Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

craiova- bologna

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ddeenniiss

ddeenniiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.03.2007
salut! trebuie sa ajung la bologna si as vrea s-o iau pe la severin-belgrad. imi poate spune cineva ceva despre acest traseu? orice; starea drumurilor, militieni daca sint si ce fac, taxe si alte lucruri interesante ;)  sau daca e mai bine s-o iau pe arad.....

mersi mult si astept informatii!

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Drumul e foarte bun, am niste prieteni care merg pe acolo frecvent. In Serbia spaga e ieftina, ca la bulgari, dupa aia cred ca iesi pe Croatia, Slovenia, orice route planner te lamureste exact.
Stiu sigur si ca e mai scurt pe acolo, dar toti cei din masina trebuie sa aiba pasaport, masina daca e leasing sau nu e a ta trebuie sa aiba procura, etc.

#3
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007

View Postddeenniiss, on Nov 20 2008, 18:10, said:

salut! trebuie sa ajung la bologna si as vrea s-o iau pe la severin-belgrad. imi poate spune cineva ceva despre acest traseu? orice; starea drumurilor, militieni daca sint si ce fac, taxe si alte lucruri interesante ;)  sau daca e mai bine s-o iau pe arad.....

mersi mult si astept informatii!

Salutare.Ieri am venit pe acest drum.Mai intai cateva chestii..pe mine m-au ajuns taxele de vigniete de 129 euro..in serbia platesti autostrazile..vreo 15-20 euro..la croati tot cam asa..poate ceva mai mult..la sloveni cumperi rovigneta ..costa 35 euro pt 6 luni..pe o perioada mai mica nu poti sa iei..apoi la italieni o sa te coste tot cam 20 euro...astea sunt doar pt dus..la intors e la fel doar ca la sloveni e valabila rovigneta.Sa faci plinul la severin si apoi la sloveni ca e mai ieftin..parca era 0,97 euro litrul de motorina iar la italieni e 1,19 depinde de statie.
Vezi ca la sarbi e jale cu indicatoarele..sa iei o harta detaliata foarte bine..ca nu sunt idicatoare..cred ca e scumpa tabla la ei :D ..eu m-am dus pe traseul Craiova-Severin-Pozarevac-Beograd-Zagreb-Liujbliana-Trieste-Venezia-Bologna apoi eu am continuat pana la Forli.
Sa iti echipezi masina cu stergatoare noi..eu am prins numai ploaie si ceatza..sa fii foarte atent la sarbi ca e drumul destul de rau..e ca pe defileul jiului si sa ai lanturi la tine in caz ca prinzi zapada..la croati era zapada pe margine.
Un GPS ar fi foarte bun..eu am avut unul..mi-a arat totul doar ca nu am avut harta serbiei.

Eu am fost si pe Arad pe Budapesta-Viena ...e drumul mai bun pe acolo..dar e cam aglomerat..si te omoara drumul pana la Arad..eu faceam 5 ore pana la Arad..cel putin inainte era drumul dezastruos pana la Lugoj..dar si acum cred ca tot la fel e.
Daca mai ai alte intrebari iti raspund cat pot de repede;)
Inca ceva important..in caz ca nu stii..sunt 6 radare fixe intre Filiasi si Severin ..sunt la Arginesti,Butoiesti, Tamna si Fata Cremenii.Zecii de oameni au ramas fara permis dupa un drum pe acolo :D

Cu milienii nu am avut nici un fel de probleme..ai voie maxim un cartus de tigari de persoana..daca ai mai mult si te prind ..pt fiecare cartus platesti 100 euro :D si te mai tin pe acolo vreo 2-3 ore


Drum bun!

#4
ddeenniiss

ddeenniiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.03.2007

View Postvalentino_xro, on Nov 26 2008, 18:49, said:

Salutare.Ieri am venit pe acest drum.Mai intai cateva chestii..pe mine m-au ajuns taxele de vigniete de 129 euro..in serbia platesti autostrazile..vreo 15-20 euro..la croati tot cam asa..poate ceva mai mult..la sloveni cumperi rovigneta ..costa 35 euro pt 6 luni..pe o perioada mai mica nu poti sa iei..apoi la italieni o sa te coste tot cam 20 euro...astea sunt doar pt dus..la intors e la fel doar ca la sloveni e valabila rovigneta.Sa faci plinul la severin si apoi la sloveni ca e mai ieftin..parca era 0,97 euro litrul de motorina iar la italieni e 1,19 depinde de statie.
Vezi ca la sarbi e jale cu indicatoarele..sa iei o harta detaliata foarte bine..ca nu sunt idicatoare..cred ca e scumpa tabla la ei :D ..eu m-am dus pe traseul Craiova-Severin-Pozarevac-Beograd-Zagreb-Liujbliana-Trieste-Venezia-Bologna apoi eu am continuat pana la Forli.
Sa iti echipezi masina cu stergatoare noi..eu am prins numai ploaie si ceatza..sa fii foarte atent la sarbi ca e drumul destul de rau..e ca pe defileul jiului si sa ai lanturi la tine in caz ca prinzi zapada..la croati era zapada pe margine.
Un GPS ar fi foarte bun..eu am avut unul..mi-a arat totul doar ca nu am avut harta serbiei.

Eu am fost si pe Arad pe Budapesta-Viena ...e drumul mai bun pe acolo..dar e cam aglomerat..si te omoara drumul pana la Arad..eu faceam 5 ore pana la Arad..cel putin inainte era drumul dezastruos pana la Lugoj..dar si acum cred ca tot la fel e.
Daca mai ai alte intrebari iti raspund cat pot de repede;)
Inca ceva important..in caz ca nu stii..sunt 6 radare fixe intre Filiasi si Severin ..sunt la Arginesti,Butoiesti, Tamna si Fata Cremenii.Zecii de oameni au ramas fara permis dupa un drum pe acolo :D

Cu milienii nu am avut nici un fel de probleme..ai voie maxim un cartus de tigari de persoana..daca ai mai mult si te prind ..pt fiecare cartus platesti 100 euro :D si te mai tin pe acolo vreo 2-3 ore


Drum bun!


Mersi mult ptr informatii! M-ai convins! Nu ma duc pe la sirbi.Stiam de radarele fixe; saptamana trecuta am trecut pe acolo ....DAR MI-AM DAT NUMERELE JOS :P   Am vrut sa vad ce reactie au camerele!!!! :lol:

Oricum ma duc cu un fin al meu care a fost recent in italia; avem si gps, lanturi, sintem dotati.  Iar cu motorina o sa iesim din tara cun plinul facut si dupa ce spune calculatorul de bord si din proprie experienta o sa ne ajunga aprox 1000 km ( aici in tara imi ajungea pina la eforie si inapoi plus ce ma mai plimbam pe acolo.....cam in jur de 1150 km) dar afara viteza e alta 130-140 km/h. O sa alimentam de la austrieci ca cica e mai ieftin.......zicea cineva.

MERSI MULT PENTRU INFORMATII !

#5
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postddeenniiss, on Nov 27 2008, 17:18, said:

.Stiam de radarele fixe; saptamana trecuta am trecut pe acolo ....DAR MI-AM DAT NUMERELE JOS :P Am vrut sa vad ce reactie au camerele!!!! :lol:


sunt curios ce reactie ar fi avut politia daca te oprea...  oare mai inghesuiau putin penitenciarele?

#6
ddeenniiss

ddeenniiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.03.2007

View Postrexkroki, on Nov 27 2008, 17:31, said:

sunt curios ce reactie ar fi avut politia daca te oprea...  oare mai inghesuiau putin penitenciarele?

Pentru atita lucru?! Oricum tot asa o sa terc pe acolo de cite ori am drum......si mai ales noaptea.Totusi mersi pentru "grija" ta!

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postddeenniiss, on Nov 27 2008, 17:18, said:

Mersi mult ptr informatii! M-ai convins! Nu ma duc pe la sirbi.Stiam de radarele fixe; saptamana trecuta am trecut pe acolo ....DAR MI-AM DAT NUMERELE JOS :P   Am vrut sa vad ce reactie au camerele!!!! :lol:

Oricum ma duc cu un fin al meu care a fost recent in italia; avem si gps, lanturi, sintem dotati.  Iar cu motorina o sa iesim din tara cun plinul facut si dupa ce spune calculatorul de bord si din proprie experienta o sa ne ajunga aprox 1000 km ( aici in tara imi ajungea pina la eforie si inapoi plus ce ma mai plimbam pe acolo.....cam in jur de 1150 km) dar afara viteza e alta 130-140 km/h. O sa alimentam de la austrieci ca cica e mai ieftin.......zicea cineva.

MERSI MULT PENTRU INFORMATII !

Eu am venit asta vara de la Venetia prin Croatia/Serbia si nu mi s-a parut deloc nasol prin Serbia. A fost ceva mai aglomerat prin zona Belgradului in rest a fost chiar f liber. Cu politia nu am avut nici o treaba pt ca am mers destul de legal sau prin apropiere :)
Personal ma dispera traseul Craiova-Arad. Eu cred ca daca reusesti sa fii pe la ora 5-6 la Portile de Fier ajungi in Italia pana seara lejer. Drum bun pe oriunde ai lua-o !

#8
adrian_t

adrian_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.08.2008
Salut.

Mi s-a spus ca drumul intre Craiova si Portile de Fier este foarte prost.
Poate sa-mi confirme cineva daca chiar asa este?

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
E foarte bun, dar sunt 6 camere :) Butoiesti, Arginesti, Fata Cremenii si inca o localitate care-mi scapa acum.

Am fo' pana la Roma, plecat pe o furtuna ca toti dracii, am facut 13 ore. Daca era vreme buna scapam chiar mai repede. De dupa PDF pana intri pe autostrada la sarbi e nasol un pic. Au lasere si radare in X, antice, le detectezi din satul vecin.

#10
adrian_t

adrian_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.08.2008

View Postsebulbus, on Feb 1 2009, 22:01, said:

E foarte bun, dar sunt 6 camere :) Butoiesti, Arginesti, Fata Cremenii si inca o localitate care-mi scapa acum.

Multam pentru informatii. Stii cumva ce tip sunt cele 6 camere (fixe sau de zona)?

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Tamna. Cealalta localitate e Tamna. Sunt fixe, Gatso din alea ca peste tot, te iau din spate. In localitatile unde sunt camere la placuta de intrare e atasat si panoul albastru de atentionare.

#12
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
SALUTARE
VREAU SA MERG IN ITALIA CU AUTO PERSONAL
AM UN PROGRAM CE MI-A CONFIGURAT UN TRASEU PRIN CRAIOVA-CALAFAT-VIDIN-KULA-ZAJECAR-RAZDRTO-SENOZECE-SISTIANA-GORIZIA
L-A FACUT CAREVA SAU IL FAC EU SI VA POVESTESC DUPA?
MULTAM

#13
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007

View Postadriands, on Feb 14 2009, 00:17, said:

SALUTARE
VREAU SA MERG IN ITALIA CU AUTO PERSONAL
AM UN PROGRAM CE MI-A CONFIGURAT UN TRASEU PRIN CRAIOVA-CALAFAT-VIDIN-KULA-ZAJECAR-RAZDRTO-SENOZECE-SISTIANA-GORIZIA
L-A FACUT CAREVA SAU IL FAC EU SI VA POVESTESC DUPA?
MULTAM


Nu stiu sa se fi dus cineva pe acolo si cred ca e foarte ocolitoare ruta aceea.Cel mai bine e sa mergi ori pe varianta Craiova-Timisoara-Budapesta-Viena-Villach-Venezia-Bologna sau ruta Craiova-Severin-Portile de fier-Pozarevac-Belgrad-Zagreb-Liubliana-Italia.
Pana la Belgrad e pustiu dar drumul nu e foarte bun.Daca ar fi sa plec as alege varianta Ungara,Austria.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate