Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Diferenta dintre Apple si IBM

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
IBM produce calculatoare pt profesionisti;
Apple produce calculatoare pt profesionistii din grafica,inginerie si pt cei care nu stiu cum sa foloseasca un calculator:))

Apple  vinde computere la preturi intre 599 $ si 2799$, care au un design f placut,un sistem de operare stabil,bazat pe BSD (subsistemul de comenzi), dar dintre care un singur model este expansiv si modular:Mac Pro,care poate fi dotat cu 8 nuclee de procesare ,32 Gb de memorie si 4 placi video,precum si pana la 4 TB de stocare externa

IBM vinde statii de lucru ,bazate pe procesorul Power 6,care poate avea pana 64 de nuclee de operare (costand pana la 100000$ datorita greselilor din procesul de productie care cresc proportional cu patratul pastilei de siliciu insciptionate) ,4 Tb de memorie interna si 8 PetaBytes de sotcare externa
Formatul carcasei este modular,mergand de la rack-uri puse in dulapuri si blade-uri la statii full-tower mid-tower si desktop
Preturile sunt de la 5595$ la 139000$,pt configuratiile de baza ;)
sistemul de operare este AIX 6.3 ,un sistem extrem de stabil,grafic ,bazat pe Unix,ca si Mac OSX
Pretul AIX 6.3 este de 6196 $ ,in timp ce Mac OSX 5 costa 150 $.

Problemele cu masinile Apple se leaga de viteza scazuta ,datorata ineficientei sistemului de operare si de recentele probleme de calitate ale monitoarelor de 20 de inci;deasemenea placile de baza Apple(logic board) au o rata destul de mare de cadere fizica.

Problema IBm este pretul f mare,dar profesionistii se bazeaza pe ele datorita fiabilitatii procesorului Power6 si calitatii componentelor folosite

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
fiecare are calculatorul pe care il merita :)

#3
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Asa si? Compari mere cu pere.

#4
Rhemaxos

Rhemaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.02.2008
De ce ai deschis acest topic?Nu vad nicio logica in tot ce ai scris mai sus.Ce legatura au solutiile gen MacPro cu utilizatorul normal, care foloseste spre exemplu un Macbook sau un iMac?Si unde ai vazut tu viteza scazuta la produsele Apple?Sper ca nu te-ai referit la Mac mini.

Tu treci de la o extrema la alta.Ba lauzi stabilitatea Mac OS-ului, ba ne spui ceva despre viteza si ineficienta lui.Si apropo, ai grija la informatii.La inceput ai spus ca MacOS este bazat pe BSD si apoi pe Unix.MacOS este bazat numai pe Unix si Steve Jobs "nu uita" niciodata sa mentioneze stabilitatea data de Unix.

Mai multa grija data viitoare si mai multa inspiratie la subiectul de discutie.Sper sa ne explici de ce ai deschis acest topic.

#5
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
INCREDIBIL!!!!!!! inca un om plictisit intr-un hal fara de hal care n-are ce face decat sa-mi zica de mac vs. "ceva"....nu-ti plac nu le folosi, noi le folosim si nu ne plangem asa ca voi....get a real life :smoke:

#6
TheSSeuS

TheSSeuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.11.2006
Mie mi se pare ca omul are dreptate, si e o comparatie interesanta. Nu avantajeaza sau dezavantajeaza niciunul dintre cei doi producatori iar categoria "Dezbateri" i se potriveste. Mie mi s-a parut interesant sa o citesc si, da, chiar cred ca OSX-ul este destul de lent si instabil in comparatie cu AIX, dar intr-adevar, nimeni nu-si pune problema sa aleaga intre aceste 2 sisteme de operare. AIX-ul e folosit pt servere la banci, etc. unde stabilitatea si viteza de reactie sunt foarte necesare iar OSX-ul e in mare parte pentru utilizatori casnici.

#7
Rhemaxos

Rhemaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.02.2008
TheSSeus tu de pe ce ai scris mesajul de mai sus?De pe un Mac sau de pe un PC?Ai folosit vreodata un MacOSX mai mult timp, nu doar ce ai auzit sau ce ai testat 2-3 minute in vreun magazin?Eu am zis si sustin ca acest topic este total nepotrivit.El compara(poate si tu) AIX-6000 $ cu MacOSX la 150 $ care MacOS apare in fiecare an cu ceva nou, facut special pentru un utilizator incepator spre mediu.

In legatura cu stabilitatea, desi nu duce lipsa MacOS, conteaza si partea hardware.Ce hardware are la dispozitie AIX si ce are la dispozitie MacOSX (asemanatoare cu a unui PC obisnuit).
Mai multe informatii pentru opinii viitoare.

Edited by Rhemaxos, 06 November 2008 - 21:16.


#8
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
rhemaxos are dreptate, aici sunt 2 chestii care nu intra in aceasi categorie cand sunt prezentate impreuna, topic fara sens iar domnul lucian nu are ce face, mai bine ti-ai ajuta tovarasii pe forum la sectia de windows ca vad ca au destule probleme :lol:


a da, n-o lua ca pe un atac ca nu asta a fost intentia mea

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ambele fac soft de kkt, macar aici se aseamana

#10
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
fiecare firma se adreseaza unui anume segment asa ca nu are rost sa faci comparari

#11
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Care-i diferenta dintre tren si pisica ? Cu trenul poti sa treci prin tunel, dar cu pisica nu poti sa bati cuie.  Cam asa si comparatia intre IBM si Apple.

#12
Rhemaxos

Rhemaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.02.2008
Cel mai bine a caracterizat aceasta comparatie soarce.Bravo pentru exemplul dat.

#13
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
:lol: foarte tare comparatia  :lol:

#14
Xanthrax

Xanthrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2004
Tot stau si ma minunez, de ce vin pe forumul dedicat Mac, tot felul de oameni care incearca sa ne convinga ce rau, incet, plin de erori, virusabil, troienibil, incompatibil cu viata reala este sistemul de operare Mac OS X. Nu de alta, dar daca sunteti platiti bine, ma alatur si eu si combat de pe Macul meu tot ce a construit Apple vreodata. Daca nu, stati voi pe topicurile voastre si discutati tot ce este posibil despre sistemele de operare favorite si lasati-ne pe noi sa ne plangem soarta trista de MacUseri. Stiu ca exista libertatea cuvantului si nu vreau sa o ingradesc, dar am senzatia ca unii au treaba si noi ii retinem.  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate