Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#973
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Pana ia viza de US in conditiile curente o sa imbatraneasca.
In alta ordine de idei nici eu nu recomand acum Mexicul. Aveam o vacanta planificata pt a doua jumatate a lui februarie dar am amanat-o pe anul urmator.

https://www.digi24.r...za-ferm-1444760

#974
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Și cei de ieri au fost opriți in Cancun.

#975
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Gât. S-a rezolvat. Au intrat (turiștii adevãrați).
Motivul pentru care au intrat toți romanii in secundar:

In mod normal, maxim 10% 3rd party pasagerului sunt. Aka 30. Acum au fost 80 într-un zbor LH.

In fine.

S-au ucis unii in LA (romani).
Ucigașul o fugit in Mexic
Clanul victimei s-o urcat in avion, cu zecile, ca sa se ducã sa-l rãzbune.

FBI/ CIA implicate.

Mulțumim conationalilor noștri simpatici ca ne fac vacantele mai ușoare :)))

#976
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.occrp.or...f-atm-skimming/

Si gata cu offtopicul :D

#977
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
Cred ca ca in zona au fost alertate toate statele cu privire potentialii infractori romani. Saptamana trecuta am ajuns in St Martin , am trecut de pasapoarte si asteptam bagajul cand m-am trezit cu politia langa mine si mi-au cerut politicosi sa le raspund la cateva intrebari. Mi-au fotografiat toate actele si atat. Am zis ca fac sondaje la intamplare cu toate ca au venit numai la mine. La iesire m-am intalnit cu agentul(is navigator)  si mai era alt roman care mi-a spus ca a patit acelasi lucru . Cumva ne-au filat de la controlul de pasapoarte de au venit exact la noi.

#978
gaby1990

gaby1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.05.2007
Salut! A calatorit cineva recent in Mexic si imi poate da mai multe detalii despre situatia de acolo in contextul asta pandemic? Mai sunt probleme la intrarea in tara? Mentionez ca aterizez in Mexico city.

Multumesc!

#979
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.01.2013
Hello,

ma bate gandul la sfarsit de noiembrie, inceput de decembrie sa dau o fuga vreo 10-11 zile. E ok perioada pt plaja ? Ma gandeam la Caccun.  Ce hotel recomandati pt familii ( copil de 7 ani inclus ).

Merci

#980
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
E ok.

Dar zona Cancun mie unul nu-mi place.

Ai Playa del Carmen, Tulum, mai la sud si mai frumix.

Cancun e ca o cusca pentru americani unde merg, stau in hotel si nu fac nimic altceva.

E risc de uragane in perioada aia, dar e ok.

Edited by Lex404, 23 August 2022 - 14:24.


#981
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
mai sunt probleme cu romanii care nu sunt primiți in Mexic ?
(Nici pana acum nu am înțeles ce se ascundea in spatele acestor refuzuri de intrare in tara. Erau suspectați ca vor să sară gardu in USA ? )

#982
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
https://www.inm.gob....ratorio-170221/

asta e noua, de luna asta:
https://www.mural.co...9703b767a783a--

asta e de multi ani activa si valabila:
https://quintafuerza...n-quintana-roo/


Pe scurt, foarte multi romani se duc ori sa sara gardul, ori crima organizata. Ca de obicei, fac ce stiu ei mai bine :) Si nu doar in Mexic ci si in America Centrala.

E posibil (sau nu) sa ai parte de scrutinizare mai ampla la immigration cand ajungi. Ei se uita la pasaport: Romania, checked. Apoi se uita la tine (ai ceafa lata, esti mai masliniu, etc)

Si oriunde mergi, trebuie sa poti dovedi intentiile vizitei (valabil pentru orice tara).

Edited by Lex404, 15 September 2022 - 10:29.


#983
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Pun pariu ca granița de sud a Mexicului e doar pe hârtie. Mai ales liniile drepte . Iar pe acolo treci la pas .Bine , daca nu te mănâncă ceva vietate a junglei.
Iar ei se fac ca lucrează pe aeroport.

Si Mexicul asta nu a avut nici un minut de comunism in istorie.

#984
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postquantico2708, on 14 septembrie 2022 - 12:44, said:

mai sunt probleme cu romanii care nu sunt primiți in Mexic ?
(Nici pana acum nu am înțeles ce se ascundea in spatele acestor refuzuri de intrare in tara. Erau suspectați ca vor să sară gardu in USA ? )

Crezi ca-i doare pe ei ca vrei sa treci in USA?
Nu, era probabil din cauza bandelor de infractori romani care furau de pe carduri, hackuiau bancomate etc...

#985
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 21.04.2011
O intrebare pentru cei care - daca exista - au petrecut mai mult timp in Mexic. Ma gandesc sa ma inscriu la un circuit in Mexic, ar fi doua saptamani incepand cu 11.05. M-ar interesa la ce ma pot astepta  ca si vreme, cam ce temperaturi sunt, cum se resimt, precipitatii, daca exista diferente mari intre diferite zone sau orice alte chestii relevante din punctul asta de vedere. Nu merg pentru plaja, nici nu e programat asa ceva, dar ma intreb daca e o perioada buna pentru circulat in mai multe zone ale tarii. Multumesc pentru orice informatie.

#986
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 03.05.2020
https://www.tui.co.u...inimum is 23 C.

#987
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postthemis, on 02 februarie 2023 - 16:39, said:

O intrebare pentru cei care - daca exista - au petrecut mai mult timp in Mexic. Ma gandesc sa ma inscriu la un circuit in Mexic, ar fi doua saptamani incepand cu 11.05. M-ar interesa la ce ma pot astepta  ca si vreme, cam ce temperaturi sunt, cum se resimt, precipitatii, daca exista diferente mari intre diferite zone sau orice alte chestii relevante din punctul asta de vedere. Nu merg pentru plaja, nici nu e programat asa ceva, dar ma intreb daca e o perioada buna pentru circulat in mai multe zone ale tarii. Multumesc pentru orice informatie.

Depinde de zona. Mexicul e destul de mare si foarte vast.

In Mai m-am prajit in Yucatan si am inghetat in CDMX si Puebla (nu era musai foarte frig, seara era racoare, dar altitudinea si diferenta de presiune isi spuneau cuvantul).

In general, e perioada buna. Din septembrie vin uraganele in peninsula.

#988
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 21.04.2011
Multumesc pentru lamuriri, m-ati pus un pic de ganduri, nu as vrea sa fie foarte cald. O sa fac un efort si o sa verific informatiile despre temperatura pentru orasele prin care o sa ma deplasez. macar nu sunt urgane :).

Din cate vad, sfarsitul lui martie - inceputul lui aprilie ar fi mai bine, adica temperaturi mai scazute. Asa e?

#989
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Vezi ce zice si site-ul asta, imi place ca este destul de detaliat:
https://www.climates.../climate/mexico

Pe scurt este tab-ul de When to go:
https://www.climates...whentogo/mexico

Edited by mdt, 03 February 2023 - 10:48.


#990
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 21.04.2011
Mersi mult, foarte interesant site-ul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate