Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

D-link dir 655

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Salut!

Am un d-link dir 655 caruia i-am atasat via USB un hdd extern pe care nu il pot accesa nicicum. Reteaua e formata dintr-un pc (cablu), un laptop (wireless) si o imprimanta. Toate functioneaza ok, mai putin hdd-ul extern pe care nu il pot detecta nici wireless nici prin cablu. Este UPnP si prin conectare directa la oricare din calculatoare functioneaza, insa prin router nu il pot detecta.

Help, pls!

Multumesc.

#2
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Nicio idee?

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Pune si tu un link la manualul in care se vorbeste de hdd extern.
Mentioneaza si caracteristicile hdd-ului sa verificam daca nu este vreo incompatibilitate...

Bafta!

#4
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
routerul este: http://www.dlink.com/products/?pid=530 . In pagina de prezentare spun: "SHAREPORT - With SharePort™ technology you can connect a USB printer or storage device to your router and allow users to access them from anywhere on the network. Conveniently turn your existing USB printers and storage devices into network devices for everyone to share".

Hdd-ul este: WDE1U10000E, http://www.wdc.com/e...asp?DriveID=498

pe laptop am vista business, pe router am facut un update de firmware cu ultimul de pe site 1.11EU ( http://www.d-link.bi...XTffpjIPuhgrRU= )

Am instalat si un utilitar "SharePort Network USB Utility v1.00" de pe http://www.dlink.com...=0#applications .

Tot nimic.

Utilitarul SharePort imi da mesajul: "No USB device is detected. Please plug in one of the below USB devices.(Printer, MFP, Scanner, Storage Devices)"

#5
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
am mai facut un upgrade de firmware la 1.20EU de pe site-ul european al celor de la d-link. Tot degeaba.

Pe site-ul american au alte firmware ( http://www.dlink.com...;sec=0#firmware ), dar spun sa nu faci upgrade cu ele decat daca utilizezi produsul in zona US, altfel pierzi garantia si poti sa faci aparatul nefunctional.

E doar o chestie de marketing sau chiar nu trebuie sa fac upgrade cu un firmware de acolo?

Intreb pentru ca in descrierea celor doua versiuni apare o diferenta care cred ca ma poate ajuta, anume in varianta americana 1.21 apare mentiunea "Added SharePort features".

#6
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
In sfarsit am rezolvat problema (..... e greu cand nu te pricepi).

Am instalat acel firmware (1.21) pe care cei de la d-link spuneau sa nu-l instalez ca nu folosesc utilajul in US ( http://www.dlink.com...;sec=0#firmware ) si-i pot afecta functionarea. Varianta europeana 1.20EU (ultima varianta posibila europeana) n-a folosit la nimic.

Apoi utilitarul SharePort Network USB Utility v1.00, de pe aceeasi pagina americana a lui d-link si totul functioneaza perfect. S-a imbunatatit si comunicarea cu imprimanta.

Case closed! Puteti declara topicul inchis.

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ma bucur ca te-ai descurcat... eu am citit o caruta dar eu nu am gasit nimica concludent...
Multumim ca ne-ai spus si solutia gasita! :) Il lasam deschis daca mai sunt si altii care au probleme!

Bafta!

#8
tibigi

tibigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2008

View Postdino2, on Dec 2 2008, 10:29, said:

In sfarsit am rezolvat problema (..... e greu cand nu te pricepi).

Am instalat acel firmware (1.21) pe care cei de la d-link spuneau sa nu-l instalez ca nu folosesc utilajul in US ( http://www.dlink.com...;sec=0#firmware ) si-i pot afecta functionarea. Varianta europeana 1.20EU (ultima varianta posibila europeana) n-a folosit la nimic.

Apoi utilitarul SharePort Network USB Utility v1.00, de pe aceeasi pagina americana a lui d-link si totul functioneaza perfect. S-a imbunatatit si comunicarea cu imprimanta.

Case closed! Puteti declara topicul inchis.

Salut!
Si eu am aceasta problema doar ca am DIR-635! La fel versiunile de firmware difera in functie de zona si nu inteleg de ce?
Eu inca nu am rezolvat problema!!!! :((
Ma poate ajuta cineva?

#9
FBIBV

FBIBV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.06.2008
Salut, am acelas router DIR-635 cu : Firmware Version: 2.21EU si Hardware Version: B1. Am incercat  cu stick, hdd si imprimanta dar esec de fiecare data. Ne poate ajuta cineva ??  Mentionez ca in viitorul apropiat vreau sa iau un hdd extern si as vrea sa-l pun la router

#10
draculla

draculla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.07.2007

View PostFBIBV, on Feb 16 2009, 15:58, said:

Salut, am acelas router DIR-635 cu : Firmware Version: 2.21EU si Hardware Version: B1. Am incercat  cu stick, hdd si imprimanta dar esec de fiecare data. Ne poate ajuta cineva ??  Mentionez ca in viitorul apropiat vreau sa iau un hdd extern si as vrea sa-l pun la router

in softul din router=>tools=>firmware=>firmware information=> dai clik pe "check now" si ai sa vezi ca e disponibil un nou firmware 2.30EU=>download in PC=>

dupa care ii faci updat-ul la noua versiune. Noua versiune 2.30EU remediaza chestia cu USB-ul, adica poti seta USB-ul routerului ca :network USB///3G USB adapter///WCN configuration.

banuiesc ca stii sa faci update-ul de firmware  :) dupa update trebuie sa reconfigurezi iar routerul.....gen DHCP sau PPoE, sa clonezi macul de la un pc, etc etc

good luck.

View Posttibigi, on Feb 16 2009, 15:32, said:

Salut!
Si eu am aceasta problema doar ca am DIR-635! La fel versiunile de firmware difera in functie de zona si nu inteleg de ce?
Eu inca nu am rezolvat problema!!!! :((
Ma poate ajuta cineva?

pai e logic sa fie firmware pt anumite zone "globale", pt ca exista anumite reguli vis-a-vis de folosirea benzii libere de 2,4 - 2,5 G Hz precum si puterea de emisie a unui echipament wireless.......in Europa poti folosi cele 13 canale la o emisie de max 100mW......in America sunt alte reguli  ;)

#11
FBIBV

FBIBV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.06.2008
Mersi am gasit noua versiune acum o iau si revin sa vad ce au putut face. Chiar zilele trecute m-am uitat pe site-ul lor dar nu era nimic.

#12
FBIBV

FBIBV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.06.2008
Acum merge usb-ul dar dupa ce am mai instalat  Shareport Utility care poate fi luat de aici.

#13
draculla

draculla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.07.2007
sal FBIBV

am si eu o intrebare, ai doua adaptoare wireless N in reteaua ta wireless? pt ca sunt curios ce viteza de transfer obtii pe 802.11n Only. eu conectez laptopul la router prin 802.11n Only, dar sunt limitat de porturile LAN ale router-ului 10/100.......si transferul intre LAN si WLAN e de 9,5-10MB/s aka 80Mb/s. in rest sunt f multumit de routerul asta DIR-635 (il am de 2 luni), nu s-a intepenit deloc, nu l-am resetat deloc , poate singura chestie care as reprosa-o galbejitilor de la D-link e calitatea antenelor de 2 lei = 2dBm  :rolleyes: a trebuit sa le schimb cu astea: Visit My Website  pt a acoperii un ap de 4 camere.

#14
FBIBV

FBIBV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.06.2008
Salut.

Am numa un adaptor pe n si  de pe torrent am reusit sa prind 4MB/s. Intre pc si laptop nu am fost curios sa vad cat il "tine" dar acum astept sa-mi revina laptopu` ca l-am imprumutat. Daca as mai face rost de un adaptor pe N as incerca si ce zici tu. Despre antene nu stiu ce sa zic pe N a gasit si vecinu de la etaju 3 de pe partea cealalta a blocului si e bloc de pe vremea lui nea` nicu. Mie mi s-a mai deconectat de cateva ori dar nu a fost vina router-ului. cred ca rds le mai deconecteaza.Si eu am din decembrie routeru si sunt foarte multumit , am primit la el si adaptor pe usb N.

#15
draculla

draculla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.07.2007
ok, daca reusesc sa gasesc chestii noi despre routerul asta gen: firmware neoficial sau alte chestii o sa te anunt.

ms de raspuns.

cıa

#16
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

View Postdraculla, on Mar 2 2009, 14:31, said:

ok, daca reusesc sa gasesc chestii noi despre routerul asta gen: firmware neoficial sau alte chestii o sa te anunt.

ms de raspuns.

cıa


Salut,

Eu am pe laptop draft N si pe desktop Gigabyte, viteza maxima 10-12 mega pe secunda, sper sa te ajute.

Router DIR-655 (era sa uit :) )

Bafta !

#17
FBIBV

FBIBV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.06.2008
Salutare,

Am o noua intrebare. Daca conectez un hdd pe portul usb de la router as avea vre-o sansa sa-l accesez din afara retelei locale ?

#18
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

View PostFBIBV, on Mar 3 2009, 20:42, said:

Salutare,

Am o noua intrebare. Daca conectez un hdd pe portul usb de la router as avea vre-o sansa sa-l accesez din afara retelei locale ?


Nu, nu functioneaza ca un NAs, in principiu pasii pentru folosirea portului USB de pe router cu un HDD sunt urmatorii:

1. Conectezi HDD
2. Instalezi SharePort Utility pe calculatoarele din retea
3. Folosesti aplicatia ca sa preiei controlul HDD pe ce calculator ai nevoie, calculatorul iti vede HDD-ul ca si cum ar fi conectat pe USB la calculatorul respectiv, ca sa il folosesti apoi pe un alt calculator ii dai Disconnect si o iei de la capat cu pasul 3 pe alt calculator

Singura modalitate ca sa il accesezi din afara retelei locale, care imi vine in minte acum, ar fi urmatoare:
1. Conectezi HDD
2. instalezi SharePort Utility pe calculatoarele din retea
3. Intri remote pe ce calculator vrei tu, folosesti aplicatia ca sa preiei controlul HDD pe calculatorul respectiv,


Sper sa iti fie de folos :)

Bafta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate