Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#1
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007
vreau sa vorbim despre noul complex rezidentil ridicat de domusstil. confort city cu termen de predare in toamna anului 2008.....eu vreau sa imi iau o garsoniera acolo...cine ma pate ajuta cu cat mai multe informatii despre acest proiect.....le multumesc anticipat
de asemenea, vreau sa fie un loc in care sa se discute intre  toti cei care se hotarasc sa isi achizitioneze apartamente in aceste complex, dar nu numai....sunt bineveniti toti cei care au o parere, un sfat......

Edited by terratec, 16 August 2011 - 16:10.


#2
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007

View Postprykkyy, on Nov 9 2007, 20:05, said:

vreau sa vorbim despre noul complex rezidentil ridicat de domusstil. confort city cu termen de predare in toamna anului 2008.....eu vreau sa imi iau o garsoniera acolo...cine ma pate ajuta cu cat mai multe informatii despre acest proiect.....le multumesc anticipat
de asemenea, vreau sa fie un loc in care sa se discute intre  toti cei care se hotarasc sa isi achizitioneze apartamente in aceste complex, dar nu numai....sunt bineveniti toti cei care au o parere, un sfat......
Inainte sa cumperi acolo dute sa vezi cum miroase si ai sa te mai gandesti odata!

#3
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Ma bag si eu in vorba deoarece acesta este primul proiect de care m-am interesat in detaliu din cele vreo 20 in aceasta saptamana.

Lucruri rele:
- Locatia pute. Rau de tot. La propriu. Exista promisiuni ca se va indrepta, dar nimic concret.
- Nu exista mijloace de transport. Daca nu locuiesti singur, iti trebuie 2 masini. Daca se strica (o) masina, ce faci? Planurile dezvoltatorului in acest sens se rezuma la "pai ce credeti ca nu va devia nimeni un maxi-taxi daca o sa fie 1600 de apartamente?". Pentru mine nu e suficient, si chiar si asa nu vreau sa stau in frig o ora (sau si mai rau sa o imaginez pe sotia mea asteptand in acea zona pe intuneric) sa vina maxi-taxi-ul.
- Nu poti sa intorci masina (trebuie sa inconjori pe la centura). Exista (iarasi doar) promisiuni verbale ca primaria va construi un pod in dreptul complexului pe care vei putea intoarce.
- Daca ai sotia insarcinata si te trimite noaptea dupa... castraveciori murati sa zicem, ce faci?

Lucruri bune:
- pretul
- poate fi achizitionat si la rosu/semirosu
- Se afla oarecum aproape de celebrele "sere ale lui Becali". Ala n-o fi fost prost sa le ia, asa ca poate se dezvolta zona.
- Un purificator bunicel de aer costa ~500E


Cu toate acestea, stiu multa lume care ori vrea sa-si ia ori si-a luat deja.
Pe mine pretul ma atrage cel mai mult aici, dar nu pot trece peste celelalte impedimente.

#4
ralu76

ralu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.09.2007
Cat costa o garsoniera acolo?

#5
spiderjoker

spiderjoker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 06.06.2006

View Postralu76, on Nov 10 2007, 13:08, said:

Cat costa o garsoniera acolo?

http://www.domusstil...y/ro/offer.html

#6
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007

View Postvycxs2, on Nov 10 2007, 01:52, said:

Ma bag si eu in vorba deoarece acesta este primul proiect de care m-am interesat in detaliu din cele vreo 20 in aceasta saptamana.

Lucruri rele:
- Locatia pute. Rau de tot. La propriu. Exista promisiuni ca se va indrepta, dar nimic concret.
- Nu exista mijloace de transport. Daca nu locuiesti singur, iti trebuie 2 masini. Daca se strica (o) masina, ce faci? Planurile dezvoltatorului in acest sens se rezuma la "pai ce credeti ca nu va devia nimeni un maxi-taxi daca o sa fie 1600 de apartamente?". Pentru mine nu e suficient, si chiar si asa nu vreau sa stau in frig o ora (sau si mai rau sa o imaginez pe sotia mea asteptand in acea zona pe intuneric) sa vina maxi-taxi-ul.
- Nu poti sa intorci masina (trebuie sa inconjori pe la centura). Exista (iarasi doar) promisiuni verbale ca primaria va construi un pod in dreptul complexului pe care vei putea intoarce.
- Daca ai sotia insarcinata si te trimite noaptea dupa... castraveciori murati sa zicem, ce faci?

Lucruri bune:
- pretul
- poate fi achizitionat si la rosu/semirosu
- Se afla oarecum aproape de celebrele "sere ale lui Becali". Ala n-o fi fost prost sa le ia, asa ca poate se dezvolta zona.
- Un purificator bunicel de aer costa ~500E


Cu toate acestea, stiu multa lume care ori vrea sa-si ia ori si-a luat deja.
Pe mine pretul ma atrage cel mai mult aici, dar nu pot trece peste celelalte impedimente.
Eu sper ca aceasta integrare in UE sa ne aduca si lucruri bune...iar unul dintre ele ar fi inchiderea unor intreprinderi care nu respecata anumite reguli...mai ales ca este vorba despre poluare.....
eu cred ca aceasta problema se va remedia, mai ales ca atatia oameni se vor muta acolo...si nu cred ca vor sa isi puna oamenii "in cap"
eu, de exemplu, am fost aseara acolo si nu am simtit nici un miros...dar,probabil,  a fost una din zilele in care nu s-a simitit....

#7
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007
a semnat cineva conventia de rezevare?
stiti cand se vor semna antecontactele?

#8
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Locatia si preturile pare ca sunt la un raport foarte bun.
Cu mirosul cred ca o sa se rezolve intr-untarziu ...este cumva tot mirosul de aici ?

Apartamentele pare ca sunt foarte mici (acceiasi suprafatza ca cele comuniste din 80).
Blocurile au un aspect cat de comunist posibil.

#9
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007
Salutare tuturor,
Si eu intentionez sa rezerv un apartament in acest complex si cred ca ne va fi foarte util sa schimbam impresii si noutati despre acesta.
Se pare ca intr-adevar este ansamblul cu cele mai bune preturi de pe piata.Dar asta implica si cateva riscuri: pozitia, mirosul, transportul, spatiul verde, etc.
Cei de la Domus Stil sunt foarte increzatori ca aceste "probleme" se vor rezolva si zona se va dezvolta....

#10
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am vorbit cu incompetent care nici macar nu stia ce inseamna rezistenta la cutremur.
Exista garantii ca zona se va dezvolta?
Pe mine ma deranjeaza cel mai mult transportul.
Momentan stau stradal, la un bulevard foarte circulat si mai multa poluare de atat nu cred ca e posibil. Macar liniste sa am, daca nu aer curat.

#11
Zoii

Zoii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2007
Salutare tuturor!

Si eu am aceeasi dilema. Pe de o parte pretul bun, pe de alta parte lipsa infrastructurii, poluarea etc.
Este foarte aiurea ca lucrarile la toate aceste ansambluri rezidentiale nu sunt insotite si de investitii in infrastructura. Practic, autoritatile sunt complet dezinteresate de ce se intimpla in orasul asta.

Ma gindesc ca fiind foarte aproape hotelul, zona nu are cum sa ramina asa. Logic ar fi sa se dezvolte si sa atraga si alte investitii. Plus ca inevitabil orasul se va extinde.


Pe mine m-ar interesa sa il iau la rosu, dar deocamdata nu imi este foarte clar cit o sa ma mai coste ulterior ca sa il fac locuibil.

#12
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007

View Postvycxs2, on Nov 15 2007, 19:27, said:

Eu am vorbit cu incompetent care nici macar nu stia ce inseamna rezistenta la cutremur.
Exista garantii ca zona se va dezvolta?
Pe mine ma deranjeaza cel mai mult transportul.
Momentan stau stradal, la un bulevard foarte circulat si mai multa poluare de atat nu cred ca e posibil. Macar liniste sa am, daca nu aer curat.

Salut,
Garantii reale ca zona se va dezvolta nu exista... sau poate ca da si atunci ar trebui sa existe un PUZ al acestei zone la primarie.....
Am inteles ca dupa ce se termina Confort City, cei de la Domus Stil vor mai construi tot acolo 5000 de locuinte.
Referitor la transport, probabil ca va fi ceva - nu se poate altfel - sa nu uitam ca in acelasi timp cu ansamblul se ridica si mall-ul...si deja aici vorbim de interese economice(inclusiv de pasarela peste dambovita).

#13
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007
Si eu intentionez sa-l iau la "semirosu".
Stie cineva ce blocuri sunt "dedicate" acestei variante?

#14
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

View Postnick30, on Nov 15 2007, 21:00, said:

Si eu intentionez sa-l iau la "semirosu".
Stie cineva ce blocuri sunt "dedicate" acestei variante?

Preturile de pe site sunt la cheie ?

Multumsc

#15
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Da, preturile sunt la cheie.

@nick30: mall? Am inteles ca va fi un complex comercial mai degraba gen Sir/IDM decat "mall". Oricum, nu inteleg fascinatia romanilor pentru "moluri". In afara faptului ca am un cinematograf aproape eu unul nu vad nici un avantaj ca stau langa "Plaza Romania". Magazine foarte scumpe si junkfood-uri.

Anyway, in cazul cel mai fericit (si care mi se pare si cel mai probabil) ca se va dezvolta, in urmatorii 10 ani toata zona va fi un imens santier (santierul e garantat in urmatorii 3-4 ani datorita constructiei urmatoarelor 3 blocuri din complex).

edit: cu podul de peste dambovita eu vad o mica problema: un mal e in Bucuresti, un mal in Popesti-Leordeni. Asadar, birocratie dubla.
edit2: cu spatiul verde, lucrurile nu se rezolva de la sine. Nimeni nu cumpara teren ca sa construiasca un parc. Frumos ar fi fost sa faca jumatate (si nu <5% cat e acum) din terenul lor spatiu verde, caz in care as fi fost mult mai atras sa cumpar.

Edited by vycxs2, 16 November 2007 - 10:48.


#16
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007

View PostMadalinIlie, on Nov 16 2007, 08:28, said:

Preturile de pe site sunt la cheie ?

Multumsc

Da sunt la cheie

#17
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007

View Postvycxs2, on Nov 16 2007, 10:43, said:

Da, preturile sunt la cheie.

@nick30: mall? Am inteles ca va fi un complex comercial mai degraba gen Sir/IDM decat "mall". Oricum, nu inteleg fascinatia romanilor pentru "moluri". In afara faptului ca am un cinematograf aproape eu unul nu vad nici un avantaj ca stau langa "Plaza Romania". Magazine foarte scumpe si junkfood-uri.

Anyway, in cazul cel mai fericit (si care mi se pare si cel mai probabil) ca se va dezvolta, in urmatorii 10 ani toata zona va fi un imens santier (santierul e garantat in urmatorii 3-4 ani datorita constructiei urmatoarelor 3 blocuri din complex).

edit: cu podul de peste dambovita eu vad o mica problema: un mal e in Bucuresti, un mal in Popesti-Leordeni. Asadar, birocratie dubla.
edit2: cu spatiul verde, lucrurile nu se rezolva de la sine. Nimeni nu cumpara teren ca sa construiasca un parc. Frumos ar fi fost sa faca jumatate (si nu <5% cat e acum) din terenul lor spatiu verde, caz in care as fi fost mult mai atras sa cumpar.

Salut,
Eu asa am inteles: mall si deasupra, cladirea continua cu nu stiu cate etaje de birouri.Apropos de "fascinatia" mall-urilor eu chiar ma numar printre cei care merg de 2 ori pe an intr-un mall desi pana la urma asta e tendinta....ca si in occident...decat tarabe sau "europe" sau "dragoane" mai bine mall-uri.
Referitor la spatiul verde, toti ne dorim asta cu siguranta......... Exista si proiecte imobiliare care prevad spatii verzi generoase dar unde un apartament de 2 cam costa dublu cat la Confort City sau mai simplu poti sa-ti iei un teren,sa-ti construiesti o casa si sa-ti plantezi cati arbusti vrei.........nu se poate si ieftin(mai ieftin chiar decat un apartament vechi) si cu spatiu verde, parc, s.a.m.d. - sa fim realisti.

#18
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postnick30, on Nov 16 2007, 20:14, said:

Salut,
Referitor la spatiul verde, toti ne dorim asta cu siguranta......... Exista si proiecte imobiliare care prevad spatii verzi generoase dar unde un apartament de 2 cam costa dublu cat la Confort City sau mai simplu poti sa-ti iei un teren,sa-ti construiesti o casa si sa-ti plantezi cati arbusti vrei.........nu se poate si ieftin(mai ieftin chiar decat un apartament vechi) si cu spatiu verde, parc, s.a.m.d. - sa fim realisti.

Hm... nu sunt de acord. Asta suna a celebra vorba romaneasca (pe care o urasc) "La banii astia ce vrei?".
Conform site-ului, proiectul se intinde pe 45000mp si va avea 1680 de apartamente.
Hai sa zicem ca ar fi luat inca 45000mp pentru spatiu verde (sa fie in total 50% construit - 50% spatiu verde).

45000mp/1680 apartamente  = ~26mp de spatiu verde per apartament.
26mp * 200E/mp (terenul e luat probabil de mai de mult, si avand in vedere zona nu cred ca a costat mai mult) = ~5000E.
Suma exacta variaza in fc de suprafata apartamentului, dar oricum ar fi sub 10% din valoarea sa.

Nu stiu altii, dar eu as da cu placere 5000E in plus daca proiectul ar prevedea 50% spatiu verde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate