Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#91
mirela68

mirela68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008

 MATRIXU, on Jan 23 2009, 10:42, said:

5 ore pana la chicheitza?? Tu vb serios? Pai cati km sunt pana acolo de ai facut 5 ore din cancun?
Eu am inchiriat masina si cu cine am mai vb, mai mult de 3 ore n-ai cum sa faci!! 5 ore este imens!

De la Cancun la Chichenitza sint 2 posibilitati de a ajunge. Facind autostrada care se plateste evident si pe care intilnesti o masina din cind in cind deoarece o folosesc doar turistii, mexicanii nu isi permit si faci aprox. o ora si 30 minute sau strada normale unde faci maxim 3 ore, dar nu pentru ca distanta este foarte mare deoarece este limita de viteza si multe topes care de multe ori le vezi in ultimul moment iar daca ai viteza este greu sa te opresti in timp. 5 ore este imposibil sau posibil daca ai tour organizat care te opreste 2 ore la valladolid.

#92
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Asa mai da...1.5 ore e perfect!
Si de la Cancun la Xel-Ha tot cu masina?

Mersi Mirela pentru toate informatiile :)

#93
mirela68

mirela68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008

 MATRIXU, on Jan 26 2009, 14:10, said:

Asa mai da...1.5 ore e perfect!
Si de la Cancun la Xel-Ha tot cu masina?

Mersi Mirela pentru toate informatiile :)

Luind in considerare ca xel-ha se afla aprox. intre akumal si tulum, ceea ce inseamna strada cancun-playa del carmen-akumal si la un anumit moment dat vezi indicatoarele spre xel-ha. Parerea mea este ca mergind fara viteza faci aprox. 2 ore pina la intrarea in parc de la cancun. Cumparati-va o mapa stradala la cancun a yucatanului (asta in cazul ca nu vi-o ofera compania unde ati inchiriat masina) caci va va fii foarte utila si costa foarte putin.

#94
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
ACAPULCO....a fost cineva la acapulco ? vreau niste impresii

#95
mirela68

mirela68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008
Pentru cei interesati, evident pentru cei care pleaca spre Cancun - yucatan si au inchiriat masina sau intentioneaza sa inchirieze, va informez ca s-a scumpit autostrada cancun-merida de 5,9% de la 319 pesos la 338 pesos. Autostrada este lunga 241,5 km compusa din 2 parti: 90 km ptr. iesirea chichenitza plus alti 151,5 km de la chichenitza la merida. Schimbul oficial in aceasta perioada este de 19 pesos =1 euro.
o zi buna tuturor.

#96
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007

 Imperator, on Oct 18 2008, 09:35, said:

Te-ai uitat la Condor ? Uneori au zboruri la preturi foarte prietenoase

salutare!
am inceract eu sa ma uit  la condor, dar nu stiu daca cel afisat este pretul final....deja la urmatoarea pagina imi cre numarul de card.
Poti sa-mi spui daca ai facut rezervari prin ei cum se procedeaza?
Multumesc

#97
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Pe 8 plec la ElDoradoRoyale, 5* AI. Zbor cu AirFrance cu schimb in Paris si Mexico City. Honeymoon. :) Ceva sfaturi de calatorie?

#98
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Am fost, am vazut, a fost minunat!
Voi detalia later, ca deabia am ajuns.

#99
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Si eu tocmai ce m-am intors si a fost de vis! Din ce am vazut prin satucele si orasele prin care am trecut, cel putin in zona in care am fost noi, Cancun-Valladoid- Chichen Itza si Cancun - Xel Ha, sunt muult de tot in urma noastra!
Din punct de vedere al turismului, ne trebuie ani multi sa ii ajungem..

#100
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

 MATRIXU, on Feb 23 2009, 13:54, said:

Si eu tocmai ce m-am intors si a fost de vis!
Salut, am niste intrebari referitoare la www.firstchoice.co.uk:
1- cand fac rezervarea la sectiunea "latest info" imi apar urmatoarele:
1. For UK departures on or after 1 Nov 2008, the compulsory overseas destination departure tax of USD $50-55 (subject to change) per person will be payable locally by customers in US dollars.
2. Compulsory overseas departure tax of $47 (APPROX 25GBP) is payable locally in local currency.

Sa inteleg ca tre sa mai platesc inca 55+47=102$/pers in plus pe aeroport ?
2- Thomson Fly se lauda cu urmatoarele facilitati la clasa standard(aici link): distanta intre scaune 83cm(33inch), monitoare pe spatar... Asa e ?
3- Sunt costuri ascunse fata de ce platesc pe site? Ai mai merge a doua oara cu ei? Ca au preturile f mici(ptr luna aprilie ~1500GBP/2 pers) comparand cu alte agentii si ma gandesc la calitate ...

Multumesc.

 vladec, on Feb 26 2009, 23:12, said:

1- cand fac rezervarea la sectiunea "latest info" imi apar urmatoarele ...
2- Thomson Fly se lauda cu urmatoarele facilitati ...
Am sunat si:
R1 - se pare ca trebuie sa platesc o taxa de 50USD/pers cand parasesc Mexicul.
R2 - pe ruta Londra-Cancun distanta e de 83cm la clasa Standard.

Ramane punctul 3.

Edited by vladec, 26 February 2009 - 22:45.


#101
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
1. La plecarea din mexic a trebuit sa platim 52USD de persoana taxa de plecare, asta e singura suma in plus care am platit-o la excursie fata de costul initial
Ai mare grija cand ajungi in Mexic, sa pastrezi cu sfintenie hartiile care ti le dau cei de la vama! Daca pierzi hartia , la plecare mai platesti inca 50 USD in plus! In momentul cand ti se da boarding pass-ul iti vor cere acea hartie.

2. Daca pleci din Londra catre Cancun, Vei zbura cu avion Firstchoice(chiar daca indicativul cursei este TOM), Boeing 767 300R, care are spatiu suficient la picioare. Upgradeul la premium sincer mie nu mi se pare o mega afacere, doar pt un pic de spatiu in plus la picioare, monitor de 8inch in loc de cel de 7inch, si ai acces la toate filmele si jocurile fara sa mai platesti in plus taxa de 5 lire in avion! Am impresia ca iti dau si ceva bauturi moca, dar nu stiu sigur!

3. Nu exista niciun cost ascuns, cat scrie acolo atat platesti, poate sa difere un pic daca platesti cu card in lei, la cursul valutar, dar in rest nu ai nicio problema!

Daca as mai merge cu ei? Deja imi planific o Florida pentru la anul in februarie - martie tot cu ei, pentru ca nu am avut nimic de reprosat! Practic cu agentia nu intri in contact deloc, doar cand ajungi la destinatie, vine un reprezentant, si iti spune in ce autocar sa te urci ca sa ajungi la hotel. In incinta hotelului noi aveam un reprezentant first choice care te ajuta cu orice informatie vroiai .
Totul este sa cauti hotelul cel mai bun calitate pret, si asta nu depinde de First Choice, ci de hotelul in sine!

In rest, daca vrei sa vezi adevaratul mexic, iesi din Cancun si mergi spre Chichen Itza(ia-o prin sate nu pe autostrada) sau Tulum. Si pe Isla Mujeres mai exista ceva mexican spirit :P

PS: a doua poza este cea de la premium!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   145.81K   70 downloads
  • Attached File  2.jpg   158.21K   79 downloads
  • Attached File  3.jpg   181.26K   71 downloads
  • Attached File  4.jpg   184.58K   68 downloads
  • Attached File  5.jpg   172.96K   55 downloads
  • Attached File  6.jpg   226.11K   76 downloads

Edited by MATRIXU, 27 February 2009 - 11:53.


#102
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 MATRIXU, on Feb 27 2009, 11:41, said:

1. La plecarea din mexic a trebuit sa platim 52USD de persoana taxa de plecare, asta e singura suma in plus care am platit-o la excursie fata de costul initial
Ai mare grija cand ajungi in Mexic, sa pastrezi cu sfintenie hartiile care ti le dau cei de la vama! Daca pierzi hartia , la plecare mai platesti inca 50 USD in plus! In momentul cand ti se da boarding pass-ul iti vor cere acea hartie.

2. Daca pleci din Londra catre Cancun, Vei zbura cu avion Firstchoice(chiar daca indicativul cursei este TOM), Boeing 767 300R, care are spatiu suficient la picioare. Upgradeul la premium sincer mie nu mi se pare o mega afacere, doar pt un pic de spatiu in plus la picioare, monitor de 8inch in loc de cel de 7inch, si ai acces la toate filmele si jocurile fara sa mai platesti in plus taxa de 5 lire in avion! Am impresia ca iti dau si ceva bauturi moca, dar nu stiu sigur!

3. Nu exista niciun cost ascuns, cat scrie acolo atat platesti, poate sa difere un pic daca platesti cu card in lei, la cursul valutar, dar in rest nu ai nicio problema!

Daca as mai merge cu ei? Deja imi planific o Florida pentru la anul in februarie - martie tot cu ei, pentru ca nu am avut nimic de reprosat! Practic cu agentia nu intri in contact deloc, doar cand ajungi la destinatie, vine un reprezentant, si iti spune in ce autocar sa te urci ca sa ajungi la hotel. In incinta hotelului noi aveam un reprezentant first choice care te ajuta cu orice informatie vroiai .
Totul este sa cauti hotelul cel mai bun calitate pret, si asta nu depinde de First Choice, ci de hotelul in sine!

In rest, daca vrei sa vezi adevaratul mexic, iesi din Cancun si mergi spre Chichen Itza(ia-o prin sate nu pe autostrada) sau Tulum. Si pe Isla Mujeres mai exista ceva mexican spirit :P

PS: a doua poza este cea de la premium!
mai pune poze...tocmai ii cautam si prietenei mele o vacanta aici...sa vad daca reusesc sa ma incadrez in buget... B)

#103
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Din pacate timpul nu-mi permite acum sa fac o selectie, si nici sa povestesc prea mult! cum imi gasesc ceva timp voi reveni!
Daca ai intrebari spune, si iti voi raspunde pe cat posibil!

#104
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
pai am scris si ceva la topicul luna de miere...
tu ai avut zbor direct spre cancun....eu vroiam escala la in mexico city dar sa stea la inatoarce<este vb de prietena mea>
adica eu caut si cancun si mexico city...
cate zile ai stat in cancun?scuze daca am mai scris...o sa caut...dar nu acum...
aaa si inca ceva,sunt magazine?adica sunt numai cele tip,pentru o statiune nu?stiu nu se face shopping in vacanta si luna de miere...
hmmm ce gasisem si ma incadram in pret...nu merge sa ramai in mexico city...ufff...dar nu renunt eu asa usor..

#105
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
- Londra - Cancun a fost zborul
- 7 nopti , 8 zile
- Cancunul este impartit in 2(imagineaza-ti Constanta si Mamaia, cam asa este Cancunul)
  a. zona hoteliera(Mamaia noastra)
   b. Orasul Cancun(un fel de Constanta)
In Cancun(oras) sunt 14 malluri(eu n-am vazut decat vreo 4 si am fost in cel mai mare) si in zona hoteliera vreo 4-5 parca. Gasesti magazine o gramada, preturile sunt ca la noi(in oras), difera insa reducerile, care acolo chiar sunt reduceri. In zona hoteliera mai scumpe o idee, si gasesti mai multe magazine de lux, D&G, CK, Versace etc..

Cei de la firstchoice aveau pachete Mexico City + Cancun dar nu stiu pretul exact, oricum erau mai mari!

Edited by MATRIXU, 27 February 2009 - 15:52.


#106
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
ce bine,daca sunt 14 sigur o sa renunte sa vada si capitala....perfect....

#107
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
pana la urma am reusit,sper sa ramana asta.
cand i-am zis cate mall-uri sunt,a zis  asta este destinatia Cancun...
am gasit hotelul Bel AIR Collection and SPA,4 stele,perioada octombrie.10 zile/9 npt/780 de euro...
cred ca fac rezervarea...
acum imi mai raman bilete de avion.
sper sa ii placa,are plaja,plus magazine.
se nu uit de cei 52 de usd taxa de plecare,adica 104.
acum imi ramane, sa caut varianta ,convenabila ,si care dureaza cel mai putin, la biletele de avion.

#108
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
In Octombrie era o oferta la Gran Caribe, AI, 7 nopti, 8 zile, cu tot cu zbor la vreo 780 Lire de persoana!
Cam ciudata luna Octombrie pt a merge in mexic, din ce zicea lumea sept, oct sunt cam predispuse la uragane!

Zbor separat, incearca cu Thomson si vezi ce gasesti sau virgin atlantic

Edited by MATRIXU, 27 February 2009 - 23:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate