Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Update de soft la Sagem myx5-2: msu 3.09

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
b3lz3but

b3lz3but

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2005
salutari voua detinatorilor de myx5-2...
cetind si yo asa pe un forum pe altu am aflat ca se paote face update la softu din sagem myx5-2, asta cu un cablu de date si cu upadate-ul coborat de pe sagemplanet.com...intrebarea mea acum este daca si-a facut careva de aici din romania updateul asta..ca eu mi l-as face pentru ca tare ma dispera scurtaturile alea din susul ecranului...alt motiv nu am...poate are si keshtiuni noi....

a..si mi se pare ca tot cu updateul ala , dar putin hakuit cu un hex editor  va puteti si debloca felul asta de telefoane....

#2
booci

booci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 01.02.2005
da frate yo l-am facut si mere beton.vrei detalii?

#3
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003

booci, on Feb 1 2005, 01:01, said:

da frate yo l-am facut si mere beton.vrei detalii?

<{POST_SNAPBACK}>

toata lumea vrea detalii...

#4
booci

booci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 01.02.2005

blueLotus, on Feb 1 2005, 16:27, said:

toata lumea vrea detalii...

<{POST_SNAPBACK}>



mdea......deci: - a trebuit sa schimb seria firmware-ului original (cel din tel) ca sa pot face acest update pt ca e facut doar pt 3 tari:italia, franta, germania. acest lucru se face simplu cu sagemdoc.se gaseste pe net si pe anumite forumuri se gasesc si tutorialuri. treaba asta merge doar daca NU ati mai facut vreun update pana acum la firmware cu versiunile 3.06, 3.08 pt ca versiunile noi de firmware de la sagem blocheaza aceasta optiune.exista totusi o solutie si pt astia care ati mai facut un update tot prin forumuri , dar n-amk detalii pt ca l-a mine a mers si nu m-a mai interesat :) ceva de genu : nu mai schimbi seria la firmware-ul din tel pt ca nu se mai poate ci pe cea a firmware-ului pt update, dar nu stiu cum se desface pt a putea fi modificat.repet exista tutorialuri. dupa ce am facut treaba asta totul e floare la ureche : deschizi executabilul downloadat de pe planetsagem.com si conectezi tel la pc. easy no?

asa , acum sa va zic ce face update-ul asta pt voi care ati cumparat tel de la orange : tel tot nu merge in alte retele, dar nu mai sunt scurtaturile alea nasoale din ecranul initial, iar meniul este exact ca in manual.(meniul pe tasta ok etc)
deasemenea am observat ca tel se misca mai repede prin meniu, iar pozele parca sunt o idee mai clare (sau poate doar mi se pare mie) -----bine totusi ca nu sunt mai naspa nu ? :)  
limba romana nu mai exista deloc, not a big problem :D
un mic detaliu sa nu uit : cand schimbati seria de la firmware-ul din tel inlocuiti-o cu numerele din numele executabilului de update. k?
intrebari ?

#5
slik

slik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.09.2002
vreau si eu msu 3.08? nu`l are nimeni? pe net nu gasesc decat 3.09..  :confuzzled:

#6
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

slik, on Feb 16 2005, 07:32, said:

vreau si eu msu 3.08? nu`l are nimeni? pe net nu gasesc decat 3.09..  :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>

da-mi o adresa de e mail care sa accepte un atasament de 10 mb si ti l trimit eu

#7
slik

slik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.09.2002
gata, l`am gasit si am si facut update`ul. merci bobocul.

#8
Cuvy

Cuvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.04.2004

slik, on Feb 16 2005, 20:11, said:

gata, l`am gasit si am si facut update`ul. merci bobocul.

<{POST_SNAPBACK}>


Salut!
SliK:
1. Spune-mi si mie te rog ce modificari aduce 3.08?
2. Cum poti afla ce versiune ai?
3. Ai facut modificari la program (3.08...exe) sau in EPROM?
4. Ce tip de cablu ai folosit?

#9
slik

slik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.09.2002
am scris aici

#10
Cuvy

Cuvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.04.2004
Am facut update la soft-ul telefonului, folosind un cablu USB. Iata pasii:
- backup agenda cu WellPhone
- backup poze & melodii cu MPAS
- download fisier MSU_309.exe de pe site-ul www.planetsagem.com, din sectiunea "Tools" - "Mis a jour"
- donwload TelMemPlus 3.7 (cautati pe google)
- folsind TelMemPlus, update la EPROM la campul 997, si se schimba din "XX XX XX XX XX XX 25 15 03 05 70 XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX" in "XX XX XX XX XX XX 25 14 81 32 60 XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX" (ce e cu x se lasa nemodificat) (viteza la transferul serial trebuie setata la 9600)
- se ruleaza MSU_309.exe care face update automat (viteza la transferul serial se poate seta la 115200), dureaza aproximativ 18 minute, nu se atinge telefonul.
- se face restore la agenda cu WellPhone

Ce modifica versiunea 309:
- nu mai exista ORANGE.
- se pot configura tastele stanga + dreapta (cu ok se intra in meniu, sageata stanga calculator, dreapta inbox, sus si jos agenda).
- are cateva melodii noi care sunt misto (din care Eurytmics e super), si wallpaper-uri marfa
- se poate scoate logo-ul operatorului (deci sa nu mai apare Orange pe mijlocul ecranului..  :)  )
- bateria s-a schimbat in verde cand e 100% incarcata, si apoi devine rosie.
- nu are limba romana.
- din pacate tot nu se deblocheaza (am incercat un sim de Connex si zice "SIM Lock".

Am mai descoperit o chestie. Daca se intra in meniul secret (Meniu + apasare lunga "*"), e o chestie numita "SIM Lock" care nu stiu ce face... Cred ca daca se introduce un cod acolo, se deblocheaza de pe Orange, desi nu sunt prea sigur.

Telefonul e luat de la Orange in august 2004, bineinteles codat pe Orange. Sunt foarte multumit de el, bateria ma tine 4-5 zile, pozele sunt super.

Pentru cei care au nevoie de alte informatii, ma puteti contacta.

Bafta!

#11
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Imi trimite si mie cineva un pudate care sa aiba inca limba romana (adica si T9) dar sa scoata si porcariile alea de pe ecran (inclusiv logo orange)? Va multumesc din sulfet. [email protected]

#12
slik

slik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.09.2002
am descoperit recent ceva super naspa: dupa ce am facut update cu 3.08 nu mai merge IRDA-ul  :death:

Edited by slik, 08 March 2005 - 14:00.


#13
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Hum...  s-a mai plans lumea ca nu merge mms.

Buci & Cuvy: merge mms si IR pe 3.09?

Va rog sa raspundeti ca sa stiu daca imi iau cablu de date si daca mai fac update.

Mersi.

#14
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
mei, desi nu sunt nici unul nici celalalt iti pot zice k la 3.09 irda merge foarte bine iar mms-ul mere desi mi-a facut cateva figuri (unele nu le-am primit). in rest imi cam face figuri cablul de date de cand i-am facut update.(cred k e cablul basinos, e un chinezism facut pe vapor)

#15
Cuvy

Cuvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.04.2004
Salut,

Dupa ce i-am facut update la 3.09, merge si IRDA si MMS. Singurul lucru care trebuie facut e sa se seteze optiunile de MMS cum trebuie, altfel nu merge. La inceput nici eu nu puteam primi MMS, dar era de la setari. Pentru abonatii orange, puteti incerca aici http://orangero.myse...gs.swapcom.net/
.

#16
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Cuvy am mare nevoie de ajutorul tau. Am luat cablu usb dar nu reusesc sa fac mai nimic cu telmem. Plus ca imi cam face figuri cablul observ (pe com7 sau com 8 il pune windowsul), in my pictures & sounds cand dau sa copieze toate wavurile mi se deconecteaza, imi spune ca telefonul nu este conectat, sa verific etc. Sa fie oare din cauza ca am port usb 1.1 de ala mai vechi? Poate dai niste print screenuri daca ai timp.

Of... trist, nu stiu ce sa fac, m-am dus la aia de unde l-am luat, au spus ca nu au cum sa il probeze, sa merge eu sa il probez pe nu stiu unde...

A.... era sa uit. wellphone nu imi vede nimic pe sim, agenda telefonului, sms.

Ce sa fac?

#17
Cuvy

Cuvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.04.2004
Ne putem intalni daca vrei. Da-mi un PM cu un email sau un nr de telefon.

#18
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Am luat un nou cablu. De data asta serial. Dar nu pot sa fac rewrite de field 997. Ikmi tot zice tel memplus ca sunt probleme de conectare. CU MPAS nu pot sa transmit, la receive la fel se intrerupe transmisia... nu stiu ce sa mai fac. Cred ca o sa ma duc cu el la orange si o sa il dau in capul alora,

In concluzie nu am cum sa fac update de soft...

Totusi, spre deosebire de cablul vechi (pe usb) asta nou imi vede agenda intreag (sim + telefon) si am facut un backup.

E cam trist. Cuvy cred ca o sa te sun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate