Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Criza economica globala

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#37
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostCapitanuPICARD, on Nov 25 2008, 13:31, said:

Noi, sarmanule bolnav de tristete si rautate, traim intr-o lume minunata. Singura noastra problema sunt exemplarere putrezite si mancate de boli, care nu au altceva mai bun de facut decat sa isi vomite frustrarile si uscaciunea sufleteasca printre noi. Si asta in conditiile in care "previziunile" lor au fost contrazise flagrant de realitatea inconjuratoare.

Noi, OAMENII, avem mila de astfel de tristi. Le dam... le dam cat pot si mai ales cat nu pot ei sa inghita. Mancare ma, la ce te gandeai? Mancare si bautura, eu la asta m-am referit. :rolleyes:
CapitanuPICARD, fiule ... of-of-of asa vorbesti tu de rautatea descoperita la altii? Cu rautate? Cred ca ai observat ca nu ti-am comentat decat cel mult 1 din 10, comentariile-ti acide si rautacioase; motivul? De trist si rau ce sunt!  :) Pe de alta parte imi pare bine ca tu iti pastrezi optimismul si ... razi singur de glumele pe care le faci ...

Mila ta si optimismul tau nu or sa schimbe insa nimic din efectele crizei economice in care ne adancim as we speak ... In orice caz, sa fi convins, mila este reciproca, si o spun cu amaraciune si nu cu suparare cum poate ti-ai inchipui. Iti urez sa continui sa te bucuri de jumatatea aceea de lume minunata in care iti petreci viata ...

Ma bucur si ma intristez, in acelasi timp, pentru tine, dragul meu CapitanuPICARD.

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ho ho ho cum mere criza, drajii moshului?

#39
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostMosotti, on Nov 25 2008, 16:00, said:

ho ho ho cum mere criza, drajii moshului?
Pe unde-mi umblasi pana acuma, Mosotti, baiete?! Pari sa vii de pe la polul Nord ...

Edited by Billy, 25 November 2008 - 17:36.


#40
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostBilly, on Nov 25 2008, 17:36, said:

Pe unde-mi umblasi pana acuma, Mosotti, baiete?! Pari sa vii de pe la polul Nord ...


OFF la drumu' mare:

Da' Punkt  pe unde a disparut?

#41
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Billy, pe tine cu ce te-a afectat concret criza economică?

#42
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postjafpefata, on Nov 25 2008, 21:53, said:

Billy, pe tine cu ce te-a afectat concret criza economică?
Am norocul de fi intr-o situatie atipica si s-ar putea sa nu ma afecteze criza asta ... nu este insa imposibil, daca lucrurile vor lua o intorsatura urata, sa ma atinga si pe mine destul de serios.

Pe de alta parte, jafpefata, banuiesc eu ca realizezi ca adevaratele efecte ale crizei au un delay si un efect de snow ball si ca abia intr-un an - doi o sa vedem fata cea urata a evenimentelor de anul asta. Eu nu m-as incarca cu prea mult optimism acum, dupa doar cateva luni de la declansarea in the open a crizei. Dupa cate sesizez eu, pare sa fie o criza asemanatoare cu cea din '29-'33.

Federal Reserves doar ce a anuntat inca vreo 800 de miliarde, dupa cele vreo 700 deja injectate in vena economiei americane iar zilnic aproape auzi ba de o noua banca in criza, ba de cei trei mari car makers-i, ba de mai stiu eu ce ... Mai e mult pana la fund; cand o sa-l atingem, abia atunci vom putea sa ne scoatem optimismul iarasi la soare ...

#43
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
"Money is the barometer of a society's virtue. When you see that trading is done, not by consent, but by compulsion...when you see that in order to produce, you need to obtain permission from men who produce nothing...when you see your laws don't protect you against them, but protect them against you...when you see corruption being rewarded and honesty becoming a self-sacrifice...you may know that your society is doomed." "Atlas Shrugged"

At the Free Lakota Bank, we issue, circulate and accept for deposit only AOCS-Approved silver and gold currencies. Silver & gold are a store of value, an equivalent of wealth produced. Paper is a mortgage on wealth that does not exist, backed by a gun aimed at those who are expected to produce it. Since we deal only in real money, we do not participate in any central bank looting schemes.

Money is made possible only by those who produce. Paper is not money, instead merely a promise to pay. We hope that some day the rest of the world will awaken from the American Dream: the dream that a person can sustain life by consuming more than producing. We call it the American Dream because you must be asleep to believe it. Well, that dream now has a silver lining; as people discover the dream is really a nightmare, the only solution is a return to value: value that comes from production and honest trade.

http://press.freelak...elakotabank.php

Indienii si-au facut banca :)

#44
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Aici sunt deacord cu voi, faptul că avem deflație, este un motiv în plus să credem că e o criză de durată. Iar faza cu producția, așa este, plin de ciumpalaci care nu produc nimic.. Se și vede că se duc chinezii sus și noi în nos. Nu poți investi doar în maculatură.

#45
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postjafpefata, on Nov 26 2008, 04:59, said:

Aici sunt deacord cu voi, faptul că avem defla?ie, este un motiv în plus să credem că e o criză de durată. Iar faza cu produc?ia, a?a este, plin de ciumpalaci care nu produc nimic.. Se ?i vede că se duc chinezii sus ?i noi în nos. Nu po?i investi doar în maculatură.
Crezi ca lipsa de productie e o problema ? Ai citit primul post din topicul asta ?
NU E NEVOIE DE CE PRODUC CHINEZII SAU NOI SAU ORICINE ALTCINEVA !. Nu e nevoie, e prea mult ,e in plus. Suntem prinsi in sistemul asta, obligati sa ne vindem noua insine orice, apoi in 6 luni sa il aruncam si sa ne luam altul. Daca nu facem asta, avem probleme, pierderi de slujbe, etc. Acum avem "criza finanicara" cea ce ne opreste din consum, cea ce duce la ce se vede.

3 % din populatia USA lucreaza in agricultura. Produc destul sa fie cel mai mare exportator din lume

In 1927 14% din fabricile de pantofi din USA produceau destui pantofi pentru un intreg. Imagineaza-ti ce e acum. Ce fac restul de 86% a caror productie nu e necesara ? Le-a mers treaba ca luau oamenii credite si cumparau in prostie. Acum nu le mai merge. Probabil s-ar putea gasi o solutie sa producem toti si sa mearga in continuare asa. Asta ar fi un motor mai bun la masina cu roti patrate, pentru ca sunteti prea indoctrinati cu "munca", trebuie sa "muncim" etc. Nu , munca noastra nu e necesara. Citit articolul din primul post.

Quote

Machines can save labor, but only if they go idle when we possess enough of what they can produce. In other words, the machinery offers us an opportunity to work less, an opportunity that as a society we have chosen not to take. Instead, we have allowed the owners of those machines to define their purpose: not reduction of labor, but ?higher productivity??and with it the imperative to consume virtually everything that the machinery can possibly produce.

Edited by jet li, 26 November 2008 - 09:29.


#46
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Înseamnă că am sperat degeaba că suntem pe aceași lungime de undă. Citește posturile lui Tomaso, el a "prins" bine ideea de bază în spatele crizei.

#47
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postjafpefata, on Nov 26 2008, 11:02, said:

Înseamnă că am sperat degeaba că suntem pe acea?i lungime de undă. Cite?te posturile lui Tomaso, el a "prins" bine ideea de bază în spatele crizei.
Unde sunt posturile alea, pe care topic  ? :) Ce e in spatele crizei atunci ?

Ce e in spatele crizei : creditele proaste date de banci au dus la lipsa de credit de acum care duce la imposibilitatea mentinerii consumului. Care era necesar economic dar nu necesar real. Nu e o criza de televizoare sau de masini. Sunt in plus. Daca nu se cumpara oamenii isi pierd slujba. Vezi mai sus, cum producem fara sa fie necesar.

Cum s-a ajuns la creditele alea proaste si inghetarea creditului acum , poate fi o treaba planuita sau poate fi un lucru care doar s-a intamplat, poate avea legatura cu preturile mari la petrol si materii prime, afacerile au dat faliment, nu au mai returnat creditul etc. Nu stiu inca ce sa cred

Edited by jet li, 26 November 2008 - 10:41.


#48
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postjet li, on Nov 26 2008, 09:24, said:

... Nu , munca noastra nu e necesara.
As zice mai degraba ca numai o parte e necesara, aia care satisface nevoi reale.
Restul este justificat economic - "economia trebuie sa creasca" , social - "Lenea este periculoasa" si psihologic (advertising) - "Daca nu iei telefonul, masinile, hainele, berea, cola si toate cacaturile care TREBUIE sa le cumperi gagicile misto nu mai vin sa danseze la tine pe masa, viata nu mai are cum sa fie o distractie"

Edited by blimpyway, 26 November 2008 - 13:01.


#49
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postblimpyway, on Nov 26 2008, 14:00, said:

Restul este justificat economic - "economia trebuie sa creasca" , social - "Lenea este periculoasa" si psihologic (advertising) - "Daca nu iei telefonul, masinile, hainele, berea, cola si toate cacaturile care TREBUIE sa le cumperi gagicile misto nu mai vin sa danseze la tine pe masa, viata nu mai are cum sa fie o distractie"
dupa tampenia asta , toti care au cate ceva strans, musai stau in bambu dupa pasarici si toate femeile e curve, ca daca nu erau nici dracu nu mai cumpara....

lenea e periculoasa si da nastere la intelepti virtuali si sfatosi cu povesti tampite gen karl may.  :D

#50
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postturbo trabannt, on Nov 26 2008, 17:01, said:

dupa tampenia asta , toti care au cate ceva strans, musai stau in bambu dupa pasarici si toate femeile e curve, ca daca nu erau nici dracu nu mai cumpara....

lenea e periculoasa si da nastere la intelepti virtuali si sfatosi cu povesti tampite gen karl may.  :D

Convinge un partid sa bage lege pentru interzicerea lenei,  spumegand aici consumi samponu degeaba.

#51
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postblimpyway, on Nov 26 2008, 17:27, said:

Convinge un partid sa bage lege pentru interzicerea lenei,  spumegand aici consumi samponu degeaba.
pai spune tu la partidu ala verde care e pro-lene ca altfel incalzim planeta si moare pinguinii si balenele :(

#52
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nu stiu despre ce partid bolborosesti acolo, toate sunt la fel. Nu am oricum ce sa recomand ca lenea nu e interzisa. In schimb recomand fiecaruia sa nu se duca la vot, sau poate doar asa, in caz ca i s-a terminat hartia igienica in dimineata aia si sectia de votare e pe aproape.

Edited by blimpyway, 26 November 2008 - 18:16.


#53
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postblimpyway, on Nov 26 2008, 19:14, said:

nu stiu despre ce partid bolborosesti acolo, toate sunt la fel. Nu am oricum ce sa recomand ca lenea nu e interzisa. In schimb recomand fiecaruia sa nu se duca la vot, sau poate doar asa, in caz ca i s-a terminat hartia igienica in dimineata aia si sectia de votare e pe aproape.
si legatura dintre politica si criza fiind? masonii?  -_-

#54
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postturbo trabannt, on Nov 26 2008, 19:44, said:

si legatura dintre politica si criza fiind? masonii?  -_-
Oi stii tu ceva p-acolo, tz tz tz ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate