Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#937
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
La mine mi-a luat pașaportul pagina cu pagina și cam ștampila cu ștampila. De câteva ori. Ma mai întreba ceva, iar lua pașaportul la puricat.

La cazări chiar i-am zis. Eu stau 3 luni. Habar nu am ce fac peste 2 săptămâni. Am cazări in Cancun și Valladolid. După, ori merg in merida. Ori in Campeche. Ori cine știe.

Nu au sunat la hotel, ca am întrebat când am ajuns :lol:


Succes in US :lol:

Edited by Lex404, 14 September 2018 - 15:00.


#938
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 14 septembrie 2018 - 15:00, said:

La mine mi-a luat pașaportul pagina cu pagina și cam ștampila cu ștampila. De câteva ori. Ma mai întreba ceva, iar lua pașaportul la puricat.

La cazări chiar i-am zis. Eu stau 3 luni. Habar nu am ce fac peste 2 săptămâni. Am cazări in Cancun și Valladolid. După, ori merg in merida. Ori in Campeche. Ori cine știe.

Nu au sunat la hotel, ca am întrebat când am ajuns Posted Image


Succes in US Posted Image

M-ai inteles gresit. Eu am zis ca nu s-au uitat in pasaport la ghiseu. Ca aveau regula ca toti cu pasaport de Romania merg la interviu suplimentar.
A vazut coperta si ne-a aratat cu degetul biroul.
Iar la birou s-au uitat si la noi la fiecare pagina in parte, am explicat tot itinerariul, am dat toate cazarile, au facut copii, nu s-au facut poze, nu s-au luat amprentele etc etc etc.

Chiar am scris acum ceva timp aici pe softpedia ca daca mergi cu pasaport romanesc in america centrala tre sa te pregatesti de puricat. Si ca daca ai viza de SUA sa o ai cu tine ca ajuta enorm.

#939
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sunt dobitocei, ca daca vrei sa meri in sua nu aterizezi in cancun.
cred ca incep si astia sa stranga un pic surubu. am avut pe cineva din familie mergand in mexic acum cateva luni si mi'a spus ca au pus ceva intrebari, da considerand ca a stat o saptamana, cazare platita etc probabil a scapat mai usor

#940
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
https://a-walk.com/2...erica-centrala/


Am mai detaliat putin.
@Something00, de ce nu treci pe wordpress si domeniu al tau? :)

De acum mi-am reglat si eu ceasul. Am adormit la 8 aseara, trezit la 5am :D Imi fac curaj si iau cancun la pas

#941
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Baga bere
Modelo de ai bani
Superior de strangi punga
Incearca pacifico, tecate

Tequila baga don julio, patron din categoria avem bani si vrem sa bem bine
1800 si jose cuervo tradicional (neaparat tradicional, nu orice jose xuervo) din categoria mai chibzuiti cu banii

Centenario, cazadores din categoria mbi (mult, bun, ieftin)

Vezi sa scrie 100%agave pe sticla, orice brand ar fi

Apa nu e potabila, asa ca sa nu bei apa in mexic. Interactioneaza si cu fierul din sange, mai ruginesti naiba pe aacolo

Fa plinu la mango daca iti place. Dar ai grija ca te trece. Preventiv, treci cat fe repede poti pe la marmacie si cumpara ceva de diaree.au o chestie buna, am uitat numele eskarp sau cam asa ceva
E bun de avut la indemana ca ai sa stai mult pe acolo

#942
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Am furazolidon la mine. Dar am trecut sa iau antihistaminic ca m-a terminat zburatul 15 ore.

Azi e ziua naționala! De fapt mâine. Dar fiesta a început. Cu... Modelo y Corona :lol:

Hai. Am fugit. E 10 seara și ne pregătim de tequila 😂

Gracias mi amigo


Ps. Modelo e 11 peso la magazin. De asta am luat și Corona (12.5). In crâșma aflu mai târziu :lol: ma duc cu mexicanos.

Pare relativ ok zona. Ieri am fost paranoic. Am fost pana la Telcel și am învățat drumul pe de rost ca sa nu ma uit pe Maps :lol:

Cumva panica mai mare decât in iraq.

In merida am auzit ca e foarte ok însă...

Ah. Si ce e fain e ca m-am apucat deja de vorbit spaniola.

Azi m-am plimbat putin prin Cancun. Cât m-am topit. Apoi siesta. Dansam prin Wallmart pe Mariachi :lol:

Și băgat tacos o grămada. Cu salsa și guacamole. Cam scump, dar tare bun ( 5$ 4 tacos mici și guacamole)

Edited by Lex404, 16 September 2018 - 05:24.


#943
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Exkapar e ce au ei niforoxazida sau cam asa ceva. Niciodata nu prind denumirile qstea.
Merg acolo si zic io soio cacados, mucho marones
Saptamana trecuta au impuscat un mare sef politist de la anti droguri de unde si poate si haosul mai mare. Poate se mai linisteste.

Ptiu ce trecu vremea... e deja cinqo de mayo

Edited by argentum, 16 September 2018 - 17:23.


#944
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ok. So am fost cu mexicanii aseară la crâșma/ club cu open bar (aka, bei pana crapi, evident, eu nu am făcut asta pentru ca sunt băiat cuminte).
E mișto grupul HORECA (angajați in HOtelsREstaurantsCAfes). Ca se cunosc între ei și nu plătesc intrare, adică nici eu nu am plătit :lol: era 200 peso (US$10). Open bar.

Am băut o dracie de Shot de am crezut ca vars și sufletul meu mic și negru cât un purice. Era o damigeana, ca sa zic așa, cu un șarpe in ea! Și nu mică matahala, era cam 1/3 din damigeana. Wtf. In Filipine am mâncat Balut abia după vreo 8 luni aici m-au fraierit ăștia la dubiosenii după doua zile...

Se tot mira ăștia ca nu ma duc la plaja. Meh. Am plaje in Filipine toată ziua. Am venit pentru maya haha. O sa merg la plaja prin QROO dar nu acum.

Cald. Cald tare. Și UV index imens.
Încep sa îmi intru in pâine.
Nu am avut momentan probleme deloc, nici nu am văzut chestii pe strada. Am văzut ieri un accident auto ușor și asteptam sa scoată aia pistoalele dar au fost cam ca libanezii... calmi :lol: ma uitam la ei și sorbeam dintr-un jugo de naranja

Din fericire eu când dau de mâncare picantă (India/ Sri Lanka/ Mexic) tractul meu e super fericit și se rezolva toate problemele, nu am bai cu El Maron. Și dacă am, le rezolv prin zonele astea.

Îmi place muzica lor, Mariachi, îți vine sa dansezi continuu.

#945
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Au bauturi si astia cu diverse lighioane, dar ce am baut eu erau doat chresti de marketing. Mescal cu viermi, unde viermele n,are nici,o treaba. Nu,s ce ai baut tu acolo
Vezi ca mezcal e interesant, mie imi place asa mai afumat, dar nu am gasit unul sa fie si destul de fin. Ce,i drept nu am incercat sa caut prea mult. Ce am vbaut pana amu era la nivel de blanco, un pic cam aspru pt gustul meu.
Ce au iarasi de incercat acolo si asta imi place ca perversitate sa spun e xtabantum.
E lichior maya cu miere si alte ierburi. Mentolat. Meereu bag cate un shot din asta. Dar atentie, e mare diferenta intre unul bun si o porcarie. Ala bun e aromat, nu doar dulce sa ti se lipeasca dintii.

Edited by argentum, 16 September 2018 - 20:54.


#946
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Sotol era chestia aia cu lighioana in damigeana :lol:

dar are un gust tare ciudat. Dubios spre oribil. Și nici nu am gustat putin sa văd despre ce ii vorba. Băgat straight pana la fund :lol:

Edited by Lex404, 16 September 2018 - 21:01.


#947
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
A trebuit sa pun in gugal sa vad ce e sotol. Habar n,aveam de asta

Din bauturi mai ciudate, la mine pe lista e pulque. Nu am avut ocazia inca. Intreaba,ti prietenii sa te duca sa incerci

#948
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu știu ce naiba s-a întâmplat... dar.

Am fost acum câteva seri la un magazin de colț sa cumpăr bere pentru mine și ceva gagici din hostel. Inițial am zis ca iau 8 (2x4). Mi-a zis ca e ceva oferta nu am priceput exact și-am mai pus un bax de 4. Deci 12 in total. O bere era 19.5 peso.

A făcut nenea niște calcule dubioase pe care iar nu le-am priceput. I-am dat 500 de peso. Mi-a dat rest 425. 2x200, 1x5 și 1x20. Nu aveam la mine decât o alta bancnota de 50 de peso deci...
Mi-am dat seama abia când m-am întors la hostel. Voiam sa ii zic ca nene, mi-ai luat prea putini bani.
Bancnotele de 200 nu erau false. Le-am folosit ulterior :lol:

A zis el ca e ceva oferta, parca 3+1. Dar. Nici așa nu iau dat calculele ca trebuia sa fie 175

So. 12 beri pentru 75 peso wtf :lol:

Am fost azi la Chichen Itza. Frumos. Am prins nu foarte aglomerat dar după 12:30 era jale. Și m-am prăjit.

Am făcut și eu ca petre69. Pana stau sa spăl și sa usuc haine acum mai bine cumpăr tricouri cu 40 de peso :lol: (doar ca am luat vreo 2 mărimi mai mari)


In rest. Cam plătesc cu cardul peste tot. Nu mai scot Cash decât pentru mărunțișuri.

Edited by Lex404, 20 September 2018 - 02:28.


#949
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Hello. Am tot citit ultimele pagini de pe forumul asta si am ramas putin masca fiindca habar nu aveam ca situatia este cum este in Mexic acum. Aveam si noi de gand la anul in aprilie sa mergem vreo 10 zile in Akimal, sa facem ceva excursii, eventula o zi pana la Cancun, voiam si Isla Mujeres dar nu pare prea aproape si deja ma ingrijorez si ma intreb daca ar trebui sa mai merg fiindca sincer daca nu te poti plimba in voie, nu prea vad sensul pentru care sa ma inchid in resort. A mai fost cineva de curand? A mai auzit ceva? Cam care mai e situatia? Ce naiba, a devenit Mexic noua Brazilia? Parca nu era asa...

#950
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
E naspa. Se impusca pe capete. Saptamana trecuta au impuscat doi in playa, la masa in restaurant, vis a vis de comisariat. Asta arata tupeul lor.
Acum o luna au impuscat vreo doi in timp ce alimentau atmul in mall. I,au omorat acolo
Acum, depinde de gradul tau de toleranta la risc
Crimele sunt inca inca departe de turisti, dar turistii trebe sa stea departe de pueblo, sa ramana in zona lor, turistica
Dar chiar si asa mai pot fi accidente. Sansele ca tu sa patesti ceva? Daca nu vrei droguri, nu umbli aiurea, nu faci flash cu bijuterii etc, nu te iei de localnici. Probabil aproape de zero.
Torusi, nu mai e cum a fost acum 5 sau 10 ani. Criminalitate a crescut de cateva ori in ultimii ani

Cre,ca si pe lex l,au matrasit, ca vad ca nu mai scrie

Pacat, dar au cam futaracit deatinatia asta
Daca nu se schimba in bine, mai merg o data si apoi spun pa

#951
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Is deja de doua luni in Mexic...

Criminalitatea e o chestie. Depinde unde.

M-am "stabilit" in Merida unde nu se intampla nimic rau, deci aici pot umbla la orice ora din zi si noapte fara nicio problema.

In alte parti insa cu morcovul... sau sa ai ceva cunoscuti locali.

S-ar putea sa ajung in Chiapas, deci, cojones :lol:


In Merida (Yucatan) e foarte ok in schimb.

Problema cu Mexicul e ca multi vin pentru resorturi si zone de genul Cancun ( nu mi-a placut deloc, incepand cu siguranta si terminand cu orasul in sine)/ playa del carmen/ etc. SI unde e imbulzeala e si criminalitatea crescuta.

Sunt chestii mai misto si mai putin comune prin alte parti.

Te poti plimba in voie? Da. Eu asa am facut si am intalnit cateva zeci de oameni care au facut la fel. Si-s toti intregi (dupa riviera maya si Yucatan, unii si prin CDMX)

Dupa mine as ateriza in Cancun si-as pleca in aceiasi zi sau urmatoarea (e un fel de Medgidia mult mai mare)
M-as indrepta spre Holbox daca vreau plaja
Spre Yucatan daca vreau alte chestii (Uxmal, Chichen Itzá, Kabah, Izamal, Valladolid, Merida, paduri, cenotes, etc).

Yucatan e foarte safe. Poti linistit merge la orice ora din noapte in Merida sau Valladolid.
QROO meh, eu as sta departe..

View Postargentum, on 13 noiembrie 2018 - 02:49, said:

Cre,ca si pe lex l,au matrasit, ca vad ca nu mai scrie



Da, mi-am luat bataie de la piñata weekendul asta :lol:

#952
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Ma rog, eu ma gandeam doar sa vizitez nitel Cancun, auzisem ca are baruri dragute, in fine, adica eram mai mult curioasa. Noi am vrea sa stam in Akumal si eventual sa vedem ce e de vazut acolo si poate intr-o seara sa mergem in Cancun dar nu stiu cat de safe e sa facem dusul la intoarcere noaptea. Mai era si Isla Mujeres care tot din Cancun am vazut ca se face.
Nu am o mare toleranta la risc adevarul...

Si btw... prin mai mai e ok vremea? Am vazut ceva oferte bune pe soloofertas pentru luna aia

Edited by raluca2005, 13 November 2018 - 14:19.


#953
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
E cam mare distanta dintre akumal si cancun ca sa faci o iesire de seara.
Daca vrei sa o faci, o faci, da e ca si cum ai merge la brasov de la bucuresti ca sa vezi niste baruri.

In akumal in afara de o plaja superb nu,s prea multe de vazut. Tulum e in apropriere si iarasi, la ceva distanta coba

#954
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Am zis ca langa Akumal as avea playa, cenote, tulum, parcurile, deci ar fi mai aproape de vizitat. Luand prin comparatie si daca as sta spre Cancun, nici acolo nu as avea mare lucru de facut si din ce am vazut plaja nu e cine stie ce. De asta am ales Akumal, ca tot uitandu-ma in zona nu am stiut ce sa aleg...Sa am si plaja frumoasa, sa fie si ceva Mexic acolo nu numai americanisme si sa fiu si aproape de ce as putea sa vizitez... Ma gandesc ca si chicken pizza e tot pe acolo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate