Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

La un 4x4 trebuie tahograf?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006
Detin un 4x4 care legal poate tracta 3.5t,platforma tractata are 3.5t si este de marfa,maxima totala autorizata a  4x4 este 2.9t.Acum as vrea sa stiu daca imi trebuie tahograf mentionez ca vreau sa ies si in exterior UE,multumesc.

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Daca cu totul nu depasesti 3.5 tone (adica ansamblul poate fi folosit cu categoria B) nu ai nevoie de tahograf.

#3
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006
3.5t+2.9t=6.4t
tot ansablu vehicul tragator si platforma are 6.4t.deci?

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Din cate stiu,daca masina e inmatriculata ca autoturism nu trebuie.Am vazut foarte multi samsari cu platforme prin Germania agatate dupa 8+1 si 4x4 si nu aveau tahografe.cunosc si persoana care a fost oprita si amendata pentru depasirea vitezei cu 8+1 +platforma si nici nu s-a pus problema de tahograf.
Mare atentie la categoria de permis a conducatorului,fiind nevoie de BE sau CE.
Cel mai bina ar fi sa dai un telefon sau un email la ARR.Si dupa ce primesti raspuns informeaza-ne si pe noi :D

Edited by bolo, 20 October 2008 - 12:02.


#5
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006

View Postbolo, on Oct 20 2008, 12:57, said:

Din cate stiu,daca masina e inmatriculata ca autoturism nu trebuie.Am vazut foarte multi samsari cu platforme prin Germania agatate dupa 8+1 si 4x4 si nu aveau tahografe.cunosc si persoana care a fost oprita si amendata pentru depasirea vitezei cu 8+1 +platforma si nici nu s-a pus problema de tahograf.
Mare atentie la categoria de permis a conducatorului,fiind nevoie de BE sau CE.
Cel mai bina ar fi sa dai un telefon sau un email la ARR.Si dupa ce primesti raspuns informeaza-ne si pe noi :D

Nu este problema de categorie sunt pro. si le am pe toate in afara de A care face parte din categoria donatorilor de organe.
Tocmai de am cerut un raspuns aici deoarce la ARR am fost personal si numai raspunsuri pe langa (evazive),poate cineva sa confruntat cu asa ceva,sau poate un link util cu vreo lege care spune clar.

#6
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Cei de la ARR sunt incompetenti,incearca sa suni in diferite judete si fa o medie a raspunsurilor :D .TOtusi un email ar fi mai indicat caci nu iti vor putea da cu flit ca la telefon.
legea care reglementeaza activitatea de transport este REGULAMENTUL (CE) NR. 561/2006 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL
CONSILIULUI

Attached File  561.pdf   629.25K   59 downloads

Quote

Prezentul regulament se aplică transportului rutier:
de mărfuri  cu  vehicule,  inclusiv  vehicule  cu  remorcă  sau  semiremorcă,  a căror masă
maximă autorizată depășește 3,5 tone sau
de călători  cu  vehicule care  sunt construite  sau amenajate  în mod permanent pentru a
putea  asigura  transportul  a mai mult  de  nouă  persoane,  inclusiv  conducătorul,  și  care
sunt destinate acestui scop.
Formularea e destul de ambigua si lasa loc de interpretari.extrapoland putin,daca ar fi necesar tahograf atunci ar fi necesara si licenta de transport.

Acum cateva saptamani am vazut un Mercedes Vito 8+1 intr-un targ de masini care spre surprinderea mea avea montat tahograf din Germania.Si tot prin targuri am mai vazut dube de 2.8t cu tahograf.

Edited by bolo, 20 October 2008 - 15:45.


#7
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006
Uite ce am gasit in articolul acesta:
Articolul 3
Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:
(a) vehicule utilizate pentru transportul de călători prin servicii regulate, traseul liniei
nedepășind 50 km;
(B) vehicule a căror viteză maximă autorizată nu depășește 40 km/h;
© vehicule utilizate de serviciile forțelor armate, de serviciile protecției civile, de pompieri
și forțele responsabile cu menținerea ordinii publice sau închiriate de acestea fără
conducător auto, atunci când transportul intră în atribuțiile proprii ale acestor servicii și
se efectuează sub controlul acestora;
(d) vehicule, inclusiv cele utilizate pentru transportul necomercial de ajutor umanitar,
utilizate în situații de urgență sau în operațiuni de salvare;
(e) vehicule specializate folosite în misiuni medicale;
(f) vehicule specializate pentru depanări care acționează pe o rază de 100 km de la baza de
staționare;
(g) vehicule de încercări rutiere pentru îmbunătățire tehnologică, reparații sau întreținere,
precum și vehicule noi sau transformate care nu au fost încă puse în circulație;
(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu
depășească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;


#8
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Ramane de demonstrat ca ceea ce transporti nu are scop comercial.

#9
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006
Acum cineva poate sa ne confirme lucru asta.Cum am mai gasit pe undeva ca la autoturism nu se pune tahograf dar acesta sa aiba pana in 3.5t cu tot cu sarcina maxima autorizata.

Edited by corneliyu, 20 October 2008 - 18:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate