Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Router Canyon CNP-WF514 wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
microtasss

microtasss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2008
Salut,

dupa multe cautari pe google si forum imi este inexplicabil ce se intampla cu o conexiune la internet,de aceea apelez la sfaturile dumneavoastra,problema este urmatoarea:

Am achizitionat un router wireless Canyon   CN-WF514 + Conexiune PPOE+ 3 calculatoare,unul este desktop,celalalte 2 sunt laptopuri.
Am facut setarile in router,ip serverului este 192.168.2.1, ip-urile DHCP incep cu 192.168.2.100 si se termina in .200.Cablul de la ISP este in WAN,
cablul de la calculatorul desktop intra in router,iar laptopurile sunt wireless.
Si internetul merge,pe toate 3 calculatoarele!Problema este ca se intrerupe des conexiunea la internet pe calculatorul desktop.Pe calculatorul desktop pot sa pun obtain an ip adress automatically,dar la laptopuri,daca pun obtain an ip adress automat,imi zice ca este retea limitata,routerul ii aloca un ip care incepe cu 194.xxx.xxx.xxx,de aceea la laptop 1 si laptop 2,am pus eu ip=urile si anume 192.168.2.101 si 192.168.2.102 ,255.255.255.0 gate si dns 192.168.2.1,iar la
desktop daca e sa obtina automat ip=ul ii aloca 192.168.2.103,sau il pun eu.
Problema este,de ce se intrerupe netul destul de des netul la cel desktop,si nu merge 1 ora sau 15 minute,sau 5 minute,chiar daca dau restart la calculator sau la router,sau dau disable si enble la placa de retea.Interesant este ca isi revine cand vrea el,dupa un anumit timp.

Laptop-ul 1,are Vista,neavand IPX,am pus si XP.Calculatorul Desktop +laptop1 cu XP si IPX nu se vad in retea wireless(exemplu atomic bomberman,se vede jocul,dar nu se pot conecta),dar daca  leg laptop1 la router cu utp,merge.Tin sa precizez ca intre desktop si laptop2 nu exista aceasta problema,laptop2 ramanand wireless se poate conecta cu cel desktop.Setarile celor 3 calculatoare sunt aceleasi la placile de retea.
Daca dau ping 192.168.2.XXX de pe oricare calculator,la celalalte 2,cateodata are ping,cateodata nu are.Prolema ramane de ce se intrerupe conexiunea la internet la cel desktop si daca are legatura cu faptul ca DHCP nu aloca automat laptopurilor 1 si 2 ip-ul si cum as putea sa fac sa il obtina automat.(aici fiind vorba de placile de retea wireless ale laptopurilor).
Firewall calculator desktop este off.Firmware router este 1.49,ultimul.

Multumesc si sper ca exprimarea mea va fi pe intelesul dumneavoastra.

#2
sharkybv

sharkybv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.05.2008
Din cite cunoast eu ... ip-ul 192.168..... 100 up to 200 ... se rezerva pentru conexiunea wireless ... ce recomand ... schimba ip-ul de pe desktop ceva de genul 192.168.1.2 ...... 192.168.1.3 ... etc ... iar la laptop .... 101 , 102 . etc  poate se rezolva in mod normal ... cu DHCP ar trebuii sa primesti automat ip-urile corect si pe wire si pe wireless ... BAFTA

#3
microtass

microtass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2007

 sharkybv, on Nov 19 2008, 14:00, said:

Din cite cunoast eu ... ip-ul 192.168..... 100 up to 200 ... se rezerva pentru conexiunea wireless ... ce recomand ... schimba ip-ul de pe desktop ceva de genul 192.168.1.2 ...... 192.168.1.3 ... etc ... iar la laptop .... 101 , 102 . etc  poate se rezolva in mod normal ... cu DHCP ar trebuii sa primesti automat ip-urile corect si pe wire si pe wireless ... BAFTA



Am pus start ip 192.168.2.2 end 200,daca pun obtain ip automatically,isi pune 192.168.2.103.problema ramane aceeasi,la laptopuri nu pot pune obtain automatically ip adress,iar netul pe calculatorul desktop se intrerupe din cand in cand.

#4
microtasss

microtasss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2008
:console:
nimeni nimic?

:worthy:

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
In general cand sunt probleme de genul eu as (re)incerca...
1. reset router to factory defaults
2. pe calculator setat sa obtina ip-urile automat
3. conectare la router si refacerea tutror setarilor... (de vreo 5-10 ori)

Atentie! Daca faci asa vei pierde toate setarile care le-ai avut si daca nu stii anumite date mai bine ti le notezi undeva inainte de pasul1.

Bafta!

#6
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
microtasss daca mai ai problema da-mi un pm cand esti in fata calculatorului cu pricina si o sa incerc sa te ajut

#7
vsexox

vsexox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 09.11.2007
Am si eu un router canyon CN-WF514 si nu reusesc intru in meniu , nu pot sa-l folosesc decat ca switch .
Calculatorul isi ia un ip aiurea si imi da eroarea asta "Error obtaining IP address"... oricat am incercat sa-l resetez .
Aveti careva un manual ?

#8
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
http://www1.canyon-t...F514_manual.pdf

#9
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Un update de firmware !

#10
vsexox

vsexox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 09.11.2007

 cuculean, on May 15 2009, 05:23, said:

Mersi mult . Nu stiu cum ai reusit sa-l gasesti :D
Eu am mai incercat acum aproape un an http://forum.softped...p;#entry4919054
Am doua rootere ramase de la o retea de cartier . Unul il folosesc ca switch ca sa am pe doua calculatoare net de la upc , dar acum am nevoie si de un rooter wireless , de aceea vreau sa vad cum pot sa le fac sa mearga si partea de rooter .
Amandoua se comporta la fel , imi dau "Limited or no Connectivity" .
O sa incerc cu informatiile din manual , daca nu reusesc o sa va mai cer ajutorul .
AM REUSIT !!!!! Dupa un an :D  Mersi mult :)
Inca o intrebare : Update-ul de firmware la rooter e riscant , ca si cel de bios , sau e mai sigur ?

Edited by vsexox, 16 May 2009 - 05:54.


#11
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004

 vsexox, on May 16 2009, 06:44, said:

Mersi mult . Nu stiu cum ai reusit sa-l gasesti :D
Inca o intrebare : Update-ul de firmware la rooter e riscant , ca si cel de bios , sau e mai sigur ?

L-am gasit destul de simplu, cu ajutorul lui google. :)

Daca nu se efectueaza complet Update-le, atunci se beleste router-ul.
Este necesar sa ai o sursa de rezerva pusa pe calculator si pe router in momentul in care faci update.

#12
vsexox

vsexox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 09.11.2007

 cuculean, on May 16 2009, 08:04, said:

L-am gasit destul de simplu, cu ajutorul lui google. :)

Daca nu se efectueaza complet Update-le, atunci se beleste router-ul.
Este necesar sa ai o sursa de rezerva pusa pe calculator si pe router in momentul in care faci update.
Mersi . Deci ca un update de bios la placile de baza . Nu cred ca o sa risc , numai pt vista e necesar .
Am cautat pe google "canyon-tech.com+CN-WF514+manual" si am gasit si eu acum ... pe pagina 6 :(

Edited by vsexox, 16 May 2009 - 11:26.


#13
vsexox

vsexox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 09.11.2007
Problema cu rooterele era ca nu vroiau nicicum sa se reseteze , ca si cum ar fi dezactivat butonul de reset . Cu un rooter am reusit , dar cred ca a fost o intamplare , la o pana de curent a ramas blocat , apoi l-am deconectat de la curent si cand am incercat , a mers sa-i dau master reset . Celalalt nu vrea nicicum . Stiti alta modalitate de master reset , inafara de buton ? Ceva scurcircuit ... sau orice ...

#14
yulyan1000

yulyan1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.04.2005
Salutare.

  Ca mai toti din acest topic ma aflu in situatia de a-mi achizitiona un router.
  Am vazut o multime de comentarii aici, nici nu am avut rabdare sa le citesc pe toate. Am observat totusi  ca marea majoritate recomanda cam aceleasi modele (m-au interesat doar cele sub 200 RON). In principiu au fost recomandate: D-link 525 si un Linksys 54 GL la 240(ceva de genul...)
  Am tot citit, am tot studiat pareri si review-uri, dar totusi, parca as merge pe altceva.
  M-am uitat la un router Canyon CNP-WF514N1 ( http://www.emag.ro/r...1--pCNP-WF514N1 )
  Ce parere aveti despre acest model, despre marca Canyon in general, despre marca Canyon in cazul routerelor wireless(nu ma intereseaza cum se comporta pe fir:D ).
  Astept in primul rad pareri de la posesori ai acestui model, apoi de la cei care au avut routere CAnyon wireless, apoi de la ceva cunoscatori in wireless. Nu ma intereseaza arerile celor mandry de, D-linkul, Linksysul sau Trednetul lor!!! (asta in cazul in care nu au avut de-a face cu mai multe routere).
  
    Astept Raspunsuri :)

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi totusi pe routerele realizate de firme cat de cat cunoscute in retelistica.

Nu spun ca modelul Canyon nu e bun, doar ca nu as lua aceasta marca, mai ales ca ofera doar criptate wep...

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Exact.
Consider ca nu este nevoie sa incerci lucruri noi doar de dragul de a incerca, asa ca mergi pe un model cunoscut despre care s-a discutat si mai ales care stii sigur ca este bun, sau foarte bun! Linksys, D-link, nu Canyon...

#17
yulyan1000

yulyan1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.04.2005

 Courage, on 23rd August 2009, 17:27, said:

Mergi totusi pe routerele realizate de firme cat de cat cunoscute in retelistica.

Nu spun ca modelul Canyon nu e bun, doar ca nu as lua aceasta marca, mai ales ca ofera doar criptate wep...


   Da, intradevar, foarte ciudat, dar am intrat pe pagina producatorului, unde apare ca ar avea criptare WPA si WPA2, dar este scris numai la categoria "Features", iar la "Specifications"(unde sunt mai multe detalii) nu mai apare.  http://www.canyon-te...4N1#pr-switcher

  Acum nu stiu ce sa zic :)
  Mai astept pareri...

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
http://www1.canyon-t...1_Manual_EN.pdf
pag 68/120 are descriere si pt wpa

Bafta!

Edited by Ravy, 25 August 2009 - 13:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate