Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum sa fac o retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2316 replies to this topic

#91
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

cuculean, on Jul 21 2005, 06:20, said:

chiar daca in teorie se spune ca acest cablu sa aiba maxim 10 m.
De unde pana unde acesta teorie?...
H1000 are 23.6dB/100m la 2.4GHz... si in functie de lungimea cablului, a distantei dintre echipamente si a echipamentelor folosite(sensibilitate/putere de emisie)  se poate calcula ce castig trebuie sa aiba antenele...
Exemplu de calcul aici: http://huizen.deds.n...l... space loss

#92
BlackJohn

BlackJohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2005
Salut. Ce vreau sa aflu este urmatorul lucru : cum conectez 2 retele intre ele (una este de ~30 pc-uri, cealalta de ~5 pc-uri) care se afla la o distanta de ~500 m una de alta ? Aceste retele de afla in blocuri de 10 etaje, cu vizibilitate directa intre ele si sunt inconjurate numai de blocuri de 4 etaje. Vreau daca se poate o solutie ceva de genul "retea ->switch - > aici umpleti voi cu ce stiti  -> switch -> retea"

PS Merci antcicipat

#93
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
:D

retea-switch-AP-antena directionala<->antena directionala-AP client-switch-retea

Daca AP client poate suporta mai multe calculatoare in spate e OK asa, daca nu, mai vine intercalat acolo un server/router. (AP client-roter-switch)
Vezi ca parca la pagina 2 din topicu asta este o schema desenata tot de mine.

Prima solutie ar fi buna, ca sa se vada calculatoarele dintr-o retea in cealalta.

Edited by cuculean, 26 July 2005 - 05:45.


#94
smead

smead

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.07.2005
Exista vreo difenta intre calamp pg24 si california wl-ca24 ??? eu credeam ca e aceeasi antena , si dupa aspect , pare sa fie acceasi antena.. Insa pe site la verasys.ro , am gasit aceste 2 denumiri cu coduri diferite , si preturi diferite .

#95
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005
buna
sunt nou in acest domeniu(internet)eu venind din televiziune prin cablu
am deschis un club de internet intr-o locatie unde exista un singur provider de internet aceesta nefiind interesat de distributia lui la nivel de abonat
am cateva cereri in acest sens de la oameni interesati
am decis sa adopt o solutie pe wireless deoarece cunosc tarifele renel pentru inchirierea stalpilor.
ok.clubul de net se afla la parterul unui bloc cu patru etaje singurul inalt din zona.partea de receptie net este compusa din antena directionala cal amp de 24db,server si switch cu management.
deci intrebarile mele sunt:
1 in partea de emisie ce echipamente sa folosesc?
2 in partea de receptie ce echipamente?
mentionez ca aria de acoperire nu ar depasi 2km.
la echipamentele de receptie as prefera o metoda fara a deschide calculatoarele oamenilor deoarece acestea sunt unele in garantie
astept cat mai multe sfaturi de la voi :rolleyes:

#96
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Deci, transmisia e bi-directionala, se foloseste un singur echipament si pt emisie si pt. receptie.

La tine ai nevoie de un Access Point (AP) si o antena omnidirectinala - pe bloc (Linksys, d-link, mai citeste si tu pe forum dupa marci); ai grija ca AP-ul sa suporte cat mai multi clienti.

La client poate fi:
-placa wireless pe PCI (presupune desfacerea calculatorului) + antena directionala
-AP client + antena directionala - se monteaza pe casa/bloc - musai vizibilitate directa cu antena ta; cuplarea la calculator se face prin placa de retea;
-AP client pe USB - pentru distante pana in 300-400m cu vizibilitate directa spre antena ta.
Varianta cea mai ieftina e cea cu AP pe USB = 20 Euro
Urmeaza varianta cu placa wireless = aproximativ 40-50 Euro
Varianta cu AP client = aproximativ 100-150 Euro

#97
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005
te-as ruga daca poti sa-mi dai si niste marci cu care ai lucrat si tu pentru a nu pierde timpul.in privinta ap pe usb daca as monta sau adapta o antena de castig mai mare as putea acoperii o zona mai mare?
ma refer la receptie
mii de multumiri :worthy:

#98
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ca si AP - Linksys, D-Link, Tellus (asta ultimu e foarte stabil, din pacate nu mai gasesc in RO).
-AP client - Linksys, ZyXel B420, D-link
-placa wireless - D-link
-client USB - Zyxel B220

Clientul de USB nu este prevazut cu mufa pt. antena externa. Banuiesc ca se poate adapta, nu am incercat inca, desi ma gandesc si eu la o asemenea varianta.

#99
Cleric0803

Cleric0803

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2005
:cursing: kml sau cuculean... luand toate postarile de la cap la coada... si vazand ca sunteti ,,infiptzi" rau de tot in treaba asta cu wirelessul ... am o rugaminte!!!
da si mie unul dintre voi id de mess?????  :worthy:  :crying:

#100
Cleric0803

Cleric0803

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2005
avem o retea cam tampita... si am nevoie de un sfat... serverul este intr-un capat al retelei... iar noi... 8 oameni intr-un switch suntem in capatul celalalt... tot mereu ba pica un switch ba o mufa se strica ba se rupe un cablu... e dezastru... si mai prindem si noi net ...  :death: .... nema , 0 ...
vreau sa stiu si eu cum putem face totul wireless cu conexiune directa in routerul imediat de dupa server...tot ce-mi trebuie...
am fost la flamingo... mi s-au recomandat 2 routere wireless... cica inteligente... mi s-a spus ca pot baga un fir din router direct in switch si in partea celalata direct in router... inainte sa incep investitiile vreau si sfatul vostru... ca sa nu arunc bani aiurea pe geam
multumesc anticipat tuturor care vor posta...
THX!!! :notangel:

#101
mihai_petriuc

mihai_petriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2004
salutare la toti.

totusi, in cazul in care sunt obstacole (gen copaci, un virf de vilutza, etc...) oare nu se poate realiza o retea wireless?

#102
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
NU, sau va merge foarte rau.

Solutia e cablu sau fibra.

Edited by cuculean, 23 August 2005 - 13:08.


#103
mihai_petriuc

mihai_petriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2004
dar oare nu exista ceva gen radio?
cum sunt radiomedemurile...
imi dau doar o parere...

#104
Cosminelu5

Cosminelu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.05.2005
Salutare.Dupa ce am citit pe aici,tot nu am priceput nimic si asta din cauza cunostintelor mele despre wireless.Si tare ma mai intereseaza.Deci daca m-ati putea ajuta,v-as ramane recunoscator.
Haideti sa va explic care este problema mea.Sant dintr-o comuna la 20 de km de Timisoara.In care comuna nu exista nici o posibilitate de conectare la internet,exceptie facand Romtelecomul.Pentru a avea ceva sanse de a atrage vreun provider de net,ar trebui sa ne facem o retea,dar din cauza distantelor mari dintre noi,singura posibilitate ar fi wireless,dar dupa cum v-am spus nu stiu o iota despre asta.Rugamintea mea ar fi sa-mi spuneti si mie de ce am nevoie,daca se poate si cu link pe  fiecare produ in parte ca sa pot sa i-mi fac si eu o idee despre treaba asta si sa vad cam ce investitie ar trebui sa facem.
Mentionez ca am fi cam 10-15 posibili "retelisti" si ca distantele dintre noi ar fi intre 300 m si 2,5 km,iar eu stau in cel mai inalt loc(daca are vre-o importanta)
Mersi fain si scuze de deranj.

Edited by Cosminelu5, 26 August 2005 - 23:15.


#105
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
legatura dintre tine si ceilalti retelisti din comuna nu va fi o problema, problema cea mare va fi cu providerul.

o legatura de 20km are depasi limita legala de putere folosita pentru a stabili aceasta conectiune. nu ma prea pricep la legislatie, dar stiu ca iti trebuie o autorizatie, nu neapart tie, dar celui din timisoara care iti da net. teoretic, se poate face aceasta legatura, practic, doar daca exista vizibilitate directa dintre acoperisul casei tale si provider.

nu stiu prea multe despre legaturi la mare distanta, dar stiu ca iti trebuie o antena sectoriala neaparat, si tie si providerului, pentru ca cea unidirectionala va fi extrem de greu de pozitionat. va trebuie un booster, care sa amplifice puterea. iti trebuie o putere de peste 100mW - care este limita legala.

costurile vor fi destul de mari pentru achizitionarea echipamentelor. nu prea cred ca providerul are el facuta o retea wireless de 20km. va trebui sa-si faca pentru a se putea lega cu tine. cine are sa-i suporte lui costurile?

in fine, daca te mai intereseaza, postezi, si noi o sa mai venim cu mai multe detalii.

#106
mihai_petriuc

mihai_petriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2004
unde pot gasi o oferta de antene?
nu am gasit nicaieri ceva concret. adica pret+ distanta acoperita.
as avea nevoie pt o distanta de cca 5-7 km si sa fie omnidirectionala.
merci anticipat.

#107
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
incearca www.mondoplast.net , mi se pare ca trebuie sa-ti faci cont ca sa poti vedea preturile. eu de acolo mi-am luat o antena omni de 12dbi, dar direct de pe site nu poti, doar daca te duci la ei.

www.ral.ro - si de aici poti, te duci la "comenzi online" si scri enduser la username si la parola.

Edited by nat_bornkiller, 29 August 2005 - 21:22.


#108
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Pentru distanta aia de 5-7 km cred ca vei avea nevoie de antene directionale de 24 db nu omni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate