiu eu la 1000D nu se poate face asta. (am reglat 5d ,20d, si 350d) Inafara de 1000D majoritatea aparatelor au acele "suruburi".
Mergi la un service cu body-ul.

#14
zulusu

zulusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2009
poti posta o poza care sunt cele 2 suruburi? ... daca sunt cele imediat de sub inelu de prindere al ob sau altele?? :-??

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu ai obiectiv luminos cu focalizare manuala precisa mai rau strici... Daca ai garantie, trimite camera la service.

#16
fry_fish

fry_fish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2008
pentru testarea back-focusului eu am folosit metoda asta. O recomand pentru ca puteti obtine 45 de grade foarte precis asa:
http://focustestchart.com/focus10.pdf

bafta!

#17
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostLucatas, on 5th February 2009, 21:42, said:

Foarfecuta? Tipul ala de surubelnita chiar nu e de gasit? Uite asa cautasem si eu o surubelnita pentru a imi schimba ceva la carcasa la telefon, si surubelnita era de tipul Torx, tx5 mai exact.
Eu am găsit un set de șurubelnițe mai "rare" la un magazin gen 39.

Merită incercat. Sunt chinezării ieftine, dar iși fac treaba atunci când te arde buza.

#18
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
treceti pe nikon, nu o sa mai aveti atata bataie de cap :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate