Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
8063 replies to this topic

#1
sisterMorphine

sisterMorphine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.09.2007
Vesnica problema: ce aparat sa imi iau?
Buget disponibil: cam la 1000-1200 euro (cu cat mai ieftin si mai bun cu atat mai bine :lol: ).
Nivel: incepator cu viziune :D ...stau prost la tehnica, dar prind repede
Ce vreau: un dslr accesibil pentru incepatori dar care sa ma satisfaca si peste cativa ani(sa poata fi adaptat mai incolo, cand voi avea mai multa experienta, dupa cum vreau eu; sa fie compatibil cu o gama larga de obiective etc) pentru ca nu imi permit sa il schimb prea curand, superangular mare, plaja mare a focalei +filtre, card si ce credeti voi ca mai imi trebuie; ma abtin la a da exemple de aparate care mi-au parut mie ca ar fi potrivite pentru mine...vreau mai intai sa vad ce ziceti voi :D
Multumesc anticipat :thumbup:

#2
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

Quote

Vesnica problema: ce aparat sa imi iau?


Da si tu un "search", ca aia care chiar ar avea sa-ti dea un sfat competent s-au plictisit deja... Cine dracu stie ce-ti trebuie tie, mai ales ca nici tu nu stii exact. Asta ma deranjeaza la intrebarile astea, daca nu ti-e cu suparare... Crezi ca preferinta unui necunoscut care a avut alte experiente si alte preferinte se potriveste cu nevoia ta, pe care ti-e dificil s-o articulezi?

Ma rog, probabil ca m-am nevrozat si eu ca atitia altii inaintea mea si o sa renunt la topicuri de-astea. Uita-te macar pe topicurile sticky, bine?

Exemple de la nehotariti, majoritatea fara notiuni elementare de fotografie dar cu dorinta apriga de DSLR:
http://forum.softped...howtopic=461096
http://forum.softped...howtopic=463505
http://forum.softped...howtopic=462154
http://forum.softped...howtopic=455642
http://forum.softped...howtopic=456066
http://forum.softped...howtopic=457333
http://forum.softped...howtopic=455246
http://forum.softped...howtopic=434428
http://forum.softped...howtopic=451542
http://forum.softped...howtopic=451046
http://forum.softped...howtopic=450394

..and so on, and so on...

Edited by raldox, 14 November 2008 - 20:08.


#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In momentul asta, 40D e cea mai buna varianta pentru unul nou. Pentru restul (obiective, accesorii), intai trebuie sa te decizi ce vrei cu el

Edited by miromulus, 14 November 2008 - 20:04.


#4
sisterMorphine

sisterMorphine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.09.2007
nu-ti fie cu suparare dar daca tot te-ai obosit sa imi scrii puteai sa dai si un sfat...nu am dat eu exemple pt a nu se posta din prima "mda D40 e bun" sau ceva de genul...si tocmai pt experientele acelui necunoscut am postat..de ce? pt ca are mai multa experienta ca mine...cer scuze daca te-am deranjat pe tine sau pe ceilalti...si cred ca am zis foarte bine ce vreau pentru inceput...nu crezi ca mai repede iti dadeai cu parerea decat sa stai sa pui linkurile alea, la care fiecare a primit cat de cat un raspuns satisfacator? Rog un moderator sa stearga topicul daca tot am enervat asa de mult expertii si pentru a nu incarca lista de topicuri.

Ceaiul de tei face minuni. :OK:  :peacefingers:

Edited by sisterMorphine, 14 November 2008 - 20:29.


#5
Fox32

Fox32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2008
Off topic-Raldox decat sa te enervezi si sa faci pe superiorul mai bine incheiai scurt printr-un sfat pertinent, in schimb ai ales sa faci putina bascalie, ca deh doar la asta sunt buni romanii si sa pui linkurile alea.Desigur sunt folositoare...daca ai vreo eternitate la dispozitie sa extragi 2 sfaturi utile dintre 2000 de alte mistouri si etc. Sunt convins ca nici tu nu te-ai nascut invatat poate ai pus intrbari chiar mai imbecile decat ea, dar macar ai primit sfaturi, asaca lasa comoditatea si aerul de superioritate.
on-topic. Eu ti-as recomanda tot 40 D-ul, mi se pare ok pentru inceput.

multa bafta!

#6
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
canon 40D sau pentax K20D sunt variante la fel de bune in jurul carora poti construi un sistem foarte bun.

#7
shfortza

shfortza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.11.2008

 sisterMorphine, on Nov 14 2008, 19:50, said:

Vesnica problema: ce aparat sa imi iau?

Uite cateva idei care sper sa te ajute:

mai intai, ai tinut pana acum in mana vreun dslr?
(exista mari diferente in ceea ce priveste modul de operare, meniurile, numarul de butoane de control, ...)
daca da - atunci alege un aparat care iti sta bine in mana.
apoi: care este genul tau de fotografie?
(ai nevoie de viteza mare, sau poate de rezolutie mare, sau zgomot cat mai mic, ...)
apoi: cat de tare te gandesti sa te implici in aceasta pasiune?
(daca vrei sa ai toate optiunile deschise pentru viiitor, as zice sa alegi fie Canon, fie Nikon)


In fine: daca vrei sa fi ajutat, da mai multe indicii (cum ar fi raspunsurile la intrebarile de mai sus) pentru ca altfel nimeni nu va putea ghici cam ce ti se potriveste.
Dar asa ca raspuns scurt, eu m-as gandi tot la Canon 40D cu 17-85 IS sau poate la Nikon D80, care fiind acum destul de ieftin, iti lasa suficient loc in buget pentru mai multe obiective. Si ma gandesc aici pentru inceput la un zoom 18-135 (obiectivul din kit) si un obiectiv cu focala fixa 50mm f1.8. Daca mai adaugi un blitz SB600 si cate un filtru UV pentru fiecare obiectiv, vei avea o dotare absolut suficienta pentru inceput. Mai apoi, pe masura ce stapanesti aparatul, vei stii singur ce iti doresti in continuare.

Bafta in alegere!

Edited by shfortza, 14 November 2008 - 20:55.


#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
O recomandare de la mine, tot incepator
Body
Obiectiv 1
Obiectiv 2
Obiectiv 3
Blitz
Daca vrei nikon atunci un blitz Nikon foarte apreciat dar scump pentru un incepator, parerea mea :)

In plus un rucsac/geanta filtre si cam atat pentru inceput

PS La obiective este mult de discutat, de exemplu merge  18-105 + 70-300 = 2.400 + D60 1.500
Mai asteapta ca sigur vei primi multe sfaturi.

Edited by xymzar, 14 November 2008 - 20:48.


#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,955
  • Înscris: 12.06.2004
[Yawn mode: On]
Pentax, Nikon, Canon - in ordine invers lexicografica. Eu am K20D si nu l-as schimba pe nici un aparat similar ca pret; altii pot insa gandi diferit (e ca-n bancul cu rabinul, cu totii avem dreptate :) )
1200 de euro ti-ar permite sa iei ceva non-entry level cu un obiectiv OK. Sau, poti merge pe un aparat mai ieftin si sa bagi mai multi bani in obiective. In orice caz (exceptand cazul in care-ti bati joc de aparat punand pe el un obiectiv, hmm... cu "plaja mare a focalei") vei mai baga treptat-treptat bani in obiective pe masura ce descoperi noi nevoi.
Compatibilitatea cu o gama larga de focale, hmm... am mari dubii c-ai avea cerinte asa deosebite ;)
Si, cum altfel, asigura-te ca intr-adevar vrei un DSLR (pune mana pe unul, incearca sa lucrezi cu el; daca n-ai facut-o deja. Experienta cu un SLR pe film e de asemenea relevanta).
In final, un alt sfat: grabeste-te ;)

Edited by Kunzite, 14 November 2008 - 20:44.


#10
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
raldox :OK: , poate cu timpul vor fi si la noi apreciati cei care invata pe altii sa pescuiasca ...
cam ce sfat pertinent se putea da fara a fi indicate domeniile de interes?
de exemplu daca omul detesta macrofotografia ii recomandam obiectiv macro?
cred ca pe langa suma disponibila era mai mult decat necesar sa spuna si ce fel de fotografie vrea sa faca (apropo, uitati-va un pic la ce face Sergi0 cu o compacta)...

L.E.: la actualul nivel te va multumi orice DSLR, dupa 1,2 ani s-ar putea sa nu-ti fie potrivita nicio alegere de azi ...

Edited by twins1, 14 November 2008 - 20:49.


#11
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 Fox32, on Nov 14 2008, 20:31, said:

Off topic-Raldox decat sa te enervezi si sa faci pe superiorul mai bine incheiai scurt printr-un sfat pertinent, in schimb ai ales sa faci putina bascalie, ca deh doar la asta sunt buni romanii si sa pui linkurile alea.Desigur sunt folositoare...daca ai vreo eternitate la dispozitie sa extragi 2 sfaturi utile dintre 2000 de alte mistouri si etc. Sunt convins ca nici tu nu te-ai nascut invatat poate ai pus intrbari chiar mai imbecile decat ea, dar macar ai primit sfaturi, asaca lasa comoditatea si aerul de superioritate.
on-topic. Eu ti-as recomanda tot 40 D-ul, mi se pare ok pentru inceput.

multa bafta!
Imi cer scuze, domnule vulpe32.
O sa va urmaresc evolutia pe acest forum, unde am sa continui sa fac bascalie daca veti da "copy/paste" la vreunul din sfaturile dvs. pentru aceeasi intrebare. Va urez asadar, cu ocazia primului dvs. post, un parcurs cit mai incomod, cu un vesnic aer de inferioritate pentru a nu deranja vreun sensibilos.

Nimeni nu se naste invatat, unii se nasc talentati dar tot trebuie sa invete ca sa-si slefuieasca talentul. Cel putin pe acest forum (si nici pe oricare altul) n-am pus niciodata o intrebare imbecila, pentru simplul motiv ca nu-mi sta in fire. Poate am o fobie de penibil incit prefer intii sa ma documentez serios decit sa ma fac de ris; deci pica superioritatea aici.

Intii am citit si iarasi am citit. Abia apoi am stors tot ce se poate (intr-adevar se poate mult) de la un compact. Abia apoi am considerat necesar un DSLR. Desigur, e mult mai usor s-o luam acum invers, pentru simplul motiv ca ne permitem. Mult mai usor dar si extrem de eronat si daunator. "DSLR snapshooteri" vad pe strada si in parc in fiecare zi.

 sisterMorphine, on Nov 14 2008, 20:11, said:

Ceaiul de tei face minuni. :OK:  :peacefingers:
PS. Ceaiul de tei nu face minuni, te poate constipa si pe urma e si mai rau :)
Problema este ca nu ai oferit nici o justificare pentru care iti doresti DSLR, nici ce experienta foto ai avut. Nu vei primi deci decit sfaturi despre body-uri care sa se incadreze in bugetul tau, cu obiective si accesorii gresit pe plan secundar. Dar ma rog, daca insisti... La banii tai, luate noi: 40D, K20D, 450D, D80.

Edited by raldox, 14 November 2008 - 21:52.


#12
sisterMorphine

sisterMorphine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.09.2007
Nu are niciun sens ce ai zis pana acum. Nu am cerut decat sfaturi pt achizitionarea unui slr...nu am postat ca sa ma "bat in experiente". Am considerat necesar un slr cand am vazut ca un compact incepe sa ma limiteze...si am lucrat doar cu compacte de imprumut pt ca nu am avut banii necesari nici macar pt un compact pana acum asa ca am zis "hai sa cer o parere celor care stiu mai multe decat sa dau cu banii aiurea"...mc celor care au incercat sa ma ajute; domenii de interes: fotografia de calatorie in general(peisaj, portret, arhitectura), evenimente sportive

#13
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 sisterMorphine, on Nov 14 2008, 21:52, said:

Nu are niciun sens ce ai zis pana acum. Nu am cerut decat sfaturi pt achizitionarea unui slr...nu am postat ca sa ma "bat in experiente".
Sper sa mai citesti si sa gasesti sensul.

Ce te face sa crezi ca eu sau oricare altul pe-aici are vreo experienta notabila? De obicei cei mai agresivi si mai bagareti am observat ca sunt cei cu experienta cea mai mica :) O sa primesti o sumedenie de sfaturi de la persoane care nu poseda si nici n-au folosit vreodata un DSLR; asta e pericolul cind pui intrebari bazate pe buget - o sa-ti zica multi ce si-ar lua ei daca ar avea banii aia.

Cu toata atmosfera deja creata, ideea era tocmai sa nu arunci cu o groaza de bani fara sa ai siguranta ca ai nevoie de acel ceva. Incep sa-mi dau dreptate singur, la ce zici tu acolo cu faptul ca n-ai detinut nici un compact. Desigur ca se poate si direct cu DSLR, ca multi trecuti de 30-40 de ani au inceput oricum cu un fel de sau chiar SLR pe film, cum am apucat si eu. Insa tu vrei ceva bun la toate si nu mi-e clar daca ai acceptat deja ideea unei genti grele pline de obiective sau doresti doar oricare DSLR cu obiectiv 18-200/250mm.

#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
inainte sa ceri sfaturi ar fi fost indicat sa faci un pic de cercetare pe cont propriu. daca nu ai nici o preferinta dinainte stabilita exista destul de multe alternative de aici si dificulatatea in a primi sfaturi pertinente.

ai putea sa incepi cu un d90 kit sau un k20d kit plus un 50 sau un 40d si un obiectiv gen 17-85.

#15
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
REGULAMENT

#16
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Dacă omul zice "începător" și "cu cât mai ieftin cu atât mai bine", nu-i mai dați variante cu superteleuri și D90-uri/40D-uri, n-are sens.

 devlin2427, on Nov 14 2008, 22:47, said:

ai putea sa incepi cu un d90 kit sau un k20d kit plus un 50 sau un 40d si un obiectiv gen 17-85.
Un pic cam pretențios pt ce vrea el. Plus, orice variantă de mai sus cu obiective și accesorii minimale sare bine de 1200 euro.

sister, cred că un D40x te-ar coafa pe tine, + un 18-135, că vrei și un pic de superangular și plajă mai mare, și-ți mai rămân bani și de un 50 1.8 (ia-ți-l) plus niscaiva accesorii (carduri, filtre, trepied, geantă).
În timp o să-ți iei și alte obiective, care să completeze 18-135-le (un Tokina 12-24, un 70-300 sau chiar un 80-200, poate și un macro, de ex. Tamron 90 2.8, f bun) etc.


Deocamdată e suficient atât, bagă mare.

Edited by sexterminator, 15 November 2008 - 00:42.


#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Atunci D60-ul asta este o alegere foarte buna.
Cu putin timp in urma am fost in acelasi impas ca si initiatorul topicului.
Am fost la magazin si am pus mana pe D60 si D80 si inca de la prima atingere D80 a fost castigator detasat intre cele doua.
O povestire scurta dar interesanta chiar daca este off topic:
Intamplarea a facut ca in ziua urmatoare sa ma intalnesc cu o cunostinta la gradina botanica, care tocmai achizitionase un Pentax K200D. Eeee, vreau sa spun ca am fost la un pas sa ma "sucesc". Cand am pus mana pe acest Pentax parca era facut pentru mine, fantastic de ergonomic, ce sa mai spun ca 3 zile am fost intr-o ceata totala. Am citit forumuri, review-uri, comparative, alte drumuri la magazin si pana la urma am ales D80 cu obiectivul de kit 18-135 fiindca doar asa se mai gasea, nu am mai avut rabdare sa mai vina doar body la care sa adaug 18-55VR si 50-200VR.
Mergi la magazin, pune mana pe toate aparatele care iti fac cu ochiul. Este imposibil sa nu iti placa unul, sa il simti ca este al tau.:)
Sfaturile sunt foarte bune, dar nu trebuie sa fie luate ad litteram
Bafta si sunt curios ce vei alege desi eu am o banuiala ca "finala" este D60/D80 cu un usor avantaj pentru D60

Cu respect,
Xymzar

#18
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 xymzar, on Nov 15 2008, 11:04, said:

E important si cum te simti cu aparatul in mina, ideea fiind sa-ti usureze mai mult procesul fotografic.
Dar ordinea intre cele 3 enumerate ramine D80-K200D-D60. Constructia unui D80 este destul de departe de mezinul D60, fara sa amintim de pentaprisma, combatibilitate cu obiective non AF-S si functii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate