Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

DANEMARCA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#37
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postenkelt, on Dec 10 2008, 15:57, said:

tu clar nu cunosti legea 24.(si asta e valabil si pt. Joan).

Eu unul aş fi bucuros dacă ai detalia-o.  Posted Image

#38
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

View PostIoan76, on Dec 10 2008, 17:11, said:

Eu unul aº fi bucuros dacã ai detalia-o.  :)

poftim!  :D
http://www.nyidanmar...egtefaeller.htm

Edited by enkelt, 10 December 2008 - 21:08.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvata_pa_batz, on Dec 10 2008, 11:18, said:

Germania, Austria, Elvetia si poate Franta. Ordinea poate tine de situatiile individuale

As mai adauga Suedia si Irlanda.
Si ce zici acolo, ca ordinea poate tine de situatiile individuale e cat se poate de adevarat.



View Postenkelt, on Dec 10 2008, 18:11, said:

Evident toate locurile au avantaje si dezavantaje si-n final alegi(sau esti nevoit sa alegi) in functie de imprejurari.

Evident!
Afirmatia asta se completeaza de minune cu ce a zis vata_pa_batz

Incet, incet ajungem la consens!  :coolspeak:

#40
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

View PostKarhu, on Dec 10 2008, 21:43, said:

Incet, incet ajungem la consens!  Posted Image
hahaha..doamne fereste..ar deveni plictisitor  Posted Image

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ah, s-au gasit si unii care sa apere danemarca... va intrebati de ce nu se intaorc (unii) romani de acolo? pt. ca nu e usor sa te intorci dintr-o tara in care ai emigrat, din diverse motive...

problemele cu danemarca sunt:
- impozite pe salarii SI FIRME printre cele mai mari din europa (50-60%)
- taxa inmatriculare auto 105-180% (cea mai mare din europa)
- TVA 25% - cel mai inalt nivel din europa, alaturi de inca vreo doua tari (care insa nu au restul impozitelor asa mari)
- alimentele au printre cele mai mari preturi din UE
- benzina are printre cele mai mari preturi din UE
- chiriile au printre cele mai mari preturi din UE

alte probleme: oameni reci, aroganti, EXTREM DE INVIDIOSI(lucru care poate avea consecinte spre deosebire de romania unde e mai mult o mica rautate), betivi(tineri in special)

auzisem niste aberati conform carora austria, germania si alte tari ar fi la fel... complet aiurea! impozitele au scazut iar mentalitatea nu e nici pe departe aceeasi!

danemarca e buna in special pt. putori nenorocite care vor sa stea pe banii statului cat mai mult, dar si multi oameni de buna credinta cad in capcana crezand ca e "raiul pe pamant", ca dupa ceva timp sa constate contrariul..

Edited by gtk, 11 December 2008 - 05:48.


#42
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postgtk, on Dec 11 2008, 05:44, said:

auzisem niste aberati conform carora austria, germania si alte tari ar fi la fel... complet aiurea! impozitele au scazut iar mentalitatea nu e nici pe departe aceeasi!

danemarca e buna in special pt. putori nenorocite care vor sa stea pe banii statului cat mai mult, dar si multi oameni de buna credinta cad in capcana crezand ca e "raiul pe pamant", ca dupa ceva timp sa constate contrariul..
Mare adevar ai spus!  :thumbup:

Chiar nu inteleg  de ce unii sar asa repede cu gura doar de dragul contrazicerii. Informatiile date de enkelt si gtk sunt foarte valoroase!!! De ce? Simplu, pentru ca e adevarul gol golut! Faptul ca unii sunt socati de ce citesc, nu schimba situatia cu nimic, Danemarca ramane la fel :console:

#43
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Apropo de sfatul ala cu vizitatul inainte de imigrat, io am fost in Copenhaga si nu m-am intors cu impresiile nasoale pe care le citesc aici (si pe care le cred, venind de la persoane care traiesc acolo sau au legaturi in zona). In afara de preturi, care era greu sa nu mi se para mari, n-am sesizat invidia si lipsa de civilizatie. Am sesizat in schimb ca sint putini emigranti, dupa numarul insignifiant de bisnitari de suveniruri de pe strazi, si ca totul e Made in Denmark (inclusiv jucarii si suveniruri gen magneti sau pixuri) - rezulta ca se descurca fara mina de lucru ieftina din China. Am tras concluzia ca nu ar fi o tara imigrant-friendly, pesemne greu de gasit de lucru (eventual la negru), de furat sau de bisnitarit.

Ce coincidenta, si eu, daca as emigra (desi nu prevad asta), m-as carabani in Germania, Austria sau Franta. Elvetia nu stiu, n-am fost decit la Zurich 2 zile. Mi-a placut ca se vorbesc la gramada germana, franceza si italiana.

#44
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostBogdan R, on Dec 10 2008, 22:43, said:

As mai adauga Suedia si Irlanda.
Si ce zici acolo, ca ordinea poate tine de situatiile individuale e cat se poate de adevarat.

Aici nu suntem de acord. Inteleg faptul ca multi potentiali emigranti viseaza la Scandinavia, ca la o minune exotica, dar din pacate nu se apropie de posibilitatile din Germania. In plus nici clima nu este optimala. Cei care au calificari superioare ar face bine sa se orienteze spre cele trei pina la patru posibilitati enumerate de mine. Sincer sa fiu am pus Franta in lista datorita limbii preferate de catre romani, desi, cum spuneam in alta parte, limba nu ar trebui sa fie un criteriu principal. Altfel mi-ar fi destul de greu sa compar Franta cu Germania
Tot asa nu mi-ar trece prin cap sa compar Irlanda cu spatiul german. Nici din greseala. Daca cineva mai crede ca poate compara locomotiva Europei cu fel de fel de alte optiuni exotice, nu pot decit sa spun: wake up!

View Postabancor, on Dec 11 2008, 11:02, said:

Apropo de sfatul ala cu vizitatul inainte de imigrat, io am fost in Copenhaga si nu m-am intors cu impresiile nasoale pe care le citesc aici (si pe care le cred, venind de la persoane care traiesc acolo sau au legaturi in zona). In afara de preturi, care era greu sa nu mi se para mari, n-am sesizat invidia si lipsa de civilizatie. Am sesizat in schimb ca sint putini emigranti, dupa numarul insignifiant de bisnitari de suveniruri de pe strazi, si ca totul e Made in Denmark (inclusiv jucarii si suveniruri gen magneti sau pixuri) - rezulta ca se descurca fara mina de lucru ieftina din China. Am tras concluzia ca nu ar fi o tara imigrant-friendly, pesemne greu de gasit de lucru (eventual la negru), de furat sau de bisnitarit.

Ce coincidenta, si eu, daca as emigra (desi nu prevad asta), m-as carabani in Germania, Austria sau Franta. Elvetia nu stiu, n-am fost decit la Zurich 2 zile. Mi-a placut ca se vorbesc la gramada germana, franceza si italiana.

Elvetia are o problema fantastica in recrutarea fortelor de munca inalt calificate. Deoarece nu reusesc sa-si acopere nevoile exclusiv pe piata interna, elvetienii au deschis granitele pentru cetatenii UE. Toata chestia are insa un cirlig: majoritatea firmelor cer pe linga lb. engleza tehnica si orientare bi- sau chiar trilingva.
Austria reprezinta o optiune, deoarece este apendixul Germaniei. Cetatenii romani au sanse fantastice in Austria!

Edited by vata_pa_batz, 11 December 2008 - 14:59.


#45
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

View Postabancor, on Dec 11 2008, 10:02, said:

Apropo de sfatul ala cu vizitatul inainte de imigrat, io am fost in Copenhaga si nu m-am intors cu impresiile nasoale pe care le citesc aici (si pe care le cred, venind de la persoane care traiesc acolo sau au legaturi in zona). In afara de preturi, care era greu sa nu mi se para mari, n-am sesizat invidia si lipsa de civilizatie. Am sesizat in schimb ca sint putini emigranti, dupa numarul insignifiant de bisnitari de suveniruri de pe strazi, si ca totul e Made in Denmark (inclusiv jucarii si suveniruri gen magneti sau pixuri) - rezulta ca se descurca fara mina de lucru ieftina din China.
Una este sa vizitezi si alta e sa locuiesti..danezii sint la prima vedere extrem de draguti si amabili, DAR mentalitatea daneza este: iti zimbesc in fatza si in spate le lucrez..cind tie, ca turist sau muncitor provizoriu, ti se raspunde cu politete la intrebari, in spatele acelui zimbet va fi INTOTDEAUNA intrebarea: "uita-te, munceste da' sper ca nu ramii aici"
Ceea ce spuneai tu despre suveniruri ma face sa rid..si eu cind vin in Ro ma duc la artizanat sa cumpar diverse..si culmea!!!..nu-s made in China!! :naughty:
ca fapt divers..H&M urla de chinezarii..mai de curind enorm de multe sint facute in Romania si Turcia.. :coolspeak: ..inafara de anumite produse de "design danez" (uneori extrem de urite, inutile si scumpe), totul aici este de import

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Din ce s-a discutat aici concluzia e destul de clara: Danemarca nu e o tara prietenoasa cu imigrantii si nu prea merita emigrat acolo.
Enkelt si gtk au venit cu argumente pe care nimeni nu le-a atacat prea serios (am avut eu cateva incercari dar ... firave si fara succes  -_- ).

Dar...

@gtk: ce ai spus despre preturile si impozitele din Dk este adevarat, as putea chiar sa aduc o mica precizare. Ziceai ca '''alimentele au printre cele mai mari preturi din UE''. Ei bine, sunt chiar cele mai mari din UE, am vazut intr-un ziar finlandez un clasament, Danemarca era pe primul loc (147% fata de UE25=100), urmata de Irlanda (nu mai retin procentul), Finlanda (120%) si Suedia (119%).
Dar sa nu facem abstractie de nivelul veniturilor, ca economist tu stii ca mult mai relevant este PPS (Purchasing Power Standard).
Iata ce am gasit:
http://europa.eu/rap...;guiLanguage=en
Deci chiar daca preturile de acolo sunt mari pentru un strain, salariile sunt  si ele foarte bune astfel ca danezii se situeaza pe locul 6 in UE (deci peste Germania) ca putere de cumparare (si daca tot nu le convine pot trage o fuga pana in Germania sau Suedia ca sa cumpere la preturi mai bune...depinde in ce zona a tarii stau).

@vata_pe_batz: uita-te la PPS-ul Irlandei! Vezi, de-aia am pus-o pe lista tarilor in care merita emigrat  ^_^ .

#47
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postvata_pa_batz, on Dec 11 2008, 13:57, said:

Elvetia are o problema fantastica in recrutarea fortelor de munca inalt calificate. Deoarece nu reusesc sa-si acopere nevoile exclusiv pe piata interna, elvetienii au deschis granitele pentru cetatenii UE. Toata chestia are insa un cirlig: majoritatea firmelor cer pe linga lb. engleza tehnica si orientare bi- sau chiar trilingva.
Austria reprezinta o optiune, deoarece este apendixul Germaniei. Cetatenii romani au sanse fantastice in Austria!
un coleg d-al meu, autohton, s-a mutat in elvetia la o asgurare. in prima zi de lucru, se plangeau toti colegii elvetieni, ce s-au scumpit locuintele din cauza nemtiilor care vin sa lucreze in elvetia. la care asta le-o zis sa ceara guvernului sa cheltuie ceva din aurul de la nazisti pe constructii de locuinte si liniste a fost.

fostu meu sef s-a mutat cu sediul lange Luzern. se plangea ca tre sa angajeze pentru sales elvetieni, ca aia nu vor sa discute cu altii la telefon. iar in geneva, daca vrei sa vinzi ceva, e o idee proasta sa apari cu numar de Bern, Luzern, Zürich sau Basel. cel mai bine e, sa ai numar de Luxemburg. io cand fusei cu un proiect la geneva am remarcat pe langa haleala oribila frantuzeasca si ospatarii hotelului care stiau numa franceza, ca table directionale si automate erau aproape peste tot in franceza only. bloody frogs!

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Karhu, aparent in Olanda s-ar trai mai bine. Realitatea este ca oamenii aia stau claie peste gramada pentru ca nu au spatiu. Si mai platesc pentru asta si o caruta de bani. Astea-s lucruri care se vad inainte sa apara fel de fel de genii cu statistici complicate, GDP-uri PPS-uri si alte balarii. Foarte probabil aia n-au calcat in viata lor la fata locului ca sa vada realitatea cu ochii lor. Inca o data ca sa nu ne intelegem gresit: crezi ca poti compara economia germana cu orice altceva in Europa?

#49
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

View PostKarhu, on Dec 12 2008, 20:34, said:

Deci chiar daca preturile de acolo sunt mari pentru un strain, salariile sunt  si ele foarte bune astfel ca danezii se situeaza pe locul 6 in UE (deci peste Germania) ca putere de cumparare (si daca tot nu le convine pot trage o fuga pana in Germania sau Suedia ca sa cumpere la preturi mai bune...depinde in ce zona a tarii stau).

@vata_pe_batz: uita-te la PPS-ul Irlandei! Vezi, de-aia am pus-o pe lista tarilor in care merita emigrat  Posted Image .
gresesti Karhu, salariile sint poate mari vazute din afara, DAR cind taxele sint mari si absolut orice este scump, nu dai doi bani pe salariul ala.."mare"..si zi asa..solutia ta este sa vin de la servici si in drum spre casa, sa dau "o fuga" in germania sau suedia sa fac cumparaturi.. Posted Image ..sau sa ma duc sa cumpar mobila la vecini? Posted Image .. nici masini nu putem cumpara de la nemti(apropos de asta, am niste amici care pe mercedesul lor vechi de 15 ani au platit jumatate de pret din cit ar costa cea mai rabla masina aici, la second hand,desigur) pt. ca trebuie inregistrate in Dk, daca vrei sa le si poti conduce  Posted Image ..si in final, cit economisesti la cumparat, platesti de te usuca la inregistrat..astept sa vad ce alte solutii mai ai  Posted Image


View PostPengoon, on Dec 12 2008, 20:59, said:

bloody frogs!
hahahaha..figura esti  Posted Image

#50
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@enkelt

pe tine chiar nu te-nteleg. Ce te tine in DK?

#51
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

View Postvata_pa_batz, on Dec 12 2008, 22:11, said:

@enkelt

pe tine chiar nu te-nteleg. Ce te tine in DK?
hmmm..zau asa, oare ce? :naughty: ..mai bine te-ntreb eu pe tine?..citi ani ai? ai copii? daca da, mari..mici?casatorit(a)?..ai vreo educatie? ai job bun? traiesti in ro?..exact care e problema celor care nu-ntelegeti "ce te tine intr-un loc pe care nu-l doresti"?!!..chiar asa sinteti facuti sa va faceti valiza si hai cu cortul in tara urmatoare? spal vase, traiesc pe unde apuc..numai sa fiu in alta parte?..trag dupa mine catel, purcel si toata lumea tre' sa se adapteze nevoilor mele.. :naughty: ..pare rau vata_pe_bat, dar tu ori esti foarte naiva, ori foarte hippy, ori..prea tinara si ti se pare ca totul e posibil

#52
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostBogdan R, on Dec 12 2008, 21:34, said:

Dar sa nu facem abstractie de nivelul veniturilor, ca economist tu stii ca mult mai relevant este PPS (Purchasing Power Standard).
Iata ce am gasit:
http://europa.eu/rap...;guiLanguage=en
Deci chiar daca preturile de acolo sunt mari pentru un strain, salariile sunt  si ele foarte bune astfel ca danezii se situeaza pe locul 6 in UE (deci peste Germania) ca putere de cumparare (si daca tot nu le convine pot trage o fuga pana in Germania sau Suedia ca sa cumpere la preturi mai bune...depinde in ce zona a tarii stau).

@vata_pe_batz: uita-te la PPS-ul Irlandei! Vezi, de-aia am pus-o pe lista tarilor in care merita emigrat  ^_^ .
ala e GDP-ul per capita exprimat in pps, insa nu e deloc tot una cu puterea de cumparare reala si sunt o multime de probleme cu calcularea acestor indicatori... din pacate nu exista nici un fel de indicator care sa masoare asa ceva

#53
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
enkelt, pana la urma mi se pare ca intrebarea "ce te tine acolo?" e perfect legitima. Iar tu nu ai raspuns la ea.
Daca nu iti plac viata si oamenii acolo unde esti acum, de ce mai stai acolo? Chiar asa, ce te tine? Mie mi se pare un pic deplasat sa merg sa traiesc intr-o tara straina daca nu imi plac oamenii de acolo. Si mai grav, sa raman acolo dar sa ma plang de taxele enorme, mancare si calitatea oamenilor.
Stiu ca nu trebuia sa ma bag in discutie, dar poate ma faci sa inteleg de ce totusi stai in DK daca nu-ti place.
Multumesc

#54
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postbeastie, on Dec 13 2008, 02:28, said:

enkelt, pana la urma mi se pare ca intrebarea "ce te tine acolo?" e perfect legitima. Iar tu nu ai raspuns la ea.
Daca nu iti plac viata si oamenii acolo unde esti acum, de ce mai stai acolo? Chiar asa, ce te tine? Mie mi se pare un pic deplasat sa merg sa traiesc intr-o tara straina daca nu imi plac oamenii de acolo. Si mai grav, sa raman acolo dar sa ma plang de taxele enorme, mancare si calitatea oamenilor.
Stiu ca nu trebuia sa ma bag in discutie, dar poate ma faci sa inteleg de ce totusi stai in DK daca nu-ti place.
Multumesc
tu nu intelegi ca e dificil de emigrat? ai o familie, ai copii care merg la scoala acolo, care invata limba de acolo... sa emigrezi inseamna sa o iei de la 0, adica sa ai bani sa te muti efectiv si sa supravietuiesti o perioada, de regula sa inveti alta limba, sa accepti un job de rahat la inceput, sa capeti experietnta acolo, sa accepte si sotul/sotia daca e nativ din tara in care esti acum si de care nu esti multimit/a, etc.... poate ai rate la o casa, la o masina sau altele..
nu e simplu! sunt multi romani si in italia si in spania si in late tari care o duc chiar greu dar care nu pot sa se mute cand vor unde vor... nu o fi rau ca in romania astfel in cat sa induri toate necazurile asa cum au facut multi romani care au emigrat, insa, comparativ cu multe alte state eu, e mai rau...

Edited by gtk, 13 December 2008 - 02:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate