Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum pot recupera poze sterse de pe card

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 08 iunie 2015 - 18:08, said:

....
Am un program care chiar recupeaza datele.....
......

Poti sa spui si aici numele programului?

Edited by edri, 08 June 2015 - 20:35.


#38
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Programul se numeste: EASEUS Data Recovery Wizard Professional.
Din pacate nu este gratuit. Orice lucru bun costa, nu ?
Site-ul producatorului:
www.easeus.com

De-a lungul timpului am incercat tot soiul de programe cu care am avut rezultate slabe, proaste.
Cu asta am reusit de fiecare data sa recuperez datele.
Au apelat la mine prieteni care au pierdut datele de pe cardul SD al telefonului, sau de pe HDD-ul laptop-ului. De fiecare am data am reusit sa-i ajut cu programul asta.

EASEUS trebuie instalat sub windows (este nevoie de sistem de operare).
Daca windows-ul nu mai merge (HDD-ul a crapat), mai exista o solutie - TestDisk. O aplicatie gratuita, insa mai putin prietenoasa si nu sunt convins ca este la fel de buna ca EASEUS.

A fost o situatie cand mi-a crapat HDD-ul de pe laptop. S-a dus portiunea aia de pe HDD in care era stocata informatia despre fisiere (FAT - file allocation table). O partitie a pierdut toate datele, era goala. Si nici Windows-ul nu mai pleca, deci nu mai puteam rula EASEUS sau alt program de recuperat partitii si fisiere.
Atunci am folosit TestDisk ca sa repar HDD-ul - este o aplicatie de DOS parca.
Mi se pare ca am pus-o intr-un disc boot-abil ceva....

Marea diferenta intre EASEUS si TestDisk, este ca EASEUS gaseste datele si te intreaba unde vrei sa le salvezi. Si poti sa le pui undeva, pe un alt HDD sau stick, fara sa modifici ce este pe HDD. In caz de probleme ceva, poti repeta procesul de recuperare.
TestDisk te intreaba daca sa repare sau nu - adica face modificari pe HDD. Si evident ca ai emotii, te rogi sa repare bine (ca sa nu cazi din lac in put).   Posted Image

Ok, Crocodilu, daca problema mai este de actualitate, da-mi un PM.

Edited by katran, 09 June 2015 - 09:49.


#39
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 09 iunie 2015 - 09:28, said:

Programul se numeste....

Multumesc pentru informatii.

Edited by edri, 09 June 2015 - 10:52.


#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc, dar am recuperat, pun deseara toolul care m-a rezolvat (cred ca e TestDisk mentionat de katran mai sus).

#41
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
PhotoRec e softul: http://www.cgsecurit...stDisk_Download ..da acu vad ca de pe un card a scos doar jpegul embeded, pt. juma de poze.

Edited by crokodilu, 09 June 2015 - 23:30.


#42
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Mi s-a intamplat si mie sa "pierd" fotografiile de pe un card nou, la prima utilizare a acestuia. Am rezolvat problema cu aplicatia gratuita TestDisk, care a recuperat fisierele raw in totalitate, s-a modificat doar denumirea fisierelor. Aplicatia nu are interfata grafica dar utilizarea este intuitiva.
Azi vad ca este disponibila aici gratuit (pentru inca o zi si ceva) aplicatia Power Data Recovery Personal license cotata mai bine si care uzual costa 69usd.
Exista si o varianta free dar care recupereaza doar 1GB date pierdute.

Edited by edri, 09 July 2016 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate