Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Persoana fizica poate imprumuta un s.r.l.?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Se poate ca o persoana fizica sa imprumute o societate(srl)cu o suma de bani?
Ulterior care este procedura prin care societatea restituie imprumutul?
Ce tip de contract se incheie in acest scop?Unde?

Cu stima,

#2
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Sigur ca se poate, se incheie un contract intre cele doua parti, in care se stipuleaza suma si termenul de restituire. Am impresia ca pentru sume mai mari, trebuie notificata si Banca nationala (ceva cu spalarea banilor).
Iar stingerea datoriei se face printr-un simplu proces verbal in care o parte da si alta primeste...

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Nu trebuie notificat BNR. In legatura cu spalarea banilor, la sume de peste 10.000 euro se autosesizeaza Of. Nat. pt Prevenirea si Combaterea spalarii banilor.
Faci un contract de imprumut in carte prevezi toate clauzele referitoare la plata, penalitati & shit. SRL-ul trebuie sa inregistreze acest contract pentru a fi mai sigur. Puteti sa-l legalizati pt mai multa siguranta.

Edited by snipest, 10 November 2008 - 09:09.


#4
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004

View Postsnipest, on Nov 10 2008, 09:09, said:

In legatura cu spalarea banilor, la sume de peste 10.000 euro se autosesizeaza Of. Nat. pt Prevenirea si Combaterea spalarii banilor.
Cum se autosesizeaza daca nu afla de imprumut prin notificarea ta? :)

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postvasyvasy, on Nov 10 2008, 09:22, said:

Cum se autosesizeaza daca nu afla de imprumut prin notificarea ta? :)
Nu notifici pe nimeni. In momentul in care inregistrezi undeva o tranzactie atat de mare atrage atentia. Nu stiai ca de fisc si de moarte nu scapi?

#6
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Cu alte cuvinte nu le inregistrezi pe nicaieri, doar la tine, intern. Iar cand vine un control de la fisc, aia sesizeaza Oficiul pentru spalarea si uscarea banilor?

#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postvasyvasy, on Nov 10 2008, 09:48, said:

Cu alte cuvinte nu le inregistrezi pe nicaieri, doar la tine, intern. Iar cand vine un control de la fisc, aia sesizeaza Oficiul pentru spalarea si uscarea banilor?
Nu stiu exact cum sta treaba. Ideea e ca tranzactiile cu sume enorme bat la ochi. Un client/prieten ma intreba cum poate sa spele niste bani fara sa bata la ochi. Nu l-am ajutat pt ca nu-mi sta in caracter sa fac din-astea, dar am cercetat problema si am ajuns la concluzia ca nu doar sumele trebuie sa fie foarte mari. Bat la ochi si tranzactii cu sume mici dar constante. Daca realizezi o tranzactie prin transfer bancar se inregistreaza la banca. Daca scoti din contul tau bani lichizi, vei fi urmarit pentru a se stabili destinatia acelor bani. Poate reusesti sa scapi daca lucrezi doar cu banii de la saltea, dar fara a autentifica un contract de imprumut pentru o suma mare renunti la un mare avantaj in momentul probarii respectivului contract in caz ca apar probleme. Eu unul nu m-as risca sa imprumutacei bani fara sa inregistrez contractul. In plus, in momentul in care contabilul firmei depune situatiile la fisc, respectivele tranzactii sunt inregistrate. Acum, nu stiu daca le suna lor vreo alarma sau au diversi "ofiteri" care cerceteaza. Ce-i drept, sunt foarte buni la chestia asta.
Oficiul pt spalarea banilor nu te anunta neaparat, dar pot oricand sa-ti trimita un control pe cap sau sa te puna sa organizezi un audit financiar.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, doar transferurile bancare de peste 10.000 de euro sunt anuntate catre oficiul ala pt spalari de bani. deci numai daca banii trec prin banca. restul tranzactiilor nu ajung la ei.
evident, fiscul poate sa sesizeze si el oficiul respectiv, daca suspecteaza ceva.

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Post_Smiley_, on Nov 10 2008, 10:27, said:

din ce stiu eu, doar transferurile bancare de peste 10.000 de euro sunt anuntate catre oficiul ala pt spalari de bani. deci numai daca banii trec prin banca. restul tranzactiilor nu ajung la ei.
evident, fiscul poate sa sesizeze si el oficiul respectiv, daca suspecteaza ceva.
Mda, ceva de genul. Am zis ca nu stiu exact cum sta treaba. Treaba e ca poti sa te trezesti cu ei pe cap, chiar daca nu depui tu nimic.

#10
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
1. suma minima este mai nou de 15.000 de euro
si daca este făcut transferul prin banca nu este nevoie de sesizarea Oficiului, daca e cash trebuie raportata, amenzile fiind estul de mari, o firma a luat 25.000 de lei amenda pentru asta

2. trebuie notificata BNR doar cand imprumutul este intre doua firme din cate stiu, pentru ca firmele nu au voie sa acorde imprumuturi altor firme daca nu sunt banci sau IFN decat in anumite conditii

3 contractul de imprumut, exista nenumărate modele pe net, pentru a fi sigur ar fi bine să fie autentificat la notar pentru a putea fi investit cu formulă executorie in caz de neplată

4. dobanda nu poate fi mai mare decât dobanda legală x 2 din cate mai stiu (nu sunt sigur trebuie verificat)

#11
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004

View Postmadman2711, on Nov 10 2008, 16:39, said:

1. suma minima este mai nou de 15.000 de euro
si daca este făcut transferul prin banca nu este nevoie de sesizarea Oficiului, daca e cash trebuie raportata, amenzile fiind estul de mari, o firma a luat 25.000 de lei amenda pentru asta

Este vorba de suma minima de la care trebuie instiintat Oficiul, nu suma minima de imprumutat. Banii cum sunt primiti inapoi, un simplu proces verbal este de ajuns?

Edited by vasyvasy, 10 November 2008 - 17:26.


#12
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Post_Smiley_, on Nov 10 2008, 10:27, said:

din ce stiu eu, doar transferurile bancare de peste 10.000 de euro sunt anuntate catre oficiul ala pt spalari de bani. deci numai daca banii trec prin banca. restul tranzactiilor nu ajung la ei.
evident, fiscul poate sa sesizeze si el oficiul respectiv, daca suspecteaza ceva.
exact, se refera la tranzactii interbancare.

#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Post_Smiley_, on Nov 10 2008, 10:27, said:

din ce stiu eu, doar transferurile bancare de peste 10.000 de euro sunt anuntate catre oficiul ala pt spalari de bani. deci numai daca banii trec prin banca. restul tranzactiilor nu ajung la ei.
evident, fiscul poate sa sesizeze si el oficiul respectiv, daca suspecteaza ceva.
S-a schimbat legea din vara !
Daca sunt prin banca nu trebuie raportate , pentru ca bancile trebuie sa raporteze toate tranzactiile care li se par suspecte !
O persoana fizica poate sa crediteze o  firma, si chiar poate sa-i plateasa dobanda de referinta a BNR-deductibila , daca investitia este aducatoare de profit. Creditarea se face in forma scrisa(contract de imprumut) si se depune la banca(ptr virament).
Este bine sa-i vireze prin ordin bancar ca sa se evite declararea la oficiul spalarii banilor.
Trebuie avut grija si ca gradul de indatorare sa nu fie mai mare de 3 !

#14
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008
Da, o persoana fizica poate imprumuta un SRL. Se face un contract de imprumut intre societate si persoana fizica (Codul Civil este cel care reglementeaza contractele de imprumut, art. 1576-1590). Contractul de imprumut nu este obligatoriu sa fie incheiat de catre notar. Numerarul se primeste in casieria societatii intocmindu-se "dispozitie de incasare" care se ataseaza la registrul de casa (pentru situatiile in care banii sunt primiti in numerar), iar la restituirea imprumutului (in transe sau integral) se intocmeste dispozitie de plata. In situatia in care suma imprumutata depaseste 15.000 euro trebuie sa raportezi acest lucru catre ONPCSB. Daca tranzactia este efectuata prin banca, nu mai ai tu obligatia sa transmiti acest raport, el fiind transmis de catre banca, insa trebuie sa dai o declaratie scrisa bancii in legatura cu provenienta banilor la care sa atasezi si contractul de imprumut.

Contractul de imprumut poate fi purtator sau nu de dobanda. In ceea ce priveste dobanda, se poate stabili orice nivel al dobanzii se doreste (vezi OG 9/2000 privind nivelul dobanzii, aprobata prin Legea 356/2002), cu o mica precizare: din punctul de vedere al firmei (daca este firma ta si esti interesat de impozitele si deductibilitatea cheltuielilor) recomand pastrarea dobanzii la nivelul dobanzii de referinta al BNR corespunzatoare ultimei luni a trimestrului, deoarece, conform codului fiscal, atat este deductibila. Ce este peste acest nivel de referinta se considera a fi cheltuiala nedeductibila.

Edited by Delirium, 10 November 2008 - 22:26.


#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostDelirium, on Nov 10 2008, 22:19, said:

Da, o persoana fizica poate imprumuta un SRL. Se face un contract de imprumut intre societate si persoana fizica (Codul Civil este cel care reglementeaza contractele de imprumut, art. 1576-1590). Contractul de imprumut nu este obligatoriu sa fie incheiat de catre notar. Numerarul se primeste in casieria societatii intocmindu-se "dispozitie de incasare" care se ataseaza la registrul de casa (pentru situatiile in care banii sunt primiti in numerar), iar la restituirea imprumutului (in transe sau integral) se intocmeste dispozitie de plata. In situatia in care suma imprumutata depaseste 15.000 euro trebuie sa raportezi acest lucru catre ONPCSB. Daca tranzactia este efectuata prin banca, nu mai ai tu obligatia sa transmiti acest raport, el fiind transmis de catre banca, insa trebuie sa dai o declaratie scrisa bancii in legatura cu provenienta banilor la care sa atasezi si contractul de imprumut.

Contractul de imprumut poate fi purtator sau nu de dobanda. In ceea ce priveste dobanda, se poate stabili orice nivel al dobanzii se doreste (vezi OG 9/2000 privind nivelul dobanzii, aprobata prin Legea 356/2002), cu o mica precizare: din punctul de vedere al firmei (daca este firma ta si esti interesat de impozitele si deductibilitatea cheltuielilor) recomand pastrarea dobanzii la nivelul dobanzii de referinta al BNR corespunzatoare ultimei luni a trimestrului, deoarece, conform codului fiscal, atat este deductibila. Ce este peste acest nivel de referinta se considera a fi cheltuiala nedeductibila.
Nu e contract civil atata timp cat una dintre parti este comerciant. In rest este corect ce ai zis. m-am interesat si eu. Scuze ca am incurcat lucrurile mai sus.

#16
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postsnipest, on Nov 11 2008, 08:44, said:

Nu e contract civil atata timp cat una dintre parti este comerciant. In rest este corect ce ai zis. m-am interesat si eu. Scuze ca am incurcat lucrurile mai sus.


Stiu ca suna aiurea, insa in codul comercial eu nu am gasit reglementari cu privire la contractele de imprumut intre o persoana fizica si una juridica. Din cate am inteles, desi nu bag mana in foc pentru asta, contractele de imprumut intre o parte civila si o societate sunt reglementate tot de catre codul civil. Repet, nu bag mana in foc pentru afirmatia asta. Daca initiatorul topicului este interesat de legislatia cu privire la imprumuturi o sa caut...

#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostDelirium, on Nov 11 2008, 08:51, said:

Stiu ca suna aiurea, insa in codul comercial eu nu am gasit reglementari cu privire la contractele de imprumut intre o persoana fizica si una juridica. Din cate am inteles, desi nu bag mana in foc pentru asta, contractele de imprumut intre o parte civila si o societate sunt reglementate tot de catre codul civil. Repet, nu bag mana in foc pentru afirmatia asta. Daca initiatorul topicului este interesat de legislatia cu privire la imprumuturi o sa caut...
Desigur ca sunt reglementate de codul civil, dar numai in masura in care nu contravin dispozitiilor in materie comerciala. Atata timp cat o parte este comerciant intr-un raport, acel raport este comercial. La fel se intampla si in cazul in care doua persoane necomerciante comit fapte de comert raportul dintre ele este tot comercial.

#18
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postsnipest, on Nov 11 2008, 08:54, said:

Desigur ca sunt reglementate de codul civil, dar numai in masura in care nu contravin dispozitiilor in materie comerciala. Atata timp cat o parte este comerciant intr-un raport, acel raport este comercial. La fel se intampla si in cazul in care doua persoane necomerciante comit fapte de comert raportul dintre ele este tot comercial.

Sincer, nu stiam asta... Nu-s cea mai buna pe partea de contracte comerciale... :blush:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate