Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum a afectat sau afecteaza "Criza economica" afacerea ta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#19
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postfloraur, on Oct 30 2008, 11:43, said:

Mama ce apocaliptic esti!
O sa pun un shortcut pentru acest replay al tau, peste un an sa vedem daca ai avut dreptate.

Daca citezi aberatiile mele, pune si termenul dat de mine (mai mult de 2 ani).  ;)


Edit: Exact ce spuneam cu o ora mai devreme decat articolul asta.

Edited by TLGsoft, 30 October 2008 - 10:53.


#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Hai sa va spun o poveste SF:

Sa spunem ca am 3 amici.

Eu am 20.000euro - 15.000 in banca si 5000 in buzunar, amicii au fiecare cate 5000 in buzunar (nimic agonisit in banca).
Mi-ar sta bine sa ii transform pe cei 3 amici slugile mele.
Cum fac asta ? Simplu !
Angajez o banda sa ne jefuiasca. :)
Pierdem toti cate 5000.  
Ei pierd tot, eu raman cu 15.000 in banca plus partea mea de la talhari. :)
La sfarsit eu am 20.000 euro, ei nu au nimic si devin sclavii mei.



Cam asa functioneaza si economia mondiala, marii capitalisti mai inventeaza cate o criza, aduna activele fraierilor, ii transforma in slugi si pe urma tot ei ii salveaza de la foame.
Aici nu e vorba de apocalipsa sau altceva.
Este economie capitalista pura.
Nu e Concertul de Anul nou de la Viena.

Dar oamenii se tem sa gandeasca, prefera sa rada si sa spuna ca asta e teoria conspiratiei.
Intr-o lume impartita clar in prosti si destepti, cei din urma vor cauta intotdeauna sa traiasca mai bine decat prostimea. Daca si voi considerati adevarata aceasta afirmatie concluziile sunt simple.

#21
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007

View Postterratec, on Oct 30 2008, 01:02, said:

Mai se pregatesc de scadere cateva piete.
Cel putin una din ele, volatila si virtuala va avea mult de suferit.

Si eu impartasesc parerea lui TLGsoft - minim 2 ani.

Sa vedem ce manevra interesant vor face marii capitalisti pentru a scoate lumea din criza facuta de ei.
Cred ca una dintre masuri va fi aparitia unui mare organism economic mondial.
De fapt criza e una din metodele prin cu ajutorul carora se apropie de modelul Orwellian.
Bancile incep sa se uneasca, marile concerne auto se unesc, incet totul devine o unitate.
:) Atunci nu o sa mai ai criza, nu o sa mai fie firme, nu vom mai avea nevoie de bani, vom avea cartele, tot va fi lapte si miere. :)

Aberez de oboseala.

Poate pentru unii aberezi, dar si eu cred ca tine.
Si daca vrei sa iti faci idee cam cine o sa detina toate astea, trebuie sa sti cine detine in prezent cele mai mari concerne auto, petroliere, si unde se afla cea mai mare cantitate de aur.

#22
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Un comentariu reusit, dupa parerea mea:

Quote

Stiti cum decurge vanatoarea de fazani? Cativa vanatori merg in linie dreapta prin desisurile unde cresc acestia, insotiti de caini de vanatoare. Daca privesti scena, ai putea sa pui pariu ca nu este nici o vietate prin acele desisuri. Fazanii sunt atat de bine camuflati ca vanatorii pot sa treaca la 5 centimetri de ei si nu-i gasesc. Cainii insa ii rateaza mai rar. Daca fazanul se sperie si fuge, croncane, vanatorii il executa.
Vanatorii: FMI
Cainii de vanatoare: cei care mint din presa: CNN, ziarele "de specialitate" occidentale si S&P's.
Fazanii: Romania, Bulgaria, Ucraina, Turcia, Ungaria samd.
Cainii au ajuns la noi. Ce facem? Zburam?


#23
ZALMOXIS

ZALMOXIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.01.2004
Efectele, le vom vedea la anu'. Asta e doar inceputul. Bineinteles ca afecteaza pe toata lumea.. inclusiv pe mine. Noroc ca am parteneri de afaceri evrei... Astia fac afaceri bune munai intre ei. Noroc ca ii cunosc  B) . In ceea ce ma priveste, mi-au scazut vanzarile, cam cu 5% si au crescut cheltuielile de transport.

Edited by ZALMOXIS, 30 October 2008 - 13:12.


#24
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View PostTLGsoft, on Oct 30 2008, 12:32, said:

Un comentariu reusit, dupa parerea mea:

Ciorile croncane. Fazanul face fâssssssssss...

#25
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View PostTLGsoft, on Oct 28 2008, 20:20, said:

Da. Scad preturile la apartamente.  ;)
pe care o sa le cumpere magnatii, pentru a le respecula dupa "criza".
putini oameni din popor vor cumpara, deoarece nu se vor mai da credite :lol:
fara credite piata imobiliara e la pamant B)

View Postterratec, on Oct 30 2008, 11:10, said:

Sa spunem ca am 3 amici.

Eu am 20.000euro - 15.000 in banca si 5000 in buzunar, amicii au fiecare cate 5000 in buzunar (nimic agonisit in banca).
Mi-ar sta bine sa ii transform pe cei 3 amici slugile mele.
Cum fac asta ? Simplu !
Angajez o banda sa ne jefuiasca.
Pierdem toti cate 5000.  
Ei pierd tot, eu raman cu 15.000 in banca plus partea mea de la talhari.
La sfarsit eu am 20.000 euro, ei nu au nimic si devin sclavii mei.

Cam asa functioneaza si economia mondiala, marii capitalisti mai inventeaza cate o criza, aduna activele fraierilor, ii transforma in slugi si pe urma tot ei ii salveaza de la foame.
Aici nu e vorba de apocalipsa sau altceva.
Este economie capitalista pura.
Nu e Concertul de Anul nou de la Viena.

Dar oamenii se tem sa gandeasca, prefera sa rada si sa spuna ca asta e teoria conspiratiei.
Intr-o lume impartita clar in prosti si destepti, cei din urma vor cauta intotdeauna sa traiasca mai bine decat prostimea. Daca si voi considerati adevarata aceasta afirmatie concluziile sunt simple.
true.
exact principiul care este aplicat la bursele din toata lumea.
baietii creaza o scadere virtuala pe termen scurt, actionarii se panicheaza si vand, baietii cumpara actiunile, ca apoi sa simuleze o crestere, la fel de virtuala pe termen mai lung, pentru a revinde actiunile.
ciclu continuu... B)

View PostTLGsoft, on Oct 30 2008, 12:32, said:

Un comentariu reusit, dupa parerea mea:
intradevar asa e :D

View PostTLGsoft, on Oct 30 2008, 08:38, said:

Si noi radeam acum cativa ani la documentarul care prevestea guvernul mondial care se va infiinta pentru a controla toti banii.
daca te referi la Zeitgeist, eu n-am ras.
sunt convins ca la asta se va ajunge.
in Zeitgeist Addendum (lansat anul asta) se incearca crearea unei lumi utopice aproape perfecta, cu ajutorul tehnologiei.
la cel din urma am zambit putin, fiind convins ca nu se va intampla asa ceva niciodata.
pentru a se intampla asta sunt 2 variante: sa omori 99% (poate chiar peste 99%) din populatie si sa incepi recladirea planetei, ori sa educi miliardele de oameni existenti pe pamant. niciuna nu este viabila.
ar mai fi si a 3-a, una total utopica: crearea unui noi planete identica cu planeta Pamant ( poate descopera cu acceleratorul de particule sa faca asta :roflmao: )

Edited by anonimulno01, 30 October 2008 - 15:33.


#26
leliacoca

leliacoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.11.2006
Eu lucrez in domeniul imobiliar din '94....
La noi este DEZASTRU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postleliacoca, on Oct 30 2008, 17:44, said:

Eu lucrez in domeniul imobiliar din '94....
La noi este DEZASTRU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Acum e dezastru?! Stai sa vezi ce va fi de luna viitoare, dupa ce bancile isi vor fi inchis portile detot pentru creditele imobiliare. Inca mai sunt cateva banci care au conditii relativ OK, dar vor schimba si ele macazul.

Edited by floraur, 30 October 2008 - 18:07.


#28
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nasol, mai ales ca toata treaba este premeditata de baieti destepti.

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postterratec, on Oct 30 2008, 19:35, said:

Nasol, mai ales ca toata treaba este premeditata de baieti destepti.

Man subiectul e altul, nu incerca sa duci discutia catre teoria conspiratiei. Eu nu sunt deacord cu tine, dar il consider un subiect bun. De ce nu deschizi un nou toppic pe acesta tema?

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Scuze pentru deviere.
Nu e neaparat teoria conspiratiei, e teoria conform careia cei destepti ii conduc intotdeauna pe cei prosti.

Din jocul asta a aparut si problema pietei imobilare.
Capitalistii destepti au fost lasati de BNR sa isi faca jocurile iar noi acum tremuram de frica prabusirii.
Asa cum spunea Ilie Serbanescu, la noi e destul de bine ca Isa nu a lasat bancile cu rezerve mici. Le-a impus sa aiba rezerve mari si implicit aceasta masura a mai limitat bubble-ul.
Intr-o economie ofticoasa, precum cea romaneasca, piata imobiliara avea nevoie de reglementari din partea statului.
Dezvoltarea ei trebuia controlata.

Tot Serbanescu a dat cartile pe fata acum vreo doua saptamani si a atacat virulent bancile straine, subliniid ca acestea au avut ca tinta indatorarea populatiei si intarziere dezvoltarii economiei.
Probabil cineva i-a permis sa iasa la radio si sa spuna asa ceva.

#31
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003

View Postterratec, on Oct 30 2008, 23:52, said:

Tot Serbanescu a dat cartile pe fata acum vreo doua saptamani si a atacat virulent bancile straine, subliniid ca acestea au avut ca tinta indatorarea populatiei si intarziere dezvoltarii economiei.

uite, eu nu cred ca bancile sau altcineva avea ca tinta intarzierea dezvoltarii economiei noastre.
o economie care ,,duduie", ceea ce nu e cazul la noi, sa fim seriosi... o economie sanatoasa genereaza venituri superioare ptr. toti, inclusiv in sistemul bancar.
daca economia se prabuseste, respectiv se inchid fabricile bancile pierd cei mai buni clienti, in plus se generau o multime de someri, iar noi eram considerati o natiune de consumatori, nu-i asa?
sunt insa deacord ca indatorarea populatiei a fost o tinta partial atinsa, aproape nu mai gaseai cetatean care in ziua de leafa sa nu lase la banci un procent din salariu.

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postterratec, on Oct 30 2008, 23:52, said:

Scuze pentru deviere.
Nu e neaparat teoria conspiratiei, e teoria conform careia cei destepti ii conduc intotdeauna pe cei prosti.

Din jocul asta a aparut si problema pietei imobilare.
Capitalistii destepti au fost lasati de BNR sa isi faca jocurile iar noi acum tremuram de frica prabusirii.
Asa cum spunea Ilie Serbanescu, la noi e destul de bine ca Isa nu a lasat bancile cu rezerve mici. Le-a impus sa aiba rezerve mari si implicit aceasta masura a mai limitat bubble-ul.
Intr-o economie ofticoasa, precum cea romaneasca, piata imobiliara avea nevoie de reglementari din partea statului.
Dezvoltarea ei trebuia controlata.

Tot Serbanescu a dat cartile pe fata acum vreo doua saptamani si a atacat virulent bancile straine, subliniid ca acestea au avut ca tinta indatorarea populatiei si intarziere dezvoltarii economiei.
Probabil cineva i-a permis sa iasa la radio si sa spuna asa ceva.

Off toppic!


View Postradumiki, on Oct 31 2008, 08:45, said:

uite, eu nu cred ca bancile sau altcineva avea ca tinta intarzierea dezvoltarii economiei noastre.
o economie care ,,duduie", ceea ce nu e cazul la noi, sa fim seriosi... o economie sanatoasa genereaza venituri superioare ptr. toti, inclusiv in sistemul bancar.
daca economia se prabuseste, respectiv se inchid fabricile bancile pierd cei mai buni clienti, in plus se generau o multime de someri, iar noi eram considerati o natiune de consumatori, nu-i asa?
sunt insa deacord ca indatorarea populatiei a fost o tinta partial atinsa, aproape nu mai gaseai cetatean care in ziua de leafa sa nu lase la banci un procent din salariu.

Off toppic!

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Stimate Floraur, noi,un pic mai batrani pe forum, ne permitem cateodata sa mai facem offtopic.
Daca stai bine sa te uiti, offtopicul nostru este tocmai cadrul in care se situeaza problema dezbatuta in topic.


Acum sa-i raspund lui Radumiki.
Eu ii dau dreptate d-lui Serbanescu.
Bancile prefera o economie sifilitica unei economii sanatoase.
Intr-o economie puternica agentii economici au profit, rotesc rapid banii, nu au ruperi de fluxuri, nu prea au nevoie de creditari.
Daca firmele au profit isii permit sa ofere si salarii bune.
Automat un salariu bun schimba optica omului. Bani mai multi il fac mai lucid (nu neaparat pe roman) si nu il mai trimit spre unele tipul de creditare.
Dau exemplu Germania unde maruntisurile nu se cumpara pe credit. Aici se incadreaza electrocasnicele, mobila, concedii, etc.

Asta este modul meu de gandire referitor la banci.
Si inca o chestie, acum 2-3 ani printre bancari umbla vorba ca targetul pe orase este de 2 credite/cap bovina.
Daca nu isi iau toti case macar plasme si Opeluri.

Si ca sa inchei ontopic, sa ne spuna Floraur cat de usor se acorda credite catre firme.
Sa ne explice si noua de ce un sudor obtinea credit mai usor decat o firma care platea la trimestru dari in valoare de un automobil bun (sudorul fiind angajat al acelei firme).
Asa de tare au iubit bancile firmele incat l-au trimis pe Zânul de la Transilvania sa le sparga acoperisul.

#34
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View Postterratec, on Oct 30 2008, 23:52, said:

Intr-o economie ofticoasa, precum cea romaneasca, piata imobiliara avea nevoie de reglementari din partea statului.
Dezvoltarea ei trebuia controlata.
daca "dezvoltarea" pietei imobiliare era controlata nu se mai faceau atatia bani (si nu numai bancile au facut ci si agentiile imobiliare si anumite persoane care au primit tot felul de terenuri prin asa zisa retrocedare)
ceea ce trebuia controlat era legea retrocedarii, care trebuia sa INTERZICA retrocedarea in natura, mai ales a caselor si apartamentelor  vandute chiar de catre stat, apoi luate abuziv de la proprietarii noi, care au platit la stat pentru ele, si date la proprietarii vechi), cat si a terenurilor pe care erau amenajate parcuri sau alte minuni.
nu banca e "omul" cel rau, ci statul.

oricum e un lucru bun scaderea pietei imobiliare.
jegurile de "agenti imobiliari" se plang acum, insa uita profiturile uriase pe care le aveau cand faceau sa planga clientul.
se mai invarte roata, mai dispar din ei, ca deja erau mult prea multi.

View Postterratec, on Oct 30 2008, 23:52, said:

Tot Serbanescu a dat cartile pe fata acum vreo doua saptamani si a atacat virulent bancile straine, subliniid ca acestea au avut ca tinta indatorarea populatiei si intarziere dezvoltarii economiei.
tinta bancilor a fost aceea de a face profit, ca orice companie in lume.
ca face profit prin indatorarea populatiei proaste si idioate, care face credit pe 3 ani sa isi ia cea mai tare plasma si cel mai tare sistem audio, desi au salarii mici si au alte nevoi care puteau fi rezolvate cu banii aceia, sau cei care s-au trezit sa-si ia apartament/casa exact cand e piata mai sus, in loc sa stea in chirie pana va cadea (oricine care avea ceva in cap stia ca va veni asta, si care aveau ceva mai mult in cap stiau si exact cand) e alta treaba.
nu cred ca a venit nici o banca la tine acasa sa te forteze sa iei credit.

Edited by anonimulno01, 31 October 2008 - 11:33.


#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postterratec, on Oct 31 2008, 10:32, said:

Stimate Floraur, noi,un pic mai batrani pe forum, ne permitem cateodata sa mai facem offtopic.
Daca stai bine sa te uiti, offtopicul nostru este tocmai cadrul in care se situeaza problema dezbatuta in topic.

Vorbesti precum vecinii mei vizavi locurile de parcare de pe carosabil, pe care le considera proprietate personala si pentru care sunt in stare sa imi dea in cap cand imi las masina acolo. Ei nu sunt proprietari pe drumurile orasului nici tu pe un forum public cum ar fi SP.

...auzi la el, "noi astia mai batrani pe forum ne permitem cateodata sa facem offtopic"  :)
Pai astia mai batrani ar trebui sa fie exemple de conduite si comportament, altfel ce pretentii avem la ceilalti.
Sa fim seriosi cu vechimea asta de crare vorbesti tu, fiindca avem cu totii aceleasi drepturi si ne supuneam acelorasi regulamente... Chiar imi vine sa rad la aceasta remarca pe care o folosesti tu.


Intrebarea era simpla:
Cum afecteaza criza economica afacerea ta? De cate ori ma uit aici, vreau sa gasesc parerile antreprenorilor vizavi de situatia curenta. De ce nu faci un toppic in care sa dezvolti lucrurile acestea despre care vorbesti tu?!

PS
tare m-ai dezamagit...

Edited by floraur, 31 October 2008 - 11:57.


#36
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
multi vor avea neplaceri din cauza incasarii cu FOARTE mare intarziere a banilor in cont , din cauza atitudinii ostile a bancilor fata de agentii economici .
daca ti-ai planificat foarte judicios banii , respectiv incasari-plati , dupa regulile pe care le cunosteai , s-ar putea sa ai mari surprize .
concret - depui documentele de incasare la banca si astepti ca intr-un interval de timp rezonabil , cu care erai obisnuit de multi ani sa ai banii in cont sa faci platile .
aici intervine surpriza majora despre care am pomenit , ca vei astepta nu o zi , doua in plus pana sa-ti vezi banii in cont , ci poate o saptamana , doua sau cine stie cat , dupa cum " vrea muschiul " bancherilor .
iar in acest timp s-ar putea sa-ti vina sanctiunea ca nu ai avut bani in cont cand ti-a intrat un document la plata sau pentru ca nu ai platit in termenul legal impozitele datorate .
si totul " pe banii tai " , ca doar suntem in romania .
apropo de cele de mai sus  , mai exista guvern , BNR ,  lege in tara asta , daca fac handicapatii de bancheri  :death: tot ce vor in economia ramaneasca  ?

Edited by arcond, 31 October 2008 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate