Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Replicare fisiere intre domenii

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Se dau mai multe domenii (WIn2k si Win2k3) . Sunt imprastiate pe o arie destul de mare si se doreste urmatorul lucru : sa se replice interdomeniu (sau intradomeniu in anumite cazuri) un folder cu un continut anume.
Conditii:
1. Daca exista modificari in folder-ul de origine sa se faca replicarea intre domenii.
2. Daca nu exista modificari nu ma intereseaza sa fie facut trafic.

#2
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
solutie nativa win2k: Distributed File System.
Functioneaza numai intre controlerele de domeniu si replicarea poate fi facuta automat (la aparitia modificarilor). Un avantaj al DFS-ului e redundanta informatiei: fiind aceleasi directoare/fisiere pe mai multe servere, in momentul in care pica un server, informatia e accesibila de pe celelalte. Din cate stiu, doar win95 nu are inclus client pentru DFS, restul au.
DFS-ul e destul de bine explicat in cartea pentru examenul Microsoft 70-217 cat si in help-ul windows-ului.

#3
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
M-am gindit la DFS , dar asta implica overhead pe partea de administrare.
O alta idee ar fi un soft de genul filereplicationpro (www.filereplicationpro.com) sau roboGUI.
Nu stiu stabilitatea solutiei cu DFS .

#4
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
DFS este stabil, eu il folosesc in productie de peste patru ani. Merge pe orice domain member server, nu numai pe DC-uri.

#5
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004

z0z, on Jan 18 2005, 14:53, said:

Merge pe orice domain member server, nu numai pe DC-uri.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, dar replicarea automata merge numai pe DC-uri.

#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
DFS-ul se foloseste nativ de FRS (File Replication Service) pentru replicarea informatiei; de asta ai nevoie de DC-uri. Avantajul DFS-ului este ca iti ofera si un namespace unificat, virtual, cu posibilitati de redundanta. Dezavantajul intervine la partea de replicare, pentru ca FRS-ul nu stie de replicare la nivel de bit modificat, iti va replica 40 Mb de fisier chiar daca tu ai schimbat o singura virgula.

Eu as recomanda un DFS+FRS numai daca ai link-uri de minim 2Mbps intre site-uri. Altminteri, ia in calcul o solutie alternativa ptr. replicare (ex: DoubleTake), care sa-ti ofere mai multe facilitati (replication window, bit level replication. bandwidth percentage definition,etc.)

spor

#7
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
@PreTXT : Ai intuit in mare parte cam de ce as avea nevoie : un soft sau o idee care sa-mi replice pe legaturi nu tocmai bune(intre 128-512kbps) intre DC-uri niste fisiere.
DoubleTake : nu am vazut pe lista de facilitati rezervarea de bandwith .
DoubleTake: costa ceva banuti :naughty:
Ma mai gindeam la un program freeware care sa stie comparatii intre niste share-uri si apoi la intervale regulate de timp sa imi copie diferentele intre site-uri(site=locatie).

#8
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Si mie imi trebuie un astfel de program (pentru replicare de foldere pe... 56k). Ar fi bine sa ruleze noaptea. Poate punem mana de la mana si facem unul.

#9
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Singurul programel freeware care stie sa copie(doar atit) in retea (cu functii de resume) este Smartcp (http://smartcp.go.ro/).
Il folosesc cu succes pe linii slabe (64-128kbps garantat/negarantat) si functioneaza fara prea multe resurse.

As avea nevoie (tot freeware daca e posibil) de alt programel care sa faca comparatii (deja am prea multe pretentii) la nivel de bit(eventual) si daca exista modificari sa mi-l copie.

#10
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

xman2000, on Jan 20 2005, 08:38, said:

@PreTXT : Ai intuit in mare parte cam de ce as avea nevoie : un soft sau o idee care sa-mi replice pe legaturi nu tocmai bune(intre 128-512kbps) intre DC-uri niste fisiere.
DoubleTake : nu am vazut pe lista de facilitati rezervarea de bandwith .
DoubleTake: costa ceva banuti :naughty:
Ma mai gindeam la un program freeware care sa stie comparatii intre niste share-uri si apoi la intervale regulate de timp sa imi copie diferentele intre site-uri(site=locatie).

<{POST_SNAPBACK}>


http://www.nsisoftwa...ake/datasheets/

Quote

By replicating only the bytes that change, Double-Take uses the absolute minimum bandwidth required to back up your data. Plus, powerful advanced features let you control bandwidth usage and queue data changes for replication during off-peak usage times.
la pret nu stau ei prea bine:
http://www.amtsoftwa...Take/docs/Price

soft freeware care sa vina cu atatea facilitati nu prea cred ca o sa gasesti, din pacate.

P.S. asa, ca idee ... te-ai gandit sa te folosesti de BITS ca sa impingi pachetele ? pentru ca ai beneficia de avantajele tehnologiei (bandwidth management, split packages + download restart)
Dezavantajul la BITS este ca va trebui sa-ti bagi un pic mainile in scripting si sa scrii ceva cod ca sa-l folosesti eficient ... dar e free ;)

#11
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
PreTXT ai un link catre BITS ?! Nu mi-e familiar numele.....

OFF-Topic : Daca tot e vorba de softuri minune (si free pe deasupra) va recomand suita celor de la www.sysinternals.com

Daca aveti nevoie de scripting pt acele utilitare va stau la dispozitie.

Scuze pt off-topic. :notangel:

#12
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
BITS=Background Intelligent Transfer Service
Este tech. MS folosita in SUS, WUS pentru transferul pachetelor de security updates

http://www.microsoft...rview/bits.mspx

offtopic: Russinovich a cam dat peste nas mereu celor de la MS cu jucariile lui ;), incepand cu driverele de NTFS (ptr. DOS, Win98), care se vroia unbreakable ;) ... suota de PsTools e un  "must have" ....

#13
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
BITS: faina treaba.
Acum m-am lamurit cit si cum poate face (ocupa "spare bandwith"). Exista in versiunea 2.0 pe WinXP w/ SP2.
Organizarea pe job-uri pare a fi o treaba excelenta.

Pt cine mai este interesat ii pun la dispozitie niste link-uri :

http://www.microsoft...in_examples.asp

http://msdn.microsof...in_examples.asp

http://msdn.microsof...sadmin_tool.asp

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate