Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Impartire bunuri dobandite in timpul casatoriei

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
bunurile achizitionate inainte de casatorie sunt bunuri proprii nu se impart cu sotul

#20
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
mersi

#21
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmoschino, on Dec 1 2008, 23:49, said:

vroiam sa stiu si eu ceva,daca inainte de casatorie ai un bun <un apartament de exemplu,proprietate persoanala>si divortezi peste 5 ani,trebuie sa imparti apartamentul tau cu sotul?sau sotia?
Dar daca apartamentului i-au fost aduse imbunatatiri in timpul casatoriei ?

#22
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
imbunatatirile se considera cel mult un drept de creanta (o suma de bani) care va fi partajata in cuantumul stabilit de instanta si pentru restul masei bunurilor comuna

in nici un caz nu se va partaja apartamentul ca bun imobil

#23
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Cel mai bine este ca barbatii sa nu se grabeasca sa se casatoreasca si sa traiasca in uniune consensuala pana la adanci batraneti !  :OK:

#24
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
bine ca imi spui acum la 3 ani dupa ce m-am casatorit

:frust:

#25
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postbuteliearagaz, on Dec 15 2008, 21:59, said:

Cel mai bine este ca barbatii sa nu se grabeasca sa se casatoreasca si sa traiasca in uniune consensuala pana la adanci batraneti !  :OK:


View Postmadman2711, on Dec 15 2008, 22:06, said:

bine ca imi spui acum la 3 ani dupa ce m-am casatorit

:frust:
Din pacate ele nu vor uniune consensuala , vor casatorie !

#26
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
consensual a fost pana la casatorie

#27
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Am un apartament, luat cu credit ipotecar, acum 5 ani. Pe actul de proprietate sunt trecut si eu, si nevasta. Din valoarea initiala, de 600 de milioane, am platit vreo 450, restul e creditul la care mai am de platit vreo 5 ani. Daca divortez, cine ramane cu apartamentul? Cum dovedesc ca am platit eu 90% din rate? Precizez ca am un copil de 3 ani. Multumesc.

#28
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pai trebuie sa dovedesti cu acte fluturasi de salariu, fisa fiscala ca ai avut venituri net superioare sotiei, dar din experienta proprie rareori poti obtine o cota majoritara mai mare de 70-80 %
in cazul in care sotia nu are alta locuinta si obtine si custodia copilului (95% din cazuri din aprecierea mea) este foarte greu de obtinut imobilul.

dar poti incerca si o intelegere cu sotia daca vrei neaparat sa scapi de ea

#29
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Pai nu mai sta acolo de vreo 6 luni. Nici eu n-am stat, pentru ca am lucrat in alta localitate. Daca e sa mergem la proces, ce s-ar putea intampla? Multumesc.

#30
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La divort nu se intampla nimic. Partajul bunurilor este alt proces, care poate durea mai mult timp, depinde de ea. Probabil (95% probabilitate) o sa aveti cota 50% in proprietatea apartamentului. Eu am fost in situatia ta (doar ca il aveam platit integral) si am cazut la pace cu fosta sa il vindem copilului. In acest caz, cine obtine custodia copilului poate obtine si un drept de habitatie pe durata vietii sau pana la majoratul copilului in acel apartament.
Ca mai ai de plata nu insemna nimic, daca nu platesti restul este alta discutie intre banca si voi ulterior... In momentul de fata esti proprietar in comun cu sotia pe 100% din apartamant si amandoi aveti o datorie comuna la banca de x milioane cu apartamentul ca colateral.

PS: Uneori este mai ieftin sa platesti femeile decat sa te insori cu ele...

Edited by SuperDuper, 21 April 2009 - 14:02.


#31
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View PostSuperDuper, on 21st April 2009, 14:59, said:

La divort nu se intampla nimic. Partajul bunurilor este alt proces, care poate durea mai mult timp, depinde de ea. Probabil (95% probabilitate) o sa aveti cota 50% in proprietatea apartamentului. Eu am fost in situatia ta (doar ca il aveam platit integral) si am cazut la pace cu fosta sa il vindem copilului. In acest caz, cine obtine custodia copilului poate obtine si un drept de habitatie pe durata vietii sau pana la majoratul copilului in acel apartament.
Ca mai ai de plata nu insemna nimic, daca nu platesti restul este alta discutie intre banca si voi ulterior... In momentul de fata esti proprietar in comun cu sotia pe 100% din apartamant si amandoi aveti o datorie comuna la banca de x milioane cu apartamentul ca colateral.

PS: Uneori este mai ieftin sa platesti femeile decat sa te insori cu ele...

Pai la divort nu se face si partajul ?

Nu inteleg de ce se grabesc barbatii sa se insoare !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate