Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Există industrii care merg foarte bine când cifrele economice sunt în jos

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
"Există industrii care merg foarte bine când cifrele economice sunt în jos, și altele care merg bine când cifrele sunt sus. Sunt industrii rezistente la scăderea puterii de cumpărare. Companiile de nișă, piețele de nișă vor fi mai puțin afectate de schimbările de cifre economice. Firmele mici pot să aibă succes și în industrii care merg prost în recesiune, pentru că nu se bazează pe cote de piață mari", a arătat Cabat.

http://www.mediafax....ml?1686;3489235

Ei bine, care sunt acele afaceri œcare merg foarte bine când cifrele economice sunt în josœ?

Ceva păreri?

#2
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Companiile aeriene low-cost, lanturile de hoteluri gen Formula 1 (ceva tot gen low-cost), turismul din Bulgaria, Grecia si Turcia. Si poate ca ar mai fi, in general lumea se va orienta catre produse si servicii mai ieftine.

#3
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Telecomul cel putin in Romania,si Hypermarketurile!

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cele care produc chestii pe care le folosesti oricum, indiferent ca-ti variaza veniturile:

- Medicina
- Mancare
- Cosmetice
- Reparatii/Service
- Colectare creante
- Energie
- Securitate

Edited by don_dannielo, 18 November 2008 - 12:04.


#5
aardei

aardei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2008
+ pariuri, alcool, tutun, cabinete de psihologie, transport in comun

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Alimentatie, agricultura...

#7
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.06.2007
chiar sunt curios daca vreo firma particulara in momentul de fata poate spune ca ii merge BINE.
Eu lucrez la o fabrica (cu capital serios, si cu vechime pe piata) ce activeaza in ind. alimentara si distributie. La inceput am crezut si eu ca totusi in ind alimentara nu o sa se simta criza foarte puternic, mai ales ca vin si sarbatorile. Pot sa va spun ca din lipsa de lichiditati conducerea a facut disponibilitati si a scurtat programul de munca pt a nu intra in faliment. Clienti sunt, comenzi sunt, dar acestia nu au bani pt ca bancile au "intrerupt" activitatea.

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postjohn_otto, on Nov 18 2008, 15:37, said:

chiar sunt curios daca vreo firma particulara in momentul de fata poate spune ca ii merge BINE.
Eu lucrez la o fabrica (cu capital serios, si cu vechime pe piata) ce activeaza in ind. alimentara si distributie. La inceput am crezut si eu ca totusi in ind alimentara nu o sa se simta criza foarte puternic, mai ales ca vin si sarbatorile. Pot sa va spun ca din lipsa de lichiditati conducerea a facut disponibilitati si a scurtat programul de munca pt a nu intra in faliment. Clienti sunt, comenzi sunt, dar acestia nu au bani pt ca bancile au "intrerupt" activitatea.

Cum dracu de ajung produsele la raft?!

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca te referi la transporturi, am auzit ca nici acolo nu e roza treaba.

#10
bcco

bcco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.11.2008

View Postsnakekaa, on Nov 18 2008, 11:38, said:

turismul din Bulgaria, Grecia si Turcia.

Pai turismul in Bulgaria bate oricum de ani buni turismul din Romania: de 3 ori mai ieftin, de 10 ori mai curat si mai civilizat...

#11
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postfloraur, on Nov 18 2008, 15:56, said:

Cum dracu de ajung produsele la raft?!
De ajuns ajung la raft , dar hypermarketurile platesc din pasti pana in craciun si asa baga industria alimentara in faliment !
In Franta producatorii au castigat in instanta in fata hypermarketurilor !

#12
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Sa nu uitam : Pompe Funebre , o afacere sigura

#13
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

View PostDjAdi, on Nov 22 2008, 04:36, said:

Sa nu uitam : Pompe Funebre , o afacere sigura

eu m-am mai gandit mai demult la afacerea asta. as fi curios sa aflu la ce pret pleaca sicriele de la producator. o sa studiez un pic problema sa vad cum e cu astea

#14
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postdannielghi, on Nov 22 2008, 05:40, said:

eu m-am mai gandit mai demult la afacerea asta. as fi curios sa aflu la ce pret pleaca sicriele de la producator. o sa studiez un pic problema sa vad cum e cu astea

le manufactureaza ei in fundu' curtii

#15
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postdon_dannielo, on Nov 18 2008, 12:01, said:

Cele care produc chestii pe care le folosesti oricum, indiferent ca-ti variaza veniturile:

- Medicina
- Mancare
- Cosmetice
- Reparatii/Service
- Colectare creante
- Energie
- Securitate

Exact.
Si in general, orice business care se bazeaza pe contracte cu derulare pe termen lung.

#16
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

View Postdannielghi, on Nov 22 2008, 06:40, said:

eu m-am mai gandit mai demult la afacerea asta. as fi curios sa aflu la ce pret pleaca sicriele de la producator. o sa studiez un pic problema sa vad cum e cu astea
Daca vrei sa te apuci de asa ceva sa sti ca vei avea succes insa mai trebuie sa sti ca si aici exista o mafie.

#17
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
industria auto.....hahahaha...doar la masini de lux inca merge bine....la cele sub 20.000 de euro merge rau.....

o alta ramura ar fi cea de telefonie mobila (serviciile) si telefoane mobile...

#18
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008
Din ciclul industriilor sau afacerilor care merg bine in timpul crizei economice se afla si casele de pariuri, casele de amanet, firmele de plasare resurse umane, creditele de "nisa", consultanta financiara...samd. Si, evident, o mare dezvoltare va cunoaste, ca in orice situtie de criza, piata neagra si speculatiile financiare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate