Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Flood Yahoo Mesenger ? sau ce este asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005
Folosec Yahoo mesenger si Firewall : Zone Alarm si aseara am primit o chesti gen flood de la cineva. Cateva zeci de mesaje intr-o secunda, fiecare in pagini diferite, desi era de la acelasi utilizator, care nu este in lista mea de yahoo. Mentionez ca sunt intr-o retea de camin, si internetul il folosesc prin cablul de retea. Puteti sa imi spuneti si mie cum pot scapa de asa ceva ? (pentru ca aseara nu a fost prima data, am mai patit-o inca o data de la acelasi user acum cateva saptamani). E intreadevar vorba de flood? sau se numeste altfel? A mai patit cineva asa ceva?



Multumesc Anticipat pentru ajutorul acordat !!!

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
IGNORE rings any bells?

#3
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

add, on Jan 22 2005, 13:02, said:

IGNORE rings any bells?

<{POST_SNAPBACK}>



Adica ?

#4
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004

RomIce, on Jan 22 2005, 13:32, said:

:huh:

Messenger>Preferences>Ignore List>...

#5
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

fed_up, on Jan 22 2005, 16:09, said:

:huh:

Messenger>Preferences>Ignore List>...

<{POST_SNAPBACK}>


Din pacate am incercat si varianta asta, si inca inainte de a posta, si tot nu a mers. Ce ramane de facut ?

Edited by RomIce, 22 January 2005 - 19:15.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Nimic. Asta e sistemul, e vulnerabil.

Nu poti da ignore pentru ca eu personal nu cred ca-ti vin de la acelasi utilizator :) Daca vine de la acelasi inseamna ca e prost omul, nu stie sa opereze profesional :lol:

E ceva mai evoluat numit "bot"... boti. Adica ii dai aplicatiei de flodare un nume gen "Te_Sparg" si el adauga automat _0001 _0002 samd... ai prins ideea, fiecare mesaj ti-l da ca venind de la altcineva deci uita de ignore, oricum in 3 secunde schimba numele si iar patesti, nu poti face decat sa te duci dupa ip la ala si sa "discuti" cu el :) Asta daca este pe lan cu tine

Yahoo Messneger e unu din cele mai stupide programe ca securitate a protocolului si autentitficari. Din pacate e util si asta e... suportam :)

Edited by Andrei Cioaca, 03 February 2005 - 05:05.


#7
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004
Încearcă cu http://www.ytunnelpro.com/

#8
dan30328

dan30328

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2005
sal,nimeni nu o sa -ti spuna nimic.Cine da flood isi pastreaza secretul,iar yahoo msg nu o sa fie altceva ,decit un loc de distractii pt. alti.Pentru linistea ta alege third party-messenger( ex ymlitte)nu boot,nu flood.iar daca vrei poti sa tii microfonul numai pt tine,spunemi ce ai rezolvat!

#9
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
numai inteligenti pe aici...
uite un link ajutator http://forum.softped...showtopic=40417

#10
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
P.S .  pt cei care au facut pe desteptii aici cititi linkul meu.
Va dau id-ul meu de mess , hai sa vedem dc poate vreunu' sa imi faca flood...
Geez!!!! ce usor e sa faci pe desteptu'...

#11
dutz

dutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.05.2004
deci, exista tools`uri de yahoo, le puteti gasi destul de usor si au o gramada de functii gen Disconnect, BUZZ bomb .. audibles bomb Online check etc..nu prea ai cum sa te protejezi decat ignore anybody who is not in my list dar ..nu e frumos :P pana una alta .. Don`t Send placut :P

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Nu tine, am testat. Pot impersona un id preluat prin sniffer si gata flood-ul :)

Asta ca sa nu mai amintim virusii sub forma de plugin la YM la care poti sa faci ce setari vrei, si e tot aia :)

Dar problema mare nu flood-ul este ca il poti opri & stuff, faza e ca majoritatea care folosesc YM fara sa se priceapa isi activeaza si yahoo mail, si atunci e bomba curata, pierzi tot si contacte si cont ca exista vulnerabilitati la sistemul de mail.

Daca ai declarat mail de la yahoo nu-ti mai poti recupera parola dupa ce un binevoitor ti-a spart contul, si nici contactele din messenger. De aia e bine ca cei care folosesc Yahoo Messenger sa foloseasca o alta adresa la email, sa nu se foloseasca de cea asociata id-ului. In caz de probleme se poate recupera parola.

De curand un amic s-a tepuit cu asta, a pierdut contul, unu i-a sniffuit parola transmisa in clar de messenger si... a ramas fara. A avut adresa de la yahoo data ca baza si nu mai poate face nimic pentru ca ala ii trimite parola pe adresa pe care nu mai poate intra.

Edited by Andrei Cioaca, 16 February 2005 - 17:59.


#13
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
da! asa e ai dreptate aici. dar acum depinde si ce esti dispus sa faci ca sa floodezi.
adica eu spre exemplu dc as vrea cu adevarat sa fac rau cuiva nu i-as face flood prin yahoo mess. sunt alte metode...mai inteligente...
iar treaba cu snifful id-ului parolei eu stiam ca o poti face doar dc ai drepturi de admin in retea...poate ma insel...
apoi cineva care face flood cu mess, nu cred ca stie prea multe , e usor sa iei un booter de pe net.
repet eu nu as folosi un booter de yahoo...adica nu m-as limita la atat...
statisticile arata ca majoritatea hackerilor sunt adolescenti, adica sincer eu nu m-as apuca sa incerc sa sparg calc cuiva asa doar for fun poate ca as face asta doar in cazuri extreme.
Adica ce vreau sa zic ca flood prin mess mi se pare o atitudine copilareasca si astfel activarea optiunii menitonate cred ca ar fi solutia cea mai buna

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
---
Adica ce vreau sa zic ca flood prin mess mi se pare o atitudine copilareasca si astfel activarea optiunii menitonate cred ca ar fi solutia cea mai buna
---

Ai dreptate, e o joaca practic dar in anumite situatii persoane precum angajatii unei firme care are retea pot beneficia de avantaje destuld e mari :peacefingers:

---
iar treaba cu snifful id-ului parolei eu stiam ca o poti face doar dc ai drepturi de admin in retea...poate ma insel...
---

Nope, nu e nevoie neaparat... exista ceva mai tare de care lumea obisnuita nu stie :lol: O vulnerabilitate de principiu pe atat de simpla, pe atat de devastatoare... care-ti permite sa faci orice, sa iei orice trafic din retea si sa-l rutezi dupa cum doresti, inclusiv sa-l filtrezi.

http://www.watchguar...rial/135324.asp

Edited by Andrei Cioaca, 16 February 2005 - 21:33.


#15
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
andreic....a gresit

ti-a spus sa te duci la el si sa discuti cu el

eu zic sa te duci la el cu ceva prieteni.. si o bata.....

o sa dea rezultate... :)

#16
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
stormrider sunt curios ce ai putea sa-mi faci din moment ce dai de inteles ca stii tu cum sa-i faci rau cuiva foarte bine. spune-mi si mie ce ai putea sa-mi faci inafara de un pic de flood pe messenger care se rezolva destul de simplu?iti spun eu nimic
.si la faptul ca ai putea sa intri in calculatorul cuiva sa faci ce vrei, crede-ma ca nu se poate daca acel cineva are un  pic de creier. poti sa folosesti cate programe vrei inutil. nu poti sa intri in calculatorul cuiva decat daca e indeajuns de naiv sa nu faca cateva setari minime. am fost flodat de cateva ori asa strong de isp-ul a trebuit sa puna filtre pe ip insa nimic nu s-a intmplat inafara de faptul ca am fost deconectat de la net pentru scurta vreme.
andreic ne spui de vulnerabilitatea din articolul ala ca si cum ar fi ceva foarte simplu si oricine poate sa faca asta. ma intreb daca tu ai putea sau ai cunostintele necesare pentru asta. iti trebuie cunostinte solide de tcp/ip si programarea routerelor.. sa fim seriosi articolul e interesant insa atat nu prea ai ce face ca sa te protejezi, vulnerabilitatile tcp/ip sunt mari si deocamdata asta e protocolul internetului.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
>LOCOTUS
>andreic....a gresit

Tot ce se poate, spune-mi insa si unde, ca sa ma corectez :)

se7enports, on Jun 3 2005, 13:40, said:

andreic ne spui de vulnerabilitatea din articolul ala ca si cum ar fi ceva foarte simplu si oricine poate sa faca asta. ma intreb daca tu ai putea sau ai cunostintele necesare pentru asta. iti trebuie cunostinte solide de tcp/ip si programarea routerelor.. sa fim seriosi articolul e interesant insa atat nu prea ai ce face ca sa te protejezi, vulnerabilitatile tcp/ip sunt mari si deocamdata asta e protocolul internetului.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, e interesant ca dupa 4 luni ai redescoperit topicul asta, bun, pai hai sa-ti raspund...
Articolul e frumos si prezinta cate ceva... atata cat trebuie ca sa se inteleaga mecanismul interorgarilor level 2 sau mai jos. Retine ideea, nu este o vulnerabiltate corectabila... e una generala, care dispare doar odata cu tcp-ul, deci are potential mare, asa cum am descris si eu mai sus.

Cine stie sa faca asa ceva ? Pai, cine studiaza si cauta ci google cuvinte cheie... cine ia de pe net softul necesar si instructiunile de folosire :lol:

Edited by andreic, 04 June 2005 - 01:00.


#18
smeclem

smeclem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.10.2003

se7enports, on Jun 3 2005, 12:40, said:

andreic ne spui de vulnerabilitatea din articolul ala ca si cum ar fi ceva foarte simplu si oricine poate sa faca asta. ma intreb daca tu ai putea sau ai cunostintele necesare pentru asta. iti trebuie cunostinte solide de tcp/ip si programarea routerelor.. sa fim seriosi articolul e interesant insa atat nu prea ai ce face ca sa te protejezi, vulnerabilitatile tcp/ip sunt mari si deocamdata asta e protocolul internetului.

<{POST_SNAPBACK}>



aaaa....da.....e simplu:
http://www.infosecwr...In_Practice.pdf

Trebuie doar sa urmezi niste pasi simpli si sa dai jos un Cain & Able. Doar atat. Faptul ca mai si intelegi ce se intampla de fapt, e cu totul altceva. Daca operatia e facuta de un priceput, singurul mod in care iti poti da seama ca se intampla ceva e sa ai un switch cu management si sa te uiti putin in logurile lui ca sa vezi pe unde se duc pachetele.

O situatie similara a fost si in cazul Syn flood. Atunci chiar s-au introdus syn cookies, adika s-a cam modificat stiva TCP/IP. Noroc ca nu a dat pe langa protocolul in sine ca era de groaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate