Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Intrebare despre monitoarele cu ecran plat....

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
h.robert

h.robert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 29.05.2002
Este adevarat ca au cate o dungulita la o treime de partea superioara si cea inferioara?

#2
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
sony trinitron, da. dar daca nu esti atent nu prea le vezi.
la modelele noi este greu sesizabila si daca te uiti atent (le poti vedea cand ai tot desktopu' pe fond alb)

#3
h.robert

h.robert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 29.05.2002
Eu mi-am luat un Philips 107P20 si in afara de chestia asta.....nu am nimic sa-i reprosez.....dar si asa...abia le sesizezi....daca te joci nici nu le observi..

#4
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
nu si daca sunt TFT-uri  :drac:

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
dungile alea le vei observa la toate monitoarele cu tub trinitron, si tin de insasi constructia lor. (sunt niste fire de argint) . bineinteles, sunt inventate de sony.

#6
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
io am un Sony Triniton de 20 inch si bine-ntalas ca apar liiniile alea..

nu pricep, totusi, pentru ce naiba sunt ... :thinking:

Trancanu

#7
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Hmm.. am un iiyama 17" cu tub Diamondtron shi le-am observat pe-aici. Care-i diferentza intre Diamondtron shi Trinitron?

#8
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Diamondtron e facut de Mitshubishi (parca), iar Trinitron de Sony. Ambele au avantajul fata de vechea tehnologie ca masca din spatele ecranului ocupa o suprafata mai mica, imaginea avand astfel o stralucire mai mare.

Constructia mastii impune necesitatea celor 2 fire orizontale. Practiv, masca e formata din foarte multe fire verticale, care pentru a nu se deforma (din cauza vreunui camp magnetic) sunt fixate de cele 2 fire orizontale.
Problema nu apare numai la ecranele plate (CRT), ci la toate Trinitroanele. Numai ca sunt greu de observat, se vad doar pe un fundal cat mai deschis (alb). De aia cand te joci, sau cand vezi un film, sau cand te uiti la TV nu se observa.

#9
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Okay, got it. Thanx.
Deci urmatorul monitor care-l iau va fi TFT. :)

#10
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by QwertY
Okay, got it. Thanx.
Deci urmatorul monitor care-l iau va fi TFT. :)
lol
good choice.

#11
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
eu am un Samsung si nu are acele dungi si sunt super multumit de el

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Ooops ...acum am vazut subiectu deh asta nu prea are ce cauta aici ci la hardvare dar asta e.......
Da asa e doar cele SONY au dungulitzele acelea vizibile insa la tendintza actuala de inlocuite cu LCD....nu se mai pune baza pe ele!
Samsung fac monitoare bune...uneori anumite modele philips , samsung,panasonic  chiar depasesc un monitor cu tub sony!:)

#13
sad

sad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.07.2002
Eu am un iiyama de 19'' si sun f multumit de el. :oK:

Are 2 dungi de sustinere a gridului dar am uitat de ele, dupa 2 zile nu le mai observi.

Si in plus decat sa-ti iei un TFT de 15'' destul de dubios cu care sa stai numai in office etc. (fara jocuri  :confused: ) mai bine iti iei un CRT de 19''.
Daca nu prea ai bani iati un Samsung, daca ai bani iati un iiyama si daca ai f f multi bani iati un Sony.

#14
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
h.robert: "Este adevarat ca au cate o dungulita la o treime de partea superioara si cea inferioara?"

da si e bine ca stii inainte sa cumperi; multi cumparatori neavizati reclama inlocuirea monitorului datorita "defectului de fabricatie"!

#15
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Dungulitzele alea două apar NUMAI la monitoarele CRT si NUMAI la tuburile Trinitron si Diamondtron. Nu au nici o legătură cu LCD-urile.

Iar cazurile în care omu' s-a dus la service pentru că are două rânduri de pixeli morti pe ecran, sunt antologice.  :P

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
Eu am un DELL cu tub SONY si doar dupa ce am citit ce ati scris voi am observat dungulitele. Sunt greu de observat si nu deranjeaza nici macar catusi de putin.

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
eu nu le-am vazut, acasa am Philips, dar ma mir ca totusi le-as fi observat pe la altii....ma rog, cum ziceti voi

#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
cipicul la Samsungul tau nu apar dungile pentru ca nu e plat doar ti se pare ...e un DynaFlat o tehnologie mai ieftina si mai slaba care imita un tub perfect plat ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate