Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cum sa fac o retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2316 replies to this topic

#55
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
La distanta de 300m ar trebui sa mearga si cu antenele proprii...
Dar acesta inseamna AP-uri ca unitati independente si nu placi ce se pun in computer. Totusi trebuie tinut cont ca antenele sa fie demontabile si in functie de mufa respectiva, tipul de cablu folosit si antena exterioara se cauta combinatia de mufe de RF necesare...
Ca antene se pot folosi si unele de tip panou, cum este modelul de aici.
[ http://www.mondoplast.ro/ft/69-1023806379-pic.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci un sistem:
- AP sau placa wireless- pretul este variabil depinde de produs-de la  minim  38 EURO la 100-150 EURO
-antena, minim 25 EURO
-cablu conectare plus conectori - 10-15 EURO
Preturile sunt fara TVA.
Uneori merge si cu antena omnidirectionala proprie atasata la un cablu mai lung, dar conteaza si pozitia antenei fata de elementele de zid/balcon/metalice din locatia respectiva.

#56
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
mersi mult :)
Deci chiar dak a mvizibilitate foarte buna, nu scap cu mai putin de 100 si ceva de euro :( Nea, prea mult :)
inca odata mersi de rapsunsu' prompt

#57
noidee

noidee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2005
are careva idee de un echipament wireless care sa mearga la cativa km ( preferabil cat mai mult ) . Cat il costa pe un client daca vrea sa se conecteze la el ?
Ce inseamna Base Station Unit ?

#58
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Uite aici o descriere a unei legaturi la o distanta destul de mare... :D

#59
noidee

noidee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2005
Multumesc !  As mai avea o mica intrebare , daca tot nu prea se pot da ip-uri la clienti cum le filtrezi pe server ? Are fiecare user o identificare ceva ? Si daca nici serverului nu ii pot da ip , atunci de cum o sa le zic clientilor ca ala e gateway-ul ?

#60
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Asta nu tine de reteaua wireless; clientii au ip-uri, serverul are ip (-uri) iar legatura intre ei (fie ca e pe cablu sau wireless) poti s-o privesti ca "toti in acelasi switch".

#61
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Salutare!

Lucrez la o firma ce are sediul intr-un apartament. In prezent avem net prin cablu de la RDS. Vrem sa aducem inca 6 calculatoare, dar patronul nu vrea sa vada nici un fir de care sa se impiedice. Sediul a fost deja amenajat si nu se mai pot face modificari. M-am gandit la 2 variante
1. wireless
2. folosind reteaua electrica

Daca as merge pe o solutie wireless ce echipamente ar trebui sa folosesc?

Mentionez faptul ca apartamentul are 4 camere, distanta maxima dintre camere este de 30 de metri, iar cei 3 pereti ce separa camerele sunt alcatuiti astfel: 2 din BCA cu o grosime de 180 mm, 1 din beton armat cu o grosime de 240 mm.

Va multumesc.

#62
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Se poate conecta o antena externa pe cablul de retea la un AP ASUS WL-303g? In manual scrie ca merge outdoor la 1 km. Este oare posibil?

Edited by ThEDaMn3d, 23 May 2005 - 19:48.


#63
Eu_din_Is

Eu_din_Is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2005
Am si eu doua probleme, 1. Vreau sa fac o retea intre 2 calculatoare(fig1)  aflate la 400 m distanta intre ele. Intrucat la mine in oras sunt foarte putine magazine care vand echipamente wireless eu am ales 2 placi de retea wireless TRENDnet TEW 423 PI. Eu stau la casa si va trebui sa pun o antena home made pe un stalp intrebarea mea este Ce fel de cabluri ar trebui sa folosesc de la placa de retea wireless pana la stalp, imi trebuie 6-10 m pentru mine si 6-10 m pentru celalalt calculator, cum se cheama si de unde ar trebui sa le procur, cat costa?.
    A doua este ca pe viitor as vrea sa maresc reteaua si sa o pun intre 4 calculatoaredupa figura2.Dupa parerea mea calculatoarele 1,2 se leaga la calculatorul 3  care ar fi Acces Point TRENDnet TEW 431 BRP si prin care leaga calculatoarele 3,4 prin swich-ul de la AP. Solutia aceasta ar fi foarte ieftina pentru ca antenele le-as face eu. Placile de retea mar ajunge la 2 milioane iar AP la 2,5 milioane  


Va rog sa ma ajutati :worthy:
Multumesc
Attached File  1.jpg   5.68K   311 downloadsAttached File  2.jpg   9.93K   438 downloads

#64
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
@irishman
1 access point (orice marca) si 6 placi de retea wireless. Calculatoarele deja existente presupun ca sunt legate prin cablu la un switch. AP-ul il legi la switch iar clientii cu carduri wireless se vor conecta la AP.

@ThED...
Teoria si practica sunt doua lucruri diferite. Nu vei sti daca-ti merge decat daca faci o proba. Eu am avut surpriza sa-mi mearga prost chiar si la 200m, cu antene california de 24.

@Eu_...
Personal n-am folosit cabluri suplimentare intre antene si AP-uri. Cred (parere personala) ca va merge cablu RF (de care folosesc taximetristii intre statie si antena).

#65
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Eu_din_Is  
Cablu cu pricina se cheama WL-H1000 - Cablu RF wireless cu pierderi reduse, si poate fi gasit, de exemplu, la www.ral.ro si costa aproximativ 65.000 lei/m.
Si apropo, sa fie cat mai scurt posibil, nu mai lung de 10 m ca apar pierderi.

#66
Eu_din_Is

Eu_din_Is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2005
Eu am gasit un cablu "RG58 coaxial 50 ohm" acesta nu este bun ca h1000 este prea scump Am uitat sa va mai spun ca am un obstacol intre calculatorul 1 si 2 este un copac iar distanta dintre mine este 300 m

#67
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

cuculean, on May 26 2005, 16:52, said:

...nu mai lung de 10 m ca apar pierderi...
Pierderile apar oricum... :)  ...sunt proportionale cu lungimea cablului, mai depind de numarul  de mufe/conexiuni   si de calitatea executiei.  B)
La alegerea unei solutii pentru o legatura wireless se face un calcul al pierderilor totale care trebuiesc compensate de nivelul semnalului la iesirea echipamentului, castigul antenelor si sensibilitatea receptoarelor...
Se pot folosi cabluri de 25m, dar ai nevoie sa compensezi folosind  antene cu castigul mai mare... Iar prezenta unui copac in calea semnalului produce complicatii si nu mai garanteaza nimeni ca o sa reusesti o legatura stabila in aceste conditii.

#68
ReNZoR

ReNZoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2005
Salut!As vrea sa-mi fac si eu o retea wireless cam la 1 km intre doua calculatoare.Ce echipamente imi trebuie si cam cat costa?Multumesc.
P.S.:Pe un calculator internetul merge cu 100 kbps.La mine cu cat vine prin wireless?

#69
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
mi-am cumparat si eu doua placi de retea wireless si vreau sa ma leg in retea peer-to-peer ... insa cele doua placi nu se vad intre ele ... s-au vazut o ora dupa care s-au deconectat si deconectate au fost .... configurarea este super dificila ...
placile sunt trendnet si distanta este de 20 m indoor ...
cand au fost conectate aveam semnal 28% (LOW)

HELP  :worthy:

#70
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
De ce antena omnidirectionala am nevoie care sa bata cel putin 800m. Cati dbi ar trebui sa aiba si cam cat ar costa? Poate stiti de unde as putea sa-mi iau asa ceva.
Antena aceea va fi legata la un AP la care nu se vor lega mai mult de cinci utilizatori.

:peacefingers:

Edited by nat_bornkiller, 26 June 2005 - 12:42.


#71
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
www.mondoplast.net , is acolo echipamente wireless. sa-mi iau de acolo? inca nu mi-ati raspuns la primul post.

#72
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
@renzor: semnal 28% e (aproape) egal cu 0. Pune calc. mai aproape, schimba antenele, etc.
@nsec & co. Amplificarea antenelor nu e data in "metri". E gresit sa spui ca vrei o antena care sa "bata x metri", pentru ca la capatul celalalt trebuie s-o receptioneze cineva. Distanta la care merg echipamentele wireless  e data de mai multi factori: puterea echipamentului emitator, sensibilitatea echipamentului receptor, amplificarea antenelor, incarcarea frecventelor in zona respectiva precum, orientarea antenelor, eventualele obstacole, conditii meteo, poluarea zonei (chiar si asta influenteaza). Nu stiu cum se calculeaza (dar poate ne explica @mister_rf), insa trebuie testat.
@nat_bornkiller: cu cat mai buna e antena omni, cu atat mai bine. o antena de 12db care a costat in ianuarie 4.600.000 lei "bate" (vezi explicatiile de mai sus) spre o california uni de 24 la 2 km (vizibilitate directa). Mai departe n-am avut ocazia sa verific. Oricum, pe masura ce creste distanta, merge din ce in ce mai prost.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate