Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Cum a afectat sau afecteaza "Criza economica" afacerea ta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#37
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postarcond, on Oct 31 2008, 14:16, said:

multi vor avea neplaceri din cauza incasarii cu FOARTE mare intarziere a banilor in cont , din cauza atitudinii ostile a bancilor fata de agentii economici .
daca ti-ai planificat foarte judicios banii , respectiv incasari-plati , dupa regulile pe care le cunosteai , s-ar putea sa ai mari surprize .
concret - depui documentele de incasare la banca si astepti ca intr-un interval de timp rezonabil , cu care erai obisnuit de multi ani sa ai banii in cont sa faci platile .
aici intervine surpriza majora despre care am pomenit , ca vei astepta nu o zi , doua in plus pana sa-ti vezi banii in cont , ci poate o saptamana , doua sau cine stie cat , dupa cum " vrea muschiul " bancherilor .
iar in acest timp s-ar putea sa-ti vina sanctiunea ca nu ai avut bani in cont cand ti-a intrat un document la plata sau pentru ca nu ai platit in termenul legal impozitele datorate .
si totul " pe banii tai " , ca doar suntem in romania .
apropo de cele de mai sus  , mai exista guvern , BNR ,  lege in tara asta , daca fac handicapatii de bancheri  :death: tot ce vor in economia ramaneasca  ?

Deocamdata vad ca banii circula normal, sper sa nu vedem asa ceva. Nu credeam ca o sa ajung sa respect asa de mult BCR-ul ca acum. Uite ca in perioade de criza, se vad companiile de valoare. Toate bancile au strans din dinti, mai putin ei. Au continuat sa ofere credite intr-un ritm mai alert ca inainte. Luna aceasta promoveaza produse promotionale noi, care vin in sprijinul persoanelor fizice si juridice.

Luni am facturat astazi mi-au intrat banii in cont, mai bine de atat nu se poate sau e rusinos sa speri la mai mult.
Bravo lor...

#38
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
In Ro timpul de transfer iterbancar este reglementat la 7 zile (chiar daca in practica este de 1 zi). Daca op-ul apare operat in contul tau si banii nu ajung in 7 zile in contul partenerului poti cere explicatii bancii si chiar poti cere intrarea ei in faliment. Mai rau este cu platile de impozite unde nu exista posibilitatea confirmarii intrarii banilor in trezorerie.

#39
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
luna asta si luna trecuta am concediat in total aproape 40 de oameni.

#40
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postr@zvan, on Nov 6 2008, 13:15, said:

luna asta si luna trecuta am concediat in total aproape 40 de oameni.

Nasol ...
40 din cati aveati?

#41
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
din 160

#42
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postr@zvan, on Nov 6 2008, 22:32, said:

din 160

E de goaza ce spui tu aici, asta inseamna ca e groasa rau...
Va compatimesc si sper sa va reveniti. Astea sunt vremuri grele si ai dreptate, daca nu reactionezi rapid iesi din peisaj...

#43
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postr@zvan, on Nov 6 2008, 13:15, said:

luna asta si luna trecuta am concediat in total aproape 40 de oameni.

Si eu 5 azi .

#44
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
io am trimis la analize 4 capsunari, de luni incep treaba :thumbup:

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
ar fi util sa specificati si domeniul de activitate.

#46
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
Din 100 de oameni 15 au zburat la noi.Alta transa urmeaza luna viitoare.
Domeniu:vanzari auto noi.Aici e groasa rau si nu vad sanse sa isi revina prea repede.

#47
cristifettik10

cristifettik10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.11.2007
Abia de acuma(cred eu)vom resimti efectele crizei.Multe din camioane-le mele stau.Pana si cei cu care am avut contract ferm(Pt transport EU) au redus productia la 1/2,cea ma-i afectata pare Industria Auto,cea de constructii de masini in general(Masini de precl.prin aschiere,Dif.Utilaje pt Industria Grea)

Edited by cristifettik10, 07 November 2008 - 23:49.


#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Zic si eu de banci, ca de astea stiu cel mai bine... nu va suparati pe mine.

Agentia BROM cu care lucrez a disbursat doua credite toata luna trecuta. Unui de 6.500lei si altul de 8.000lei
La Piraeus am intrebat daca au 10 dosare aprobate toata luna si mi-au spus ca sunt mult mai jos. Oare cate au ca numai eu le-am dus 15 din care mi-au respins 12 pentru diferite motive de rahat. Nu vor sa dea drumul la bani
La BCR a mers bine pana au schimbat macazul si au fost nevoiti sa adere la noile norme BNR. Luna asta si ei stau fac numai operatiuni si vand carduri de credit...
La OTP nici macatr un dosar intr-o luna intreaga...Am primit pe mail noile conditii de vanzare pentru produse noi, depozite carduri de credit, debit cu sau fara overdraft, POS la companii, etc. Ideea e ca nici oamenii nu se mai gandesc sa vanda credite si se reprofileaza, asta e bine.
Nici la RZB nu mai este nimeni, dar nu mai dureaza mult si se strica si acolo. E singura banca la care mai poti gasi un credit cu niste conditii umane, dar nu se stie cat va tine...

In aceste zile se poarta IFN-urile. Va vine sa credeti dar am ajuns sa vand BRD Finance, pentru ca are rata mai mica si conditiile de aprobare mult mai relaxate. Fara sa mai aduc aminte de faptul ca dobanda este fixa si perioada de rambursare tine pana la zece ani si pana la 76 ani.

Noi avem intradevar mai multe obtiuni si totusi clientii sunt pe zi ce trece mai putini, incep sa imi pierd din optimism si cred ca saptamana care vine, vom lua o decizie pentru punctul de lucru din Suceava. Nu se misca deloc bine si daca nu reactionam repede o sa pierdem bani...

Cu respect,
Florin

Edited by floraur, 08 November 2008 - 00:39.


#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
floraur, ce inseamna "disbursat"?

la mine in IT inca n-am auzit nimic neplacut. n-am nici un prieten dat afara, firmele inca mai angajeaza....

#50
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004

View Post_Smiley_, on Nov 8 2008, 08:57, said:

floraur, ce inseamna "disbursat"?

la mine in IT inca n-am auzit nimic neplacut. n-am nici un prieten dat afara, firmele inca mai angajeaza....


tragere de credit sau acordare de credit (procesul prin care banca acorda clientului banii din credit)

#51
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Post_Smiley_, on Nov 8 2008, 08:57, said:

floraur, ce inseamna "disbursat"?

la mine in IT inca n-am auzit nimic neplacut. n-am nici un prieten dat afara, firmele inca mai angajeaza....

Disbursat...
Se poate numi o procedura completa de transfer a unei sume de numerar, de la un beneficiar la altul. Cand spui aprobat e posibil sa mai trebuiasca sa intre banii in cont, clientul sa se razgandeasca etc. Cand un credit erste disbursat... la revedere cine renunta la bani plateste comisionul de analiza dosar si pe cel de plata in avans si apoi poate renunta.

In IT exista un mare dezechilibru intre forta de munca necesara si oferta din piata. Iata ca nu mai exista acest deficit si salriile vor stagna in IT. Poate asta este o consecinta a situatiei actuale...

View Postauthentik, on Nov 8 2008, 10:53, said:

tragere de credit sau acordare de credit (procesul prin care banca acorda clientului banii din credit)

corect,
imi cer scuze am vazut mai tarziu postul tau

Edited by floraur, 08 November 2008 - 11:16.


#52
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Floraur, cererea de forta de munca este un factor care tine de un anumit moment al economiei.
Ne-am obisnuit ca sa fie deficit de IT-isti dar nu stim cum va evolua economia in perioada de criza.
Acum 6 luni toata lumea stia ca este un mare deficit de constructori si ca se va mentine tendinta multi ani. Acum vedem ca sectorul constructiilor scartaie.

IT-ul este un domeniu foarte volatil. Intr-o perioada grea se pot elimina cu usurinta multe sectoare nevitale ale IT-ului.
Recalculeaza-ti teoria.

#53
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Si in IT se vor vedea efectele crizei....multe domenii vor fi in scadere (companiile vor fi mai reticente in anumite investitii legate de IT), iar salariile vor stagna. Deficitul intre cerere-oferta pt personal e posibil sa scada.

#54
ventilator

ventilator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2008
eu cred ca acum, pe timpul crizei, vor suferi mai mult companiile mari, in toate domeniile. Firmele mici vor putea sa ia o bucata din marile felii ale acestor companii. Se va pune accetul doar pe servicii si bunuri de calitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate