Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostRey, on Jul 2 2007, 22:53, said:

Multumesc mult , o sa mai caut revista sa vad poate o mai gasesc. Eu ma gandisem la Riu Cancun 5* , dar nu e batut deocamdata in cuie , astept sa vina tarifele de la Dertour si Tui ...

Riu Cancun e super misto, e chiar in centru, are o plaja faina. Recomandabil :)

#20
Rey

Rey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.01.2006
Salut

am gasit numarul de iunie al revistei si am citit articolul despre Cancun, insa ma intereseaza , daca ai idee, o companie "low cost" intre Mexico City si Cancun!!!Si cum este mai avantajos, sa cumpar excursiile optionale de aici sau acolo gasesc tarife mai avantajoase? (de aici o excursie de 10 ore la Chicken Itza este vreo 45 euro/persoana - cu pranz inclus , prin GTA)
De inchiriat masini?
Multumesc

#21
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostRey, on Jul 4 2007, 22:23, said:

Salut

am gasit numarul de iunie al revistei si am citit articolul despre Cancun, insa ma intereseaza , daca ai idee, o companie "low cost" intre Mexico City si Cancun!!!Si cum este mai avantajos, sa cumpar excursiile optionale de aici sau acolo gasesc tarife mai avantajoase? (de aici o excursie de 10 ore la Chicken Itza este vreo 45 euro/persoana - cu pranz inclus , prin GTA)
De inchiriat masini?
Multumesc

Liniile aeriene low cost din Mexic au aparut in ultimii 2 ani, sunt destul de multe ca ciupercile dupa ploaie si nu stiu cat de stabile financiar sunt toate. Am bagat un search si iata low cost airline-urile care conecteaza Mexico DF de Cancun. Sunt mult mai multe, dar nu au zborul asta:

Azteca:
http://aazteca.com.mx/

Click Mexicana (subsidiara a Mexicana, una din cele 2 companii nationale ale Mexicului, membra a aliantei globale Star Alliance al lui Lufthansa)
http://www.clickmx.com/

Interjet
http://www.interjet.com.mx/

Preturile de acolo sunt mult mai avantajoase... din 50 in 50 metri sunt niste birouri cu mexicani vorbitori de limba engleza cu tone de pliante care ofera excursii, rent-a-car-uri si orice iti trece prin minte la preturi mult mai bune decat le-ai lua din afara Mexicului. Oricum din secunda in care iesi din aeroport vei fi asaltat cu brosuri cu discount-uri si oferte la orice e turistic....

#22
Rey

Rey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.01.2006
Multumesc

#23
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Jul 3 2007, 09:59, said:

Riu Cancun e super misto, e chiar in centru, are o plaja faina. Recomandabil :)
te rog da-mi si mie o linie de reper, ca tu esti om umblat, vis a vis de vaccinurile care ar fi recomandat de facut pt mexic. deoarece deocamdata nu am reusit o solutionare a problemei. Cum naiba sunt atatea oferte in tari exotice, cu un anumit istoric medical si nimeni nu iti ofera si solutia la vaccinarile necesare ? ! din cate am inteles la noi in tara nu poti sa-ti faci aceste vaccinuri decat la institutul cantacuzino din bucuresti. e adevarat ? care ar fi alte solutii ( poate Budapesta ? ca e mai aproape de Oradea de unde sunt eu ) si daca stii cam care sunt costurile ( aproximativ ) ? ma refer la vaccinuri pt : malarie, febra tifoida, defterie, etc.
te rog mult daca stii ceva scrie-mi ca, chiar nu mai stiu unde sa apelez, desi m-am interesat.
....aaa....si daca stii sa-mi spui cu cat timp trebuie facute vaccinurile inainte de contactul cu tara respectiva.
Iti multumesc.

#24
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View Postpocriser, on Jul 27 2007, 16:30, said:

te rog da-mi si mie o linie de reper, ca tu esti om umblat, vis a vis de vaccinurile care ar fi recomandat de facut pt mexic. deoarece deocamdata nu am reusit o solutionare a problemei. Cum naiba sunt atatea oferte in tari exotice, cu un anumit istoric medical si nimeni nu iti ofera si solutia la vaccinarile necesare ? ! din cate am inteles la noi in tara nu poti sa-ti faci aceste vaccinuri decat la institutul cantacuzino din bucuresti. e adevarat ? care ar fi alte solutii ( poate Budapesta ? ca e mai aproape de Oradea de unde sunt eu ) si daca stii cam care sunt costurile ( aproximativ ) ? ma refer la vaccinuri pt : malarie, febra tifoida, defterie, etc.
te rog mult daca stii ceva scrie-mi ca, chiar nu mai stiu unde sa apelez, desi m-am interesat.
....aaa....si daca stii sa-mi spui cu cat timp trebuie facute vaccinurile inainte de contactul cu tara respectiva.
Iti multumesc.
Febra tifoida, tetanus si difterie - sint ieftine, nu stiu exact cit sint in RO dar sint sigur ca sint doar citeva sute de mii (vechi) toate.
Citeva saptamini inainte de a pleca este suficient pt a-si face efectul.

Hep A si B costa mai mult (in RO probabil in jur de 500 000 vechi fiecare shot) si iti trebuie 3 shots - la 0, 1 si 6 luni deci ai nevoie de ceva timp. Chiar si daca n-ai 6 luni la dispozitie poti face pe primele doua (0 si 1 luna) care iti dau imunitate pt un an si apoi cind te intorci o poti face si pe a treia (cea de 6 luni) pt a avea imunitate 5 ani dupa care faci un booster pt inca nu stiu citi ani. Mai exista si o alternativa accelerata de vaccinare dar asta cu 0, 1, 6 luni e cea mai buna si recomandata.

Nu stiu de Cantacuzino dar centrul de vaccinari (si alte alea pt calatorii internationale) unde precis se fac astea de mai sus (si altele) este linga Cismigiu, nu stiu numele strazii, poate stie cineva.

Cred ca ai putea sa le faci si in Oradea - le cumperi de la farmacie, daca se gasesc, si ti le face cineva de specialitate. Eu nefiind medic, e posibil ca asta sa fie o idee (foarte) gresita deci nu te lua dupa mine, cere sfatul cuiva de specialitate inainte.

Ai aici amanunte pt profilaxie America Centrala:
http://www.cdc.gov/travel/camerica.htm

Pt malarie nu exista vaccin, doar medicatie profilactica. Dar in Mexic nu ai de ce te ingrijora nici de malarie nici de febra galbena. Gasesti aici mai multe despre astea doua in Mexic, scroll down pina ajungi la Mexico:
http://wwwn.cdc.gov/...FeverTable.aspx

#25
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on Jul 27 2007, 16:30, said:

te rog da-mi si mie o linie de reper, ca tu esti om umblat, vis a vis de vaccinurile care ar fi recomandat de facut pt mexic. deoarece deocamdata nu am reusit o solutionare a problemei. Cum naiba sunt atatea oferte in tari exotice, cu un anumit istoric medical si nimeni nu iti ofera si solutia la vaccinarile necesare ? ! din cate am inteles la noi in tara nu poti sa-ti faci aceste vaccinuri decat la institutul cantacuzino din bucuresti. e adevarat ? care ar fi alte solutii ( poate Budapesta ? ca e mai aproape de Oradea de unde sunt eu ) si daca stii cam care sunt costurile ( aproximativ ) ? ma refer la vaccinuri pt : malarie, febra tifoida, defterie, etc.
te rog mult daca stii ceva scrie-mi ca, chiar nu mai stiu unde sa apelez, desi m-am interesat.
....aaa....si daca stii sa-mi spui cu cat timp trebuie facute vaccinurile inainte de contactul cu tara respectiva.
Iti multumesc.
Mexicul e mare si exista diverse tipuri de riscuri in functie de zona. www.cdc.gov este putin cam paranoic ca orice site guvernamental american :) Spune-mi exact unde te duci....

#26
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View PostImperator, on Jul 27 2007, 17:12, said:

Mexicul e mare si exista diverse tipuri de riscuri in functie de zona. www.cdc.gov este putin cam paranoic ca orice site guvernamental american :) Spune-mi exact unde te duci....
Corect. Eu i-am dat link-urile si detaliile de mai sus pt ca ceruse asa ceva. Dar, daca n-are de gind sa se duca prin balarii ci sta in locurile turistice nu mi-as face griji in locul lui, comparata cu altele Mexicul e o destinatie 'banala' din acest punct de vedere.

#27
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdavao, on Jul 27 2007, 17:18, said:

Corect. Eu i-am dat link-urile si detaliile de mai sus pt ca ceruse asa ceva. Dar, daca n-are de gind sa se duca prin balarii ci sta in locurile turistice nu mi-as face griji in locul lui, comparata cu altele Mexicul e o destinatie 'banala' din acest punct de vedere.
...in locul ei ....te rog ! :coolspeak:

#28
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdavao, on Jul 27 2007, 16:59, said:

Febra tifoida, tetanus si difterie - sint ieftine, nu stiu exact cit sint in RO dar sint sigur ca sint doar citeva sute de mii (vechi) toate.
Citeva saptamini inainte de a pleca este suficient pt a-si face efectul.

Hep A si B costa mai mult (in RO probabil in jur de 500 000 vechi fiecare shot) si iti trebuie 3 shots - la 0, 1 si 6 luni deci ai nevoie de ceva timp. Chiar si daca n-ai 6 luni la dispozitie poti face pe primele doua (0 si 1 luna) care iti dau imunitate pt un an si apoi cind te intorci o poti face si pe a treia (cea de 6 luni) pt a avea imunitate 5 ani dupa care faci un booster pt inca nu stiu citi ani. Mai exista si o alternativa accelerata de vaccinare dar asta cu 0, 1, 6 luni e cea mai buna si recomandata.

Nu stiu de Cantacuzino dar centrul de vaccinari (si alte alea pt calatorii internationale) unde precis se fac astea de mai sus (si altele) este linga Cismigiu, nu stiu numele strazii, poate stie cineva.

Cred ca ai putea sa le faci si in Oradea - le cumperi de la farmacie, daca se gasesc, si ti le face cineva de specialitate. Eu nefiind medic, e posibil ca asta sa fie o idee (foarte) gresita deci nu te lua dupa mine, cere sfatul cuiva de specialitate inainte.

Ai aici amanunte pt profilaxie America Centrala:
http://www.cdc.gov/travel/camerica.htm

Pt malarie nu exista vaccin, doar medicatie profilactica. Dar in Mexic nu ai de ce te ingrijora nici de malarie nici de febra galbena. Gasesti aici mai multe despre astea doua in Mexic, scroll down pina ajungi la Mexico:
http://wwwn.cdc.gov/...FeverTable.aspx

iti multumesc mult de sfaturi....macar am o ideee despre ce inseamna vaccinuri
din pacate am incercat la toate farmaciile mai rasarite de prin oradea si imprejurimi si nici vorba sa le aiba....dara-mi-te sa le aduca la comanda ....se sperie de parca ai intrebat-o cand a murit strabunica ....
am un mic iniciu cu un prieten din budapesta care a mai umbalat prin tari de astea si care poate reuseste sa ma ajute
ca am inteles ca in ungaria nu sunt chiar asa restrictive chestiile astea....
dar inca nu stiu nimic sigur si cam incep sa ma panichez
in mexic ma duc undeva pe langa cancun...dar nu am de gand sa zac acolo nici 5 minute.... :peacefingers:

inca o data multam de ajutor

#29
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on Jul 27 2007, 17:36, said:

iti multumesc mult de sfaturi....macar am o ideee despre ce inseamna vaccinuri
din pacate am incercat la toate farmaciile mai rasarite de prin oradea si imprejurimi si nici vorba sa le aiba....dara-mi-te sa le aduca la comanda ....se sperie de parca ai intrebat-o cand a murit strabunica ....
am un mic iniciu cu un prieten din budapesta care a mai umbalat prin tari de astea si care poate reuseste sa ma ajute
ca am inteles ca in ungaria nu sunt chiar asa restrictive chestiile astea....
dar inca nu stiu nimic sigur si cam incep sa ma panichez
in mexic ma duc undeva pe langa cancun...dar nu am de gand sa zac acolo nici 5 minute.... :peacefingers:

inca o data multam de ajutor
In zona Cancun nu exista nici un risc. Vaccinul de heptatita A si B este recomandat inclusiv pentru Romania.

#30
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Jul 27 2007, 20:25, said:

In zona Cancun nu exista nici un risc. Vaccinul de heptatita A si B este recomandat inclusiv pentru Romania.
adica nici macar de malarie, tifos, etc? :rolleyes:

#31
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on Jul 29 2007, 14:04, said:

adica nici macar de malarie, tifos, etc? :rolleyes:
In nordul provinciei Yicatan in triunghiul Merida - Cancun - Tulum nu e risc de malarie sau tifos.

#32
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
dar cu transportul in comun stau bine?ma refer la autobuz sau tren care face legatura intre orase...sunt destule?:)

#33
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbestiuta1, on Aug 12 2007, 15:48, said:

dar cu transportul in comun stau bine?ma refer la autobuz sau tren care face legatura intre orase...sunt destule?:)
Stau bine... nu exista trenuri in Mexic, doar unul singur prin Nord in zona Chihuahua

#34
kelloboss

kelloboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 25.04.2007
In vara asta as dori sa-mi petrec vacanta in acapulco. Preturile la prima vedere nu sunt foarte mari, pe la 500 euro/pers cu all inclusive. Totusi nu doar cazarea e totul intr-o vacanta. M-ar interesa in rest cum sunt preturile pe acolo, cum sunt oamenii, care e atmosfera.

#35
Tranquilito

Tranquilito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.07.2003
Am fost acum 3-4 ani.
Totul e foarte ieftin, oamenii sunt veseli dar foarte saraci.
Una peste alta, e o experienta interesanta.

#36
laur1977

laur1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.06.2008
salut

spune-mi te rog ce crezi despre hotelul :riu palace las americans
am vazut ceva review bune sepre ele
alte lucruri care ar trebui sa le stim : obiceiuri, modalitate de plata , preturi , siguranta pe timp de noapte..etc
eu o sa plec cu sotia pe 26 septembrie in luna de miere acolo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate