Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bancpost, camatarie cu acte in regula!

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
http://www.antena3.r...edit_55935.html
DA-I IN JUDECATA PE NENOROCITI!

#20
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Am vazut aseara un reportaj pe aceasta tema la Pro Tv.Concluzia e una singura, trebuie sa apelez la OPC.Va tin la curent cu evolutia acestui caz.

#21
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
:lol:  ce le mai convine la excrocii ãºtia situaþii de astea pe pieþele financiare internaþionale
De ar apãrea situaþii de astea tot la 6 luni  :lol:

Uite ºi eu am credit de la Alpfpha banck ºi chiar am planu de rambursare în faþa mea. La mine o crescut rata lunarã de la 75,10 lei la 76,35. Deci mai sînt ºi bãnci civilizate.  :D

Edited by Nigel, 23 October 2008 - 12:49.


#22
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Azi m-am prezentat la banca ca sa-mi platesc rata.Mi-am pregatit discursul, si, cand intru in sediul bancii, surpriza!O multime de oameni isi manifestau zgomotos nemultumirea identica cu a mea!M-am luat de tipa de la ghiseu care a refuzat sa-mi listeze contractul cu banca semnat acum 3 ani si pe care l-am pierdut  :death: .In fine, ideea e ca nu dobanda a crescut, ci mi-au introsus un comision de administrare lunar!Daca cumva gasesc contractul si in el nu apare o clauza referitoare la introducerea unui comision de administrare lunar, atunci ii dau in judecata pt ca sunt sanse mari de castig.
Concluzia, cat oi trai nu ma mai imprumut la banci!FERITI-VA DE CREDITELE BANCPOST!

#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Off: Cum planta mea poti pierde un contract de credit? Mai ales cand e vorba de un credit facut la "stimabilele" banci romanesti? :death:

#24
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
M-am mutat si pur si simplu l-am ratacit pe undeva, in tonele de hartoage de tot felul in care trebuie sa intru in urmatoarele 48 de ore.Sper sa-l gasesc daca nu...nu stiu ce o sa fac...

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Posttcmd, on Oct 24 2008, 16:56, said:

Azi m-am prezentat la banca ca sa-mi platesc rata.Mi-am pregatit discursul, si, cand intru in sediul bancii, surpriza!O multime de oameni isi manifestau zgomotos nemultumirea identica cu a mea!M-am luat de tipa de la ghiseu care a refuzat sa-mi listeze contractul cu banca semnat acum 3 ani si pe care l-am pierdut  :death: .In fine, ideea e ca nu dobanda a crescut, ci mi-au introsus un comision de administrare lunar!Daca cumva gasesc contractul si in el nu apare o clauza referitoare la introducerea unui comision de administrare lunar, atunci ii dau in judecata pt ca sunt sanse mari de castig.
Concluzia, cat oi trai nu ma mai imprumut la banci!FERITI-VA DE CREDITELE BANCPOST!

Usor ca nu ai dreptate. Contractele de la creditele Bancpost nu stau in calculatoarele consultantilor. La alte banci listarea se poate face imediat intradevar, insa la astia trebuie sa astepti un exemplar de la arhiva. E cam dificil de crezut, dar te rog sa ma crezi ca asa este.
Mergi la banca fa o cerere si asteapta sa iti vina de la centrala exemplarul tau. Stai linistit ca nu este posibil sa iti dea cineva altceva decat ai semnat tu, sau cu ceva adaugat...

Dupa ce ca erau cei mai scumpi din toata piata au mai si marit ratele... Astia isi gonesc clientii, exact asa cum spunea Isarescu.
In general nu se merita o refinantare, insa daca e vorba de BP, cred ca este foarte OK.

Edited by floraur, 25 October 2008 - 22:51.


#26
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Bancpost a fost amendata de ANPC pentru acest comision. Urmeaza actiuni in instanta pentru anularea lui.

#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postthecagero, on Oct 27 2008, 17:43, said:

Bancpost a fost amendata de ANPC pentru acest comision. Urmeaza actiuni in instanta pentru anularea lui.

Bancpost a retras comisionul de admninistrare lunar - o.59% din sold. Nu cred ca ramane asa, o sa vedem o majorare de dobanda...

#28
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
BancPost a ramas fara o mare sursa de castig: alocatiile scolarilor.  :thumbup:
Sper sa ramana fara nici o sursa si sa se duca dracu'.
Banca asta a cazut pe mana unor nenorociti. :boredlook:

Stiu ca acum 1-2 ani era teroare si daca foloseai bancomatele lor si erai clientul altei banci.

Edited by Maresalul, 28 October 2008 - 09:56.


#29
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Bancpost s-a lacomit la faza asta. Daca majorau dobanda cu 5% nu prea aveai ce sa le faci (pentru contractele cu dobanda variabila). Au ales cea mai proasta solutie cu putinta.
Dar nu cumva au marit si dobanda cu ocazia comisionului asta? Ca daca au facut-o, nu au motive pentru o noua majorare de dobanda.

#30
mihum52

mihum52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2008

View Postanicoara, on Oct 20 2008, 21:57, said:

Daca vrei sa cazi in capcanele reclamei pe Antena3 a fost in weekend un reportaj "special" tocmai despre abuzurile bancilor. Cel mai virulent contra lor era Av. Urban de la Urban& Asociatii. Mi-a parut usor ipocrit avand in vedere ca face o gramada de bani de pe urma executarii datornicilor. Cauta emisiunea in arhiva de pe site-ul Antena3
Tipul ala e doar in campanie electorala. Si eu sunt patit cu bancpostul si am constatat ca nu s-a anulat nici un comision, ba chiar aplicandu-se din octombrie si neavand nici macar instiintarea si find cu rata platita acum ma someaza cum ca am restanta. Pe site-ul lui sunt doar naivi care vorbesc de nu stiu ce victorie a cetatenilor impotriva bancii...bineinteles cu ajutorul lui repurtata. Comic e faptul ca din punctul meu de vedere banca abia trimetea instiintarile despre acel comision si apare si mail-ul uneia din Brasov care ii multumeste pentru cat a luptat si ca cei de la Bancpost deja au sunat-o sa ii anuleze comisionul.

View Postfloraur, on Oct 28 2008, 09:18, said:

Bancpost a retras comisionul de admninistrare lunar - o.59% din sold. Nu cred ca ramane asa, o sa vedem o majorare de dobanda...
Exista vreo decizie oficiala in acest sens? Sunt chiar curios...se pare ca pe mine m-au ocolit. Toata lumea vorbeste de anularea acelui comision dar nu vad pe nimeni sa spuna ca a fost sunat sau instiintat cumva...cu exceptia celor care se afla in campanie electorala la Ilfov.

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmihum52, on Nov 7 2008, 14:27, said:

Exista vreo decizie oficiala in acest sens? Sunt chiar curios...se pare ca pe mine m-au ocolit. Toata lumea vorbeste de anularea acelui comision dar nu vad pe nimeni sa spuna ca a fost sunat sau instiintat cumva...cu exceptia celor care se afla in campanie electorala la Ilfov.

Normal ca exista, a fost trimisa pe cale oficiala tuturor birourilor de presa importante.
Vezi ce pachet ai, poate nu ti s-a introdus acest comision dupa ce ti-ai luat creditul, ci l-ai luat de la inceput... Daca ai aplicat dupa introducerea acestuia, la revedere ramai cu el. :)

#32
mihum52

mihum52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2008

View Postfloraur, on Nov 7 2008, 14:47, said:

Normal ca exista, a fost trimisa pe cale oficiala tuturor birourilor de presa importante.
Vezi ce pachet ai, poate nu ti s-a introdus acest comision dupa ce ti-ai luat creditul, ci l-ai luat de la inceput... Daca ai aplicat dupa introducerea acestuia, la revedere ramai cu el. :)
Nu am gasit nicaieri nimic oficial din partea bancpost...comisionul s-a introdus acum pentru ca am primit instiintarea de la banca. Creditul il am de anul trecut. Nu stiu oricum cine mai aplica acum la un credit la ei. Imi poti trimite si mie o adresa cu acel comunicat al bancii? multumesc anticipat.

#33
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmihum52, on Nov 7 2008, 16:14, said:

Nu am gasit nicaieri nimic oficial din partea bancpost...comisionul s-a introdus acum pentru ca am primit instiintarea de la banca. Creditul il am de anul trecut. Nu stiu oricum cine mai aplica acum la un credit la ei. Imi poti trimite si mie o adresa cu acel comunicat al bancii? multumesc anticipat.

Nu cred ca iti vor trimite acel comunicat si doar o instiintare sumara. Cand ai rata scadenta?

#34
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
2 articole proaspete din "Gardianul" si absolut ontopic:

Tentativa de omor prin imprudenta bancara la Bancpost, 03.03.2009
fragment:
Un client al bancii, aflat in imposibilitate de plata din ratiuni de criza economica, cu toate ca a anuntat banca de posibile intarzieri, a primit o somatie, semnata de executorul bancar, in care era anuntat ca, daca nu plateste in termen de cinci zile suma datorata, va fi executat silit.
[...] Din nefericire, plicul care anunta executarea silita a fost inmanat unei persoane in varsta - mama sotiei clientului -, care, dupa ce a citit-o, a facut un preinfarct ce i-a pus viata in pericol. In plus, pana cand alti membri ai familiei au ajuns acasa, iar starea de sanatate a batranei a fost stabilizata, copilul in varsta de 4 ani pe care aceasta il avea in grija a ramas nesupravegheat, fiind la randul lui in pericol. Pe buna dreptate, clientul Bancpost isi rezerva dreptul sa dea in judecata banca si executorul bancar pentru ca vietile a doi membri ai familiei sale au fost puse in pericol de procedurile camataresti ale institutiei.


Infernul dobanzilor Bancpost este raiul profitului EFG Eurobank, 04.03.2009
fragment:
Persoana care a primit somatie de plata sub amenintarea executarii silite, a doua zi dupa ce efectuase deja o parte a platii, ne-a pus la dispozitie desfasuratorul de plati. Simpla lecturare a acestui document este de natura sa dea fiori reci pe spinare oricui intentioneaza sa obtina un credit la Bancpost, pe de o parte, iar pe de alta demonstreaza ca reprezentantii EFG Eurobank nu stiu ce spun. Cu siguranta ca profitul Bancpost a urcat cu 10% in 2008, iar pentru 2009, ce sa mai vorbim! Cititi si va ingroziti!

#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
din prima pot sa arunc la cos rahatul ala de articol de doi lei, cu un titlu ordinar dornic de senzational
pe langa aspectele legale ce limiteaza raspunderea bancii in acest sens, MAICA-SA NU TREBUIA SA DESCHIDA PLICUL. PUNCT
poate sa o dea si banca in judecata pe maica-sa pentru violarea secretului corespondentei.
l-a deschis, uite ce-a iesit...

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Cine vrea sa plece de la BP, are liber pana la 31 Martie. Comisionul de plata in avans este O.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate