Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Zapada - drumuri infundate

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
http://www.cnadnr.ro...itn/drumuri.asp

#20
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Asa e iarna, natura invinge peste tot :naughty:

Drumurile vor fi deschise maine/poimane daca nu mai viscoleste. Nu deconteaza nimeni nicio cheltuiala . Si eu am ramas blocat pe 25 ianuarie 3h-4h in Sindrilita iar apoi 2 zile in Bucuresti (cand se pleaca la drum in astfel de conditii trebuie sa iei in calcul ca exista posibilitatea de a ramane blocat).De la Bz si pana la Buc am intalnit aprox 8 utilaje la datorie , interventia a fost cat de cat prompta si dupa 3h au putut fi `eliberate` vreo 200 de masini.Singurul minus pe care il am de evidentiat este faptul ca oamenii nu au inchis drumul exact cand s-a blocat DN2 adica la ora 10-11...ci a fost inchis abia la ora 15-16.

Totusi banii cheltuiti mi-au fost decontati pana la urma de Doamne Doamne pentru ca am castigat un card de carburant exact cu bonul cu care am alimentat in ziua de 25 ianuarie. :notangel:

Attached Files

  • Attached File  luki.jpg   260.42K   54 downloads

Edited by polizei, 08 February 2012 - 17:47.


#21
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Stie cineva de starea actuala a A2 ? Se poate circula Bucuresti - Drajna ?

#22
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Cati litri are cardul ala de carburant?

#23
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Drmuri infundate = vina este lipsa macar a unui utiliaj greu pentru fiecare comuna + carburantul.

PRIMARI GOSPODARI :nonobad:

#24
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Da, da....
Poate imi poti spune si ce spor are UN utilaj (greu, usor, uatevar), pe VISCOL. :)
"Primari gospodari", nu prea exista, asta e adevarat. :naughty:

#25
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Viscolul dureaza cat? doua zile? Un camion peste 3,5 tone sa se miste incontinuu pe raza comunei respective prin toate satele , cata motorina ar putea sa arda? Sunt prosti primarii... iar la drumurile care sunt deschise in camp predispuse la infundare si viscol ,sa se construiasca pe o parte si de alta un gard de o juatate de metru , sa vezi cat combustibil poate sa economiseasca acel gard pentru urmatoarea iarna! Dar tiganii fura!

Japonia ,
[ http://1.bp.blogspot.com/-mvzrd-RJ4ew/TyG8OlxUb8I/AAAAAAAAAaY/x1T6sJyq-6Y/s1600/466700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CorneliuRos, 12 February 2012 - 20:42.


#26
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostJosef_Mengele, on 10th February 2012, 15:50, said:

Cati litri are cardul ala de carburant?
200 lei
Vineri am fost pe DN2 (se mergea cu 100-130 km) drumul pe benzile de mers era in mare parte uscat. Insa am stat blocat 2-3h in Afumati pentru ca un tir s-a defectat/sau s-a pus de-a curmezisul pe centura de nord a Bucurestiului. Sambata pe DN2 tot asa un tir s-a intors pe sosea si a blocat drumul 3-4h.

Duminica am fost pe DN1/DN1B , ningea , batea vantul insa pe alocuri soseaua nu era acoperita cu gheata sau zapada si se circula cu 60-80km/h . 4 lame/sararite dadeau zapada si aruncau cu nisip/sare.Pe DN10 se mergea cu 60 dar erau probleme cu damburile de gheata.

Bucurestiul (cel putin pe strazile principale) arata bine , Ploiesti la fel ....insa in orasul Buzau este horror s-a intervenit doar cu lame pentru inlaturarea zapezii  insa pe sosele s-au format foarte damburi mari de gheata (se circula ca in evul mediu ) . La 5 zile de cand s-a oprit zapada  pe alocuri stratul are 5cm . La semafoare s-au format straturi de gheata de pe care se pleaca foarte foarte greu.
Primarul din BZ ne-a informat inca de luna trecuta ca nu se va interveni pentru ca `se strica` strazile (asa s-a intamplat si acum 1-2 ani ) :cursing: . Oricum in oras nu mai exista nicio strada intreaga de ani buni.

Quote

Viscolul dureaza cat? doua zile? Un camion peste  3,5 tone sa se miste incontinuu pe raza comunei respective prin toate  satele , cata motorina ar putea sa arda? Sunt prosti primarii... iar la  drumurile care sunt deschise in camp predispuse la infundare si viscol  ,sa se construiasca pe o parte si de alta un gard de o juatate de metru ,  sa vezi cat combustibil poate sa economiseasca acel gard pentru  urmatoarea iarna! Dar tiganii fura!
Japonia ,
Tu ai iesit afara din casa pe viscol la 90-100km/h+ ? Ce sa rezolve un gard de o jumatate de metru ? Ce vrea sa demonstreze poza de Japonia ?

Dambroca-Bz, Rubla-Bz

Attached Files


Edited by polizei, 12 February 2012 - 21:30.


#27
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Daca te uitai la meteo in acesti ultimi  ani , vedeai ca NORD-EST-ul Romaniei era cel mai afectat de zapezi si temperaturi scazute si viscol ,din intreaga Romanie. Eu stiu ce inseamna viscol si temperaturi scazute. :)

In acest an a fost afectat si pretiosul SUD al Romaniei, cu Bucurestiul ei .

Imi aduc aminte cand ieseam din judetul Neamt si ma indreptam spre Galati, parca intram intr-o alta lume! Nu imi venea sa cred ca era aprilie si masinile au cauciucuri de vara. Pe cand in zona mea nu aveai sanse fara cauciucuri de iarna +lanturi.

Primaria avea utilaj de dezapezire cu doua lame , tip ifron lung pentru constructie de autostrada! Anul trecut s-a turnat "o fasie" de asfalt, se dezapezeste mai bine acum.

Edited by CorneliuRos, 12 February 2012 - 22:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate