Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Intrebare despre monitoarele cu ecran plat....

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
MD, dungile apar deci numai la tuburile Trinitron si Diamondtron, la Samsung nu vor apărea nici în vecii vecilor nici dacă tubul ăla va fi concav!

Dynaflat e o tehnologie ieftină dar superioară FST-urilor, iar tub perfect plat REAL nu prea există la nici un fabricant, toate au deformări insesizabile si numai sticla din fată e perfect plată, cu toate că LG urlă că Flatron-ul lui ar fi singurul cu adevărat plat inside.

Deci nu de-aia nu-i apar lui cipicul dungile alea, ci numai pentru că nu are tub Tri sau Dia.  ;)

#20
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
hilohi vad ca nu m-ai inteles ziceam si eu acelasi lucru ca si tine ... Samsungul ala e DF si de aceea nu apar dungile ... si daca e DF normal ca nu e NF FD etc ...

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Tocmai mi-am luat un Hansol de 17" cu tub DynaFlat si pot spune ca nu are acele 2 dungi si nici nu se observa masca, dat fiind ca are dot pitch 0.25

Eu fac comparatia cu Sony-ul lui Monitox G220 (parca)

#22
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
pai parca acum ma chinuiam eu&hilohi sa explicam ca DF nu e nici  Dinamotron si nici Trinitron:nu:  
deci normal ca nu are dungile alea ...
dar nici nu se compara cu un Dinamotron sau Trinitron :drac:
sau ma rog daca la tine comparatia se reduce la existenta sau absenta dungilor alea ... nu vreau sa fiu rau dar un Sony G220 e vreo 400$ iar al tau Hansol nu a fost nici 200$ probabil ...si tu zici ca al tau e mai bun ...?

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
mai bun? hmmm
nu stiu daca este mai bun :a
Nu ma prea pricep, dar ca un nepriceput ce sunt declar urmatoarele:

Dynaflat are dot pitch mult mai mic (0.25), chestie care ma deranjeaza destul de mult la unele monitoare care au 0.27 sau 0.28.

La Sony se pot observa de la distanta mica grid-urile din masca.
La Hansol-ul meu de 200$ acest lucru nu se intampla :)

Urca pana la 1600 x 1200 @75 Hz si eu zic ca raportul calitate/pret este excelent.

Acum, ce sa zic... visez sa-mi iau un LCD cat mai mare.. intr-o zi frumoasa :P

#24
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
As spune că deranjul cu dot-ul de 0.27 si 0.28 este mai mult placebo, dar mă rog, gusturile nu se discută. Sunt mai multe caracteristici implicate în finetzea imaginii, nu numai cifra aia de dot.
Personal as prefera oricând să "fiu deranjat" de două fire orizontale din alea si de grid-uri paralele, stau si visez în continuare că s-o îmbolnăvi FST-ul meu cu boli din astea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate