Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Criza economica globala

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#613
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Asta cu "fiecare cum isi asterne asa moare" mi-a placut, insa nu e pacat cum sute de mii de romani poate, si-au asternut anapoda ? Zic si eu, asa ca un patriot si iubitor de romani pana la urma.

Cred ca ne-am batut joc de acesti 20 de ani, si acum, vad ca mai si luam bani de la FMI, deci mai avem vreo 20 de chin.
Nu se indatorase destul romanii peste granite ? Acum trebuia sa mai fie si Romania in ansamblul ei datoare, si macar daca banii s-ar folosi in infrastructura, ca macar as deduce ca s-au folosit just.

Din pacate, cum am spus si acum ceva timp mai sus, exista si se investeste de multe ori in infrastructura inutila.
Daca aveti ocazia sa observati in ultimul timp in sectorul sase al capitalei ce fel de investitii se fac o sa va ingroziti. Au pus niste inele de plastic pe stalpi in care au plantat flori (care in 2 luni mor) iar unele spatii verzi dintre strazi sunt inconjurate de niste busteni patrati imensi, numai buni de putrezit acolo, tot felul de lampi futuristo-cretinoide, si gazon rulou. Imi vine sincer sa vars si sa plnag cand vad cum este cheltuit banul public acum, mai ales acum.

Dar asta e, suntem blestemati sa ne conduca tot romanii.  :huh:

Edited by tavktm, 11 August 2009 - 21:10.


#614
ionutpopescu2009

ionutpopescu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.08.2009
Privind retrospectiv, ce a incercat sa faca Ceausescu la vremea lui - eliminarea datoriei externe - a fost o miscare geniala. Facand abstractie de celelalte aspecte, strategia lui, aplicata azi atat la nivel national cat si la nivel personal, ne-ar fi gasit pe picior de invingatori astazi, daca aveam tupeul si perseverenta lui. Nu cred ca a fost doar megalomanie aceasta dorinta a lui Ceausescu, ca Romania sa isi plateasca datoriile. Nu il putem acuza nici de prea multa inteligenta, deoarece daca era destept nu murea cum a murit. Eu cred ca mai ales prudenta si neincrederea in straini l-au facut sa si-o doreasca. Daca politicienii de azi ar avea macar 1% din prudenta lui Ceausescu si 1% din neincrederea lui in banii strainilor, cu totul ar fi alta situatia de azi. Din pacate insa, politicienii nostri (dar nu doar ei, ci tot poporul) actioneaza reactiv, din reflex la evenimente. Nu avem capacitatea sa ne propunem niste principii si sa le urmam. Nu cred ca este specific poporului roman. Poporul roman de alta data avea proverbe de genul: "intinte-de cat ti-e plapuma", "lacomia strica omenia" etc. Tocmai departarea de principiile si conceptiile de baza ale strabunilor ne-au facut sa ajungem unde suntem, aproape de groapa.

Imi aduc aminte cum imi explica un prieten ca tatal lui cand el a facut un credit, l-a amenintat ca il dezmosteneste. Desi era un credit mic pentru masina, frica de banci si frica ca o sa ii ia casa, l-au facut sa se opuna drastic acestei solutii, desi fiul mai destept si mai sigur pe sine, ar fi facut credit pentru zece masini, nu doar pentru una, punand gaj apartamentul. Iata acum insa ca multi alearga din colt in colt ca sa isi vanda masinile si plasmele ca sa nu fie dati afara din casa de banci ca nu mai sunt in stare sa plateasca rata.

Dezvoltarea organica si munca asidua o sa fie singura scapare din toata criza asta, insa din pacate inca nu se trezeste nici macar un politician care sa propuna chestia asta, ci se chinuie si se zvarcolesc cum sa mai faca o ultima injectie de drog unui bolnav muribund, adica economia bazata pe credit.

#615
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postionutpopescu2009, on 12th August 2009, 02:09, said:

eliminarea datoriei externe - a fost o miscare geniala.
Pentru cetatenii tarii in nici un caz :console:

#616
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postandreic, on 12th August 2009, 03:06, said:

Pentru cetatenii tarii in nici un caz :console:
ba tocmai pentru cetatenii tarii a fost buna achitarea acestei datorii externe.exemplu recent: guvernul  "ridzi si udrea" in urma imprumutului de la fmi pe langa multe altele a dat si resursele de apa dulce ale Romaniei.
chiar o fi bine oare pentru cetatenii acestei tari sa fie ingropati in datorii si vanduti practic pe nimic? datoriile se platesc! ........ scump!!!

Edited by truthman, 12 August 2009 - 05:47.


#617
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cred ca andreic se refera ca nu a fost bine pentru cetatenii Romaniei din prisma vietii pe care au dus-o pentru achitarea acesteie datorii exeterne. Si asa este, saracii nostri parinti si bunici, si-au rupt oasele in CAP-uri. Insa se stie se faceau multe greseli in multe domenii, de aceea este viata era si mai grea.

#618
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mda, si mai trist este ca dupa toata suferinta indurata pentru plata datoriilor, totul a fost degeaba.

Pentru ca in momentul in care datoriile erau aproape platite a urmat "revolutia". Si in loc sa beneficiem de infrastructura si industria care a fost construita cu ajutorul acelor bani si apoi platita din greu, am reusit sa facem praf in cativa ani toata mostenirea lasata de comunisti.

Industria a intrat in paragina, s-a furat si s-a vandut totul, pentru ca apoi sa ajungem iar la mana bancilor straine. Unde de data asta nu ne-am mai imprumutat pentru investitii in infrastructura sau productie, ci pentru plasme si masini de lux importate de la altii. Si pentru a cumpara la preturi exorbitante dublate de dobanzi inrobitoare aceleasi apartamente construite si platite deja de parintii si bunicii care le construisera pe vremea comunistilor.

Am vazut care a fost partea negativa comunismului si am invatat ceva din asta. Ne-am apucat apoi de capitalism cu speranta si am vazut unde am ajuns. Am avut astfel sansa pe care putini au avut-o de a vedea ambele fete ale monedei. Cred ca in curand va veni momentul sa tragem concluziile...

Edited by flaviand, 12 August 2009 - 12:30.


#619
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttruthman, on 12th August 2009, 06:44, said:

chiar o fi bine oare pentru cetatenii acestei tari sa fie ingropati in datorii si vanduti practic pe nimic? datoriile se platesc! ........ scump!!!
Pai cred ca nu intelegi mersul economiei, datoria e ceva normal pentru orice stat care importa si exporta si ele se platesc din excedentul generat de afacerea/contractul pentru care s-a facut datoria. Adica in mod corect iei ceva care iti trebuie, te indatorezi, si exporti ceva care poti face si care se si cauta, si recuperezi si obtii si profit.
A, ca guvernantii nostri in general sunt hoti si-si trag ei foloase asta se stie de cand lumea si este cu totul altceva. Iar despre Ceasca exact cum a spus si tavktm, este facut pe cocoasa populatiei si fara sa ajute in vreun fel poate doar geo-politic pentru ca oricum in economie banii se ruleaza, nu e totuna cu buzunarul nostru individual. Deci e o tampenie pana la urma, cele mai puternice state au si cele mai mari datorii insa ei si le platesc pentru ca le merge motorul economiei si nu au atata coruptie.

Edited by andreic, 12 August 2009 - 12:33.


#620
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005
Daca vrei un televizor HD si nu ai banii necesari poti 1. Sa faci credit la Sfanta Banca, sa-l iei imediat si sa platesti ulterior rate + dobanda.
2. Sa pui bani la Mizerabilul si Demodatul Ciorap si sa in cateva luni/ani sa-ti iei televizorul.

Nu ai rabdare sa astepti ? Nu iti poti gestiona singur banutii ? Vrei cu adevarat televizor HD pentru anumite filme ce ti s-ar infatisa in memoria vizuala si psihica mai bine sau vrei HD pt ca e la moda si are vecinul, si e NOU, deci iti da iluzia ca ceva se schimba ?

E un exemplu mic. Ma gandesc doar la populatie si la "nevoile" acesteia de produse (masina, tv, microunda, etc.) Nu discut despre firme, care au nevoie rapida de cateva masini pt a produce bani, deci tre sa se imprumute.

Eu cred ca oamenii de rand, angajatii nu-si vad lungul nasului. Si se imprumuta, se grabesc, "vor si ei, domne". Eu sunt un om de rand, dar mi-am luat toate cele strangand "la ciorap", in timp ce un prieten de-al meu dadea la banca.

Bancile..exista vreo perioada in istorie cand bancile au ajutat in vreun fel in mod real economia pe termen extrem de luuung ?
Nici macar nu au o istorie prea lunga aceste banci.
Peste 1000 de ani..daca ne mai asemanam in vreun fel cu ce suntem si reprezentam acum..vom putea discuta cu adevarat despre banci.
Deocamdata Bancile sunt un concept nou, de test..

E doar o parere :)

#621
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
sunt de acord ca bancile sunt o plaga a societatii.
Teoretic, ar trebui sa ajute societatea (ca e romaneasca sau straina) sa evolueze prin finantarea economiei, nu sa finanteze consumul.
Practic, e o metoda de sclavagism modern.
Vrei plasma, apartament, masina, concediu in strainatate si rahatzisuri in rate....no problem, semneaza si fii robul meu pe 30 ani.  Prostia se plateste. Cand iti dai seama ca ti-ai vandut jumatate din munca pe urmatorii 30 ani (adica cam cat o sa poti munci la capacitate maxima, in cel mai bun caz), e prea tarziu......drumul iti este trasat ca rob al bancii pana la pensie.....apoi, in cativa ani....oricum nu mai conteaza, esti cenusa si un nume pe o cruce....... si vine noua generatie de sclavi.... copiii tai.

#622
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpointiv, on 28th August 2009, 14:38, said:

sunt de acord ca bancile sunt o plaga a societatii.
O vorba aruncata in vant... pe vremuri era visteria dupa 1700 au incepu sa capete contur, in momentele de crestere economica o sa vezi si banci, sunt plaga pentru cine cum zcriai si tu e prost, pentru cine e destept sunt un ajutor.

View Postpointiv, on 28th August 2009, 14:38, said:

Prostia se plateste.
Cu asta sunt de acord. Insa atentie sa te opresti inainta punerii in discutie a dorintelor fiecarui om, doar in comunism nici nu trebuia sa-ti doresti ceva.

Edited by andreic, 28 August 2009 - 14:24.


#623
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postandreic, on 28th August 2009, 15:22, said:

.........
sunt plaga pentru cine cum zcriai si tu e prost, pentru cine e destept sunt un ajutor.
......

Degeaba esti destept si ai o idee geniala de afacere. Nici o banca n-o sa-ti dea bani doar pentru ca ai ideea si potentialul. Tocmai de aceea bancile sunt o plaga a societatii. Prin risc ele inteleg riscul ca nu mai plateste amaratul rata la banca pentru plasma. In nici un caz nu se gandesc sa imprumute bani pentru o investitie...pt ca riscul ar fi prea mare.....doar daca ar garanta statul, probabil.
Cand voi vedea ca macar o singura banca finanteaza o idee, macar o banca, doar o singura idee, fara sa ceara garantii si "pe masa si pe tac'su" poate o sa incep sa-mi schimb parerea.
Ai putea chiar tu sa-mi dai un exemplu. Poate mi-as schimba si eu un pic parerea. Chiar te rog si multumesc anticipat.

Creditele pt. productie ti le da banca atunci cand practic financiar nu prea ai nevoie. Cand esti pe "muchie" si-ti bat furnizorii la usa, banca nu risca si nu-ti intinde o mana sa te salveze si nu-ti da credit.  Chiar am spus, dar poate n-ai citit randul de deasupra.....ca bancile sunt de ajutor doar teoretic.  
Practic bancile sunt o plaga!

...care din pacate s-a intins...si nu vad cum se poate opri.

#624
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpointiv, on 31st August 2009, 17:39, said:

Degeaba esti destept si ai o idee geniala de afacere. Nici o banca n-o sa-ti dea bani doar pentru ca ai ideea si potentialul.
E cum sa nu, asa incep toate proiectele costisitoare sau nu neaparat costisitoare sar ale oamenilor cu putere financiara mai redusa. Banca analizeaza proiectul fireste ca nu finanteaza orice petarda, dupa ce se prinde ca e fezabil vireaza banu conform intelegerii. Uite si tu cate blocuri turn de ex se fac in Bucuresti acuma (unele gratie lui Oprescu fireste muhahahaha), si fa un calcul vezi daca putea cineva sa aibe banu jos pt ele, sau daca le fac fara suport de la banci.
Cand lucreziin stil mare nu ai cum sa faci ceva repede si calumea fara sprijin bancar.

Edited by andreic, 31 August 2009 - 16:52.


#625
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
dupa mine treaba cu bancile e relativ simpla....e clar ca nu sunt o institutie de binefacere...in spatele bancii se afla actionarii, care vor profit, la fel cum si omul inteligent care apeleaza la banii bancii spera la obtinerea unui profit din folosirea lor.

de unde stii tu pointiv ca bancile nu finanteaza proiectele cu potential ? nu e in interesul bancii ca afacerea ta sa profite si sa sa extinda iar tu sa fii in continuare clientul bancii ? nu pricep logica dupa care ai concluzionat tu ca bancile sunt o plaga  <_<
in ceea ce„i priveste pe cei care fac credit pt plasme, mijloace de entertainment in general... ”profitul” lor ca sa zic asa e tocmai quality time„ul de care beneficiaza folosind aceste dispozitive pe care nu si le„ar fi permis fara credit (sau si le„ar fi permis peste cativa ani) ... unde„i problema in acest caz ? unii isi gasesc placerea numarand bani si calculand randamente, altii uitandu„se la meciurile din champions league pe o plasma cu diagonala 1m....gusturile nu se discuta

#626
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Pai tocmai aici este problema.
Cum sa creditezi niste persoane care maine-poimaine nu mai au unde lucra si implicit nu-si vor mai achita restantele si sa nu creditezi pe altul care era dispus sa puna ipoteca nu doar pe locuinta ce urmeaza sa o cumpere ci si pe o alta pe care deja o detine?
Banca ar fi fost asigurata detinand doua ipoteci...dar raspunsul primit a fost: noi nu suntem agentie imobiliara ca sa vindem locuintele!
Atunci ce naiba fac cu cele ipotecate deja si cu oamenii care nu mai platesc?
Adevarul este ca s-a dorit creditarea in exces pt nevoi personale ca lumea sa aibe o perceptie gresita asupra realitatii (si-au cumparat masini si electrocasnice) insuflandu-se ideea de progres economic fulminant. Daca era intr-adevar asa nu ne-am fi prabusit acum fara tinta.
In iarna toti conducatorii nostri (de la Basescu la Isarescu) ne asigurau ca noi nu vom fi afectati fiindca suntem "speciali" iar altii ne invideaza pt economia noastra sanatoasa.
In paralel cu creditarea populatiei pt nimicuri s-a desfasurat creditarea pt afaceri f mari fara nici un fel de garantii.
Toate acestea vor fi scump platite nu doar de noi ci si de generatia urmatoare.

#627
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostGubyIQ, on 1st September 2009, 20:58, said:

dupa mine treaba cu bancile e relativ simpla....e clar ca nu sunt o institutie de binefacere...in spatele bancii se afla actionarii, care vor profit, la fel cum si omul inteligent care apeleaza la banii bancii spera la obtinerea unui profit din folosirea lor.
sunt de acord ca nu sunt o institutie de binefacere

View PostGubyIQ, on 1st September 2009, 20:58, said:

de unde stii tu pointiv ca bancile nu finanteaza proiectele cu potential ? nu e in interesul bancii ca afacerea ta sa profite si sa sa extinda iar tu sa fii in continuare clientul bancii ? nu pricep logica dupa care ai concluzionat tu ca bancile sunt o plaga  <_<
http://forum.softped...m...t&p=6976223
Am spus aici de ce cred ca bancile sunt o plaga. Doar primele  2 randuri.
Daca vrei date concrete, intra pe site-ul BNR si gasesti acolo cate credite sunt persoane juridice si cate persoane fizice.
As mai adauga ca "nesimtirea" bancilor creste si prin faptul ca pentru aceeasi marfa (baniii), percep tarife diferite.
Pentru un leasing, se percepe o dobanda; pentru "nevoi personale", se ia alta dobanda,;pentru imobiliare alta dobanda. Marfa bancii este aceeasi: BANII. Ar trebui sa aiba aceleasi costuri.
Pentru aceeasi suma, mi se pare normal sa se depuna aceleasi garantii si sa se plateasca aceleasi comisione si dobanzi, indiferent de destinatia lor. Iar incurajarea a fost pentru consum, in nici un caz pentru productie, nu cred ca are careva vreun dubiu cu privire la acest lucru.


View PostGubyIQ, on 1st September 2009, 20:58, said:

in ceea ce„i priveste pe cei care fac credit pt plasme, mijloace de entertainment in general... ”profitul” lor ca sa zic asa e tocmai quality time„ul de care beneficiaza folosind aceste dispozitive pe care nu si le„ar fi permis fara credit (sau si le„ar fi permis peste cativa ani) ... unde„i problema in acest caz ? unii isi gasesc placerea numarand bani si calculand randamente, altii uitandu„se la meciurile din champions league pe o plasma cu diagonala 1m....gusturile nu se discuta
sunt de acord ca e fiecare cu placerea lui........insa era un proverb romanesc: "Sa te intinzi cat ti-e plapuma".

#628
ionutpopescu2009

ionutpopescu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.08.2009

View PostGubyIQ, on 1st September 2009, 20:58, said:

dupa mine treaba cu bancile e relativ simpla....e clar ca nu sunt o institutie de binefacere...in spatele bancii se afla actionarii, care vor profit, la fel cum si omul inteligent care apeleaza la banii bancii spera la obtinerea unui profit din folosirea lor.

putini oameni apeleaza cu inteligenta la banii bancii, majoritatea sunt motivati de vicii: invidie, pofta, orgoliu. ca sa dau un scurt exemplu care m-a facut sa inteleg pe viu aceasta chestiune. un var de al meu si-a cumparat masina, desi era taximestrist si pentru necesitatile primare avea cu ce sa mearga, doar pe motivul ca un alt var si-a luat masina. "Pai ce ba, si-a luat prostul ala si eu sa nu-mi iau?". si pentru asta a facut un credit de 6000 EURO in conditiile in care el sta cu chirie. deci este exclus orice legat de inteligenta intr-o discutie legata de banci. poate cu exceptia inteligentei marketingului pe care bancile l-au facut ca sa atraga musterii.

View PostGubyIQ, on 1st September 2009, 20:58, said:

in ceea ce„i priveste pe cei care fac credit pt plasme, mijloace de entertainment in general... ”profitul” lor ca sa zic asa e tocmai quality time„ul de care beneficiaza folosind aceste dispozitive pe care nu si le„ar fi permis fara credit (sau si le„ar fi permis peste cativa ani) ... unde„i problema in acest caz ?

problema e ca acest "quality time" si as adauga "quality feeling" (ma simt bine ca conduc un SUV decat o amarata de Dacie) a dus la criza actuala, pentru ca daca oamenii realizau ca pot sa aiba quality time si quality feeling si in alte moduri decat cheltuind multi bani pe obiecte scumpe, nu se mai ajungea aici. bineinteles, este o reductie simplista afirmatia mea, dar este pervers de adevarata - in opinia mea.

#629
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostGubyIQ, on 1st September 2009, 20:58, said:

nu pricep logica dupa care ai concluzionat tu ca bancile sunt o plaga  <_<
hmmmmmm, nu ti se pare ciudat ca in plina criza financiara doar bancile anunta profituri apropiate de cele din anul 2007?

Totul se duce de rapa, doar sacalii prospera.  <_<

Nu ala cu plasma e vinovat, ci bancile, pentru ca ajunsesera in culmea ridicolului cu ofertele de creditare. Am vazut anul trecut oferte de zeci de mii de lei imprumut, pentru care era suficient doar carnetul de somer. :death:
Stiu ei ce stiu: n'are prostul bani sa plateasca ratele? Ii luam casa, masina.... chiar nevasta... si ne alegem si cu bani in plus.

"Da-o dracu de economie sanatoasa.
Noua sa ne mearga bine..."

Edited by Maresalul, 08 September 2009 - 02:25.


#630
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostMaresalul, on 8th September 2009, 03:15, said:

......
Am vazut anul trecut oferte de zeci de mii de lei imprumut, pentru care era suficient doar carnetul de somer. :death:
..........
"Da-o dracu de economie sanatoasa.
Noua sa ne mearga bine..."

creditarea cu carnetul de somer chiar uitasem de ea, dar acum ca amintesti de ea, parca imi aduc aminte de cineva care spunea ca ia credit cu carnetul de somer.  :thumbdown:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate