Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

„Copiii Soarelui”: parinte revoltat, cer ajutorul celor in situatia mea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
De acord cu tine, Maresale! Daca e vorba de un copil mic, nu stiu ce parinte responsabil l-ar lasa intr-un astfel de loc. Iar daca e deja adolescent si a fugit de acasa, probabil ca e din cauza lipsei de comunicare cu parintii. In acest caz trebuie sa chemi politia, noi de pe forum nu putem sa te ajutam cu nimic.

#20
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostMaresalul, on Nov 27 2008, 19:09, said:

Mancare romaneasca (nu fake, pline de E-uri cum se lauda astia cu conservele lor de mancare "traditionala"  <_< ), palinca pura inainte si vin de Vrancea dupa, injuraturi la greu atunci cand trebuie... cu femeile aplici principiul "nu ierta nimic"... si te asigur ca nu mai trebuie Vipassana ca fii impacat cu tine insuti.  -_-

Chiar daca crapi la 50 de ani macar stii dracu ca ti-ai trait viata asa cum ai dorit. Daca ti-e scris sa mori la 25 de ani atunci nici o tehnica de respiratie nu te va salva.
Cu ce te ajuta Vipassana daca te calca masina sau iti pica caramida in cap?

Auzi tu... sa nu ma gandesc la prostioare o saptamana!  :cursing:

Niste smecherasi au vazut o sursa buna de castig in naivitatea unora care inca mai cred ca devin nemuritori daca respira cracanati sau se "integreaza in absolut", stand infipti (infipte, mai corect) in antena telescopica a marelui guru.  <_<
Dar asa esti tu. Daca tu esti implinit astfel, nicio problema. :) Citeste aici, de exemplu.

#21
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postcaroline_hi, on Nov 28 2008, 06:24, said:

Citeste aici, de exemplu.
Neah. Saptamana asta nu pot.
Acum mananc iar diseara merg la "balon" sa bat mingea cu colegii.  ^_^

#22
Parinti-Disperati

Parinti-Disperati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2008
PRECIZEZ CA ACEST TOPIC ESTE PENTRU FOSTI CURSANTI,PARINTI, SURORI SI FRATI CARE AU SUFERIT SAU SUFERA DIN CAUZA CELOR INTAMPLATE LA DUMBRAVA DE SUS. NU AM DE GAND SA EXPLIC NIMIC CELOR CARE NU AU NIMIC DE-A FACE CU ACESTE PROBLEME
MULTUMESC CELOR CARE AU RASPUNS DOAR CA SA SE AFLE IN TREABA, NU AM NEVOIE DE ASA CEVA. CU ATAT MAI PUTIN DE RAUTATI.
ASTEPT CA CEI MENTIONATI MAI SUS , DACA VOR SI POT SA MA CONTACTEZE PE ADRESA DE MAIL
[email protected]
VA MULTUMESC FRUMOS!

#23
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
cati ani are "copilul"???

#24
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

View PostParinti-Disperati, on Nov 28 2008, 16:19, said:

PRECIZEZ CA ACEST TOPIC ESTE PENTRU FOSTI CURSANTI,PARINTI, SURORI SI FRATI CARE AU SUFERIT SAU SUFERA DIN CAUZA CELOR INTAMPLATE LA DUMBRAVA DE SUS. NU AM DE GAND SA EXPLIC NIMIC CELOR CARE NU AU NIMIC DE-A FACE CU ACESTE PROBLEME
MULTUMESC CELOR CARE AU RASPUNS DOAR CA SA SE AFLE IN TREABA, NU AM NEVOIE DE ASA CEVA. CU ATAT MAI PUTIN DE RAUTATI.
ASTEPT CA CEI MENTIONATI MAI SUS , DACA VOR SI POT SA MA CONTACTEZE PE ADRESA DE MAIL
[email protected]
VA MULTUMESC FRUMOS!
da' de ce nu vrei nenica, sa ne explici si noua, niste muritori de rind, ce nenorociri se intimpla acolo, in afara faptului ca ii pune sa se spele zilnic.  :deadtongue:

#25
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
poate daca nu ne spune ne ducem si nou acolo sa vedem cum e fara sex o saptamana...


in fact, fara sex ca fara sex, dar cum sfantu sa nu vorbesti decat daca e absolut necesar? io nu ma duc!

#26
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postadadoi, on Nov 28 2008, 17:54, said:

... dar cum sfantu sa nu vorbesti decat daca e absolut necesar?
La voi, femeile, e teroare mare sa nu poti pune de-o barfa :P
Speranta voastra de viata scade drastic daca stati nevorbite o saptamana  -_-

View Postadadoi, on Nov 28 2008, 17:54, said:

io nu ma duc!
Iesim la o cafea, ca nici io nu ma duc :wub:

On:
Te-am intrebat toti ce GROZAVII SE PETREC ACOLO SI DE CE CONSIDERI CA SUNT SPALATE CREIERE?
Observ ca doar spalatul pe corp se practica pe acolo.
Lumineaza-ne si atunci o sa fim toti cuminti si ne aliniem dupa cum spui tu.


Dupa tonul postului de mai sus se pare ca ai ceva probleme cu echilibrul interior.
Nu mai pune totul la inima...

Edited by Maresalul, 28 November 2008 - 19:37.


#27
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
tarky cred c'ar trebui sa mearga..

#28
MarikoSan

MarikoSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.09.2007

View Posttonks, on Nov 28 2008, 16:41, said:

da' de ce nu vrei nenica, sa ne explici si noua, niste muritori de rind, ce nenorociri se intimpla acolo, in afara faptului ca ii pune sa se spele zilnic.  :deadtongue:
marturie: "oana - iasi 2008-09-12 11:58:57
Sunt sora unui "copil al soarelui" care acum incearca in rasputeri sa isi aduca sora pe linia de plutire si asta pentru ca un om murdar a vrut sa murdaresca si pe altii in jur, sa fie toti de un fel, si pentru ca oamenii prosti simt nevoia sa ii coboare pe cei destepti si pentru asta nu se dau in laturi de la nimic. Doar de cateva lucruri s-a facut vinovata ea: pentru ca nu a avut la fel de multa incredere in ea dupa cum a avut in "prieteni" ichipuiti, pentru ca este un om bun care crede despre toi ceilalti din jur ca pot fi la fel de buni; de restul va faceti vinovati voi!
Ati prins un alt suflet ratacit pe care l-ati stors de energie si l-ati infometat la propriu si la figurat, ati rasucit cutitul in inima a doi parinti si ati lasat o sora si prietenii sa faca curatenie in urma voastra."

#29
kovalsky_israel

kovalsky_israel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2009
Buna ziua doamna


Numele meu ese mihai, sunt din cluj si am studiat regie de film la univesitatea din bucuresti la clasa doamnei elisabeta bostan.
vroiam sa va spun ca ati creeat o disputa pe acest forum care nu va face bine deloc nici dumnevoastra si nici celor care isi dau cu parerea in necunostinta de cauza.

cu alte cuvinte, eu am invatat vipassana la dumbrava de sus si vreau sa va spun, evident in cunostinta de cauza, ca acolo mergi sa te cunosti pe TINE, sa vezi cine esti TU cu adevarat, sa descoperi realitatea lui AICI SI ACUM! Aceste lucruri sunt valabile pentru toate centrele de vipassana din lume (www.dhamma.org)

in tehnica vipassana nu exista maiestrii, tu esti propriul tau maiestru iar daca fiul dumnevoastra a ales sa stea acolo inseamna ca asa a considerat el. (nu Adi sau alta persoana) deasemenea nimeni nu poate scoate sau adauga bucati in tehnica vipassana. Asa cum este ea predata in India de S.N. Goenka, asa este ea predata si  de Adi sus la Dumbrava.

nu judecati pe nimeni mai ales pe cineva pe care nu cunoasteti.

sa fiti fericiti si liberi de suferinte!


mihai

Ps: vipassana este o tehnica veche de 2500 de ani, ea a fost descoperita de Siddhārtha Gautama.  poate dati o cautare pe google :)

#30
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postkovalsky_israel, on 21st June 2009, 14:46, said:

Ps: vipassana este o tehnica veche de 2500 de ani, ea a fost descoperita de Siddhārtha Gautama.  poate dati o cautare pe google :)
Hello. Poti spune mai multe despre experienta ta acolo? :)

#31
Free-Your-Mind

Free-Your-Mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcaroline_hi, on 22nd June 2009, 03:09, said:

Hello. Poti spune mai multe despre experienta ta acolo? :)

Experiente nu sunt prea multe de spus, am fost si eu de curand si m-am intors acasa (sic!).
Mai, programul e afisat pe site si se respecta intru-totul - www.meditatie.ro
Cine nu e familiarizat cu retreaturi pe teme spirituale cu caracter oriental face ca trenul sau poate suferi eu stiu ce fel de socuri atunci cand incepe sa-si cunoasca egoul si subconstientul, dar, in rest, nu vad mare poveste...
Domnul in cauza nu a dorit sa specifice varsta copilului (ghici de ce? ca o fi avand 30 de anisori, mititelul) si cred ca face parte din categoria parintilor vesnic nefericiti pentru faptul ca ai lor copii nu vad fericirea la fel ca si cei care nu au cunoscut-o niciodata, dar vorbesc despre ea (alias domnul care a deschis topicul).
Acolo se merge sa se invete o tehnica de meditatie. Sunt specificate si teorii despre viata, dar nu-ti spala nimeni creerii, iti testezi tu singur mintea.
Have fun!

Edited by Free-Your-Mind, 02 September 2009 - 17:11.


#32
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostFree-Your-Mind, on 2nd September 2009, 18:11, said:

Experiente nu sunt prea multe de spus, am fost si eu de curand si m-am intors acasa (sic!).
Mai, programul e afisat pe site si se respecta intru-totul - www.meditatie.ro
Cine nu e familiarizat cu retreaturi pe teme spirituale cu caracter oriental face ca trenul sau poate suferi eu stiu ce fel de socuri atunci cand incepe sa-si cunoasca egoul si subconstientul, dar, in rest, nu vad mare poveste...
Domnul in cauza nu a dorit sa specifice varsta copilului (ghici de ce? ca o fi avand 30 de anisori, mititelul) si cred ca face parte din categoria parintilor vesnic nefericiti pentru faptul ca ai lor copii nu vad fericirea la fel ca si cei care nu au cunoscut-o niciodata, dar vorbesc despre ea (alias domnul care a deschis topicul).
Acolo se merge sa se invete o tehnica de meditatie. Sunt specificate si teorii despre viata, dar nu-ti spala nimeni creerii, iti testezi tu singur mintea.
Have fun!


Imi aduce aminte de reactia si socul alor mei cand au vazut ca ma indrept spre Dumnezeu si ma dedic lui. Nici acum nu le vine sa creada, nici acum nu le vine sa accepte, desi nu mai sunt de mult copilas. Da, cred si eu ca copilul domnului respectiv a trecut de mult de varsta majoratului sau a trecut oricum si este liber sa aleaga ce stil de viata isi doreste. Si cred ca domnul inca mai are nostalgia vremurilor comuniste, cand era de ajuns sa rostesti cuvantul sectant si toata lumea se indeparta cu oroare si frica.
Si eu m-as duce acolo, desi nu stiu si daca as putea ramane prea mult. M-ar interesa totusi sa vad cu ochii mei ce se intampla. As pleca chiar acum, daca nu as avea resposabilitatea cresterii copiiilor mei pe care nu am incredere nici macar doua clipe sa-i las pe mana altora. Tocmai de aceea inteleg si socul produs in mintea acestui tata cand a vazut ca altcineva i-a luat locul. In locul lui, daca isi iubeste chiar asa de mult copilul, m-as duce acolo si as sta si eu in tabara. Sunt mult mai multe sanse sa vezi despre ce este vorba si sa-ti aduci inapoi copilul, daca chiar se intampla ceva rau, decat sa arunci cu pietre de departe si sa asmuti cainii, cu riscul ca una dintre pietre sa-i loveasca chiar propriul copil si vreun caine sa muste chiar pe cel pe care doreste sa il apere.
Cu parere de rau o spun, dar cred ca domnul acesta are nevoie sa invete ce inseamna dragostea. Sper sa afle pana la urma!

Edited by tudorel666, 02 September 2009 - 20:59.


#33
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View Postkovalsky_israel, on 21st June 2009, 14:46, said:

Buna ziua doamna

Numele meu ese mihai, sunt din cluj si am studiat regie de film la univesitatea din bucuresti la clasa doamnei elisabeta bostan.
vroiam sa va spun ca ati creeat o disputa pe acest forum care nu va face bine deloc nici dumnevoastra si nici celor care isi dau cu parerea in necunostinta de cauza.

cu alte cuvinte, eu am invatat vipassana la dumbrava de sus si vreau sa va spun, evident in cunostinta de cauza, ca acolo mergi sa te cunosti pe TINE, sa vezi cine esti TU cu adevarat, sa descoperi realitatea lui AICI SI ACUM! Aceste lucruri sunt valabile pentru toate centrele de vipassana din lume (www.dhamma.org)

in tehnica vipassana nu exista maiestrii, tu esti propriul tau maiestru iar daca fiul dumnevoastra a ales sa stea acolo inseamna ca asa a considerat el. (nu Adi sau alta persoana) deasemenea nimeni nu poate scoate sau adauga bucati in tehnica vipassana. Asa cum este ea predata in India de S.N. Goenka, asa este ea predata si  de Adi sus la Dumbrava.

nu judecati pe nimeni mai ales pe cineva pe care nu cunoasteti.

sa fiti fericiti si liberi de suferinte!

mihai

Ps: vipassana este o tehnica veche de 2500 de ani, ea a fost descoperita de Siddhārtha Gautama.  poate dati o cautare pe google :)

Adica o tehnica [de respiratie, inteleg?] prin care descoperi cine esti cu adevarat? Cum poti printr-o tehnica a trupului sa te ridici spiritual? Lucrurile ce tin de superior pot fi accesate prin metode ce tin de inferior?

Ce diferenta calitativa exista intre tehnica respectiva si un joint?

Edited by Sylvestru, 03 September 2009 - 00:49.


#34
Free-Your-Mind

Free-Your-Mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.07.2008

View PostSylvestru, on 3rd September 2009, 01:48, said:

Adica o tehnica [de respiratie, inteleg?] prin care descoperi cine esti cu adevarat? Cum poti printr-o tehnica a trupului sa te ridici spiritual? Lucrurile ce tin de superior pot fi accesate prin metode ce tin de inferior?

Ce diferenta calitativa exista intre tehnica respectiva si un joint?

Mai, nu e doar tehnica de respiratie si nu e doar vipassana cea promovata de Osho - aia e doar un fel de "incalzire" in primele 2-3 zile, pentru a-ti cunoaste mintea si a o imblanzi. Incearca tu sa stai cu mintea doar la respiratie timp de 5 minute, macar asa cum este larg cunoscuta vipassana si vei vedea ca nu poti pentru inceput nici 30 de secunde ca-ti fuge la diverse. Apoi n-ai decat sa-ti imaginezi cum ar fi sa fii cu adevarat stapanul mintii tale si sa ai acces prin ea la trupul tau ca si energie, nu la ceea ce identifici tu ca si carne (o imagine falsa, macar daca ai facut vreo tehnica energetica in viata ta si tot ar trebui sa intuiesti la ce ma refer). Ei, prin stapanirea mintii ai acces la subconstient si la Ego-ul tau si incepi sa-l observi cum te-a manipulat pana acum. Iar de aici te duci mai departe si incepi sa-ti vezi si sa-ti arzi karma prin tehinica de vipassana asa cum este predata la Dumbrava de Sus. Poate nu ti-am multumit intelectul, dar intelectul e doar un mijloc, nu esti tu. Tehnica e mai complexa si toate cele 10 zile sunt structurate in asa fel incat sa iti scoti tu singur in fata multe balarii din subconstient. Pentru mine a fost foarte interesant. Pentru altii care sar direct in cer fara sa se uite ce-i cu ei intai... n-o fi chiar asa interesant. Eu am fost acolo si am incercat sa practic ceea ce ni s-a spus. Mi-au povestit prietenii pe care mi i-am facut acolo ca au fost prieteni de-ai lor care nu au rezistat in studierea mintii lor si in timpul meditatiilor ei s-au lasat pagubasi si dormeau in fund, faceau playlist-uri sau visau la fete cu care nu au facut dragoste. :) Si totusi astfel de oameni le-au recomadat si altora sa mearga, spunand ca acum le pare rau ca nu au facut ceea ce li s-a spus si au pierdut timpul de pomana atunci. Cum zice Adi, mediteaza sicer!
Have fun!

View PostSylvestru, on 3rd September 2009, 01:48, said:

Cum poti printr-o tehnica a trupului sa te ridici spiritual? Lucrurile ce tin de superior pot fi accesate prin metode ce tin de inferior?

La prima intrebare - intreaba-l pe Buddha. Pe bune. :)
La a doua intrebare - tu macar intelegi ce vorbesti? Ia vezi ce scheme mentale te "ajuta" pe tine sa imparti lucrurile in inferior si superior. Poti sa incepi prin a-ti pune intrebarea "De ce?" la infinit. :)

Edited by Free-Your-Mind, 03 September 2009 - 09:02.


#35
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View PostFree-Your-Mind, on 3rd September 2009, 10:01, said:

Mai, nu e doar tehnica de respiratie si nu e doar vipassana cea promovata de Osho - aia e doar un fel de "incalzire" in primele 2-3 zile, pentru a-ti cunoaste mintea si a o imblanzi. Incearca tu sa stai cu mintea doar la respiratie timp de 5 minute, macar asa cum este larg cunoscuta vipassana si vei vedea ca nu poti pentru inceput nici 30 de secunde ca-ti fuge la diverse. Apoi n-ai decat sa-ti imaginezi cum ar fi sa fii cu adevarat stapanul mintii tale si sa ai acces prin ea la trupul tau ca si energie, nu la ceea ce identifici tu ca si carne (o imagine falsa, macar daca ai facut vreo tehnica energetica in viata ta si tot ar trebui sa intuiesti la ce ma refer). Ei, prin stapanirea mintii ai acces la subconstient si la Ego-ul tau si incepi sa-l observi cum te-a manipulat pana acum. Iar de aici te duci mai departe si incepi sa-ti vezi si sa-ti arzi karma prin tehinica de vipassana asa cum este predata la Dumbrava de Sus. Poate nu ti-am multumit intelectul, dar intelectul e doar un mijloc, nu esti tu. Tehnica e mai complexa si toate cele 10 zile sunt structurate in asa fel incat sa iti scoti tu singur in fata multe balarii din subconstient. Pentru mine a fost foarte interesant. Pentru altii care sar direct in cer fara sa se uite ce-i cu ei intai... n-o fi chiar asa interesant. Eu am fost acolo si am incercat sa practic ceea ce ni s-a spus. Mi-au povestit prietenii pe care mi i-am facut acolo ca au fost prieteni de-ai lor care nu au rezistat in studierea mintii lor si in timpul meditatiilor ei s-au lasat pagubasi si dormeau in fund, faceau playlist-uri sau visau la fete cu care nu au facut dragoste. :) Si totusi astfel de oameni le-au recomadat si altora sa mearga, spunand ca acum le pare rau ca nu au facut ceea ce li s-a spus si au pierdut timpul de pomana atunci. Cum zice Adi, mediteaza sicer!
Have fun!

La prima intrebare - intreaba-l pe Buddha. Pe bune. :)
La a doua intrebare - tu macar intelegi ce vorbesti? Ia vezi ce scheme mentale te "ajuta" pe tine sa imparti lucrurile in inferior si superior. Poti sa incepi prin a-ti pune intrebarea "De ce?" la infinit. :)

Bull-shit. Eu sunt stapanul mintii mele si nu-mi trebuie o tehnica pentru a intra in control. Am senzatia ca tot horse-shit-ul asta cu spiritualitatea hindusa este prost inteles, prost aplicat si INCOMPATIBIL fundamental cu tipul de om crestin/european. Asta permite tot felul de abuzuri fara sa insemne cu necesitate ca toti practicantii devin abuzatori/abuzati. Daca vrei sa-ti golesti mintea poti sa tragi un joint sau sa-ti tragi o punga de plastic pe cap pentru mai mult de trei minute. Sa vezi atunci ce 'elevatie' spirituala obtii cand stimulezi creierul cu halucinogene sau il lipsesti de oxigen. Shambala pe pamant, nu alta!

Edited by Sylvestru, 03 September 2009 - 09:36.


#36
Free-Your-Mind

Free-Your-Mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.07.2008

View PostSylvestru, on 3rd September 2009, 10:35, said:

Bull-shit. Eu sunt stapanul mintii mele si nu-mi trebuie o tehnica pentru a intra in control. Am senzatia ca tot horse-shit-ul asta cu spiritualitatea hindusa este prost inteles, prost aplicat si INCOMPATIBIL fundamental cu tipul de om crestin/european. Asta permite tot felul de abuzuri fara sa insemne cu necesitate ca toti practicantii devin abuzatori/abuzati. Daca vrei sa-ti golesti mintea poti sa tragi un joint sau sa-ti tragi o punga de plastic pe cap pentru mai mult de trei minute. Sa vezi atunci ce 'elevatie' spirituala obtii cand stimulezi creierul cu halucinogene sau il lipsesti de oxigen. Shambala pe pamant, nu alta!

Da, da... Stapanul mintii tale... Tu faci lucruri fara sa fii constient de ce le faci. Ai nevoi si nu esti constient de unde le ai... si tu esti stapanul mintii tale. Saracul Buddha, cum n-a trait el in acelasi timp cu tine sa-l lamuresti cum stau lucrurile :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate