Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

OS X versus Linux

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#55
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostCris007, on Nov 18 2008, 21:57, said:

...
Sigur, la pret e ceva mai ieftin. Nu cu mult insa, un Mac Pro Octo-Core (8 core-uri) Xenon de 2.8Ghz e vreo 2400Euro parca. Daca se cauta componente de aceiasi calitate pentru un PC ajungi tot pe-acolo.
...

esti cumva angajat la Apple ? numai asa s-ar explica aburelile tale

The Mac Pro OctoCore Is 75% More Expensive Than Its Equivalent Components
http://hubpages.com/...le_Saving_4_078

Edited by konami, 19 November 2008 - 00:01.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Iar usurinta in utilizare depinde si de IQ-ul user-ului.
Și de obișnuința userului... Un user care a stat 15 ani pe linux și dă de windows va fi pierdut în OS :)

Quote

Cu ce in urma Linux-ul fata de celelalte OS-uri? La drivere si jocuri. Altceva?
Aplicații?

#57
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posti0nutzb, on Nov 19 2008, 00:22, said:

Și de obișnuința userului... Un user care a stat 15 ani pe linux și dă de windows va fi pierdut în OS :)
punem pariu?  :)  si oricum, obisnuinta omoara imaginatia... si oricum, e o problema falsa... un user care a stat 15 ani pe Windows 3.1 (nici nu stiu daca-i atat de vechi) ar fi la fel de pierdut in Vista...

Quote

Aplicații?
in afara de workflow-urile profesionale foto-video (la care oferta e prea basic in Linux - recunosc asta!), gasesti cam ORICE in Linux. Gratis si mai stabil.

Edited by glumetu, 19 November 2008 - 00:31.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

punem pariu?
Pe ce vrei tu. Nu uita că m-am referit la userii ce n-au avut contact (sau au avut foarte rar) cu alt sistem de operare decât cel ce-l folosesc în mod curent...

#59
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Posti0nutzb, on Nov 19 2008, 00:31, said:

Pe ce vrei tu. Nu uita că m-am referit la userii ce n-au avut contact (sau au avut foarte rar) cu alt sistem de operare decât cel ce-l folosesc în mod curent...

situatia e la fel in toate cazurile ... difera doar timpul de adaptare la noul sistem ... dupa parerea mea un 'linuxist' nu va rezista prea mult pe windows din cauza limitarilor in configurare ... despre mac nu stiu prea multe dar am o intrebare, cat de configurabil este un mac fata de un windows ?

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Definește „configurabil” te rog.

#61
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View Postglumetu, on Nov 18 2008, 23:37, said:

iar n-ai inteles nimic  :lol:  OS deschis inseamna ca ai acces la codul sursa, nu ca poti accesa un SDK sa-ti faci singur programe care sa functioneze cu acel OS.

Orice OS este perfectibil, nu? Sau, scuzati, poate nu OS X....

Cat despre productivitate... depinde ce produci... Iar usurinta in utilizare depinde si de IQ-ul user-ului.

BTW, cand a fost ultima oara cand ai instalat tu o distributie desktop Linux? Cu ce in urma Linux-ul fata de celelalte OS-uri? La drivere si jocuri. Altceva?

Nici la Windows nu ai acces la codul sursa, si nu vad nici o problema la dezvoltarea de aplicatii. Sunt si freeware cate vrei. Acces la codul sursa fara control pentru toata lumea pe de-o parte e neproductiv din cauza problemelor care apar pe de-alta nu are nici o importanta pentru 99% din utilizatori. Chiar si cei care scriu cod la distributiile linux, foarte rar rescriu ceva in codul sursa al unui kernel. Oricum, nu kernel-ul e problema.

IQ-ul userului nu are nimic de-a face cu usurinta in utilizare. Asta e un mit. Un sistem de operare greu de utilizat e greu de utilizat chiar si de cei cu IQ mare. Deficientele SO raman acolo indiferent de cine il foloseste.

Folosesc zilnic la serivic o distributie Fedora (de cativa ani de zile). Acasa mi-am instalat Ubuntu 8.10 si Mandriva 2009 de curand.
Linux-ul e in urma fata de alte SO la capitolul coerenta de design a UI, controlul calitatii si integrare a componentelor unei distributii. De-asemenea e in urma in ceea ce priveste inovatia care chiar ajuta userul la ceva (de exemplu compiz e un fluf de grafica care nu ajuta practic la nimic in timp ce exposee-ul din OS-X e chiar foarte util).
In domenii de design/photo-video/aplicatii edu (cum folosesti documente in limba greaca pe linux?)/jocuri/arhitectura os-x sta mai bine iar windows e departe.

View Postkonami, on Nov 18 2008, 23:59, said:

esti cumva angajat la Apple ? numai asa s-ar explica aburelile tale

The Mac Pro OctoCore Is 75% More Expensive Than Its Equivalent Components
http://hubpages.com/...le_Saving_4_078

Abureala e ceea ce spui tu. Uite site oficial Apple: http://store.apple.c...pro?mco=MTE3MDQ
Da, m-am inselat cu 100euro.

#62
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View PostCris007, on Nov 18 2008, 21:57, said:

Tot aud chestia asta cu hardware-ul deschis sau hardware-ul inchis. Adevarul e ca putina lume isi ia computere pentru hardware-ul care e in ele. :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: Le iau ca sa-si faca treaba cu ele. Cred ca 90% din toate calculatoarele din lume nu sunt deschise niciodata. And the point is? Chestia cu "imi fac update la procesor" e un mit. Imi fac de 15 ani singur PC-ul si de fiecare data cand a fost vorba sa-mi fac upgrade la procesor defapt am facut update si la placa de baza si la memorie. Pentru ca ai ales sa te duci prea departe cu upgrade-ul. Este evident ca nu poti sa pui un Dual-Core pe o placa de acum 3 ani, dar poti pune altceva mai bun decat ce ai prezent si care sa nu necesite schimbarea altor componente Iar odata la 2 update-uri din astea schimb si sursa. Singura chestie care ramane constanta mai mult timp e carcasa. Deci daca tragi linie, ca si end-user, nu stiu cat te-ajuta defapt optiunea ca-ti faci singur upgrade cu ce vrei. Harddisk-urile si placa video nu se pun ca astea se schimba si la Mac Pro. Bottom line: ai, oricum, o mai mare posibilitate de a upgrada un PC decat ai pentru un Mac. Cred ca esti de acord.
Sigur, la pret e ceva mai ieftin. Nu cu mult insa, un Mac Pro Octo-Core (8 core-uri) Xenon de 2.8Ghz e vreo 2400Euro parca. Daca se cauta componente de aceiasi calitate pentru un PC ajungi tot pe-acolo. Cum adica de aceeasi calitate? Un Quad-Core, o placa video sau o memorie de pe un PC nu sunt de aceeasi calitate ca alea de pe un Mac?

O gramada dintre Mac useri spun cum ca hardware-ul dintr-un Mac e creat de Apple. Serios? V-ati uitat vreodata la configuratia unui Mac?

Ma las...
Pana acum n-am facut altceva decat sa aduc contraargumente unor chestii de-a dreptul stupide.

#63
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Singurul lucru stupid e ca te incapatanezi sa dai niste raspunsuri in 2 peri la o opinie personala. DA, upgrade la procesor pentru 0.2Ghz in plus sau in minus nu se justifica in opinia mea proprie si personala. Prefer sa trec de la 1 core la 2 sau la 4 iar pentru asta in majoritatea cazurilor schimbi placa de baza si memoria (la fel a fost si inainte cu AMD K6 sau mai stiu eu ce). Oricum upgrad-ul la PC se justifica doar daca ai task-uri intensive de facut cu el, nu pentru browsing net si mp3. Asta e opinia mea, pricepi?
Da, pe PC poti sa faci upgrade cum vrei tu, pe Apple esti mai limitat. Ambele procese te duc in acelasi loc, numai ca intr-un caz calitatea e garantata. Cand ma refer la calitate ma refer la faptul ca toate componentele sunt alese si tunate sa mearga brici, fara erori, blue screen of death (de la memorii proaste) sau alte chestii. Aerisirea e gandita, carcasa nu are nici un surub de desfacut, etc. Poti sa-ti iei si pe PC asa ceva, poti sa alegi totul cu atentie, etc. dar tot de componente de top vorbim aici. Nu conteaza doar componenta in sine ci si sinergia, felul cum lucreaza toate impreuna.
Nu stiu cine spune ca hardware-ul dintr-un mac e creat de Apple, nu eu sunt ala in orice caz. Multe din componentele din plansa de bord de la Mercedes-uri se fabrica in Romania, dar daca-mi spui ca oricine poate sa-si faca un Mercedes inseamna ca nu intelegi ce inseamna Mercedes. Pentru tine Dacia si Mercedes sunt aceleasi lucruri din simplul motiv ca au 1 motor si 4 roti (asa cum un Mac are procesor si memorie ca orice PC).

Oricum atitudinea ta e complet infantila, nu poate cineva sa aiba o opinie ca imediat il faci prost sau stupid. Invata sa respecti daca vrei sa-ti fie respectate opiniile.
PS. BTW, invata si cum se da un reply cum trebuie, vezi ce-i cu tagurile alea de quote.

Edited by Cris007, 19 November 2008 - 14:48.


#64
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

O gramada dintre Mac useri spun cum ca hardware-ul dintr-un Mac e creat de Apple. Serios? V-ati uitat vreodata la configuratia unui Mac?

Hardware-ul dintr-un Mac este proiectat de inginerii de la Apple și asamblat în diverse fabrici din China. Evident că nu mă refer aici la procesor, chipset grafic și restul chipset-urilor care provin de la Intel, Nvidia etc. Diferența față de hardware-ul ieftin de PC constă în calitatea proiectării și a componentelor. Nu știu dacă te-ai uitat într-un Mac Pro sau PowerMac, dar n-o să vezi cabluri atârnând peste tot sau trasee de circuit care nu țin cont de posibilele interferențe ale semnalelor. Și mai ales n-o să vezi acele locuri goale de pe placă unde este desenat un condensator sau altă piesă care ar fi trebuit să fie acolo, dar la care s-a renunțat ulterior ca să iasă mai ieftină placa (caz des întâlnit la componentele de PC). PowerMac-ul meu are nouă ventilatoare în el, dar face incomparabil mai puțin zgomot decât PC-ul în care am trei ventilatoare. Asta înseamnă calitate, înțelegi?

#65
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View PostBeavix, on Nov 19 2008, 17:21, said:

Hardware-ul dintr-un Mac este proiectat de inginerii de la Apple și asamblat în diverse fabrici din China. Evident că nu mă refer aici la procesor, chipset grafic și restul chipset-urilor care provin de la Intel, Nvidia etc. Diferența față de hardware-ul ieftin de PC constă în calitatea proiectării și a componentelor. Nu știu dacă te-ai uitat într-un Mac Pro sau PowerMac, dar n-o să vezi cabluri atârnând peste tot sau trasee de circuit care nu țin cont de posibilele interferențe ale semnalelor. Și mai ales n-o să vezi acele locuri goale de pe placă unde este desenat un condensator sau altă piesă care ar fi trebuit să fie acolo, dar la care s-a renunțat ulterior ca să iasă mai ieftină placa (caz des întâlnit la componentele de PC). PowerMac-ul meu are nouă ventilatoare în el, dar face incomparabil mai puțin zgomot decât PC-ul în care am trei ventilatoare. Asta înseamnă calitate, înțelegi?


#66
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Pai da, ca daca iei hardware scump si de calitate de PC ajungi in zona de pret a Mac Pro-ului.

#67
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Cand era pe arhitectura PowerPC intelegeam, o platforma diferita si cu logica ei. Dar de cand au trecut pe Intel de ce sa-i schimbi un circuit si sa zici ca-i altceva ?

#68
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postneagu_laurentiu, on Nov 20 2008, 12:52, said:

Cand era pe arhitectura PowerPC intelegeam, o platforma diferita si cu logica ei. Dar de cand au trecut pe Intel de ce sa-i schimbi un circuit si sa zici ca-i altceva ?

Dă un exemplu despre acel "circuit" de care vorbești.

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
EFI in loc de BIOS.

#70
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Și ce legătură are EFI cu afirmația ta: "de ce sa-i schimbi un circuit si sa zici ca-i altceva"?
Oricum în curând o să vezi EFI pe toate PC-urile. Apple doar a fost printre primii care au utilizat acest standard. E și normal, ei practic au plecat de la zero cu arhitectura bazată pe Intel, doar nu era să folosească BIOS-ul vechi și prăfuit.

#71
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Nu EFI e problema ci faptul ca Apple zice cum ca MAC-ul e altceva decat un PC !

#72
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
:lol: Acuma cauți nod în papură la nivel lingvistic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate