Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#955
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
akumal e una dintre cele mai misto locuri de plaja din riviera maya as spune eu. dar asta ai. o plaja superba, cum vezi prin filme sau foto de desktop.
niste carciumi si hoteluri resorturi. si un sat prafuit ce tinde sa devina orasel, in stilul mexican.

e un loc bun sa'ti stabilesti cartierul general si sa vizitezi de acolo. tulum e la doi pasi. chichen itza e cam la aceeais distanta fata de cancun cat si cat e cancun fata de chichen itza. coba e mai aproape si as spune ca e neaparat de vazut. dar mers acolo dimineata cand deschid aia portile, inainte sa vina turistii cu busu'
dar atat c-itza cat si cancun, sunt excursii de o zi daca pleci din akumal. nu's chiar la indemana sa mergi asa cand iti casuna. sa stai pe plaja pana la 11 si apoi sa spui, meee as manca ceva si apoi m'as duce la cancun. ai 2 ore de mers in orice directie ai merge. si costa cam 100-150 de dlari/euro cu taxiul one way.
sau poti merge cu transportul lor in comun, ado sau colectivo. 1/10 de pret.

#956
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Pai si atunci? Adica crezi ca exista un alt loc mai bun sa iti stabilesti baza? Eu ma gandeam sa fie si o plaja frumusica, sa nu stau intr- Mamaia inghesuita de blocuri americane, cum e in Cancun... Ma gandesc si eu sa gasesc un loc cat de cat mai safe, sa arate si bine si sa fie si oarecum aproape de ce poti sa vezi... Si sa bagam eventual vreo 10 zile ca 7 imi par cam putin...

#957
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo. Uber merge bine.

La mine sa merg din merida in progreso la plaja sunt 35km și ar fi15 USD

Si ADO e ok


#958
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
7 zile nu e putin, dar te pune'n fund diferenta de fus orar.
am stat si 5 si 7 si 10 zile acolo.
5 e prea putin, 10 deja ma saturasem. 7 e ok, daca nu ar fi diferenta de fus orar

#959
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postraluca2005, on 16 noiembrie 2018 - 08:11, said:

Pai si atunci? Adica crezi ca exista un alt loc mai bun sa iti stabilesti baza? Eu ma gandeam sa fie si o plaja frumusica, sa nu stau intr- Mamaia inghesuita de blocuri americane, cum e in Cancun... Ma gandesc si eu sa gasesc un loc cat de cat mai safe, sa arate si bine si sa fie si oarecum aproape de ce poti sa vezi... Si sa bagam eventual vreo 10 zile ca 7 imi par cam putin...

Plajele din Cancun pana in Sian Khan sunt afectate de sargassum deocamdata, iar numarul crimelor si jafurilor au crescut in mod ingrijorator. Cancun si Riviera Maya nu mai sunt ce erau acum 5-7 ani. Nu m-as intoarce in Riviera Maya nici daca mai plati. Prefer sa raman cu amintirea vacantei din 2011...
https://www.foxnews....y-wants-answers

#960
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
algele sunt o chestie sezoniera, ce'i drept, in ultimii ani s'au simtit mai mult decat de obicei.
in prezent nu sunt mai deloc.

cu algele mai traiesti. poti sa mergi in plin sezon de alge si sa fie ok cateva zile si apoi, brusc pest noapte ayi 1m grosime de alge la mal si le vezi intinzandu'se pe mare cat poti cuprinde cu ochii. depinde de curenti etc...

dar criminalitatea o sa ingroape riviera maya si vad asta ca pe un fapt cert si f sigur. nu cred ca au scapare.

#961
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
In Mexic cred ca e greu de intrat prima oară.

M-am întors azi după o săptămâna la frig și primul și singurul lucru întrebat a fost dacă e prima data in Mexic. Am zis nu, a pus ștampila. Nimic de cazări, bani, planuri, nimic altceva.

#962
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Intrat acu 2 ore in Mexic pe CDMX de capu meu. Pasaport nou facut in ianuarie, fara nicio stampila pe el. Tzipla.

M-o intrebat ce fac aici. Si unde merg. Si atat, alte detalii nu m-or intrebat. Nici macar un minut nu a durat la imigration.
Am avut noroc?

Uber ieftin, 40 de lei pe 25 de km, e adevarat ca a fost gol orasul fiind duminica dimineata ora 6:30.



#963
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Que dices weputa? no seas chechón wey.

E amuzant ca altii din Mexic cand vin in Yucatan habar n-au de un sfert din vocabular :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F5HDgjrHZ5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pelaná!




Hai qew-ule o data sa vezi aci caldura, lasa cdmxu'

#964
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mie mi-i cald si in cdmx. Maine seara ajung si eu in Yucatan.

#965
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Eu m-am congelat weekendul asta in CDMX. + poluarea groaznica + aerul foarte uscat.
Dar e fainut, nu ma plang.

Am fost si-n Puebla

In alta ordine de idei, cine vrea mici in CDMX poate merge la dl Fodor
Londres 181, Juárez, 06600 Col Juárez

Are un butic micut cu mancare romaneasca.

#966
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postrazvanait99, on 18 noiembrie 2018 - 03:51, said:

Nu m-as intoarce in Riviera Maya nici daca mai plati. Prefer sa raman cu amintirea vacantei din 2011...
https://www.foxnews....y-wants-answers

In articol scrie o chestie: "members of his fraternity"... e clara treaba. Nu zic ca nu e periculos. Am stat in Cancun (in oras) in 2017 si din prima seara eu si tovarasul cu care eram ne-am aventurat pe strazi, noaptea ajungand intr-o zona controlata de gang-uri. Au incercat niste prostituate sa ne abordeze + niste baieti sa ne vanda droguri dar i-am refuzat politicos si nu am avut niciun fel de problema. A doua zi, ii povestisem unei ospatarite ce am facut cu o zi inainte iar ea cand a auzit pe unde am umblat a facut ochii cat cepele si ne-a spus sa nu mai mergem niciodata pe acolo.

Cu americanul problema sta in felul urmator: se crede buricul pamantului. Crede ca peste tot e protejat de S.U.A. si ignoranta asta il costa poate chiar viata. Daca era si membrul unei fraternitati cu siguranta au fost si alte chestii la mijloc. Se stie clar ce atitudine au fraternitatile.

#967
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
In Cancun nici eu nu umblu aiurea...

#968
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mie mi s-a parut ok si Cancunul si CDMX, daca esti precaut nu are ce sa se intample. Si in CDMX eu chiar nu am stat in zona ca lumea si nici centrala.
Clar voi mai reveni in Mexic.

Iar Merida e supersafe.

Lexule, imi trimit prietenii mexicani la mici romanesti acolo :D

#969
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Pai Mérida e mai safe decât orice oraș european :lol: e dubios de safe.

Mai vino. Înainte sa ma mut la "We The North"

In alta ordine de idei. Eu m-am întors în Mexic sâmbăta după o săptămână de concediu în mult iubita Canada 🍁

Dreq mi s-a pus pata fix pe Canada după atâția ani de prajit la soare :lol:

#970
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
A mai fost cineva recent in Mexic ?

Cum ati facut cu asigurarea de calatorie si extrasele de cont bancar ?

De pe site-ul MAE:

Quote

- dovada deținerii resurselor financiare suficiente pentru perioada călătoriei (bani în efectiv, extras de cont bancar, etc.);
- asigurare de călătorie/sănătate/viață care să aibă acoperire în Mexic

Asigurarea trebuie sa fie si de calatorie si de sanatate si de viata, sau doar una dintre acestea ?

Trebuie sa fie scrisa si in engleza sau ceva mai special ?

Extrasele de cont trebuie avute tiparite si in engleza ?

Merci

#971
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Nimeni in Mexic in ultimii ani?

#972
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Am fost 2018-2019 (1 an)

Asigurarea am avut-o printată. Asigurare pe 3 luni. Călătorie (sănătate + viata)
De bani m-au întrebat și-au scris pe-o foaie.

Dar vezi ca s-au ciufut foarte mult.

Eu zic sa stai cuminte pana se termina pandemia. Și încearcă sa iei viza de US prima oară.

Romanii nu sunt cei mai simpatici in Mexic (aka clanuri de spart bancomate, trafic de persoane, furturi de identitate, etc) și rata de refuz e destul de mare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate